Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 06:11:17 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφάλμα στη δραχμή του 1994;  (Αναγνώστηκε 25645 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 12:11:14 μμ »

Καλημέρα και πάλι καλή χρονιά σε όλους!
Βρε παιδιά γύρω-γύρω το φέρνεται ντρέπεστε να πείτε το όνομα; Από εδώ έτσι, από κει αλλιώς ή ο Θεσσαλονικιός, ο τάδε ή τούτος.... Πείτε εκείνος ο εξαίρετος άνθρωπος και συλλέκτης ΦΑΝΗΣ είναι ο περί ου ο λόγος!
Χρόνια πολλά και δημοσίως Φάνη!
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 02:05:06 μμ »

To οποιο Μιμμη επιβαιβεωνει τα λογια μου παραπανω : Ειχαν τοσα προβληματα σχεδιαστικα/τεχνικα αυτες οι δραχμες που δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει αυριο ανοιγωντας μασουρακια!!!
Προσωπικα πιστευω πως εαν δεν καθαριζωταν τακτικα οι μητρες στο επιμαχο σημειο μαζευαν σκουπιδακια , μπουκωνε και η συνεχεια;;; Τις γυρευετε ολοι σημερα !!!
Καλα να εισαστε να ψαχνετε παιδια!!!! Θα κλεισετε ολη την σειρα μπουκωμενη στο τελος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Το ξανασχολιασες και προχθες και απεφυγα να τα σχολιασω τα λεγομενα σου....Αποψη μου ειναι οτι δεν νομιζω Γιωργο οτι ηταν σκουπιδια στην μητρα μονο σε αυτο το σημειο....Θεωρω πως ειναι πολυ κουρασμενες λογω των πολλων κερματων που εκτυπωνε....Θεωρω πως η αρχη ηταν στις ημερομηνιες κ στα ανθεμια και μετα επεκτεινονταν σε διαφορα σημεια.....Και επειδη μου αρεσει να τεκμηριωνω τις αποψεις μου



Δειτε περιμετρικα τα μπουκωματα της μητρας στα γραμματα και στις 2 οψεις.....
















Καθε αποψη και σχολιο φυσικα ευπροσδεκτο
Με εκτιμηση παντα....Νικολας

Υγ
Οι δραχμουλες περεληφθησαν και θα ηθελα να ευχαριστησω δημοσια τον κο Νικο isova για ΟΛΑ.....


Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 04:02:16 μμ »

Αχ! άτιμη καινωνία!...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός και εις ανώτερα Νίκο, καλή συνέχεια.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 04:10:22 μμ »

Αχ! άτιμη καινωνία!...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός και εις ανώτερα Νίκο, καλή συνέχεια.  Κλείσιμο ματιού
Θελω ακομα.....ειμαι ''μικρος'' μπροστα σου...... Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 05:44:47 μμ »

Ως προς το ότι η δρχ αυτές έχουν πολλά προβλήματα ( σε όλες τις ημερομηνίες), για εμενα είναι γεγονός. ( το τεκμηριώνει άλλωστε και ο. Νικος), όποτε μια που υπάρχουν 1000αδες μασουρια ( να μην πω παραπάνω και με πείτε  υπερβολικό), σίγουρα θα υπάρξουν πολλά και. νεα κομμάτια. Συμφωνώ οπότε με τον Γιωργο στην σπανιότητα και στις ποσότητες.  Πως δημιουργείται;.... πιστεύω απο φθορά και οχι απο σκουπίδια η γρασο. 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 07:16:45 μμ »

Η φθορα στην μητρα και μια κουρασμενη μητρα εχει ραγισματα , σπασιματα κτλ κτλ.
Τα οποια βγαζουν αλλα προβληματα/σημαδια πανω στα νομισματα.
Το παρον προβλημα δημιουργητε μονο απο κατι το οποιο μπαινει μεσα στις εσοχες και τις κλεινει.
Τουτεστιν σκουπιδια.
Γιαυτο λενε οτι και οι μητρες θελουν καθαρισμα που και που ανα τακτικα διαστηματα. Εδω τα διαστηματα θα επρεπε να ηταν ακομη ποιο συχνα φαινετε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 08:10:13 μμ »

Εμένα εκείνο που με ενδιαφέρει είναι όντως τα υπαρκτά σφάλματα κατά τη διαδικασία παραγωγής τους.Τώρα το πως έγιναν δεν με τρελαίνει τόσο, όσο η ύπαρξή τους και καταγραφή τους!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 06:58:39 πμ »

Εμένα εκείνο που με ενδιαφέρει είναι όντως τα υπαρκτά σφάλματα κατά τη διαδικασία παραγωγής τους.Τώρα το πως έγιναν δεν με τρελαίνει τόσο, όσο η ύπαρξή τους και καταγραφή τους!


+2 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 11:22:59 πμ »

Ξερετε πολυ καλα οτι ειμαι κατα των σφαλματων απο παλια μου ποστ λογω αυτων που εγιναν στο Ελληνικο νομισματικοπειο κατα την διαρκεια της επαναλειτουργειας του και εχω κανει και θεμα καποτε με καμια εικοσαρια νομισματα που τα ειχε βγαλει μια κυρια προς πωληση εδω προικα απο τον συγχωρεμενο τον αντρα της που ηταν σε θεση κλειδι μεσα εκει και εφτιαχνε οτι γουσταρε και τα πηγαινε σπιτι του και τα μοσχοπουλουσε.
Οτι λοιπον υπαρχει απο το 1973 και μετα μολις το βλεπω μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Κατι σαν να βλεπει ο ταυρος κοκκινο πανι δλδ . .. .
Τα συγκεκριμενα ομως που αναφερεστε ειναι σφαλματα , δεν με ερεθιζουν στα ματια οταν τα βλεπω που να θελω να σκυψω το κεφαλι και να τα χτυπησω σαν τον ταυρο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τωρα για τα υπολοιπα ;; Τα  εχω πει και τα εχω ξαναπει δεν χρειαζετε να επαναλαμβανωμε . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 11:36:56 πμ »

Χαχαχα Γεια σου Γιώργο, το ξέρουμε, και πολύ σωστά τα λες!! Ένας ήταν, δυο; πόσοι ήταν αυτοί;, είχαν κάνει καλή μπιζνα, αλλά αυτά που είχες βγάλει (και άλλα πολλά παρόμοια), όποτε βγουν σε δημοπρασία (και βγαίνουν συχνά), γίνονται ανάρπαστα (οκ υπάρχουν πολλοί τρελοί Μεγάλο χαμόγελο, άλλωστε όλους τρελούς δεν μας λένε Στριφογύρισμα ματιών). Σου ετοιμάζω σφαλματαρα τουλάχιστον 120 χρόνων Άνεση.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2019, 11:40:24 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 12:46:29 μμ »

Μιμμη αυτη ειναι η ωμη αληθεια.
Σφαλμα θα δεχτω καθετι που γινετε τυχαια ή κατα λαθος απο απροσεξια.

Αυτος ειναι και ο ορισμος του σφαλματος.

Κατι που γινετε κατα παραγγελιαν ή επιτηδες για να το βαλει καποιος στην συλλογη του ή για να πλουτισει οποιος το αγοραζει/ξαναπουλαει  ειναι κοροιδο !!!!
Διοτι αυτο γινωταν. Ευρισκε συλλεκτες ο τυπος , εφτιαξε πελατια και μοσχοπουλουσε σφαλματα που δεν ηταν σφαλματα !!! Διοτι οτι γινετε επιτηδες σφαλμα δεν ειναι !!!!
Και εφοσον η ιστορια ειναι γνωστη απο την δεκαετια του 1980 και περαν οποιος κλεινει τα ματια του και κανει οτι δεν καταλαβαινει πως να τον πω;; . . . . . .

Αλλα ειπαμε : Το χρημα κυβερναει τον συλλεκτισμο και οχι αγνα καθαρα αισθηματα . .. . 
Ο καθενας λοιπον πρατει κατα συνειδησιν !!!!   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 01:31:02 μμ »

Και σε εμένα αρέσουν τέτοια "σφάλματα" μπουκώματα της μήτρας, υπάρχουν πάρα πολλά και σε μερικά δεν φαίνεται καν η χρονολογία.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 03:48:24 μμ »

Και που ξεχωρίζει πιο έγινε τυχαία  και πιο εσκεμμένα;.  Η μετα το 1980 π.χ. οι μηχανές δεν βγάζανε   νομίσματα  με αστοχίες;.  Όπως και  σωστά ειπες, τα έχουμε  χιλιοειπωμένα, Σημασία  ξέρεις τι έχει;  Οτι άσχετα με το τι λέμε  εμείς..... σε κάθε δημοπρασία  που γίνεται οσα τέτοια  νομίσματα  υπάρχουν, κλείνουν  σε 3ψυφια νούμερα  ( ιδικά αν είναι και πιστοποιημενα)...... εντάξει, ξερω, ειναι κορόιδα.


Υγ.... είχε πει κάποτε κάποιος εδω, μετα απο 50 χρόνια......................

Υγ2... Είναι  καλό να υπάρχουν αντίθετες απόψεις, και χαίρομαι που δεν συμφωνούμε.  Παντα φιλικά, Μιμης  Χαμόγελο

Υγ3.... Αν βρεθούμε ποτέ  απο κοντά, θα σου φέρω την σφαλματοσυλλογη μου να χαζέψουμε.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 03:54:24 μμ »

Και σε εμένα αρέσουν τέτοια "σφάλματα" μπουκώματα της μήτρας, υπάρχουν πάρα πολλά και σε μερικά δεν φαίνεται καν η χρονολογία.



Εσύ τις εχει μαζεμένες  Χαμόγελο να τις χαίρεσαι.......
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 04:57:29 μμ »

Και που ξεχωρίζει πιο έγινε τυχαία  και πιο εσκεμμένα;.  Η μετα το 1980 π.χ. οι μηχανές δεν βγάζανε   νομίσματα  με αστοχίες;. 

File Μιμμη εισαι εξυπνος ανθρωπος. Αρα ξερεις και μα σκεφτεσαι.

Οταν ενα νομισμα πχ 5 δρχ ειναι χτυπημενο σε δισκο 10 δρχ ή 20 δρ στεκει;;
Οταν ειναι σε δισκο δεκαρας αλουμινενιο στέκει;;
Οταν στα βγαζει ο αλλος απο την τσεπη του και σου λεει διαλεξε : Στεκει;;
Οταν βγηκαν ατομα και ειπαν οτι εδιναν ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ για το σφαλμα που ηθελαν και τωρα τα βλεπεις εσυ να κυκλοφορουν σε τρελες τιμες οπως μονος σου αναφερες στεκει να ειναι φυσικα σφαλματα;;


Για αναρωτησου  . . . 

Προσωπικα λοιπον εχωντας στα χερια μου (Φωτογραφιες) την προικα της κυριας Μαριας οπου της αφησε ο αντρας της και βλεπωντας λοιπον τα πανομοιτυπα τους να κυκλοφορουν αναμεσα τους ξερω που υπαρχει κοροιδια και που οχι.
Αυτη ειναι η απαντηση στο πρωτο σκελος.

Στο δευτερο τωρα που αναφερεσε σε εαν υπηρχαν σφαλματα σε νομισματα νεωτερα.
Σαφως και υπηρχαν !!! Και τα βρισκουμε ακομη και σημερα καθως σπανε μασουρακια για να δωθουν χυμα!!!
Αλλα προσεξε την διαφορα τωρα ενος γνησιου σφαλματος και ενος ψευτικου : Τα γνησια τα βρισκεις ακομη και σημερα μεσα σε μασουρακια που σημαινει οτι κανενας δεν τα εκανε επιτηδες και ηταν μεσα στην γραμμη παραγωγης   Κλείσιμο ματιού Σωστο , με πιανεις ;; Ενω τα δε ψευτικα τα βρισκεις σε τσεπες αυτων που τα ειχαν επικαρπωθει απο το νομισματοκοπειο και τα χτυπησαν μονο και μονο για να τα βαλουν το μεσιμερι στην τσεπη και να τα πουλησουν/μοσχοπουλησουν !!!!
Μονος σου λοιπον ειμαι σιγουρος οτι βλεπωντας ενα νομισμα ξερεις ποιο ειναι γνησιο και ποιο ψευτικο . . .
Διχως λοιπον να θελω να σε προσβαλω σου λεω οτι εσυ εθελοτυφλης και το βαζεις στην συλλογη σου γιατι σου αρεσει ,(δεν το κατακρινω αυτο)  ενω εγω απο την αλλη λεω οτι δεν τα κυνηγω , δεν με ενδιαφερουν και εαν σπασει ο διαολος το ποδαρι του ποτε και πεσει κατι τετοιο στην συλλογη μου θα εχει τον χαρακτηρισμο ψευτικο σφαλμα/ φτιαχτο σφαλμα/ κτλ κτλ. Γιατι;; Ειναι θεμα συνειδησιακης συλλεκτικης ιστοριας. Απο την στιγμη που ξερω πεντε πραγματα ΑΡΝΟΥΜΕ να τους δωσω αλλην ονομασια απο αυτη που τους αρμοζει !!!

Και κατι ακομη : Για να μην νομιζετε οτι ΕΓΩ πχ ανακαλυψα οτι αυτα ειναι φτιαχτα σφαλματα υπαρχουν ενα σωρο αρθρα του Τζαμαλη και αλλων παλιων που επισημενουν γραπτος σε περιοδικα της δεκαετιας του 1980 για το τι συνεβηκε στο νομισματοκοπειο με την επαναλειτουργεια του.
Με λιγα λογια βασιζωμε στους παλιους και συνεχιζω να λεω τα αυτονοητα με περισσοτερες αποδειξεις!!!
(Μιλησα πολυ με την κυρια Μαρια τηλεφωνικα εκεινη την εποχη που ξεπουλουσε και μου ειπε αρκετα . . . )
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences