Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:35:39 μμ
Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 46
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 147952 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #465 στις: Ιούλιος 16, 2019, 09:38:18 μμ »

Αγαπητέ dsp δεν έχω πρόθεση να τσακωθώ με τον φίλο Μπάμπη ούτε είπα να μην αναφέρουμε κάτι νομισματικό που μαθαίνουμε, αλλά το να γράφουμε κάτι που δεν ισχύει είναι παραπληροφόρηση. Όσο για την υπεράσπιση του φίλου Μπάμπη εκ μέρους σου σε πληροφορώ ότι όταν έγραψε...Προχθές στη Θεσσαλονίκη έδιναν και του 1 λεπτού από ότι έμαθα, αλλά που να πάρουμε με τέτοιο χαμό που γινόταν...
Το προχθές λοιπόν είναι 2 μηνύματα πιο πάνω..
Σήμερα ουρές για να πάρουν τα μασούρια με τα δίευρα του 2019 στην ΤτΕ στην Θεσσαλονίκη!!! (Ανδρόνικο και Κάλβο).Βασικός υπαίτιος ο Βαγγέλης (Vangeliz), βέβαια κυκλοφορούσαν και άλλοι καλλικατζαραίοι σαν και εμάς... γνωστές και άγνωστες φυσιογνωμίες... η δε υπάλληλος της τράπεζας είχε γίνει σαν την γνωστή Αθηναία...
....άρα ήταν εκεί και ας γράφει ... έμαθα..
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
margiriou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #466 στις: Ιούλιος 16, 2019, 09:50:12 μμ »

Χωρις καμια προθεση , οι παλιοι που συλλέγουν εδω και χρονια τα μασουράκια εκτος των συλλεκτικών, ξέρουν οτι σχεδον ποτε δεν δίνουν τα υπολοιπα μασουράκια κυκλοφοριας την ιδια περίοδο με τα συλλεκτικά 2 ευρά στην ΤΤΕ, συνηθως αυτο γινεται απο οκτώβρη και μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2019, 09:52:11 μμ από margiriou » Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #467 στις: Ιούλιος 16, 2019, 10:02:05 μμ »

Αγαπητέ margiriou σε πληροφορώ πως σήμερα μαζί με τα αναμνηστικά 2€ πήρα και μασούρια 0,01, 0,02, 0,05 cent προηγούμενων ετών.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #468 στις: Ιούλιος 16, 2019, 10:18:17 μμ »

οκ, δεν το χα συνδυασει με το παραπανω μνμα, εστω ηταν εκει
εγω και παλι απο το "απ οτι εμαθα" οτι δεν ειναι σιγουρος, οτι δεν ζητησε ο ιδιος του 1c απο την τραπεζα δλδ, απλα του 'πανε
απ ολα του τα λεγομενα δλδ, εγω για αυτο του ενος cent καταλαβα την επιφυλαξη του
ειμαι ο πρωτος που θα νευριασει αμα καποιος παρουσιαζει κατι ως γεγονος, ενω δεν ειναι σιγουρος
εδω ομως δεν εδωσε μια αλλ'ντ'αλλα εκτιμηση για την σπανιοτητα ενος νομισματος βασισμενος σε "φημες", απλα ανεφερε μια φημη που ακουσε, δηλωνοντας το, σε περιπτωση που βοηθησει καποιον

αν περιμενα πως και πως δλδ να βγει κατι καινουριο απο την τραπεζα, που συνηθως δεν περιμενω, και θελω να προλαβω πριν ξαφανιστει, προτιμω να ακουσω ολες τις φημες μηπως και καποια στεκει και προλαβω, παρα να ειναι μουγκαθου ολοι και το χασω

δεν υπερασπιζω τον xmac συγκεκριμενα, υπερασπιζω την θεση στην οποια βρεθηκε
ολη μου η σχεση μαζι του ετσι κι αλλιως βρισκεται εδω στο στεκι σε δημοσια συζητηση προς κριση σας
(παιζει να εχουμε να ανταλλαξει ενα-δυο προσωπικα μνματα το πολυ τοσα χρονια, και αν)

ΥΓ: τωρα, αν μεσα στα λογια σας υπαρχουν αλλα... υποννοουμενα που εγω δεν καταλαβαινω, τοτε παω πασο
ΥΓ2: ο φοβος μου, και δεν ξερω αν το καταλαβαινετε, ο λογος που μιλησα, ειναι οτι πολλοι νευριαζουν και μαζευονται στον εαυτο τους. Και το καταλαβαινω γτ το εχω νοιωσει και εγω κατα καιρους. Και δυστυχως μαζευονται περισσοτερο αυτοι που εχουν περισσοτερα να πουν. Και δεν ειναι υγιες για το φορουμ μας και για τον συλλεκτισμο γενικα. Εννοειται οτι πρεπει να δηλωνεται αν κατι ειναι γεγονος, γνωμη ή φημη, εμμεσως πλην σαφως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2019, 10:22:37 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
margiriou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #469 στις: Ιούλιος 17, 2019, 03:12:43 πμ »

Αγαπητέ margiriou σε πληροφορώ πως σήμερα μαζί με τα αναμνηστικά 2€ πήρα και μασούρια 0,01, 0,02, 0,05 cent προηγούμενων ετών.

δεν εγινα κατανοητός , δεν εννοω για τα παλια έτη, μιλάω για το τρεχον έτος 2019
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2019, 03:13:02 πμ από margiriou » Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #470 στις: Ιούλιος 17, 2019, 09:12:27 πμ »

Αγαπητέ margiriou σε πληροφορώ πως σήμερα μαζί με τα αναμνηστικά 2€ πήρα και μασούρια 0,01, 0,02, 0,05 cent προηγούμενων ετών.

δεν εγινα κατανοητός , δεν εννοω για τα παλια έτη, μιλάω για το τρεχον έτος 2019

Εγώ προχθές που πήγα στην τράπεζα να πάρω μασουράκια διευρα καινουρια, η φιλη μας η Άσπα μου έδωσε και 0,50 και 0,20 2019. Δεν είναι πρώτη μέρα κυκλοφορίας οπότε δεν μπορεί να σ'το αρνηθεί Χαμόγελο

Αρκεί να έχει βέβαια γιατί για να βρω 0,20 και 0,50 πηγα ποσες φορες και ρώτησα και δεν είχε. περιμένε να της φερουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2019, 09:13:38 πμ από djapal » Καταγράφηκε
Solidus
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #471 στις: Ιούλιος 24, 2019, 08:46:11 μμ »

καλησπέρα το Νο 8 και 9 ενημερωτικά δελτία που αναφέρονται στα 2ευρα  που τα βρίσκουμε ?

Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 903


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #472 στις: Ιούλιος 25, 2019, 07:48:39 πμ »

καλησπέρα το Νο 8 και 9 ενημερωτικά δελτία που αναφέρονται στα 2ευρα  που τα βρίσκουμε ?



Στην τελευταία σελίδα του φυλλαδίου της κάθε χρονιάς γράφει " Εάν επιθυμείτε να λαμβάνετε το ενημερωτικό μας δελτίο για τα νομισματικά μας προϊόντα θα πρέπει να αποστείλετε σχετικό αίτημα στο Υπουργείο Οικονομικών στη διεύθυνση d25@glk.gr " . οπότε στέλνεις ένα mail εκεί και λαμβάνεις την επόμενη ανακοίνωση -ενημερωτικό δελτίο .

Πολλές πληροφορίες επίσης μπορείς να βρεις στο site της Τράπεζας της Ελλάδος στα Συλλεκτικά καθώς και ανακοινώσεις σχετικά με το πόσα θα κοπούν κάθε χρονιά στο site του Υπουργείου Οικονομικών minfin.gr
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 903


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #473 στις: Ιούλιος 25, 2019, 07:53:47 πμ »

Πήρα τηλέφωνο για τα μασουράκια 1,2,5,10 του 2019 και μου είπαν ότι θα διατεθούν στο κοινό όταν θα έρθουν από Χολαργό το Σεπτέμβρη.
Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #474 στις: Αύγουστος 03, 2019, 10:51:47 πμ »

Στην Αθηνα που πηγα, μονο τα 2 ευρα δινουν
 Τα υπόλοιπα μου ειπαν μετα τον Σεπτέμβριο.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #475 στις: Αύγουστος 03, 2019, 05:38:11 μμ »

Σήμερα μου έπεσε στα χέρια πεντάλεπτο 2019. Ρέστα.
 Άρα έχουν κυκλοφορήσει, τουλάχιστον τα πεντάλεπτα. Και άρα η ΤτΕ έχει.
Τώρα γιατί δεν δίνουν..........ψάξε βρές!!!  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #476 στις: Αύγουστος 03, 2019, 06:39:39 μμ »

Σήμερα μου έπεσε στα χέρια πεντάλεπτο 2019. Ρέστα.
 Άρα έχουν κυκλοφορήσει, τουλάχιστον τα πεντάλεπτα. Και άρα η ΤτΕ έχει.
Τώρα γιατί δεν δίνουν..........ψάξε βρές!!!  Στριφογύρισμα ματιών

Μάλλον ότι θέλει κάνει η Ασπασία...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #477 στις: Αύγουστος 03, 2019, 06:50:38 μμ »

Υποθέτω τα εξής:
Πράγματι το νομισματοκοπείο τα έχει φτιάξει τα νομίσματα.
Οι παλέτες υπάρχουν, κάθε φορά που μια εμπορική τράπεζα ζητά κέρματα δεν κάθονται να κοιτάξουν αν δίνουν 2019 μ.Χ ή 2019 π.Χ. οπότε ότι βρίσκετε σε κυκλοφορία είναι με αυτόν τον τρόπο.
Μου έχει συμβεί πολλές φορές στις αρχές του έτους να βρίσκω σε ρέστα κέρματα που διατίθενται από την ΤτΕ πολύ αργότερα.
Έτσι και φέτος έχουν όλες οι τράπεζες και τα ΕΛΤΑ εκτός από το τμήμα συλλεκτικών της ΤτΕ.
Λίγη υπομονή λοιπόν και θα τα έχουμε και σε μασουράκια.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #478 στις: Αύγουστος 03, 2019, 09:07:13 μμ »

Δηλαδή τα εκτυπώνουν αλλά δεν μπορούν να βγάλουν λίγα, έστω ελάχιστα κιβώτια για τους συλλέκτες.Τόσο πολύ κόπος τους είναι... Θα έλεγα κάτι άλλα άστο καλύτερα έρχεται της Παναγίας και δεν κάνει...
Καταγράφηκε
margiriou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #479 στις: Αύγουστος 05, 2019, 06:53:52 μμ »

τι φαγώθηκατε Αυγουστιακα μετά 1c 2c 5c του 2019 δεν μπορώ να καταλαβω   Έκπληξη αφού θα βρεθούν, σιγά τι σπανιότητα κι όλας. δεν πάτε για κανα μπάνιο καλύτερα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 46
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences