Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:01:09 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρακαλώ την γνώμη σας.  (Αναγνώστηκε 7661 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 01, 2018, 10:56:19 μμ »

Καλησπερα, θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.. εκτός κυβισμού και μάλλον δεκαετίας 50;

Ευχαριστώ

https://ibb.co/gnxHde
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 10:15:33 πμ »

Έχει στοιχεία της ζωγραφικής του Πικάσσο και επίσης έχω την εντύπωση ότι έχει υπογραφή.Αν μπορούσες να το φωτογραφίσεις ολόκληρο προς και πίσω,να μας πείς πού το βρήκες και να μας πείς τί υλικό είναι,είναι λάδι,μολύβι,κέντημα ή κατι άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2018, 10:15:50 πμ από el greco » Καταγράφηκε
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 01:08:48 μμ »

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το βάζω εδω εκ μέρους ενός φιλου. Το βρήκε στην αποθήκη του πατρικού του τυλιγμένο σε πλαστικό χωρίς κορνιζα. Σίγουρα έχει τα στοιχεία αυτά, αλλά είναι σε άριστη κατάσταση για την ηλικία του και αυτό είναι το περίεργο. Υπάρχουν μπροστά τα στοιχεία που αναφέρεις ευδιάκριτα και χαρακτηριστικά, δεν τα έβαλα εσκεμμένα στην φωτογραφία για να δούμε τα υπόλοιπα πρώτα.
Καταγράφηκε
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 01:10:18 μμ »

Είναι μολύβι και παστέλ τα υλικά μάλλον.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 09:01:42 πμ »

Κοίτα φίλες μου,δεν ξέρω ποιού μπορεί να είναι και σε περίπτωση που έχει υπογραφή του Πικάσο καλό θα είναι να το ψάξεις.Ο Πικάσο δημιούργησε κατ'εκτίμηση μέχρι και 40 χιλιάδες έργα αλλά στην πραγματικότητα κανείς δεν ξέρει διότι ήταν υπερπαραγωγικός.Τα αναγνωρισμένα έργα του φτάνουν περίπου τον αριθμό των 17,000-18,000 και τα υπόλοιπα είτε είναι ανυπόγραφα είτε βρίσκονται σε σπίτια ανυποψίαστων ανθρώπων,αυτό συμβαίνει και επειδή κατα τη διάρκεια της ζωής του χάριζε τυχαία σε φτωχούς ανθρώπους που συναντούσε και ένας θεός ξέρει που έχουν διασκορπιστεί.
Καταγράφηκε
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 10:45:38 πμ »

Θα βάλω αργότερα και τα υπόλοιπα σε φωτογραφία. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ιστορικό ως προς το πως βρέθηκε στην Αθήνα γιατί έχουν πεθάνει παπούδες-γιαγιάδες και γονείς. Το σίγουρο είναι ότι το όνομα της αφιέρωσης υπάρχει στην οικογένεια και ότι είχαν κάνει ταξίδια στην Ευρώπη τότε.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 02:22:53 μμ »

Κοίτα φίλες μου,δεν ξέρω ποιού μπορεί να είναι και σε περίπτωση που έχει υπογραφή του Πικάσο καλό θα είναι να το ψάξεις.Ο Πικάσο δημιούργησε κατ'εκτίμηση μέχρι και 40 χιλιάδες έργα αλλά στην πραγματικότητα κανείς δεν ξέρει διότι ήταν υπερπαραγωγικός.Τα αναγνωρισμένα έργα του φτάνουν περίπου τον αριθμό των 17,000-18,000 και τα υπόλοιπα είτε είναι ανυπόγραφα είτε βρίσκονται σε σπίτια ανυποψίαστων ανθρώπων,αυτό συμβαίνει και επειδή κατα τη διάρκεια της ζωής του χάριζε τυχαία σε φτωχούς ανθρώπους που συναντούσε και ένας θεός ξέρει που έχουν διασκορπιστεί.



Συμφωνώ και εγώ μαζί σου σε όλα.
Τώρα για τον πίνακα δεν μου μοιάζει να είναι του Πικάσο. Αλλά απο φωτό και χωρίς να τον έχω σπουδάσει
δεν μπορώ να ειμαι σίγουρος. Απλά λέω τη γνώμη μου. Πάντως και εγώ λέω να τον ''ψάξεις'' τον πίνακα.
Έχει μία απλότητα για να είναι Πικάσο, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 02:38:14 μμ »

Εννοείς ότι υπάρχει υπογραφή του Πικάσο στο έργο; Αν θέλεις βάλε την να τη δούμε με μια κοντινή λήψη και φυσικά ολόκληρο το έργο απο μπροστά και από πίσω. Σιλαχιμ συμφωνώ ότι είναι ''φτωχό'' το έργο αλλά όλοι οι ζωγράφοι κάνουν τέτοια έργα τα οποία όμως μερικές φορές περνάνε για πλαστά όταν περάσουν τα χρόνια και φύγουν απο τη ζωή. Wintervibes κάτι που ξέχασα να σου πώ,πάρε ένα μεγεθυντικό φακό και ψάξε την μπροστινή όψη του έργου σε πολύ καλά φωτιζόμενο χώρο αν έχει κάποιο δακτυλικό αποτυπωμα με μελάνι που φαίνεται αμυδρά.Αν δεν έχει περαστεί με βερνίκι που έχει μαυρίσει από το καιρό θα είναι έυκολη υπόθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2018, 02:39:01 μμ από el greco » Καταγράφηκε
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 04:20:21 μμ »

https://ibb.co/kDpO6z
Καταγράφηκε
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 04:26:20 μμ »


Αυτές είναι οι υπόλοιπες φωτογραφίες. Συμφωνώ ότι είναι κάπως φτωχό για τον συγκεκριμένο, αλλά και από την άλλη έφτιαχνε απλά και τα μοίραζε με αφιερώσεις. Αποτύπωμα από πρόχειρη παρατήρηση δεν είδα εκτός κάποια μέσα γύρω από την ουρά που θέλουν καλύτερη παρατήρηση. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

https://ibb.co/hGg9eK
https://ibb.co/coWWte
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 10:43:35 μμ »

Οι φωτογραφίες δεν είναι και οι καλύτερες επειδή προφανώς υπάρχει τζάμι μπροστά και ο φωτισμός είναι αδύναμος αλλά σε κάθε περίπτωσ πρέπει να το ψάξεις.Τί ξέρεις γι αυτό το έργο; Υπάρχει περίπτωση να μάθεις από πού αγοράστηκε ή ποιος το είχε πρίν από εσένα; H αφιέρωση που μας λές πού είναι,μήπως εννοείς κάτι γραμματα που φαίνονται αριστερά της γοργόνας;
Καταγράφηκε
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 10:55:54 μμ »

Είναι η γνωστή αφιέρωση pour που έβαζε ό καλλιτέχνης με το όνομα αυτού που το χάριζε. Αλλά και το le δίπλα από την ημερομηνία είναι χαρακτηριστικό του. Το 1956 που έγινε δεν ζούσε κάποιος από αυτούς που το βρήκαν τώρα. Υπάρχει η πιθανότητα να είναι αφιερωμένο στον George Braque που ειχε σχέση με τον Πικάσο; Ή να είναι για κάποιο Γιώργο της οικογένειας; Μου κάνει εντύπωση ένα τύπου αυτόγραφο να έχει τόση λεπτομέρεια.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 11:25:10 μμ »

Μια καλή αρχή θα ήταν να προσπαθήσεις να βρείς στο διαδύκτιο δείγματα υπογραφών του από τη δεκαετία του 1950 για να τα συγκρίνουμε και να δούμε γραφικό χαρακτήρα. Αν το εργο το βρήκατε σε παλιό σπίτι και ξέρετε ότι το είχε για χρόνια ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τότε είναι πιθανο να είναι γνήσιο αλλιώς μειώνονται δραματικά οι πιθανότητες,το λέω επειδή δεν μας έχεις ξεκαθαρίσει πώς το βρήκατε.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 11:35:25 μμ »

Μου θύμισες ένα φίλο μου που βρήκε στο σπίτι που κληρονόμησε ένα έργο του Λωτρέκ.  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
wintervibes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2018, 08:49:39 πμ »

Δεν ξέρουμε πόσα χρόνια βρισκόταν στην αποθήκη, αλλά και ούτε κάποιο ιστορικό. Αλλά προσωπικά μου αρέσει ώς έργο και αυτό είναι που μετράει. Μακάρι να βρεθεί μια άκρη γιατί αν είναι όλα σωστά ίσως να είναι και 5 τα μηδενικά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences