Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:31:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η Ελλαδα πενθει !!!  (Αναγνώστηκε 18566 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 26, 2018, 10:21:16 μμ »

Στελιο;; Καποτε καιγοταν η Χαλκιδικη επι 20 και πλεον μερες.
Δεν ξερω εαν το θυμασαι.
Τελικα ξερεις τι εκαναν ;;
Οχι μονο ο Στρατος μας μπηκε στο παιγνιδι (και παλι αργοπορημενα) αλλα ζητηθηκε βοηθεια απο πολλα κρατη και μαλιστα ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑΣ ΞΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ να αναλαβει τον συντονισμο κατασβεσης !!!
Δεν το βρηκα πουθενα , το θυμαμαι. Οσοι ειναι απο Χαλκιδικη ή Θεσσαλονικη μπορει να θυμουνται αυτη την περιπτωση.
Εαν τα ξενα κρατη στην ουσια οταν χοντρυνει το θεμα στηριζωνται στον Στρατο τους εδω γιατι να μην στηριζωμαστε;;
Και με την ιδια λογικη της μανας που κλαιει ε αμα γινει πολεμος μην στειλουμε κανενα παλικαρι να πολεμηση διοτι τα μισα μπορει να μην γυρισουν και οι μανες τους να κλαινε!!!
Ας το χωνεψουν λοιπον και οι μανες οτι ειτε πολεμος εκ των εξω ειτε πολεμος εκ των εσω καιρικων καταστασεων τα παιδια ΟΛΩΝ μας εχουν ιερο καθηκον να προστατευσουν την χωρα τους !!!

Υ.Γ Με τον τροπο που μιλησε μου θυμιζεις πολυ τους Πολιτικους που κοιτανε τα ΚΑΜΑΡΙΑ τους να μην πανε στρατο , εαν πανε να ειναι σε γραφειο απο την πρωτη μερα και εαν γινετε το στρατοπεδο να απεχει το πολυ δεκα χιλιομετρα απο το σπιτι να κοιμουνται με την ΜΑΝΟΥΛΑ τα αντε να μην πω για να μην εχουν ψυχολογικα προβληματα και να μην κινδυνεψουν ποτε!!!
Που εισατε λοιπον Βασιλιαδες που στελνατε τα παιδια σας να περασουν απο 4 σχολες;;;Και τα στελνατε και πρωτη γραμμη;;  (αντιπαραβολη ανθρωπων)  << ποιος ηταν ο ποιο τιμιος και αντρας;; Ο δημοκρατης ή ο Βασιλιας; >>

Υ.Γ 2 Προσωπικα γουσταρω να ειμαι αντρας , να σκεφτωμε αμεροληπτα και να τα χωνω αμεροληπτα οπως πρεπει παντα ΝΙΚΟ. Και σε οποιον αρεσει . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 26, 2018, 10:59:35 μμ »

Καποιος καποτε ειχε εφαρμοση κατι παρομοιο με αυτο που πιστευω οτι σωζει.

http://www.armynow.net/omada-thiseas-pirosvestikis-katargithike/

Οι μηχανες δωρεαν και παλι το σταματησαν !!! Ποιοι;; Μα οι ανευθηνοι της τωρας κυβερνησης!!!

Και υποψιν : Κυκλοφορουσαν λεει ελαχιστες ωρες τις μερας οπου θεωρουντε θερμες!!! Και παλι ειχαν επιτυχιες.
Εγω μιλαω για 24ωρη φυλαξη των δασων μεσα απο ηψηλα παρατηρητηρια με κυαλια !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 26, 2018, 11:01:52 μμ »

Το έγραψα σε άλλο φόρουμ. Το αντιγράφω και εδώ μιας και θα ήθελα να γράψω την αποψη μου.


Τραγικές καταστάσεις που εύχομαι να μην ξαναζησουμε. Δυστυχώς όμως είναι σίγουρο ότι θα τις ξαναζησουμε στο μέλλον ξανά και ξανά. Θα τις ξαναζήσουμε γιατί λυπάμαι που το λέω αλλά τα πάντα είναι λάθος στον τόπο που ζούμε. Ευθύνη για αυτό που συνέβη έχουμε όλοι μας.
Οι απλοί άνθρωποι για την νοοτροπία και τον τρόπο σκέψης που έχουμε που το μόνο που μας νοιάζει είναι η πάρτη μας, το ατομικό μας συμφέρον και ας γνωρίζουμε ότι στο μέλλον θα είναι εις βάρος μας. Γιατί επιλέγουμε κυβερνήτες και τοπικούς άρχοντες με κριτήριο το ποιος να μας κάνει το ρουσφέτι, ποιος θα μας νομιμοποίησει το αυθαίρετο, ποιος θα μας εξασφαλίσει μια θέση στο δημόσιο και όχι σύμφωνα με το γενικό καλό του τόπου και του λαού. Χτίζουμε μέσα σε μπαζωμενα ρεματα, μέσα σε δάση που τα έχουμε καταπατησει, αυθαιρετουμε με όποιον τρόπο και όσο περισσότερο μπορούμε, επιβραβευουμε με την ψήφο μας αυτόν που μας νομιμοποιει την αυθαιρεσία μας και όταν κάποια στιγμή έρθει η καταστροφή (που είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα έρθει) μας φταιει το κράτος, φταίει ο οποιοσδήποτε άλλος εκτός από εμάς.
Χτίζουμε οικισμούς χωρίς κανένα σχέδιο πόλης. Τρέχουμε να προλάβουμε να χτίσουμε μάντρες στα οικόπεδα μας μην τυχόν και μας πάρουν κανένα μέτρο αντί να να παραχωρουμε εμείς οι ίδιοι ένα μέτρο από το οικόπεδο μας ώστε να γίνουν σωστοί δρόμοι που ίσως μας σώσουν τις ζωές κάποτε.
Εκλεγουμε τοπικούς άρχοντες και κυβερνήτες, τους ζητούμε και απαιτούμε διάφορα και δεν ρωτήσαμε ποτε αν αυτοί οι υπεύθυνοι έχουν κάποιο σχεδιασμό για τέτοιες καταστάσεις. Είναι σοκαριστικο αν το σκεφτουμε ποσο μεγάλη ανοργανωσιά υπάρχει στον κρατικό μηχανισμό. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει σχέδιο εκκένωσης για τέτοιες καταστάσεις; Όταν έκανα πυροφυλαξεις με τον ΕΔΑΣΑ και σαν υπεύθυνος προφύλαξης είχα την ευθύνη άλλων 5 απλών εθελοντών και τους οδηγούσα στην καρδιά του βουνού για να κάνουμε πυροφυλαξη, μου ήταν αδιανόητο να μην γνωρίζω τα μονοπάτια διαφυγής ώστε να οδηγήσω τους εθελοντές με ασφάλεια σε ασφαλές σημείο σε περίπτωση φωτιάς η οποιοδήποτε περιστατικου.
Τόση ανευθυνότητα στον κρατικό μηχανισμό;
Τόση ανευθυνότητα στους πολίτες;
Το μόνο συναίσθημα που μου βγαίνει αυτές τις ώρες είναι μόνο απογοήτευση.

Ας πονεσουμε, ας θρηνησουμε, ας κλάψουμε για τους νεκρούς, τις περιουσίες, το δάσος μέχρι να τα ξεχάσουμε και αυτά όταν πέσουν τα φώτα της δημοσιότητας.
Εξάλλου είναι σίγουρο πως θα τα ξανά θυμηθούμε στην επόμενη καταστροφή που αν δεν αλλάξουμε μυαλά θα μας χτυπήσει την πόρτα σύντομα ξανά και ξανά
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 26, 2018, 11:05:23 μμ »


man0l0  ΣΩΣΤΟΣ σε ολα !!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 26, 2018, 11:26:59 μμ »

Εγω μιλαω για 24ωρη φυλαξη των δασων μεσα απο ηψηλα παρατηρητηρια με κυαλια !!!

Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός.

Οταν ημουν στην Αθήνα ήμουν μέλος στον ΕΔΑΣΑ (για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει www.edasa.gr)
Ο ΕΔΑΣΑ κάνει πυροφυλαξεις και περιπολίες στην Πάρνηθα με εκπαιδευμενους εθελοντές. Μετά την δύση του ήλιου στο βουνό της Πάρνηθας (ο συμαντικοτερος πνεύμονας πρασίνου στην πρωτεύουσα και εθνικός δρυμός) που υποτίθεται πως φυλάσσεται καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο βουνό, δεν υπάρχει καμία βάρδια από κρατικό φορέα (δασαρχειο, φορέας διαχείρισης εθνικού δρυμου) και οι μόνοι που προστατεύουν το βουνό είναι ο ΕΔΑΣΑ. Εθελοντές δηλαδή. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2018, 11:28:34 μμ από man0l0 » Καταγράφηκε
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 26, 2018, 11:53:55 μμ »

"απολαύστε" ενημέρωση-διάλογο πρωθυπουργού, υπουργών, υπηρεσιακών παραγόντων την ωρα που εχουν καεί και πνιγεί 80 ανθρωποι( και ποιός ξέρει πόσοι ακόμα), το βράδυ της τραγωδίας.
Η δέν ξέρουν τί ακριβώς εχει γίνει ή ξέρουν και το κρύβουν. Μόνο ο φραπές λείπει απο το τραπέζι.
Δέν είχαν ούτε την εξυπνάδα τουλάχιστον να κλείσουν τον ήχο.

Ντροπή!!!!

http://www.iefimerida.gr/news/433724/dialogos-ntokoymento-mati-eihe-ginei-kolasi-kai-elegan-ston-tsipra-oti-i-pyrkagia-einai
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 27, 2018, 12:42:50 πμ »

Εγώ πάντως δε νομίζω πως η ευθύνη η δικιά μου, ή του αχρείου, ή ακόμα και του κομματόσκυλου που ψηφίζει με προσωπικό συμφέρον, έχει καμιά σχέση με του κυβερνώντα ο οποίος υποχρεούται να δώσει λύση σε όλα αυτα τα προβλήματα που εμείς, ως πολίτες του δώσαμε το χρίσμα να μας τα λύσει... Αντιθέτως, σαν πολιτικό ον που ζει σε μια δημοκρατική υποτίθεται χώρα, οφείλω να του ασκήσω έντονη κριτική για την ανικανότητα του, πόσο μάλλον όταν αυτή καθίσταται εγκληματική για μένα και τους συνανθρώπους μου!
Αυτό που κάνουνε, αλλα δυστυχώς και κάνουμε! τόσα χρόνια να ρίχνουμε τη μπάλα στην εξέδρα και να μοιράζονται οι ευθύνες παντού, είναι πάγια τακτική τους, ας μην τους δίνουμε κι εμείς άλλοθι να συνεχίσουν να το κάνουν, δε μας οδηγεί πουθενά.
Ο πολιτικός έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη για όλα, κι όπως είπε και ο Αριστοτέλης ο νόμος πρέπει να είναι για τον πολιτικό 2 φορές πιο αυστηρός απο τον πολίτη, γιατί πρέπει να αποτελεί πρότυπο και παράδειγμα προς μίμηση. Το ψάρι φίλοι μου βρωμάει απο το κεφάλι, κι αν εσύ έλληνα πιστεύεις πως δεν εγκληματούν έχεις πολύ χαμηλά στάνταρ και πάλι αυτοί ή κάποιοι σαν αυτούς θα μας κυβερνήσουν... Αν πάλι έχεις τη ραγιάδικη νοοτροπία πως φταίμε εξίσου με αυτούς, τότε εξηγησέ μου γιατί στο εξωτερικό μεγαλουργείς και είσαι τύπος και υπογραμμός σε όλα΄? μήπως γιατί εκεί μεγαλώνεις με άλλη νοοτροπία και άλλα πρότυπα...
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 27, 2018, 12:50:52 πμ »

Όλοι όσοι αναφέρθηκαν , πολίτικοι,καταπατητές,δημόσιοι,κυβερνώντες και άλλοι , από την κοινωνία μας βγαίνουν , η κοινωνία μας τους πιέζει για νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων και μετά τους ψηφίζει .

Εμείς φταίμε.......
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 27, 2018, 01:01:15 πμ »

Όλοι όσοι αναφέρθηκαν , πολίτικοι,καταπατητές,δημόσιοι,κυβερνώντες και άλλοι , από την κοινωνία μας βγαίνουν , η κοινωνία μας τους πιέζει για νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων και μετά τους ψηφίζει .

Εμείς φταίμε.......
Ναι τους καιμένους τους πιέζουμε. Αν ήταν άξιοι δεν θα υπήρχαν όλα αυτά, και δε θα τολμούσαμε να ζητήσουμε νομιμοποίηση αυθαιρέτων...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 27, 2018, 10:12:00 πμ »

Διαβαστε το παρακατω :

http://www.xaftas.com/neoteri2?p=5046

Εαν αυτο το αρθρο ευσταθει και ειναι αληθεια τοτε οι Βουλγαροι που τους κοροιδευουμε και τους λεμε Βουλγαρους και απολιτιστους  ειναι πολυ ανωτεροι ημων !!!

Συναφει με αυτο που λεω: Θα μπορουσαν οι κυβερνησεις να εχουν στον προυπολογισμο εναν οργανισμο προστασιας των δασων !!!

Ειμαστε για τα μπαζα . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 27, 2018, 10:53:10 πμ »

Οι Βούλγαροι κάνουν το αυτονόητο, εμείς θεωρούμε πως η χρηματοδότηση της ερτ έχει μεγαλύτερη σημασία
Καταγράφηκε
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 27, 2018, 11:01:08 πμ »

Φιλε herakliotis εhω ζησει 3 hρονια εκει και μπορω με σιγουρια να σε πω οτι δεν ευσταθει το αρθρο.

Α) Τι μεσα πυροσβεσεις εhουν δε γνωριζω αλλα οταν αναβουν οι φωτιες κατα τραγικη συμπτωση εhει και καμια 10 μποφορ αhριστευοντας τα σημαντικοτερα.

Β)Αντιπυρικες που καθαριζονται? αν ανεβεις σε ενα βουλγαρικο βουνο θα βρεις πρωτον μερικους να κατεβαζουν ξυλα με γαιδουρια γιατι δε παει τιποτε αλλο και δευτερον αυτους που εhουν περιεργα φυτεμενα πραγματα.

Γ) συστηματα αυτοματης ανυhνευσης πυρκαγιων?Απορία!!!!!!! θα ειhαν ξυλωθει και πουληθει στη μαυρη την ιδια μερα.

Δ) οι κυβερνησεις βελτιωνουν το δασικο τομεα?Απορία?!!!!! σε λιγα hρονια δε θα μεινει ουτε ενα δεντρο γιατι γινονται ολα καυσοξυλα. κοβουν τα δαση τους hωρης αναδασωση.

το αρθρο ειναι μια hαρα. εξυπηρετει καλα το σκοπο του.
να μας πει οτι εμεις φταιμε. οπως ο αλκοολικος ο καμμενος.

τα hωρια που ειναι πανω στα βουνα το hειμωνα ζουνε hωρης ρευμα τις περισοτερες μερες Αυτε ειναι οι εγκαταστασεις των βουλγαρων. Αν μερικοι θελουν να μας μειωσουν ειναι λογικο και με γεμιζει υπερηφανια εφοσον δε πεφτουμε στη παγιδα.............ακου κει πραγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2018, 11:06:13 πμ από dejavu » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 27, 2018, 11:08:44 πμ »

Δεν γνωρίζω γι'αυτό και έγραψα ΕΑΝ ΕΥΣΤΑΘΕΊ. Το ξέρω ότι η κάθε λογής κωλοφυλαδα κάνουν και λένε τα πάντα προκειμένου να κάνεις ένα κλικ και να πάρουν λεφτά από τις διαφημίσεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 27, 2018, 11:09:52 πμ »

Δεν γνωρίζω γι'αυτό και έγραψα ΕΑΝ ΕΥΣΤΑΘΕΊ. Το ξέρω ότι η κάθε λογής κωλοφυλαδα κάνουν και λένε τα πάντα προκειμένου να κάνεις ένα κλικ και να πάρουν λεφτά από τις διαφημίσεις.

 Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 27, 2018, 11:19:59 πμ »

Εγώ πάντως άκουσα στις ειδήσεις οτι τη μεγαλύτερη βοήθεια την πήραμε απο την Βουλγαρία αρα κάτι θα χουν κι αυτοί...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences