Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:51:21 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση κατάστασης και βαθμού 20ΔΡΑΧΜΟΥ Γεωργίου 1884.  (Αναγνώστηκε 5334 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« στις: Μάιος 28, 2018, 01:30:15 μμ »

Καλησπέρα. Τη γνώμη σας παρακαλώ για την κατάσταση και το βαθμό που θα βάζατε στο 20δραχμο Γεωργίου.
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2018, 01:38:11 μμ »

Χf φίλε μου
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2018, 04:07:02 μμ »

Φίλε mikekon,ευχαριστώ. Tο 20δραχμο είναι ακυκλοφόρητο ή σχεδόν ακυκλοφόρητο, έχω λόγους που το λέω και το αδικώ εγώ με τις φωτογραφίες μου. Επιφυλάσσομαι σύντομα να το αποτυπώσω πεντακάθαρα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2018, 04:13:44 μμ »

Το εικοσαρικο φιλε isova ΔΕΝ ειναι ουτε ακυκλοφορητο ουτε σχεδον ακυκλοφορητο.οσο και να το αδικεις με τις φωτο,τα κατεβασματα που υπαρχουν σε κουρτινα,μαλλι,μουστακι δεν φτιαχνονται..παραμενει ενα χφ νομισμα...υπαρχει επισης κ υποψια καθαρισματος..παλιου μαλλον..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2018, 04:28:29 μμ »

Έτσι όπως τα λες  Κωνσταντίνε έχεις δίκιο. Το αν εγώ το πήρα μετά από 40 χρόνια ύπνωσης δεν σημαίνει ότι πριν ήταν ακυκλοφόρητο. Εμπιστεύομαι τις γνώσεις σας και τις σέβομαι.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2018, 05:17:41 μμ »

Aπό αυτά που έχω δει στα 20άρικα '84 του Γεωργίου, ειδικά το κατέβασμα των μαίανδρων στις κουρτίνες δεν βλέπω να πολυλαμβάνεται υπ'όψιν από τις εταιρίες. Οπότε Νίκο το δικό σου κατά τη γνώμη μου είναι AU. Βάζω και το δικό μου 58άρι για σύγκριση: https://www.pcgs.com/cert/31980600
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2018, 05:37:46 μμ »

Aπό αυτά που έχω δει στα 20άρικα '84 του Γεωργίου, ειδικά το κατέβασμα των μαίανδρων στις κουρτίνες δεν βλέπω να πολυλαμβάνεται υπ'όψιν από τις εταιρίες. Οπότε Νίκο το δικό σου κατά τη γνώμη μου είναι AU. Βάζω και το δικό μου 58άρι για σύγκριση: https://www.pcgs.com/cert/31980600

Το δικό σου είναι 58αρι, του φίλου Isova είναι καθαρισμένο και μάλλον δεν θα πάρει καθαρό βαθμό αν σταλθεί. Κάπου στο extrafine είναι και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Από τις φωτό φαίνονται καλές οι λεπτομέρειες του μαλλιού αλλά βέβαια δεν είναι μόνον το μαλλί.......
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2018, 06:34:57 μμ »

Όσα μπορώ να διακρίνω απο τις φωτογραφίες μπορώ να πω σύμφωνα με τα δεδομένα των εταιριών χαμηλό AU.Ξαναλέω ότι βλέπω απο φωτογραφίες.Το νόμισμα μπορεί να είναι καλύτερο ή και χειρότερο στην πραγματικότητα.Καλό μαλλί και μουστάκι καθαρά πεδία.
Όμως το πραγματικό θέμα είναι αλλού.Διαβάστε λοιπόν τι γράφει ένας απο τους φίλους μας εδώ στο φόρουμ.
"Aπό αυτά που έχω δει στα 20άρικα '84 του Γεωργίου, ειδικά το κατέβασμα των μαίανδρων στις κουρτίνες δεν βλέπω να πολυλαμβάνεται υπ'όψιν από τις εταιρίες"
Ένα απο τα βασικότερα σημεία που μας δείχνουν την κατάσταση στα 20αρικα την βάζουμε στην άκρη επειδή κάποιοι δεν το λαμβάνουν υπόψη.

Άμεση επιστροφή στην μελέτη "γυμνών" νομισμάτων.Αυτό είναι το πρώτο που προτείνω να γίνει αντικείμενο συζήτησης μήπως μπορέσουμε και βρούμε κάποια άκρη.
Για να μη παρεξηγηθώ να συμπληρώσω ότι αυτά που έγραψε ο φίλος μας είναι σωστά.Αυτή είναι η αλήθεια.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2018, 10:36:04 μμ »

Για να μαθαίνω και εγώ,πραγματικά μαθαίνω από τις απαντήσεις σας στέλνω καινούριες φωτό με πολύ φως. Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2018, 10:36:57 μμ »

η β.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2018, 10:52:16 μμ »

Χειρότερες είναι αυτές, καλύτερα την ημέρα, έξω στο φως.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2018, 01:37:02 μμ »

Καλησπέρα. Όφειλα, για μένα το λεω, φοτο με το φως της ημέρας στο νόμισμα.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 29, 2018, 01:38:00 μμ »

β.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 22, 2018, 08:40:45 πμ »

ομορφο κομματι αλλα οπως ειπαν πριν εχει τα θεματακια του..γενικα τα περισσοτερα που κυκλοφορουν ειναι σε αυτη την κατασταση,τουλαχιστων απο την δικη μου εμπειρια..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2018, 11:32:28 μμ »

Ειναι καθαρισμένο .
Εάν πιστεύεις ότι μπαίνει σε κουτί ,ειμαι αντιπρόσωπος της pcgs απο το 2009 και μέλος σε αυτούς απο το 2003.
Μπορω να το παω και θα σου στοιχίσει 45 ευρο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences