Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:35:54 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στο " μουσείο;" Του παππού!!  (Αναγνώστηκε 8960 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 26, 2019, 11:36:14 πμ »

 Όταν ένας άνθρωπος έχει μεράκι για την παράδοση, την συλλογή, κτλ μπορείς να βρεις πολλά πράγματακια σπίτι του.   ....για πείτε μου τι λέτε για την αριθμομηχανή του;;
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 11:39:37 πμ »

ειναι πολυ ομορφη..λογικα ρωσικια ειναι
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 11:47:32 πμ »

Και εμένα μου αρέσει!! Ναι την είχε φέρει ο αδερφός του παππού μου γύρω στο 1964 από την Ρωσία ( από ότι θυμάται ο μπαμπάς μου) όταν ήρθαν μόνιμα στην Ελλάδα!! Θα ανεβάσω κ αλλά πράγματα από το " μουσείο του παππού"
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 12:11:17 μμ »

Η Παλαμαρια και το αδράχτι της προγιαγιάς μου...την Παλαμαρια την φορούσαν οι γυναίκες στο χέρι όπου κρατούσαν το κριθάρι το σιτάρι κτλ για να το θερίσουν για να μην σκίζουν τα χέρια τους....με το αδράχτι έκαναν το μαλλί κλωστή...!!!

Τα χάλκινα τσαγιερα  της μαμάς της προγιαγιάς μου!!!
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 12:15:44 μμ »

Και το σπουδαιότερο για μένα είναι το παγούρι από το στρατό του παππού μου....πάνω έχει χαραγμένα τα αρχικά του ΠΓ Κ. Τα μέρη όπου υπηρετούσε την Ελληνική σημαία κ.α 1950
Και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να κρύβει εκεί μέσα το " μουσείο του παππού".. έχει αργαλειό άροτρα μυλόπετρα κομπολογια από κεχριμπάρι από την μικρά Ασία ...το αγαπώ το μουσειακι μας !!
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 02:25:45 μμ »

Ανέβασε αν μπορείς φωτογραφίες από τα κομπολόγια. Υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που θα χαρούν να τα δουν.
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 02:57:25 μμ »

Σας υπόσχομαι ότι θα ανεβάσω σε λίγες μέρες που θα επισκεφτούμε πάλι τον παππού μας.. δυστυχώς δεν είμαστε στο ίδιο  χωριό...και χθες πήγαμε να πάρουμε αυτά που ανεβάσαμε σήμερα για μια εργασία στο σχολείο της μικρής.... πιστεύω μέσα στην βδομάδα να ξαναπάμε!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 04:33:55 μμ »

Πανεμορφα!!!! μπραβο που τα αγαπας και θα τα κρατησεις... γιατι ξερω ιστοριες που ατομα τα πετουσαν... Λύπη

το παγουρι εχει κι αλλα χαραγματα πανω! την παλαμαρια δεν την ηξερα! στο πλατυ απο πανω... εχει 3 τρυπες.. εκει εμπαιναν τα δαχτυλα και το πλατυ δενωταν ή ηταν μεσα στο μανικι; οποτε το αλλο ηταν σαν γαντζος;;

η αριθμομηχανη... γραφει πανω.. κατι σαν ΦΕΛΙΞ.... και το εργοστασιο ηταν στο Κουρσκ!! ομορφα πραγματα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 05:29:29 μμ »

Μπραβο Σεβη ομορφα κοματια κ με προσωπικη ιστορια!!!!
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 09:51:03 μμ »

Σύντομα θα ανεβάσω φωτό κ μέσα από το μουσείο!! Χαχαχαχαχα έτσι το λέμε .ο πατέρας μου έχτισε μια αποθήκη που την μετέτρεψε σε λαογραφικό Μουσείο...με αντικείμενα από τους προγόνους μας.ολο το χωριό αγάπησε την ιδέα κ του έδωσε ότι είχε ο καθένας από τους παππούδες του.ειναι το στέκι που όταν δεν έχουν που να πιουνε τον καφέ τους ξέρουν ότι ο "Κωστάκης" θα είναι εκεί !!! Μακάρι να μπορούσατε όλοι να το δείτε από κοντά...( Ο Κωστάκης ο μπαμπάς μου δηλαδή είναι 61 χρόνων αλλά έτσι τον ξέρουν όλοι χαχαχαχαχαχαχ )
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 11:33:12 πμ »

Αγαπημένε μου φίλε ΝΜS στην Παλαμαρια στις τρυπουλες έμπαιναν τα τρία δάχτυλα ( δείκτης μεσαίο και παράμεσο ) και το ξύλο που προεξέχει το φαρδύ προστάτευε το χέρι από πάνω να μην γρατζουνιεται.δεν το βαζανε μέσα στο μανίκι γιατί έτσι δεν θα μπορουσανε να λυγίζουν το χέρι τους...και με εκείνο σαν γάντζο έπιαναν τα Σιταρια... Είναι πολύ πολύ ωραία πράγματα με ιστορία τα αγαπάω ολα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 03:08:05 μμ »

πωπω... δες τι ειχαν σκεφτει! πραγματικα εκεινη την εποχη δουλευε το μυαλο και εκαναν πρακτικα πραγματα με μερακι!  πολυ ενδιαφερον κομματι Σεβη μου!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 05:20:08 μμ »

Πολυ ομορφα πραγματα που αν μαζευτουν αρκετα σε συνεργασια με το υπολοιπο χωριο,μπορει να διατηρηθει στο μελλον να το βλεπουν κ οι νεοι του χωριου κ να μαθαινουν πραγματα!σε ποιο χωριο σεβη?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 08:05:33 μμ »

Το χωριουδάκι μου είναι το Άνυδρο Πέλλας !! Μη φανταστείτε κάνα μικρό Παρίσι!! Γύρω στους 350 κατοίκους ...το σχολείο να φανταστείτε είναι κλειστό λόγω ελλείψης παιδιών από το 2002...φέτος το ανοίξανε σαν γυμνάσιο παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες...όλα τα παιδιά του χωριού κ το λέω με πολύ περιφανεια έχουν άριστες σχέσεις με τον θείο  " Κωστάκη" και πολύ συχνά μαζεύονται εκεί για τσίπουρα κι κ παρέα!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 27, 2019, 08:14:16 μμ »

Υπαρχει ενας 60αρης που τον λενε κωστακη,οικογενειακος γνωστος αλλα δεν εχει καμια σχεση με πελλα..ειναι πολυ χαμηλοτερα..και για αυτο ρωτησα...θα συνεχισω αργοτερα στο θεμα σου!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences