Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:26:10 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 12 Baggatini Conservation  (Αναγνώστηκε 11024 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 23, 2019, 08:40:54 μμ »

  Μετά από καιρό μια νέα προσπάθεια συντήρησης νομίσματος. Με την ασχολία μου στα Ενετικά και γενικότερα οποιοσδήποτε συλλέκτης τέτοιων νομισμάτων, γνωρίζοντας συντήρηση χάλκινων νομισμάτων αποκτά ένα πολύ σημαντικό εφόδιο στην προσπάθεια συλλογής τέτοιων νομισμάτων.

  Έτσι και εγώ προσπαθώ να αποκτήσω αυτή την ικανότητα, πειραματιζόμενος πάντα σε χρεπάκια-χαμηλής αξίας νομίσματα καλή ώρα, θέλω να δείξω το νόμισμα αυτό. Ένα κοινό μητροπολιτικό 12 Baggatini του Τζιοβάννι Κορνάρο του 1624-1630. Πιστεύω είναι μια αξιοπρεπέστατη κατάσταση XF+ (Εξαιρετικό) με διάφορες κοφτερές λεπτομέρειες όπως τα φτερά του Αγίου Μάρκου να μου κάνουν εντύπωση. Πιστεύετε πως βελτιώθηκε η εικόνα του; Στο χέρι φαίνεται πολύ πιο ωραίο τώρα και αυτό μου δίνει αυτοπεποίθηση δειλά δειλά να συνεχίσω τις προσπάθειες μου περαιτέρω στον τομέα της "συντήρησης" μικρών χάλκινων.
Καταγράφηκε

sakis73
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 305


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 09:54:48 μμ »

Γιαννη προσωπικά μου αρέσει πολύ, φαίνεται ότι δουλεύεις με μεράκι πάνω στα  νομίσματα.
Συγχαρητήρια.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2019, 02:43:03 μμ »

Γιαννη πραγματικα κανεις θαυματα!  Έκπληξη Καμια σχεση το πως ηταν με το πως εγινε, εξαιρετικη προσπαθεια, μετετρεψες ενα χαμενο νομισμα σε συλλεξιμο, μπραβο! Και τα δικα μας στην Κυπρο οι χαλκινες πιαστρες Αγγλοκτρατιας χρειαζονται τετοιο μαστορα...
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2019, 03:55:41 πμ »

Όντως, πολύ καλή δουλειά, εύγε!
Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2019, 02:48:11 μμ »

Ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια. Προσωπικά στα της Κύπρου, είμαι στα πιο πίσω χρονολογικά (λόγω Ενετικών Ελληνικού ενδιαφέροντος) και πολλές κάρτζιες θέλουν δουλίτσα, άλλες όχι τόσο. Εκεί κι αν έχουν επιχωματώσεις Γλώσσα.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences