Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:18:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπλε Αριστοτελης Χειρογραφα Νουμερα !!  (Αναγνώστηκε 2364 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 20, 2018, 08:16:58 πμ »

Με αφορμη το ποστ αυτο που ειχε σηκωσει ο φιλος Βαγγελης

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=41890.0

χτες περασε ενας χειρογραφος Αριστοτελης και μαλιστα μπλε που εχει μια σπανιοτητα σαν χρωμα παραπανω απο τους πορτοκαλι.
Μεχρι να μιλησω με μηνυματα με τον κατοχο ειχε κανει φτερα !!! Στο πρωτο μηνυμα κατευθειαν μου λεει κλεισμενο και στο καπακι μετα απο ενα λεπτο οριστικα πουλημενο. Κιχ δεν προλαβα να βγαλω.

Τωρα γιατι συμβαινει αυτο ;
Εχω μια υποψια και θα την πω δημοσια και εαν ειναι λαθος ο συλλογισμος ας με διορθωσει οποιος γνωριζει περισσοτερα.
Η μηχανη οπου χτυπαει τους αριθμους ειναι διαφορετικη. Δλδ πρωτα περναει το χαρτονομισμα απο την πλακα με το σχεδιο , εκτυπωνετε και μετα συνεχιζωντας την πορεια τους απο αλλη μηχανη πεφτουν τα νουμερα κατα αυξανων αριθμο.
Αυτο λοιπον καπου κομπλαρε.
Στα τελευταια χαρτονομισματα ηταν ευκολο , τι εκαναν δλδ ;; Εβγαζαν το ελατωματικο χαρτονομισμα , η διαδικασια ελεγε να καταστραφει ( εκει τωρα αμα θελουμε πιστευουμε οτι καταστραφοταν) και στην θεση του ελατωμματικου εμπαινε ενα απο αυτα που ηταν ηδη ετοιμα τα γνωστα 00Α δλδ αντικαταστασης.
Και συνεχιζωταν η διαδικασια.
ΥΠΟΨΙΑΖΩΜΕ λοιπον οτι στα παλια τα χρονια δεν υπηρχαν αυτα τα λεγωμενα αντικαταστασης και αμα τυχενε να μπλοκαρει η μηχανη δεν τους εμενε αλλη λυση απο το να γραψουν χειρογραφα  τον αριθμο που δεν γραφτηκε αυτοματα !!!
Αυτη ειναι η προσωπικη μου εκτιμηση γιατι βρισκονται τωρα τελευταια χαρτονομισματα παλια με χειρογραφους αριθμους.
Θα χαρω να ακουσω και αλλες αποψεις με βαθος και στοχασμο .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2018, 08:20:02 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 08:39:20 μμ »

εγω ημουν στο ποστ στο φμπ που ρωταγα επιμονα να μαθω τι εννοουσε οτι ηταν γραμμενα....
και καποιος αλλος απαντησε αυτο ακριβως που λες ηρακλειωτη......

Μαλιστα μιλησε για τιμη στα 10.000 κατι που μου φανηκε παρα πολυ απο την μια.... αλλα απο την αλλη δεν ξερω..... Μετα αυτος που το πουλαγε φανηκε να συμφωνει , φυσικα , στην τιμη  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 09:05:26 μμ »

Έχεις ένα μήνυμα στο μεσεντζερ δες το σε παρακαλώ.
Και σε καμιαν περίπτωση δεν έφυγε σε αυτά τα χρήματα το χαρτί. Ούτε καν πλησιάζει το ένα δέκατο από αυτά.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences