Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Νοέμβριος 19, 2019, 12:09:50 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ληξη ενοικιου τι λεει ο νομος;  (Αναγνώστηκε 139 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
y_christou
Χάλκινο μέλος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:42:24 μμ »

Εχω κανει συμβολαιο για ενα χρονο και εχει ληξει τον αυγουστο του 2019.Ζητησα αυξηση ενοικιου απο τα 300 στα 330 και ο ενοικιαστης ισχυριζεται οτι εστω και αν εχω συμβολαιο η ελαχιστη περιοδος ειναι 3 χρονια.δεν θελει να μου δωσει αυξηση και επικαλεστεικε ενα νομο που λεει για 75% του τιμαριθμου.κοιταξα και καθε μηνα ο τιμαριθμος αλλαζει.ποιος γνωριζει να μου πει τι αυξηση δικαιουμαι να του κανω βαση του νομου;ο τιμαριθμος για τον αυγουστο του 2019 πιυ εληξε το συμβολαιο ηταν 0%.κοιταμε τον μεσο ορο ολοκληρου του χρονου;πως παει.ευχαριστω
Καταγράφηκε
methodios
Αργυρό μέλος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:47:07 μμ »

Εχει δίκιο μπορεί να κάτσει 3 χρονια .Για τον τιμαριθμο θα τον βρεις απο στοιχεία της Τράπεζας Ελλάδος 2% μάξιμουμ Μετα μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια και να σου φάει ενα 6 μηνο ακόμα οτι αλλο θες στείλε πμ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2019, 04:49:11 μμ από methodios » Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:50:22 μμ »

Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο και αφορά μόνο τις περιπτώσεις κύριας κατοικίας.

Στις μισθώσεις κατοικιών, το ύψος του μισθώματος διαμορφώνεται ελεύθερα και δεσμεύει και τις δύο πλευρές.

Στις περιπτώσεις που ο συμβατικός χρόνος ορίστηκε μικρότερος από την τριετία χωρίς να συμφωνηθεί ο τρόπος αναπροσαρμογής του ενοικίου για το υπόλοιπο διάστημα μέχρι τη συμπλήρωσή της, τότε το καταβαλλόμενο μίσθωμα μέχρι τη λήξη της τριετίας εκ του νόμου πρέπει να αναπροσαρμόζεται ετησίως όπως και στις επαγγελματικές μισθώσεις, ήτοι κατά ποσοστό ίσο με 75% του τιμαρίθμου του κόστους ζωής που δίνει η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Ελλάδος για τους αμέσως προηγούμενους 12 μήνες.

Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 04:53:56 μμ »

Αυτο το βρηκα και εγω.οταν λεει 75% του τιμαριθμου τι εννοει;καθε μηνα ο τιμαριθμος αλλαζει ειτε παει πανω ειτε παει κατω.ασπουμε τον Γεναρη του 2019 ηταν 0.6% και τον αυγουστο του 2019 ηταν 0%.ποιον τιμαριθμο παιρνω για να βγαλω το 75%.αυτο δεν καταλαβα
Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σήμερα στις 09:30:29 πμ »

Πληθωρισμός... θεωρητικα εχουμε υποπληθωρισμό. (αρα μπορει να χρειαστέι να το μειώσεις.. πλάκα κάνω)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: