Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 07:59:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΠΟΥΛΚΕΣ  (Αναγνώστηκε 4627 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
arisgeo365
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« στις: Μάιος 22, 2018, 06:27:34 μμ »


Καλησπέρα σε όλους,

Έχει κάποιο μέλος εικόνα σχετικά με τα χαρτονομίσματα της κοινότητας του Μπούλκες?
Θυμάμαι ότι είχε γίνει παλαιότερα απο ορισμένα μέλη μια κουβέντα.

Σχετικά με την αξία του έχετε κάποια γνώμη?

Προσπαθώ να αγοράσω 2 χαρτονομίσματα από έναν παλιό συλλέκτη είναι των 10 και των 50 δηνάριων.
Πόσο είναι μια καλή τιμή και για εμένα και για τον πωλητή?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2018, 07:49:57 μμ »

Παιζει ρολο η κατασταση.
Τα συγκεκριμενα επειδη ειχαν πολυ χαλια χαρτι τα περισσοτερα εχουν πολλες φθορες.
Δειξε καταστασεις να σου πουμε στο περιπου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
arisgeo365
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2018, 08:40:19 μμ »

Καταλαβα... Γενικα δεν τα λες και σε εξαιρετικη κατασταση... Τωρα τα ανεβαζω σε λιγο
Καταγράφηκε
arisgeo365
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2018, 08:52:29 μμ »

Η φωτο απο το νομισμα των 50 δηναριων
Καταγράφηκε
mariosd1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2018, 09:19:44 μμ »

αν και η φωτογραφία δεν είναι πολύ καλή, σε αυτή την κατάσταση η τιμή του είναι μεταξύ 2500-3500.
Καταγράφηκε
mariosd1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2018, 09:20:27 μμ »

τα 10 δηνάρια είναι ακόμα πιο ακριβά
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2018, 09:36:13 μμ »

Η κατασταση στο συγκεκριμενο θεωρητε πολυ καλη φιλε μου !!
Εχουμε δει και λιωσμενα.
Δειξε μας και το αλλο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
arisgeo365
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2018, 09:09:26 πμ »

Καλημέρα,

Συγνώμη για την καθυστέρηση. Η φωτογραφία απο τα 10 δηνάρια.
Δυστυχώς δεν είναι εξαιρετική φωτο αλλα πιστεύω να βγάλουμε άκρη.

Μολίς κατάλαβα ότι το θέμα εν τέλει είναι σε λάθος μέρος, θα έπρεπε να πάει στην Online εκτίμηση, συγνώμη.
Καταγράφηκε
arisgeo365
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2018, 11:13:10 πμ »

Οι τιμές που θέλει να μου τα πουλήσει ο άνθρωπός (70+ χρονών) είναι κοντά στις 8000 τα δύο. Περίπου 3000 τα 50 και 5000 τα 10 δηνάρια.

Μαζί με τα υπόλοιπα νομίσματα (κόπιες φυσικά), βεβαιώσεις για την γνησιότητα τους και κάτι χειρόγραφα του όπου κράτησε αρχείο με τους αριθμούς όλων των αντίστοιχων νομισμάτων από Μπούλκες που συνάντησε στην ζωή του.

Το ερώτημα είναι αξίζουν?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2018, 11:13:34 πμ »

Αυτο ειναι ποιο ταλαιπωρημενο.

Προσωπικη εκτιμηση ειναι πως το δεκαρι πρεπει να δωθει γυρω στα 400/500 ευρω και το πενηνταρικο το οποιο ειναι σαφως καλυτερο γυρω στα 600 αντε 700 ευρω.

Εαν με ρωτησεις σαν Γιωργο θα προτιμουσα να δωσω αυτα τα χρηματα σε ενα Πατριωτικο δανειο ομως παρα σε  αυτα !!!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
arisgeo365
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2018, 11:21:44 πμ »

Οκ το καταλαβαινω και το δεχομαι.
Επομενως ο μπαρμπας πολλα μηδενικα μας εβαλε εξτρα:P ?

Αντικειμενικα αξιζουν τοσα ?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2018, 11:28:31 πμ »

Ναι ,  να ξερετε οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η ονομαστικη του αξια τοσο υψηλοτερο γινετε και το κοστος πωλησης του.
Το τελευταιο που παρακολουθησα ηταν το 2016 οπου βγηκε ενα 500δρχ σε καποιο σερβικο σαιτ πωλησεων και η δημοπρασια σταματησε στα 900 ευρω.
Εκεινο πιστευω να εφυγε γυρω στα 2000 στο μιλητο με κανεναν μια και ειναι το δυσκολοτερο της σειρας να βρεθει!!!
Νομιζω το ειχαμε κανει θεμα εδω μεσα και τοτε παλι ειπα οτι και τα 2 χηνοπουλα εαν εκλεισε ηταν παρα πολλα κατα την αποψη μου.

Οπως ειπα προσωπικα θα κοιτουσα καλυτερα να ευρισκα καποιο Πατριωτικο Δανειο ή καποιο πολυ δυσκολο Ελληνικο καθαρος χαρτονομισμα της ΕΤΕ να τα εδινα εκει !!!
Ποιο καλο τοπο θα επιαναν !!!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2018, 11:38:45 πμ »

Αγαπητε φιλε , ψαχνωντας στο στεκι να σου δειξω τιμες απο παλια (θυμωμουν οτι καποτε πουληθηκε ενα λοτ μεγαλο) επεσα πανω εκει που ηθελα και με εκπληξη ειδα οτι ειχατε γραμμενα εκει ξανα και μαλιστα με την μεγαλυτερη αξια των 500 δρχ !!!  Έκπληξη Έκπληξη

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=812.0

Συγνωμη που θα το πω τωρα καπως ΧΟΝΤΡΑ αλλα δεν μου φαινεστε για ασχετος επι των γραμματιων του Μπουκλες .

Ποιο πολυ για ψαρα θα σας ελεγα !!!

Οπως και να εχει , υπαρχει καταγραφη οτι πεντε τεμαχια εχουν φυγει σε δημοπρασια στα 3,000 δολλαρια.
Και υπαρχει και η καταγραφη του Βαγγελη οτι πολλα ερχονται απο Σερβια μερια .

Κρατατε λοιπον μικρο καλαθι οι ενδιαφερομενοι !!!
Φιλικη συμβουλη.

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
arisgeo365
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 23, 2018, 01:21:43 μμ »


Αγαπητέ φίλε, αρχικά να αναφέρω ότι η καταγωγή μου κατά το ήμισυ είναι απο Σερβία (μαμά), έχω σπουδάσει εκεί πάνω και έχω αρκετούς φίλους που ασχολούνται με την συλλογή νομισμάτων.

Σχετικά με το Link που παραθέτεις, ναι όντως είχα ρωτήσει για την αξία του συγκεκριμένου νομίσματος γιατί είχε βγει σε δημοπρασία σε ένα σέρβικο site (limundo) όπου το χτυπούσα, έφτασα στα 1000€ περίπου ήμουν ο πλειοδότης και μία μέρα πριν λήξει η δημοπρασία κατέβηκε από των πωλητή με την δικαιολογία/πρόφαση ότι το έστειλε σε κάποιον ειδικό και του είπε ότι είναι μούφα (δεν το πιστεύω άλλα έτσι είπε).
Το συγκεκριμένο νόμισμα το πωλούσε κάποιος κύριος από το Πάντεβο στην Βιοβοντίνα (στην ίδια περιφέρεια ανήκει και το Μπούλκες)

Ειδιμονας για τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα δεν είμαι, όπως δεν είμαι γενικά ξερόλας για το οτιδήποτε και όταν κάτι με ενδιαφέρει για αγορά θεωρώ σκόπιμο να ζητήσω την συμβουλή κάποιων που ίσως ξέρουν 5-10 πράγματα παραπάνω από ότι εγώ.

Τώρα για ποιον λόγο νιώσατε την ανάγκη να μου τα πείτε ΧΟΝΤΡΑ είναι πράγμα το οποίο με εκπλήσσει και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο για να είμαι ειλικρινής.


 
Καταγράφηκε
mariosd1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2018, 03:12:36 μμ »

καλησπέρα σας,

1)απλός θα ήθελα να σας ενημερώσω σε περίπτωση που δεν συμφωνήσετε με τον πωλητή των 2 χαρτονομισμάτων ότι μπορώ να τα αγοράσω και τα δύο μαζί 4000 ευρώ, μόλις δω καθαρές φωτογραφίες ή συναντηθούμε. Αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα και να μιλήσουμε στο τηλέφωνο.

2)Επίσης βλέπω στην φωτογραφία και ένα χαρτονόμισμα 500 δηνάρια, αν μπορώ να διακρίνω καλά την κατάσταση με ενδιαφέρει και αυτό και μπορώ να το αγοράσω 5000 ευρώ.

Σας ευχαριστώ πολύ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences