Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:38:50 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Δραχμαί 1833Α Ποικιλία Βαρεία.  (Αναγνώστηκε 9092 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 07:00:42 μμ »

Kαι για να ευφημησουμε λιγο μια και την σπαει στον Γιαννη οταν κανουμε πλακιτσες :
Ηλια παρατηρησα οτι το αυτι του Οθωνα εχει πιασει μεσα βρωμα!!
Δεν φοβασε μην του γυρισει καμια Ωτιτιδα?   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Καλοριζικο ειπα? Δεν ειπα ε?

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 07:02:25 μμ »

Μια ποιο εντονη ειναι σε αυτη την δημοπρασια με διορθωμενο το κατω σιμαδι αλλα δυνατοτερο τον τονο !!
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=104&CategoryId=112

Μια τέτοια έχω δει Γιώργο χωρίς το σφάλμα στο ΦΟΙΓΤ και μεγάλη βαρεία.
Πράγμα που σημαίνει ότι στο δικό μου νόμισμα για να είναι η βαρεία στην αρχή της, το σφάλμα στο ΦΟΙΓΤ προηγείται και επισκευάστηκε πριν ανοίξει τόσο πολύ το σφάλμα της βαρείας.
Όλα αυτά βέβαια με αξίωμα ότι έχει χρησιμοποιηθεί μόνο μία μήτρα εμπροσθότυπου.
 
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 07:04:06 μμ »

Kαι για να ευφημησουμε λιγο μια και την σπαει στον Γιαννη οταν κανουμε πλακιτσες :
Ηλια παρατηρησα οτι το αυτι του Οθωνα εχει πιασει μεσα βρωμα!!
Δεν φοβασε μην του γυρισει καμια Ωτιτιδα?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Καλοριζικο ειπα? Δεν ειπα ε?

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!
Ναι όντως Γιώργο θέλει καθάρισμα με μπατονέτα, έχει πιάσει κερί και δεν ακούει καλά. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ευχαριστώ να 'σαι καλά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 07:12:34 μμ »

Hλια κοιτα καλα το σημαδι κατω απο το Κ και πες μου εαν μοιαζει με τον αριθμο 1 .
Πολλοι λενε οτι δεν ειναι τυχαιο σπασιμο αλλα χτυπηθηκε στην μητρα για καποιον λογο ο Αριθμο 1 και μετα ξεχαστηκε.
Οταν δε τον διορθωσαν , το σημαδι μεταξυ του Ο`Θ ειχε οξυνθει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 07:14:41 μμ »

Ωχ συγνωμη δεν το ειδα! :)Πολυ ομορφο!Παντως καποια στιγμη ο Βασιλης εκει που μοιραζε τα πιστοποιημενα σηκωθηκε ορθιος και φωναζε:¨Βρε σεις ολο 67αρια μοιραζω σημερα τι γινεται;" Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Όντως μοίρασε πολύ 67άρι και σε δύσκολα νομίσματα.
Ειδικά οι παραλαβές του Ποδάρα ήτανε για "προσκύνημα"
Καλορίζικα Δημήτρη, να σου πω τώρα εις ανώτερα δεν έχει νόημα.
 
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 07:23:02 μμ »

Hλια κοιτα καλα το σημαδι κατω απο το Κ και πες μου εαν μοιαζει με τον αριθμο 1 .
Πολλοι λενε οτι δεν ειναι τυχαιο σπασιμο αλλα χτυπηθηκε στην μητρα για καποιον λογο ο Αριθμο 1 και μετα ξεχαστηκε.
Οταν δε τον διορθωσαν , το σημαδι μεταξυ του Ο`Θ ειχε οξυνθει!!
Θέλει φανατασία να το δεις ως 1 ακόμη και με χ50 φακό (Που 'σαι ρε Λεό με τα δωράκια σου).
Πάντως τώρα που το παρατήρησα καλύτερα στη θέση της κοτσίδας με τον 50άρη φακό, δεν είναι τελεία αλλά κανονικό σπάσιμο ίδιο με την κατεύθυνση της κοτσίδας.
Υπάρχει δε κανονικά και το μισοφέγγαρο μέσα στο Θ κάτω από τη γραμμή.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:27:32 πμ »

σε ολες τις βαρειες!εστω και αμυδρα φαινεται ο αριθμος ενα,αφου προκειτε για μια μονο κοπη η ποικιλια!γιωργο μου οι πλακιτσες μου αρεσουν και με το παραπανω!τα παιδια που με γνωριζουν απο κοντα,το γνωριζουν!το πολυ το κυριε ελεησον ,με ενοχλει!σε χαιρετω παντα με φιλικο  υφος,και ευχομε σε ολους!!!καλη εβδομαδα!ωραιο ειναι να υπαρχει ομορφη και ζεστη διαθεση στην παρεα!αλλα μετα την εφηβεια,το χιουμορ πρεπει να εχει και μια ποιοτητα!ισως δεν εχω εγω,την σωστη την αισθηση του αστειου!μπορει?ας μην το ξανασχολιασουμε και ας γραφει ο καθενας οτι αστειο νομιζει,οτι θα γελασουμε!γιαννηςτ.                                                         υγ.φιλε αντωνη,ποτε δεν εχω προσωπικα με κανεναν,ουτε υπαρχει λογος!ξερω οτι εισαι ενθουσιωδης,και καλο παιδι,αλλα κοιτα απο τα γραφομενα μας,ποιος γραφει περιτα,αν ειναι εριστικος και γιατι?και ποιος βοηθα περισοτερο(εστω απο το πουθενα?και βαζει σπιθες?οπως λεει ο φιλος αιρετικος),τους νεους συλλεκτες,εδω και δυο χρονια σχεδον,καλη εβδομαδα!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:35:56 πμ »

δεν το ξανασχολιαζω,γραψτε οτι αποψεις θελετε,εγω το κλεινω εδω!!!για μην λετε για αναμοχλευσεις,κλπ.με χαρα θα ακουσω τις αποψεις ολων!και δεν απαντω.οτι ειχα να πω το ειπα!θα γραφω αποκλειστικα για τον συλλεκτισμο,για να μην δημιουργω θεματα,φιλονικιες,κλπ,χαιρετω ολην την παρεα!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:56:59 πμ »

               υγ.φιλε αντωνη,ποτε δεν εχω προσωπικα με κανεναν,ουτε υπαρχει λογος!ξερω οτι εισαι ενθουσιωδης,και καλο παιδι,αλλα κοιτα απο τα γραφομενα μας,ποιος γραφει περιτα,αν ειναι εριστικος και γιατι?και ποιος βοηθα περισοτερο(εστω απο το πουθενα?και βαζει σπιθες?οπως λεει ο φιλος αιρετικος),τους νεους συλλεκτες,εδω και δυο χρονια σχεδον,καλη εβδομαδα!

Καλημερα Γιαννη ,

ουτε εγω εχω κατι προσωπικο με κανενα και ιδιαιτερα με σενα , το θεμα εληξε και για μενα χωρις καμια παρεξηγηση και δεν χρειαζεται αλλη αναφορα σε αυτο .
Το καθε μελος εδω μεσα , εχει τον δικο του διαφορετικο χαρακτηρα και ιδιοσυγκρασια και αυτο ειναι που διαμορφωνει την μικρη κοινωνια που λεγετε Στεκι Συλλεκτων .
Οποτε και εδω πρεπει να ισχυει το  ...... Αγαπα τον πλησιον σου με τα ελλατωματα του   Χαμόγελο

Φιλικα παντα Αντωνης
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 11:41:18 μμ »

Ηλια η απαντηση σε αυτο που λεγαμε
http://cgi.ebay.fr/GREECE-1833A-5-Drachmai-with-kotsida-holled-Very-Rare-Variety--/170842492686?pt=US_World_Coins&hash=item27c7018f0e
η βαρεια με την κοτσιδατη ποικιλια δεν εχει καμια σχεση!!
Αλλο νομισμα το ενα , αλλο το αλλο .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 12:53:46 πμ »

ο γιωργος εχει απολυτο δικιο!η βαρεια ειναι σημαντικη ποκιλια,και γνωστη σε ολους στους συλλεκτες οθωνικων νομισματων.το κοτσιδακι πιστευω οτι ειναι περιπτωση παρτιδας με αυτην την ιδιαιτεροτητα!τωρα να εχει συμπεσει στην ποικιλια αυτη να υπαρχει και κοτσιδακι,ειναι πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση!οπως και η αλλη με τονο στο ομικρον,και η γραμμη στη μεση του θητα(που στις βαρειες ειναι λοξη λιγο,σαν μικρο γαμμα),ενω στην μια παραπανω ειναι κανονικη ευθεια!τα οθωνικα νομισματα,αν και σχεδον ολα τα νεοελληνικα,κρυβουν πολλες εκπληξεις!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences