Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:49:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαίο Χρυσό Νόμισμα  (Αναγνώστηκε 6366 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zibigeo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 26, 2019, 10:54:11 μμ »

Καλησπέρα σε όλους σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Κατέχω από τον παππού μου ένα αρχαίο μακεδονικό χρυσό νόμισμα. Δεν με ενδιαφέρει η εμπορία του, το ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ! Είναι οικογενειακό κειμήλιο και έτσι θα παραμείνει! Απλά, θα ήθελα να ξέρω για την ιστορική - πολιτιστική του σημασία και αξία. Μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες του, προκειμένου, εάν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει, να με ενημερώσει σχετικά;

Σας ευχαριστώ πολύ, Γιώργος
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 11:13:00 μμ »

Καλησπέρα Γιώργο ,
Ο ασφαλέστερος τρόπος για να ταυτοποιήσεις και να έχεις στη νόμιμη κατοχή σου το νόμισμα είναι να απευθυνθείς στην αρμόδια εφορία αρχαιοτήτων της περιοχής σου.Πηγαίνοντας εκεί και συμπληρώνοντας μια αίτηση θα ξεκινήσεις μια διαδικασία με τη λήξη της οποίας θα έχεις γραπτώς για το ποιο νόμισμα πρόκειται αλλά και γραπτώς ότι το νόμισμα είναι δικό σου.Άρα μαθαίνεις σε ποια εφορία αρχαιοτήτων ανοικεις και έπειτα κλήνεις ένα ραντεβού για να πας από εκεί .Το τηλέφωνο της εφορίας αρχαιοτήτων Ανατολικής Αττικής π.χ είναι 2103213122 .Πάρε ένα τηλέφωνο εκεί καθημερινή πρωινή ώρα , ζητά να σε ενημερώσουν τι χρειαζετε για να νομιμοποιήσεις το νόμισμα .
Καταγράφηκε

ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 03:41:47 μμ »

Καλησπέρα Γιώργο ,
Ο ασφαλέστερος τρόπος για να ταυτοποιήσεις και να έχεις στη νόμιμη κατοχή σου το νόμισμα είναι να απευθυνθείς στην αρμόδια εφορία αρχαιοτήτων της περιοχής σου.Πηγαίνοντας εκεί και συμπληρώνοντας μια αίτηση θα ξεκινήσεις μια διαδικασία με τη λήξη της οποίας θα έχεις γραπτώς για το ποιο νόμισμα πρόκειται αλλά και γραπτώς ότι το νόμισμα είναι δικό σου.Άρα μαθαίνεις σε ποια εφορία αρχαιοτήτων ανοικεις και έπειτα κλήνεις ένα ραντεβού για να πας από εκεί .Το τηλέφωνο της εφορίας αρχαιοτήτων Ανατολικής Αττικής π.χ είναι 2103213122 .Πάρε ένα τηλέφωνο εκεί καθημερινή πρωινή ώρα , ζητά να σε ενημερώσουν τι χρειαζετε για να νομιμοποιήσεις το νόμισμα .



+1000
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
zibigeo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 02:58:19 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να είστε καλά!
Καταγράφηκε

vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 03:05:20 μμ »

Χωρις να εχω κανει ποτε την διαδικασια,η παρουσια στην αρμοδια εφορια δεν ενεχει τον κινδυνο να θεωρηθει το νομισμα προιον λαθρανασκαφης;
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 03:16:33 μμ »

Χωρις να εχω κανει ποτε την διαδικασια,η παρουσια στην αρμοδια εφορια δεν ενεχει τον κινδυνο να θεωρηθει το νομισμα προιον λαθρανασκαφης;

Όχι .Το έντυπο που συμπληρώνεις καλύπτει τις περιπτώσεις  με τις οποίες μπορεί να ήρθε  στη κατοχή σου και δεν είναι απαραίτητο να είναι από λαθρανασκαφή .Η διαδικασία της νομιμοποίησης μέσω της εφορίας αρχαιοτήτων ειναι ο πλέον διαφανής και νόμιμος τρόπος για να έχεις  ένα αρχαίο νόμισμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2019, 03:20:23 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 03:55:02 μμ »

Παράθεση
Η διαδικασία της νομιμοποίησης μέσω της εφορίας αρχαιοτήτων ειναι ο πλέον διαφανής και νόμιμος τρόπος για να έχεις  ένα αρχαίο νόμισμα

Δεν διαφωνω,αλλα πχ η κληρονομια τι σημαινει; Μπορει να σημαινει οτι λαθρανασκαφεας ηταν ο παππους σου.
Και αυτο ισως με την ευρυτερη εννοια,οτι το βρηκε πχ στο χωραφι του και δεν το παρεδωσε.

Ειναι αστειο οτι πχ ειναι νομιμο να το αγορασεις απο δημοπρασια εξωτερικου,αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 05:40:08 μμ »

Νομιζω κληρονομιά σημαίνει «φέρτε μας δήλωση κληρονομιάς» τουλάχιστον ως προς την φορολογική αρχή, αλλά και η εφορία αρχαιοτήτων θα ενδιαφέρεται για τέτοια δήλωση. Αυτό δεν σημαίνει ότι ξεμπλεξες απλα σημαίνει μια καλή αρχή (αλλά μπορεί και κακή συνέχεια του στυλ και ο παπους σου που το βρήκε το είχε δηλώσει κλπ)! Έτσι νομιζω αλλά με επιφύλαξη  δεδομένου ότι δεν το ξέρω καλά απλα βάζω λίγο τη λογική μου εδώ. Αν δεν υπάρχει τέτοια δήλωση δεν ξέρω τι ισχύει ευχομαι να είναι απλο αλλά γνωρίζοντας το ελληνικό δημόσιο τέρας δεν είμαι σίγουρος. Σε κάθε περίπτωση καλή τύχη.

PS. Αυτο που ξέρω σιγουρα είναι ότι νομισματα που έρχονται αγορασμένα με απόδειξη από το εξωτερικό (και με την προϋπόθεση ότι βγαίνουν γνήσια από τις εδώ αρχές και έχουν δηλωθεί κατά την εισαγωγή τους αν πρόκειται για εισαγωγή από εκτός ΕΕ χώρες ) περνάνε στην νόμιμη κατοχή του ιδιοκτήτη!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2019, 05:44:39 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 06:41:28 μμ »

Το να αναλύουμε την διαδικασια και τις περιπτωσεις δεν εχει νοημα. Αντιθέτως μπορεί άθελά μας να βοηθησουμε εναν που ειναι παρανομος, να νομιμοποιήσει ενα νομισμα λεγοντας τα σωστα ψεματα.

Το θεμα ειναι οτι οταν για και με οποιονδηποτε λογο βρεθει στα χερια σου αρχαιο νομισμα, πρεπει να το πας στην εφορια αρχαιοτητων.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 07:14:46 μμ »

Το να αναλύουμε την διαδικασια και τις περιπτωσεις δεν εχει νοημα. Αντιθέτως μπορεί άθελά μας να βοηθησουμε εναν που ειναι παρανομος, να νομιμοποιήσει ενα νομισμα λεγοντας τα σωστα ψεματα.

Το θεμα ειναι οτι οταν για και με οποιονδηποτε λογο βρεθει στα χερια σου αρχαιο νομισμα, πρεπει να το πας στην εφορια αρχαιοτητων.

Μπορώ όμως να λέω την γνώμη μου χωρίς να έχω την συγκατάθεση σας έτσι δεν είναι κύριε; Γιατί ακούστηκε λίγο αυτοκρατορικό αυτό το σχολιο « δεν έχει νόημα να αναλύουμε.....»  κάτι σαν ποιος είστε εσείς που θα το αποφασίσετε κλπ.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2019, 07:25:36 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 07:29:29 μμ »

Εγω παλι νομιζω οτι αρπαζεστε χωρίς λόγο.
Το ιδιο δικαιωμα με εσας, εχω και εγω να πω την γνωμη μου οτι κακο κανει η αναλυση των διαδικασιων και οχι καλο.
Δεν σας απαγορευσα να πειτε τη δικη σας γνωμη.
Οποτε καντε την αρχη και σεβαστείτε το δικαιωμα μου να γραφω την αποψη μου
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 07:32:08 μμ »

Η τελευταία προταση ταιριαζε στη φραση που αφαιρέσετε.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 07:44:59 μμ »

Αφαίρεσα την πρόταση «σεβασμός στην γνώμη των άλλων» για να μην αρπαχτείτε εσεις.. Το πως ομως χειρίζεστε την ελληνική είναι δικαίωμα σας. Εγώ κατάλαβα μια πρόταση λιγάκι αφυηψηλου έτσι ακούστηκε σε εμενα.  Δικό μου δικαίωμα  λοιπον να μην αποδέχομαι «δασκαλίστικες»  και αφοριστικες απόψεις  όπως αυτές που εκφράσατε γιατί κατά την αποψη μου αποτελούν αρχηγικό και καθοδηγητικό στοιχείο που δεν συνάδει με τον διάλογο.

Αυτό κατάλαβα αυτό σας λέω. Δεν θέλω να το συνεχίσω δεν έχει νόημα αν δεν κατάλαβα καλά οκ μπορεί αν και συνήθως δεν συμβαίνει.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 10:34:45 μμ »

@zibigeo

Εάν κάνεις φόνο, με ένα πλαστό πιστοποιητικό αναπηρίας βγαίνεις "έξω".

Με κληρονομιά όμως αρχαίου νομίσματος... ξεκίνα για Κούγια από τώρα...
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 11:12:47 μμ »

Σε ένα γκουγκλαρισμα μπορείτε να βρείτε το εντυπο κατοχης αρχαιοτήτων. Επισυνάπτω την αίτηση από το site της εφορίας αρχαιοτήτων Λάρισας ( αντίστοιχο είναι και στις υπόλοιπες εφορίες αρχαιοτήτων ).

Παραθέτω απόσπασμα της στην εικόνα

Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences