Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:22:55 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τώρα αυτό τι είναι;;; μετάλλιο  (Αναγνώστηκε 2849 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 05, 2019, 06:05:14 μμ »

Μπορεί να μου κάποιος τι είναι αυτό κ τι αξία έχει;
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 06:06:23 μμ »

Το πίσω μέρος του...
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 06:41:08 μμ »

Κάνεις δεν ξέρει;;;; Μου είπανε για Ισραήλινο....του 1963....κ ότι έχει σχεσηε τον πόλεμο των 6 ημερών.....λέτε να έχει αξία;;;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:17:39 μμ »

κοιτα.... το μεταλλιο δεν ειναι σε καλη κατασταση... και εχει σπασμενα τα σμαλτα του... με σμαλτο ηταν τοσο οι στολες των στρατιωτων οσο και ο πυραυλος με την φωτια που ειναι στον ουρανο! εχει και χτυπηματα αλλα του λειπουν και οι δαφνες που ειχε απο πανω... οσο και η ταινια του.. οποτε μην περιμενεις πολλα!

τι χρωμα εχει;; γιατι στις φωτο σου το βλεπω σαν ασημι χρωμα ενω εγω το ξερω επιχρυσο!

το μεταλλιο ειναι Ιορδανικο, δημιουργηθηκε το 1969 απο τον βασιλια της Ιορδανιας Χουσειν για να απονεμειθει στους ιορδανους στρατιωτες που υπερσπιστηκαν το χωριο-πολη... Καμαρα στην ιορδανια με μαχη που εγινε στις 21 Μαρτιου του 1968, και δεν επετρεψαν τις ισραηλινες δυναμεις στον αραβο-ισταηλινο πολεμο, να προελαχουν στην περιοχη... και τους γυρισαν πισω στα ισραηλινα εδαφη!

φυσικα.... στην συγκεκριμενη μαχη και οι δυο πλευρες ισχυριζονται οτι νικησαν... αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια!
μαζι με τους ιορδανους ηταν και οι πλαιστινιοι αλλα και αλλες οργανωσεις... δεν θυμαμαι τωρα..
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 07:36:22 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!! Ναι είναι σαν χρυσό επίχρυσο κάτι τέτοιο.  Αν το πουλούσα ( ρωτάω γιατί ένας κύριος ενδιαφέρετε να το αγοράσει αλλά δεν μου λέει πόσο να του πω εγώ λέει τιμή) πόσο πιστεύετε ότι πιάνει;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 10:11:04 μμ »

α μπραβο... οποτε ειναι οντως αυτο...
το μεταλλο ειναι επιχρυσωμενος χαλκος αν δεν κανω λαθος! Χαμόγελο

οχι κανονικη επισχυσωση... ειναι το gilded... δεν ειναι δηλαδη με χρυσο... αλλα... για να μοιαζει σαν χρυσο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2019, 10:11:48 μμ από NMS » Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 12:04:59 πμ »

Για να το λέτε έτσι θα είναι !!! Είμαι τελειως ασχετη γι αυτό σας κουράσω με ερωτήσεις...θα πάω σε ένα εργαστήριο Χρυσοχοΐας που έχουμε εδώ κοντά στην περιοχή μας κ θα ρωτήσω τι μέταλλο είναι....μακάρι να μπορούσα να σας δείξω όλα τα νόμισματα που έχω....,😖😖😖😖
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 12:08:53 πμ »

Ξέρετε τι μου φαίνεται παράξενο το κατά πόσο είναι αληθινά όλα αυτά τα μετάλλια στο eBay κτλ;;;; Δεν είναι ένα νόμισμα να πεις ότι κόπηκαν χιλιάδες .....κ σε τόσο καλή κατάσταση;;;και είναι κάποιος που έχει δέκα κομμάτια παρακαλώ σε κασετίνα τζίτζι ολοκαίνουργια....κάτι δεν μου κολλάει.... 😎😎😎😕😕😕
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 01:28:27 πμ »

καποια μεταλλια ειναι κομμενα σε μεγαλο αριθμο τεμαχιων! εχει και ελληνικα ετσι γιατι δοθηκαν σε παρα πολλους ανθρωπους... σε οσους πολεμησαν, βοηθησαν εκει... σε νοσοκομους, σε αστυνομους..σε πολιτες.. χαμος! ετσι.. ειναι ευκολο να τα βρεις! πχ το μεταλλιο του πολεμου του 1940-41 το ελληνικο εχει βγει σε παρα πολλα τεμαχια! ετσι εχει και πολλες ποικιλιες και ειναι πιθανον το φτηνοτερο και ευκολοτερο να βρεις! αναφερομαι στο του στρατου γιατι εχει παραπλησιο του ναυτικου που ειναι πολυ δυσκολο!

τωρα..καποιοι στο εβαυ ειναι και μαγαζια! ετσι μπορει καποιος να εχει τετοια πολλα! εδω θα πρεπει να γινει μια διακριση αναμεσα στα μεταλλια και τα παρασημα! το παρασημο ειναι κατι συνηθως δυσκολο και ακριβο, ομως υπαρχουν και τα μεταλλια που δινονται για δοαφορους σκοπους... πχ.. να εχεις 10 χρονια στον στρατο... τσουπ να σου και μεταλλιο! επισης υπαρχουν και ενα ειδος αναμνηστικα μεταλλια! αυτα τα βλεπεις πολλες φορες σε  κρατη οπως η σοβιετικη ενωση.. που εβλεπες μεταλλιο αναμνηστικο για τα 30 χρονια απο την νικη στον Β παγκοσμιο, μετα ειχε για τα 40 χρονια, για τα 50 χρονια κτλ..ή για τα χ χρονια των ενοπλων δυναμεων.... και να σου και γεμιζαν μεταλλια οι βετερανοι! υπηρχε μεταλλιο μεχρι και για βετερανους σε εργασια... αν ησουν σε εργοστασιο και δουλευες... (δεν μιλαω για πολεμο... ), οταν εβγαινες στην συνταξη... σου εδιναν και το μεταλλιο! αλλα μεταλλια ηταν για τα 100 χρονια του λενιν... οπου εκει βλεπουμε... τον χαμο μιας και μικρες διαφορες εδειχναν αν το μεταλλιο ηταν για πολιτες, για στρατιωτικους ή για ξενους! επισης σε σοβιετικα μεταλλια βλεπεις και νομισματοκοπεια... μοσχα ή λενινγκραντ.....

στην αγγλια αν θυμαμαι καλα σου απενειμαν μεταλιο οταν συμπληρωνες 28 ημερες υπηρεσιας στον Β παγκοσμιο πολεμο! το πηραν λοιπον παρα μα παρα πολλοι... παροτι αναλογα με την εποχη.... οι 28 ημερες μπορει να ηταν μεγαλο διαστημα αφου πολλοι νεοι στρατιωτες σκοτωνωνταν σε επιχειρησεις... εστω κι αν εμας μας φαινεται μικρο!

καλα κανεις κι εχεις και δυσπιστια σε καποια μεταλλια που βλεπεις στο εβαυ! εχει αρκετα που ειναι μουφες! ειδικα σε μεταλλια που πουλουνται πολυ και ειναι δημοφιλη... οπως σε σοβιετικα... εχει πλαστα!
πλαστα εχει ακομα κι ελληνικα!! θελει προσοχη...
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 05:51:25 μμ »

α μπραβο... οποτε ειναι οντως αυτο...
το μεταλλο ειναι επιχρυσωμενος χαλκος αν δεν κανω λαθος! Χαμόγελο

οχι κανονικη επισχυσωση... ειναι το gilded... δεν ειναι δηλαδη με χρυσο... αλλα... για να μοιαζει σαν χρυσο..

Αγαπητέ «NMS»,

Πάντα άκρως ενδιαφέρουσες και διαφωτιστικές οι αναρτήσεις σας, πλην όμως η ως άνω αναφορά σας είναι λανθασμένη. Και εξηγούμαι:

Το «gilding» είναι διακοσμητική τεχνική, όπου ένα αντικείμενο καλύπτεται από λεπτότατα φύλλα πολύτιμου χρυσού. Πρόκειται δηλαδή -εξ ορισμού- περί κανονικής επιχρύσωσης του αντικειμένου βάσης.

Συνεπώς, το αντικείμενο που χαρακτηρίζεται με τον όρο «gilded», είναι -κατά κανόνα- επιχρυσωμένο με φύλλο κανονικού χρυσού και τοιουτοτρόπως δεν ομοιάζει απλώς, αλλά είναι κυριολεκτικώς επενδυμένο με πολύτιμο χρυσό. Τουλάχιστον επιφανειακώς..

Με εκτίμηση,
gemuncey23

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2019, 05:55:13 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 06:20:14 μμ »

ωω!! δεν το ηξερα! μου κανει εντυπωση γιατι οταν δουλευα σε μαγαζι που πουλουσε ομπρελες, ειχαμε ομπρελες με σκελετο gilded.. αλλα ηταν φτηνη ομπρελα! για δες...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences