Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:24:22 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ορκος Κωλοκοτρώνη  (Αναγνώστηκε 22656 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2019, 10:20:50 μμ »

Η τιμή και η ελευθερία φίλε μου Μπάμπη ,τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα,είναι μέσα στις εξαιρέσεις!!!

Άλλο τι θα έπρεπε και έτερον τι συμβαίνει..

Και τα δύο αγαθά που ανέφερες αγαπητέ, δεν εξαιρούνται -δυστυχώς- του κανόνος.
Αμφότερα, ξεπουλιούνται και εξαγοράζονται, ανεξάρτητα της προσωπικής μας βούλησης και θεώρησης.
Αν μου επιτρεπεις ,-δεν ειναι λιγο ισοπεδωτικο αυτο που λες και ετσι οπως το θετεις?
Η ανεχεια φιλε μου σε ολα αυτα ειναι το χειροτερο απο ολα....και αυτο νομιζω μας περικλειει τα τελευταια χρονια αδιαφοροντας για τα ιδεωδη ακομα κ για την  υπαρξης μας σημερα.
Για φανταστειτε(να το παω κ λιγο συλλεκτικα)να σκεφτει κ να παει φραγκατο μογκολι καραμεμετι συλλεκτης στον οικο κ να το τσιμπησει?!...και κατα τα αλλα να καμαρωνω που εχω σε Ελληνικο μουσειο το χρυσο καριοφιλι του αλη πασα κ οχι τον ορκο του μεγιστου αυτου Ελληνα Ελπιζω εστω κ την υστατη ωρα να βρεθει στα σωστα χερια κ να παει εκει που αρμοζει και να ξεχαστει αλλη μια ντροπη για ολους μας

Ισοπεδωτικά στοιχεία αγαπητέ είναι και η αγένεια, η εμπάθεια και η μισαλλοδοξία.
Και αναμφίβολα, οι χαρακτηρισμοί του τύπου «μογκόλι» και «καραμεμέτι», δεν συνάδουν με τα υψηλά ιδεώδη της ύπαρξής μας, για τα οποία κόπτεστε και επικαλείστε. Τουλάχιστον, όχι με τα δικά μου..

Ας το αποκτήσει λοιπόν ο οποιοσδήποτε το επιθυμεί και αναγνωρίζει την ιδιαίτερη ιστορική του βαρύτητα. Άλλωστε, το υψηλό τίμημα που καλείται να διαθέσει, αποτελεί και ισχυρό εχέγγυο για την διάσωσή του.

Και αν ντρέπεστε (!) γιά ο,τιδήποτε «μη ελληνικό» ιστορικό έκθεμα -που δικαίως διασώζεται σε μουσεία της ημεδαπής- να στείλετε επιστολές διαμαρτυρίας στα μουσεία που τα φιλοξενούν και να αιτηθείτε την απόσυρσή τους. Γιατί όχι και την.. καταστροφή τους.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2019, 10:28:08 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2019, 10:22:57 μμ »

Και μία φιλική παρατήρηση, άνευ δόλου και εμπάθειας:

Πριν ασχοληθούμε διαμαρτυρόμενοι, με την τύχη του χειρόγραφου όρκου, του μέγιστου ήρωα, ας φροντίσουμε να γράφουμε ορθά το ιστορικό επώνυμό του, αποφεύγοντας έτσι την.. ορθογραφική κακοποίησή του.

Ας διορθώσει λοιπόν κάποιος επόπτης το κραυγαλέο (εκ παραδρομής θέλω να πιστεύω) ορθογραφικό λάθος του τίτλου και κατόπιν ας αφαιρέσει την σχετική παρατήρησή μου.

Διότι θα φθάσουμε τελικώς, να ανεχόμεθα και την.. σουρεαλιστική εκδοχή.. «ο ώρκως του Κωλωκωτρώνυ».
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2019, 10:31:22 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 14, 2019, 12:09:29 μμ »

Σήμερα μίλησε στην τηλεόραση κάποιος Γιωργος Μπραχαλιας κάπως έτσι εάν κράτησα καλά το όνομα μέλος μίας πελλοπονησιακης οργάνωσης.
Το έγγραφο αυτό είναι γνωστό από τό 1934.
Γνωρίζουν τόν ιδιοκτήτη του μέχρι τώρα καί έμειναν κάγκελο με την απόφαση του να το δώσει.
Κατά δήλωση τού μίλησαν με κρατικούς φορείς πού θα μπορούσαν να το πάρουν καί έφαγαν πόρτα!!!! Άκουσον άκουσον.
Εν τέλει στράφηκαν σε επιφανείς συλλέκτες εγγράφων Πελλοπονήσου και σήμερα το βράδυ περιμένουν να δούν τα αποτελέσματα της δημοπρασίας.
Προσωπικά εύχομαι να ξαναμπεί σε κάποια συλλογή Πελλοπονήσου καί ας είναι καί ιδιωτική.
Εξ άλλου πολλές φορές εγώ πει ότι ιδιώτες συλλέκτες προσέχουν καί σέβονται τα αντικείμενα καλύτερα από το κράτος!!!
Εν αναμονή λοιπόν δημοπρασίας.

Υ Γ  αν και δεν πρόκειται να μάθουμε πιστεύω ποιος το πήρε . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 14, 2019, 10:56:36 μμ »

Ας διορθώσει λοιπόν κάποιος επόπτης το κραυγαλέο (εκ παραδρομής θέλω να πιστεύω) ορθογραφικό λάθος του τίτλου και κατόπιν ας αφαιρέσει την σχετική παρατήρησή μου.

θες την παλια ορθογραφια ή την "νεα" ?
καλα βαζω την παλια και μου λες
το καθε μνμα πρεπει να το αλλαξω ξεχωριστα και σορρυ δεν εχω χρονο τωρα
που με κανει να απορω, αλλαξε το πως γραφεται ο "κωλος" αλλα αυτο γτ ακριβως επηρεασε το πως γραφεται το ονομα ? κανονικα δεν θα πρεπε να επηρεαστει ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2019, 11:01:39 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 15, 2019, 12:02:07 πμ »

Σε αλλο ποστ ειδα να λεει ο Μιχαλης για 80 χηνοπουλα.
Δεν διευκρινησε μονο εαν ειναι με τις προμηθειες ή ειναι εξτρα.
Χοντρο το ποσον τελικα και η εκτιμηση του Βεργου για 12 χηνοπουλα ηταν στο 1/8 της τελικης !!!
Να μαθαιναμε και ποιος το πηρε καλα θα ηταν.
Να εμεινε στην Πελλοπονησο που ηθελαν οι εκει οργανωσεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 15, 2019, 02:20:02 πμ »

Με μία μικρή επιφύλαξη πλειοδότης ήταν το ίδρυμα "ΜΙΧΑΗΛ Ν. ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ - ΒΙΟΧΑΛΚΟ" με έδρα την Τεγέα Αρκαδίας
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 15, 2019, 10:35:00 πμ »

Με μία μικρή επιφύλαξη πλειοδότης ήταν το ίδρυμα "ΜΙΧΑΗΛ Ν. ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ - ΒΙΟΧΑΛΚΟ" με έδρα την Τεγέα Αρκαδίας

Και συνολικά με τις προμήθειες 116.000 ευρώ! Μπράβο στο ίδρυμα "ΜΙΧΑΗΛ Ν. ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ - ΒΙΟΧΑΛΚΟ".
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:11:13 πμ »

Καί ένα μπράβο σε αυτούς που έβγαιναν τηλεόραση και προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να μείνει στο τόπο τούς ο όρκος.

https://www.pna.gr/arcadia/item/37239-to-idryma-stasinopoulos-apektise-to-eggrafo-me-ton-orko-tou-kolokotroni
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:15:10 πμ »

Να συμπληρώσω ακόμη ότι αυτή η περίπτωση μου θύμισε την παλαιότερη με το κύπελλο του Σπύρου Λούη όπου πάλι ένα αξιοσέβαστο ίδρυμα μας ξελασπωσε και έμεινε στην Ελλάδα το κύπελλο!!!

Ευτυχώς που υπάρχει η ιδιωτική ελληνική συνείδηση . . . .
Ευτυχώς.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 26, 2019, 12:05:38 μμ »

Ορκος  Κωλοκοτρώνη ειναι το ονομα του θεματος..εκει να φυγει το Ω για να μην προσβαλουμε το ονομα του γερου
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences