Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:43:53 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 46
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2019 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 148106 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:06:58 μμ »

Πάντως πιστεύω ότι ανεξάρτητα από το αρχαιοελληνικό πνεύμα της σειράς που είναι στην σωστή κατεύθυνση για Ελληνικά νομίσματα,νομίζω ότι έχει αρχίσει και κουράζει η σειρά.
Βέβαια αυτό που με ξενίζει είναι η ηχηρή απουσία μέχρι τώρα του Πλάτωνα.
Όσον αφορά τώρα μια νέα σειρά θα μπορούσε να ήταν αποτυπώσεις αρχαίων νομισμάτων που είναι πανέμορφα και παγκοσμίου ενδιαφέροντος.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:13:03 μμ »

Επίσης μεγάλη μείωση στα ασημένια !!!  Αναποφασιστικότητα
Έλειψαν σε κανένα τα πρωινά ξυπνήματα ?   Κλάμα Κλάμα
Με 1200 τεμάχια γινόταν χαμούλης ...
Επίσης περιμένω να δω το mini silver, το θέμα μ' αρέσει πολύ !  Άνεση
Για το χρυσό νομίζω θα έχουμε το 2ο ποιο σπάνιο ?  Απορία
(επίσης sticky ?)

Είναι το τρίτο πιο σπάνιο αν αναλογιστούμε και το δραχμικό χρυσό των 10.000 δραχμών του 1994 που εκδόθηκε σε 650 τεμάχια.Άρα τα 3 πιο σπάνια ελληνικά χρυσά της τελευταίας΄Γ δημοκρατίας είναι:
2014 Χρυσό Αριστοτέλης ονομ. αξία 200 ευρώ - εκδόθησαν σε 600 τεμάχια
1994 Χρυσό Βόλευ ονομαστική αξία 10.000 δρχ. - εκδόθησαν σε 650 τεμάχια και
2018 Χρυσό Θουκυδίδης ονομ. αξία 200 ευρώ - εκδόθησαν σε 750 τεμάχια

Και άντε δεν υπολογίζω χατηρικά (γιατί μπορεί να έχω αντιρρήσεις από μερικούς...) το Χρυσό κυπριακό ονομαστικής αξίας 20 ευρώ του 2010 που κόπηκε σε 750 τεμάχια και κόστιζε 500 ευρώ.Και το λέω αυτό διότι προσωπικά υπολογίζω τα κυπριακά νομίσματα σαν ελληνικά (όπως και της Κρητικής Πολιτείας).  Κλείσιμο ματιού  
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:32:50 μμ »

Πάντως πιστεύω ότι ανεξάρτητα από το αρχαιοελληνικό πνεύμα της σειράς που είναι στην σωστή κατεύθυνση για Ελληνικά νομίσματα,νομίζω ότι έχει αρχίσει και κουράζει η σειρά.
Βέβαια αυτό που με ξενίζει είναι η ηχηρή απουσία μέχρι τώρα του Πλάτωνα.
Όσον αφορά τώρα μια νέα σειρά θα μπορούσε να ήταν αποτυπώσεις αρχαίων νομισμάτων που είναι πανέμορφα και παγκοσμίου ενδιαφέροντος.

Χρήστο η σειρά αυτή με τους αρχαίους είναι η καλύτερη που έχουν βγάλει έως τώρα.Το θέμα είναι ότι κάθονται και βγάζουν κάτι άλλες μπαρούφες με κάτι θέματα ... μα με κάτι θέματα που για μας τους Έλληνες πολλά από αυτά είναι το λιγότερο αδιάφορα!Οπότε εκεί έγκειται το θέμα και όχι στην ναυαρχίδα του προγράμματος που για μένα είναι αυτή η σειρά με τους Μεγάλους αρχαίους προγόνους μας.Επίσης ανασταλτικός παράγοντας για τους συλλέκτες είναι ο μεγάλος αριθμός συλλεκτικών ειδών που εκδίδουν σε χρυσά, ασημένια, χαλκονικέλινα, διμεταλλικά κα. Μα δεν τους είπε κάποιος την ανοησία τους! από κοντά εννοώ!
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:38:00 μμ »

Πάντως πιστεύω ότι ανεξάρτητα από το αρχαιοελληνικό πνεύμα της σειράς που είναι στην σωστή κατεύθυνση για Ελληνικά νομίσματα,νομίζω ότι έχει αρχίσει και κουράζει η σειρά.
Βέβαια αυτό που με ξενίζει είναι η ηχηρή απουσία μέχρι τώρα του Πλάτωνα.
Όσον αφορά τώρα μια νέα σειρά θα μπορούσε να ήταν αποτυπώσεις αρχαίων νομισμάτων που είναι πανέμορφα και παγκοσμίου ενδιαφέροντος.

αυτο με τα αρχαια νομισματα σε στυλ restrike δεν ξερω πως θα βγει..σε ευρω?δεν θα ναι restrike ..(φυσικα και συμφωνω με αυτο)..πως θα βγει ομως?ο πλατωνας λογικα θα ναι το τελευταιο..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 02:32:39 μμ »

το 50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ δεν ξερω τι σχεση εχει η ελλαδα με αυτο,οπως αν εβαζε τον γκαγκαριν ασ πουμε...δεν εχω καμια αγωνια για αυτο


τωρα με τον ανδρονικο το διευρω φανταζομαι δεν θα κανουν προσωπο αλλα καμια λαρνακα που θα φενεται το αστερι(ηλιος) της βεργινας

ο θουκιδιδης αναγκαιος για την συλλογη  ..

αν παντως εφτιαχνα εγω το κερμα με τον ανδρονικο θα εβαζα το προσωπο του και πισω με κλιση.. και σαν φοντο... θα εβαζα το αστερι της βεργινας...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 03:07:47 μμ »

Βρε άνετα μπορεί να μπει και ο Μανώλης Ανδρόνικος και το αστέρι της Βεργίνας και τα αρχαιοελληνικά νομίσματα,και μάλιστα θα είναι πολύ ενδιαφέροντα θέματα. Εκείνο που είναι μυστήριο είναι η εγκεφαλίτιδα που έχουν πάθει αυτοί που αποφασίζουν και βγάζουν κάτι νομίσματα που δεν είναι του ενδιαφέροντος του Έλληνα συλλέκτη... θα μου πείτε κάποιοι μπορεί να ενδιαφέρονται... ε! τότε ας εκδίδουν και για αυτούς τους λίγους μερικά.... εμείς οι άλλοι απέχουμε και με τα χρόνια αν δεν στρώσουν, το πράμα θα γίνεται χειρότερο.
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 03:08:33 μμ »

Παράθεση
«100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩN ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΩΝ»

Απλα τραγικη επιλογη,μακαρι να εχω αδικο αλλα πιστευω θα παει απατο.

Παράθεση
50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ

Και κατι κρατη-νησια στην Αυστραλια βγαζουν οτι να ναι και απο οτι καταλαβαινω ολο και κατι πουλανε
Το προβλημα με εμας ειναι (και) η γλωσσα,ειμεθα εθνος αναδελφον

Οσο για Βεργινες,Ανδρονικους κτλ πιστευω ειναι επικαιρο θεμα κι επομενως μπορει να κανει καμια καλη μπαζα αν διαφημιστει
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 03:34:30 μμ »

Παράθεση
«100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩN ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΩΝ»

Απλα τραγικη επιλογη,μακαρι να εχω αδικο αλλα πιστευω θα παει απατο.

Παράθεση
50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ

Και κατι κρατη-νησια στην Αυστραλια βγαζουν οτι να ναι και απο οτι καταλαβαινω ολο και κατι πουλανε
Το προβλημα με εμας ειναι (και) η γλωσσα,ειμεθα εθνος αναδελφον

Οσο για Βεργινες, Ανδρονικους κτλ πιστευω ειναι επικαιρο θεμα κι επομενως μπορει να κανει καμια καλη μπαζα αν διαφημιστει

Σωστά τα είπες.Για τα τελευταία θέματα που είναι ελληνικού ενδιαφέροντος είμαι σίγουρος ότι θα έχει το ενδιαφέρον των συλλεκτών (μην γράφεις θα κάνουν τη μπάζα τους κλπ... ακούγεται άσχημα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2018, 03:35:18 μμ από xmac » Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 04:22:36 μμ »

μπορει σε δεκα χρονια να βγαλουν επετειακο για την εξοδο απο τα μνημονια  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 205


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 05:22:45 μμ »

Μην ξεχνάμε ο Πλάτωνας έχει βγει πριν 1-2 χρόνια σε 2€  Κλείσιμο ματιού  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 06:00:25 μμ »

Μην ξεχνάμε ο Πλάτωνας έχει βγει πριν 1-2 χρόνια σε 2€  Κλείσιμο ματιού  Κλείσιμο ματιού

Και πολύ του είναι..
Διότι η φιλοσοφική του θεώρηση, ανέκαθεν αποτελούσε ένα ενοχλητικό αγκάθι στην καθιερωμένη αριστοτελική σκέψη.
Αν και γιγάντια η διανόησή του, δυστυχώς προσκρούει στον béton-armé αριστοτέλειο υλισμό, που πολυδιαφημίστηκε και τελικώς.. αγιοποιήθηκε -σχεδόν παγκοσμίως- ως αλάνθαστο (!) σύστημα σκέψης και ερμηνείας επί παντός επιστητού. Γιά την ώρα..

Δεν είναι λοιπόν τυχαίο γεγονός η συστηματική αποσιώπηση-απαξίωση του.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 06:04:53 μμ »

Μην ξεχνάμε ο Πλάτωνας έχει βγει πριν 1-2 χρόνια σε 2€  Κλείσιμο ματιού  Κλείσιμο ματιού

Θα αποτελούσε μεγάλη ήττα για τους υπεύθυνους αυτό το σκεπτικό κατά την γνώμη μου.
Εξάλλου το συγκεκριμένο βγήκε για τα 2400 χρόνια της Ακαδημίας του Πλάτωνα.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 06:09:29 μμ »

Μην ξεχνάμε ο Πλάτωνας έχει βγει πριν 1-2 χρόνια σε 2€  Κλείσιμο ματιού  Κλείσιμο ματιού

Και πολύ του είναι..
Διότι η φιλοσοφική του θεώρηση, ανέκαθεν αποτελούσε ένα ενοχλητικό αγκάθι στην καθιερωμένη αριστοτελική σκέψη.
Αν και γιγάντια η διανόησή του, δυστυχώς προσκρούει στον béton-armé αριστοτέλειο υλισμό, που πολυδιαφημίστηκε και τελικώς.. αγιοποιήθηκε -σχεδόν παγκοσμίως- ως αλάνθαστο (!) σύστημα σκέψης και ερμηνείας επί παντός επιστητού. Γιά την ώρα..

Δεν είναι λοιπόν τυχαίο γεγονός η συστηματική αποσιώπηση-απαξίωση του.

Μέσα από αυτό το πρίσμα δεν θα ήταν καθόλου σίγουρο εάν και ο ίδιος θα ήθελε να γίνει αναμνηστικό νόμισμα κάποτε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 205


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 09:45:47 μμ »

Μην ξεχνάμε ο Πλάτωνας έχει βγει πριν 1-2 χρόνια σε 2€  Κλείσιμο ματιού  Κλείσιμο ματιού

Θα αποτελούσε μεγάλη ήττα για τους υπεύθυνους αυτό το σκεπτικό κατά την γνώμη μου.
Εξάλλου το συγκεκριμένο βγήκε για τα 2400 χρόνια της Ακαδημίας του Πλάτωνα.

Ίσος τότε όχι ότι δεν θα το βγάλουν καθόλου, αλλά πολύ αργότερα, με το σκεπτικό ότι αν και όχι 100% για τον Πλάτωνα κάτι πολύ κοντά (και με την προτομή του να αποτυπώνεται) βγήκε πρόσφατα, οπότε μπορεί να θέλουν να αφήσουν ένα διάστημα να περάσει. Προσωπικότητες να τιμήσουμε έχουμε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 10:49:00 μμ »

Μπορεί να βγει και κανονικότατα ο Πλάτωνας παιδιά, άλλο το δίευρο και άλλο το ασημένιο 10ευρο. Φυσικά έχει ακόμα πάρα πολλές σημαντικές προσωπικότητες από τον αρχαίο ελληνικό κόσμο για να συνεχίσουν να εκδοθούν στην σειρά αυτή αν θέλουν οι ιθύνοντες...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 46
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences