Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:33:56 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση Τηνιακος  (Αναγνώστηκε 8113 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vasilislio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 02, 2019, 01:05:41 μμ »

Καλησπερα σας κ καλη χρονια σε ολους με υγεια σε εσας κ τις οικογενειες σας!Θα ηθελα γνωμες κ εκτιμησεις για το συγκεκριμενο εργο!Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη γιατι δεν ειμαι γνωστης!
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 05:19:43 μμ »

Τί υλικο είναι; Ακουαρελα,λάδι ή απλή εκτύπωση;
Καταγράφηκε
vasilislio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 06:17:27 μμ »

Νομιζω λαδι.Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος!!!
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 03:34:17 μμ »

Αν είναι λάδι θα είναι πάνω σε καμβά και μπορείς να το καταλάβεις από πίσω αλλά επειδή βλέπω πασπαρτού είναι μάλλον πίσω από γυαλί. Οπότε είτε ακουαρέλα είτε εκτύπωση. Πρέπει να το κοιτάξεις από πολύ κοντά με μεγεθυντικό φακό και να δεις αν υπάρχουν pixels (εκτύπωση) ή αν το χρώμα έχει υφή. Έστω και λίγο το χρώμα εξέχει του χαρτιού και είναι σχετικά εύκολο να το δεις. Αν πάλι δεν μπορείς θα πρέπει να ξηλώσεις το κάδρο και να το νιώσεις με το χέρι σου.
Καταγράφηκε
vasilislio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 01:29:44 μμ »

Καλημερα σε ολους!Ο πινακας κατα 99.9% ειναι ακουαρελα!Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι η υπογραφη ειναι χαραγμενη!!!Ειναι κατι συνηθισμενο αυτο;Οποια εκτιμηση βοηθαει!
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 02:32:54 μμ »

Αν είναι χαραγμένη με αιχμηρό αντικείμενο τότε είναι πλαστή,έχει μπεί μεταγενέστερα.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το έργο δεν είναι του Τηνιακού,συχνά ανυπόγραφα έργα τα ''υπογράφουν'' οι ιδιοκτήτες τους με το όνομα του πραγματικού καλλιτέχνη ή χαράσουν πλαστές τυχαίες υπογραφές οι έμποροι τέχνης για να ανεβάσουν τις αξίες τους. Προσωπικά μου έχει συμβεί να βρώ δύο τέτοιες υπογραφές σε έργα της συλλογής μου,στον μεν πρώτο υπήρχε μια αμυδρά εμφανιζόμενη υπογραφή του Χαράλαμπου Παλαιολόγου και ο έμπορος θεώρεισαι προφανώς καλό να χαράξει το όνομα του με κάτι αιχμηρό φτιάχνοντας ουσιαστικά μια πλαστή υπογραφή αφού προφανώς δεν πρόσεξε ότι υπήρχε ήδη η γνήσια,στο μεν δεύτερο που πήρα από ένα κατάστημα στον Καναδά ήταν ένα σχέδιο που ήταν κολλημένο σε πασπαρτού και ενώ φαινόταν μια υπογραφή αποδείχτηκε τελικά ότι ο έμπορος είχε κάνει απάτη αφού όταν το πήγα σε ένα κορνιζάδικο να του βάλω κορνίζα και χρειάστηκε να βγάλουμε το παλιό πασπαρτού,διαπιστώσαμε ότι κάτω απο το πασπαρτού υπήρχε η συνέχεια του έργου και η υπογραφή και χρονολόγηση του πραγματικού καλλιτέχνη.Χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί ο κλάδος των εμπόρων έργων τέχνης έχει γεμίσει απατεώνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2019, 02:34:53 μμ από el greco » Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 07:05:25 μμ »

Μπορείς να ανεβάσεις μια κοντινή της υπογραφής? Δεν είμαστε ειδικοί αλλά μπορούμε να τη συγκρίνουμε με άλλες στο ιντερνετ.
Καταγράφηκε
vasilislio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 09:14:13 μμ »

Στελνω οσο πιο κοντινη μπορω!Το σκεφτηκα κ εγω να εχει γινει μεταγενεστερα για να ανεβει η αξια,αλλα δεν θα ηταν πιο λογικο να γινει με το ιδιο υλικο που εχει γινει ο πινακας κ οχι με κατι που θα το χαραξει;
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 10:08:26 μμ »

Προσωπικά δε βλέπω διαφορές με τις υπόλοιπες υπογραφές. Αλλά θα πρέπει ίσως να ρωτήσεις κανένα ειδικό, ίσως να το ξηλώσεις από πίσω να βγάλεις το χαρτί. Μπορεί στο χαρτί από πίσω ο καλλιτέχνης να έχει γράψει κάτι. Να δεις άλλα έργα του από κοντά, τις υπογραφές του, ή η ιστορία του μπορεί να πει κάτι. Πως ήρθε στα χέρια σου. Θέλει ψάξιμο.
Καταγράφηκε
vasilislio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 10:29:49 μμ »

Το μονο που ξερω ειναι οτι ηταν του συγχωρεμενου του πατερα μου πανω απο 20+ χρονια!!!Μου φαινεται οτι για αρχη θα ανοιξω να δω το χαρτι απο πισω!
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 12:28:51 πμ »

Aν και δεν ειναι καθαρες οι φωτογραφιες επειδή προφανώς υπάρχει τζάμι μπροστά αλλά από όσο μπορώ να δώ μοιάζει περισσότερο να είναι υπογραφή με χρώμα παρα να είναι χαραγμένη.Αν θέλεις βγάλε την από την κορνίζα και δες με μεγεθυντικό αν είναι ανάγλυφη η υπογραφή ή χαραγμένη.
Καταγράφηκε
vasilislio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 09:59:06 πμ »

Εβγαλα την κορνιζα κ ανεβαζω φωτο απο πισω το εργο το οποιο ειναι κολλημενο επανω του το πασπαρτου!!!Κ μια κοντινη της υπογραφης που ειναι σιγουρα χαραγμενη!!!
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 10:29:46 πμ »

Νομίζω ότι τα χρώματα του έργου πίσω από το χαρτί δείχνουν ότι πραγματικά κάποιος δούλεψε και δεν είναι απλώς μια φωτογραφία. Αυτό το "1" μπορεί να είναι κάποια ένδειξη αν μάθεις την ιστορία του καλλιτέχνη. Νομίζω ότι θα πρέπει να δεις άλλα έργα του από κοντά. Από δημοπρασίες ή από άλλους ιδιώτες και να συγκρίνεις τις υπογραφές ή το είδος του χαρτιού που χρησιμοποιούσε κτλ


Πάντως είναι ωραίο έργο!
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 02:26:49 μμ »

Συγνωμη που επιμενω αλλα φαίνεται πραγματικά σαν να είναι ανάγλυφη η υπογραφή,όχι χαραγμένη και θα έλεγα ότι τώρα που έβγαλες το τζάμι είναι πιο ξεκάθαρο. Μάλιστα θα τολμούσα να πώ ότι η υπογραφή είναι πιθανόν με λαδοχρώματα!
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 02:29:24 μμ »

Και για να γίνω πιο σαφής,είναι ελαιογραφία σε καμβά,κολλημένη σε χαρτόνι και η υπογραφή είναι επίσης με λάδι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences