Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:09:03 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΤΛΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ 1942 !!  (Αναγνώστηκε 3976 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 01:00:33 μμ »

Αλλος ενας τιτλος οπου σαν βινιετα δεν γεμιζει το ματι αλλα ειναι δυσκολος να βρεθει.
Ευτυχως που εχω καλους φιλους πανω και μου τα μαζευουν μολις πεσουν στα χερια τους.
Η εταιρια αυτη ηταν  πολυ μικρη πιθανον διοτι οσο και να εψαξα επεφτα πανω σε συχγρονες ονομασιες και τελικα δεν καταφερα να μαθω τιποτα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 12:28:03 πμ »

29 γεναρη λεει πανω ? και τις δυο φορες ? και το υπουργικο διαταγμα και η δημοσιευση ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 08:38:41 πμ »

Δεν ειναι αυτο Στελιο που την κανει δυσκολη.
Το κεφαλαιο εναρξης της εταιριας ειναι !!!
Μολις 500.000δρχ ποτε;; Το 1942 !!! Τουτεστιν σε μια εποχη που ολα αρχισαν να υποβαθμιζωνται (χρηματα) αυτος πηγε και εκανε μια Α.Ε !!!
Και εχουμε λοιπον και λεμε : Η αξια καθε μετοχης ειναι 1000 δρχ , τα φυλλα που κοπηκαν ηταν ονομαστικης αξιας ΔΕΚΑ μετοχων το καθενα . Σωστα;; Αρα λοιπον ολη η εταιρια ηταν πενηντα φυλλα!!! 1000χ10χ50=500,000 Δλδ ενα μπλοκ .
Οταν την βρηκα αυτο που σας εδειξα ηταν το πανω φυλο στο μπλοκ. Δλδ  τα τριαντα φυλλα τα εχουν παρει συλλεκτες πιθανον.
Απο τα υπολοιπα  ενα ειναι σχισμενο και τα τρια τελευταια απο την υγρασια κολλημενα.
Αρα εμειναν στην κυκλοφορια ουσιαστικα 46 καλες μετοχες !!!
Ο τυπος που τις ειχε , γνωριζε τι του γινωταν και για να παρω το μπλοκ ως ειχε πηρε ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο.
Ερχομενος Ηρακλειο εψαξα μηπως και βρω αυξηση μετοχικου κεφαλαιου στο ιντερντ ή καποια παραπανω στοιχεια. Δυστηχως δεν βρηκα τιποτα. Υποψιαζωμε δε απο την αλλη και να μην την εβγαλε καθαρη η εταιριουλα αυτη διοτι ηταν μεσα στην δινη του πολεμου!!! Η Αθηνα ειχε καταλειφθει απο τους Γερμανους και το χρημα εαν θυμαστε μηνα με τον μηνα υποβαθμιζωταν.
Απλα την εχω στην ακρη του μυαλου μου υπο ερευνα συνεχεια μας και ξετρυπωσει κανενα αλλο στοιχειο για αυτην.
Αλλα και αλλες μετοχες να βρεθουν , δλδ να εκανε αυξηση μετοχικου κεφαλαιου δεν παυει η ημερομηνια εναρξης να εχει μονο 46 σωζωμενα φυλλα. Κατι που την καθιστα δυσκολη .
Αυτα εν ολιγης.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 01:49:53 μμ »

εγω ρωτησα αμα βλεπω καλα την ημερομηνια, μηπως την βρουμε πουθενα την εταιρεια και βρουμε παραπανω στοιχεια

τωρα το γτ ανοιξε η εταιρεια μπορει να 'χει και καποιο ενδιαφερον σαν ιστορια
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 02:45:52 μμ »

Μόνο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως την βρήκα Κώστα. Πουθενά αλλού.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 03:42:14 μμ »

Μόνο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως την βρήκα Κώστα. Πουθενά αλλού.
μην διαβαζεις στο σαιτ χωρις τα γυαλια σου  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ο κωστας εχει αλλο username

οποτε εγω βλεπω καλα ? 29 γεναρη λεει πανω ετσι ?
(βαλε τα γυαλια πριν απαντησεις)

παιζει να χει ωραια ιστορια ομως αυτη, γιαυτο ειπα να την ψαξω λιγο
να το κανε απο τρελλα ? επειδη πληρωνοταν 200.000 δρχ το μηνα και ηθελε παντα να ανοιξει μια ΑΕ και δεν ειχε αλλαξει καποιο οριο στο νομο
να το κανε για να "χωθει" καπου ή να κερδισει απο καπου αλλου ή επειδη μπορουσε να συνεργαζεται με καποια αλλη χωρα ετσι ? ποιος ξερει ...
παιζει να χει ωραια ιστορια παντως
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2018, 03:42:44 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 05:41:29 μμ »

Ιδρυθεισα δια της υπ αριθμων 2694 αποφασεως του υπουργου εθνικης οικονομιας της 29 ιανουαριου 1942 δημοσιευθεισα εις το υπ αριθμων 12 φυλλον του δελτιου ανων εταιριων της εφημεριδας της κυβερνησεως της 29 ιανουαριου 1942


Υ.Γ Το διαβασα και το εγραψα χωρις γυαλια!!!
Εγω παω αναποδα απο τους πολλους!!! Οι πολλοι βαζουν τα  γυαλια για να γραψουν/δαβασουν εγω πρεπει να τα βγαλω!!!  Κλείσιμο ματιού

Αντε να δω τι θες να ανακαλυψεις τωρα. Εχω περιεργεια!!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences