Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:18:02 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1836 5 λεπτα .  (Αναγνώστηκε 42833 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 08:42:22 μμ »

Μια εκτιμηση για αυτο παρακαλω .
Καθε γνωμη σεβαστη !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 09:00:13 μμ »

Ενδιαφερον γιωργο αλλα εχω την εντυπωση οτι προκειται για τα πλαστα κινεζικα το οποιο ταλαιπωρηθηκε επιτηδες ωστε να φανει σαν γνησιο...δεν πιστευω πλεον στην ευρεση υπερσπανιων κομματιων,ποσο μαλλον στην κατασταση αυτη..για πες μας λιγο και το ιστορικο του background..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 09:03:08 μμ »

Βρεθηκε απο μελος μας. Συγκεκριμενα το βρηκε ενας Αλβανος μαζι με αλλα περιπου εικοσι νομισματα Ελληνικα και Αμερικανικα μεσα σε ενα μπρικι το οποιο ηταν θαμμενο μεσα σε εναν πλινθο.
Καθως εσπαγε τον τοιχο επεσε το μπρικι στα ποδια του !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 09:05:06 μμ »

Καταρχην Κωστα βλεπεις το 6 ;; Ειναι γερτο. Γερνει προς τα δεξια. Των Κινεζων εγω ξερω οτι δεν γερνουν αλλα ειναι ισια !!! Τον Κινεζων ειναι 4 γρμ περιπου. Αυτο χανει στο βαρος μολις 3 δεκατα τα οποια μπορει να ειναι απο το μαυρο χαλι που το δερνει !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 09:09:35 μμ »

...  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα δεν ξερω..εχω δει αρκετα χαλκινα παλι,διαφορων ετων κ κρατων..η οξειδωση που εχει δεν μου γεμιζει το ματι καθολου.δεν θυμαμαι να εχω δει τετοια οξειδωση σε γνησια εποχης..κατι δεν μου καθεται καλα στο κραμα στα σημεια που υπαρχει θεμα...τωρα αν η ιστορια που λες ειναι πραγματικη κ δεν κανεις πλακα,τοτε ισως υπαρχει πιθανοτητα να ειναι γνησιο,αλλα εμενα δεν μου γεμιζει το ματι...σιγουρα χρειςζεται μια αυντηρηση για να φανει καλυτερα σαν κερμα..απο εκει κ περα,ισως μπορεσουμε να πουμε περισσοτερα πραγματα..μεχρι την πιθανη πιστοποιηση του τουλαχιστον..τα υπολοιπα ελληνικα κερματα τι ηταν?οσο για το 6αρι που λες,δεν το θεωρω δειγμα γνησιοτητας..εχω την εντυπωση πως και κινεζικα υπαρχουν με γυρτο 6..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 09:12:12 μμ »

Εγω Κινεζικα πλαστα με κυρτο 6 δεν εχω δει !!!
Οταν αγοραζα Κινεζικα ηταν ισιο το 6 και ηταν 4 γρμ σαν νομισμα !!!
Εχει κανεις σας τετοιο αντιγραφο Κινεζικο με κυρτο το 6 ;;Και να πλησιαζει το βαρος στα γνησια ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 07:51:54 πμ »

Κατ εμέ και όπως φαίνεται στις φωτό... Γνήσιο.
Αν σταλεί για συντήρηση/πιστοποίηση έχει καλές πιθανότητες και για καθαρό βαθμό 51-53.
Όσο για αξία... 6-5ψήφιο χαλαρό , ανάλογα τις ορέξεις των παρευρισκομένων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2018, 07:59:02 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 09:00:37 πμ »

Κατ εμέ και όπως φαίνεται στις φωτό... Γνήσιο.
Αν σταλεί για συντήρηση/πιστοποίηση έχει καλές πιθανότητες και για καθαρό βαθμό 51-53.
Όσο για αξία... 6-5ψήφιο χαλαρό , ανάλογα τις ορέξεις των παρευρισκομένων.

Τα ιδια πιστευα και εγω μολις το ειδα Κωστα με αυτες τις φωτογραφιες και με την ιστορια που μου εξιστορησε το μελος μας !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 09:20:53 πμ »

Λοιπον η Ιστορια :
Πριν ενα μηνα με προσεγγιζει μελος μας με λιγα μηνυματα αν και παλιος και μου ζηταει βοηθεια.
Ενας Αλβανος οπως μου ειπε γκρεμιζωντας εναν τοιχο πλιθινο βρισκει μεσα ενα μπρικι με καμια εικοσαρια νομισματα, διαφορα Γεωργιου , μερικα Αμερικανικα κτλ κτλ.
Γιωργο μου λεει αναμεσα τους ειναι και μια πενταρα του 36. Τι να κανω ;;
Του ζητω λοιπον φωτογραφιες αλλα του λεω προσεξε : Μην την βγαλεις ΠΡΩΤΗ ΠΡΩΤΗ φωτογραφια μην δειξεις οτι για αυτην ενδιαφερεσε !!!
Ο ανθρωπος λοιπον τα φωτογραφιζει ολα τεσσερα τεσσερα και μου την δειχνει απο μακρια.
Βλεπω το κυρτο 6 και του λεω φιλε;; Γνησια ειναι. Ο Αλβανος ζητουσε 500 ευρω. Τα νομισματα ολα εκαναν μετα βιας 300 τα υπολοιπα !!!
Τελικα τωρα που ημουν Αθηνα πινουμε εναν καφε πρωι πρωι την Πεμπτη με το μελος μας και του αφηνω την ταυτοτητα μου σαν εγγυηση (διοτι φοβοταν μην τον γελασω, αγνωστοι ειμαστε) και κλεινω ραντεβου να την δουνε δυο ατομα. Τελικα την ειδαν τρεις !!! Ο πρωτος μου λεει Γωργο δεν μου αρεσει κατι πανω τις. Ο Δευτερος τα ιδια. Τελικα φτανω μεχρι τον Βασιλη στην Κηφισια το βραδυ πριν την παραδωσω για να εχω μια οριστικη εικονα ο τεταρτος κατα σειραν και μολις την πιανει στα χερια του μου λεει  : ΝΕΑ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΚΟΠΙΑ !!! Ποιο εξελιγμενη απο την προηγουμενη !!! Καποιος την αφησε εξω να σκουριασει και σου την πασαρε για να σε βαλει μπροστάρει μια και εισαι επωνυμος !!! Το μελος μας το εμπιστευομε οτι δεν ηταν αυτος. Διοτι απο την μερα που μιλησαμε τον εβλεπα/παρακολουθουσα που πηγαινε μεσα στο σαιτ. Διαβαζε τα παντα για πενταρες 36 , διαβαζε για πιστοποιησεις , διαβαζε πως να καθαρισεις ενα νομισμα. Απολυτες φυσιολογικες κινησεις ενος ανθρωπου που δεν γνωριζει πως να κινηθει με αυτο που βρηκε.
Ο Βασιλης λοιπον μου ειπε πως να το προσεχουμε αυτο το νομισμα. :
Πρωτον το 6 γερνει πολυ περισσοτερο απο το γνησιο που εχουμε ολοι φωτογραφια απο το νομισματοκοπειο.
Δευτερον ο δισκος του ειναι μισο χιλιοστο λεπτοτερος του κανονικου !!!

Ο λογος που το σηκωσα ειναι για να προσεχετε.
Καποιος πιστευω βρηκε εξυπνο τροπο να βγαζει μεροκαματο.
Δεν σας δειχνει πλεον μια πενταρα σκετη !!!
Βαζει μεσα εικοσι νομισματα κατεστραμενα / φθαρμενα , διχως μεγαλη αξια (πολυ πονηρο και εξυπνο αυτο) και πλησιαζει καποιους που ξερει οτι ασχολουνται με τον συλλεκτισμο και του λεει : Βρηκα αυτα βρε, αξιζουν τιποτα;;
Κοιτας εσυ , βλεπεις μεσα την πενταρα και και και τα ονειρα οτι επιασες το τζακ ποτ δινουν και παιρνουν μεσα στο μυαλο σου !!!
Αυτο επαθε ο φιλος μας , αυτο πιστευα και εγω !!! Οτι ειχε τυχει λαχειο στον ανθρωπο!!!
Με μια αγορα απο τους Κινεζους ο αλλος ξεφορτωθηκε πανω απο 200/300 ευρω σαβουρα νομισματα και εδωσε και την πενταρα που κανει 5 δολαρια 200/300 ευρω !!!
Συνολικη ζημια για το μελος μας 500 ευρω στο συνολο.
Και εγω εχασα ολη μου την πεμπτη να τρεχω ολη την Αθηνα απο την μια ακρη στην αλλη!!!

Προσεχετε καλα λοιπον το νεο κολπο . Μπολικη σαβουρα και αναμεσα της μια πενταρα του 36 βρωμεσμενη!!! Ψαρωτικο οσο δεν παει αλλο !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 09:46:28 πμ »

Πραγματικά απίθανη ιστορία και πόσο αληθινό φαινόταν το νόμισμα! Όλοι σκεφτήκαμε πόσο τυχερός ήταν ο ευρών. Συγχαρητήρια Γιώργο που με την εμπειρία σου το προσέγγισες τόσο προσεκτικά και μας έδωσες την αληθινή διάσταση όλης  της υπόθεσης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 09:54:22 πμ »

Φιλε μου;; Εγω πενταρα του 36 δεν εχω πιασει στα χερια μου.
Εχωντας υποψιν την πρωτη κινεζικη η οποια ειναι 4 γρμ περιπου και με το 6 ορθιο και βλεπωντας αυτο με κυρτο το 6 και ελαχιστα ελειποβαρη και εγω ξεγελαστικα.
Εαν δεν ηταν αυτα τα τρια ατομα και στην τελικη ο Βασιλης να με κατατοπισει πληρως περι τινος προκειτε θα την πατουσαμε αγριως !!!
Απλα σας ανεβασα την ιστορια διοτι ο τυπος πιστευω θα ξαναχτυπησει ή με τον ιδιο τροπο ή παρομοιο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 03:37:37 μμ »

Όλο το σενάριο «μπάζει»..

Πρωτίστως, δεν συνηθίζεται να εμπλέκονται Αλβανοί σε τέτοιου είδους απάτες. Δεν το έχουν με τα συλλεκτικά δρώμενα και ως εκ τούτου είναι πολύ απίθανο να έχουν εμπλακεί σε τόσο εξειδικευμένη εξαπάτηση.

Δευτερευόντως, θεωρώ πως είναι εξίσου απίθανο, να υπάρχουν ακόμα κρυμμένες πεντάρες του 1836, αναμένουσες υπομονετικά να ανακαλυφθούν από ασχέτους, με την παρέλευση σχεδόν 2 αιώνων άγριου κυνηγιού τους.

Εν ολίγοις, ιστορίες γι’ αφελείς.

Καίριον και καθοριστικόν ερώτημα:
Υπάρχει εικόνα των λοιπών 20 νομισμάτων, που ταπεινώς συνόδευαν τον «θησαυρό»; Ή έστω το.. μπρίκι καθεαυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2018, 03:42:23 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 03:58:33 μμ »

Δεν ξέρω τι λένε όποιοι τα λένε...  Αφού το εξετάσω στο χέρι, το αγοράζω εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2018, 03:58:45 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 04:06:04 μμ »

Θα σε διαβασει σιγουρα το μελος Κωστα και αμα θελει ας επικοινωνησει μαζι σου.

Εγω φιλε με ενδιεφερε φωτο μονο το νομισμα. Αρα απο τις πεντε νομιζω φωτογραφιες που τραβηξε παρελαβα αυτη εδω την οποια εκανα πριντ σκριτζ και σας την δειχνω μια και μου ειναι χρονοβορο να παρω της φωτογραφιες απο το μαιλ μου.
Οπως βλεπεις αναμεσα τους ειναι και μια δεκαρα του 49 κακοποιημενη τοσο που δεν διακρινω εαν ειναι μεγαλος ή μικρος θυρεος .
Το κολπο εγω το θεωρησα εξυπνο πολυ!!!  Σε ψαρωνει. Γιαυτο προσεχετε διοτι πιστευω οτι θα επαναληφθει .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 04:09:21 μμ »

Γραψε λαθος, 48 ηταν . τωρα την ειδα καθαρα και αυτη.
Αυτες ηταν οι πρωτες φωτογραφιες που ειδα.
Αυτες που σηκωσα αρχικα ηταν μολις ειχε παρει το μελος μας τα νομισματα στα χερια του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences