Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 12:40:29 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 δραχμές  (Αναγνώστηκε 4561 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« στις: Μάιος 08, 2018, 06:51:37 μμ »

2 δραχμές 1883... ακούω γνώμες...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός όχι για την τιμή, για την κατάσταση του νομίσματος...
https://www.ebay.com/itm/GREECE-2-Drachmai-1883-A-Silver-George-I-VF-2886/273198733264?hash=item3f9be9d7d0:g:cfsAAOSwyi1a8DXG
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2018, 06:52:25 μμ από xmac » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2018, 07:02:49 μμ »

Τσικιτα .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2018, 07:21:59 μμ »

τσικίτα δεν είναι. Εμένα σαν επαναχάραξη στο φρύδι μου μοιάζει. Δλδ κάποιος να έχει κάνει γραμμή στο φρύδι
στη φαγορίτα και στο μαλλί. ''Επέμβαση'' μου μοιάζει.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2018, 07:40:53 μμ »

Δεν ξερω εαν μπορει καποιος να κατεβασει ετσι οπως λες τα χαρακτηριστικα , αλλα και εαν το εκανε κατευθειαν αλλαζει το σχεδιο του Γεωργιου !!! Με το που τον ειδα λεω αμεσως : Αυτο δεν ειναι η μητρα που χτυπαει Γιωργηδες .
Τωρα τι να πω;; Και γνησιο να ειναι οπως λες και εαν γινετε , παλι κατεστραμενο ειναι, Κριμας το νομισμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2018, 07:50:04 μμ »

τσικίτα δεν είναι. Εμένα σαν επαναχάραξη στο φρύδι μου μοιάζει. Δλδ κάποιος να έχει κάνει γραμμή στο φρύδι
στη φαγορίτα και στο μαλλί. ''Επέμβαση'' μου μοιάζει.

Μπίνγκο! έπεσες διάνα έχουν κάνει επαναχάραξη στο μαλλί κλπ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2018, 08:57:48 μμ »

Να ρωτησω τωρα εγω κατι;;
Ο βλακας που το πειραξε , δεν καταλαβαινε οτι θα χασει χρηματα ετσι;;;
Τι πιστευε;;
Οτι θα γινωταν ποιο ομορφο απο την μητρα;;;
Αφου χαλαει ολο το σχεδιο του προσωπου !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2018, 09:08:27 μμ »

Άντε αυτός που το χάραξε, αλλά αυτοί που το χτυπούν;
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2018, 09:10:24 μμ »

Άντε αυτός που το χάραξε, αλλά αυτοί που το χτυπούν;
Αυτοί που το χτυπούν απλά δεν ξέρουν από νομίσματα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2018, 05:09:36 πμ »

Κι εγώ "την πάτησα" απο το συγκεκριμένο πωλητή.Οι φωτογραφίες ήταν "πειραγμένες",παρέλαβα ένα πολύ μέτριο νόμισμα,το οποίο πλήρωσα μάλλον ακριβά....
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=28009.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2018, 05:10:31 πμ από sabby » Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 09, 2018, 08:20:11 πμ »


  Το λεγομενο  "χτενισμενο" .Τεχνικη παλαιων λαμογιοεμπόρων (που δεν ηταν και λιγοι..) για να ανεβαζουν
την κατασταση ενος νομισματος...Πιο συχνα το εχω συναντησει σε Κρητικα 5δραχμα 1901 ,που επαιζε..
....πολυ μπουκλα στο σχεδιο! :-) 
    Εδω μαλιστα εχουν μακιγιαρει και το φρυδακι και εχουν φρεσκαρει γυρω γυρω και την περιμετρο του αυτιου..
    Τι  να πει κανεις?!? Οχι για τον εμπορο...για τους bidders φυσικα..
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2018, 08:53:26 πμ »

Το νόμισμα έχει καταστραφεί παντού. Ακόμη και στο θυρεό στις κουρτίνες, πέρα από κρόταφο, φρύδια κ.α.

Αλλά βρε Πάνο (ακόμη περιμένω τηλέφωνο) εγώ που έζησα τους παλιούς εμπόρους δεν θυμάμαι τέτοια πράγματα που λες και μάλιστα ότι ήταν και πολλοί...

Συγχωρέστε με για την αναφορά μου, σβήστε το, ή μεταφέρετέ το σε άλλο νήμα, οι παλιοί συλλέκτες κοίταγαν το νόμισμα ενώ οι (περισσότεροι) σημερινοί νέοι το κουτί.

Γενικά το αναφέρω, οι παλιοί συλλέκτες δεν ήταν τόσο βλάκες. Το αντίθετο μάλιστα. Εκείνη την εποχή νέοι σε ηλικία (τότε) συλλέκτες, είχαν κερδίσει την αναγνώριση από τότε. Είτε λέγονταν Ωραιόπουλος, Πιτήδης, Ορφέας, Λουλακάκης, Γεωργιόπουλος και τόσοι άλλοι.

Η σημερινή συλλεκτική κοινότητα ποιους έχει βγάλει; Να σας πω. Την PCGS, την NGC, κλπ κλπ.

(Πάνο, κάλεσέ με εάν τέλειωσε το συνέδριο). 

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2018, 09:07:24 πμ »

Θα συμφωνησω με τον Νικο εδω.
Απο το 2000 που μπηκε το ιντερνετ στην ζωη μου και βλεπω διαφορα το μονο περιστατικο που ειχα δει ηταν Ελληνα πωλητη με καταγωγη απο Πατρα και να ζει στην Αμερικη εαν θυμαμαι καλα που εκανε μπουκλες οπως αναφερει ο Πανος σε νομισματα του Πριγκιπα Γεωργιου (του ειχε αδυναμια μαλλον) αλλα δεν το εκανε με χαραχτική !! Το εκανε με φωτοσοπ !!! Δλδ το νομισμα που θα παραλαμβανες θα ηταν λιωμα ενω στις φωτογραφιες του στο υμπεη σου εδειχνε για αου τεμαχιο !!!
Ειχα κανει καποτε θεμα για αυτον εδω μεσα στο στεκι πριν πολλα χρονια με φωτογραφειες δικες του για να προσεχουν μην την πατησουν τα μελη!!
Δεν ξερω εαν υπαρχουν ακομη οι φωτο διοτι ειναι πριν την μεταφορα του σερβερ.
Αλλα περιστατικα τετοια δεν ειχαμε ξαναδει.

Φιλε  sabby

Εαν εχεις ακομη το διδραχμο πολυ θα ηθελα να μας βγαλεις μια κοντινη την πλευρα του θυρεου!!!
Σε αυτο το νομισμα πιστευω οτι εκει εχει βαλει την τεχνη του . Αμα ειναι ετσι πρεπει να σταμπαριστει αυτος ο πωλητης και να τον εχετε ολοι στην ακρη!!! Διοτι το μαγειρεμα μαλλον πηγαινει συννεφο!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2018, 09:50:04 πμ »

Το νόμισμα έχει καταστραφεί παντού. Ακόμη και στο θυρεό στις κουρτίνες, πέρα από κρόταφο, φρύδια κ.α.

Αλλά βρε Πάνο (ακόμη περιμένω τηλέφωνο) εγώ που έζησα τους παλιούς εμπόρους δεν θυμάμαι τέτοια πράγματα που λες και μάλιστα ότι ήταν και πολλοί...

Συγχωρέστε με για την αναφορά μου, σβήστε το, ή μεταφέρετέ το σε άλλο νήμα, οι παλιοί συλλέκτες κοίταγαν το νόμισμα ενώ οι (περισσότεροι) σημερινοί νέοι το κουτί.

Γενικά το αναφέρω, οι παλιοί συλλέκτες δεν ήταν τόσο βλάκες. Το αντίθετο μάλιστα. Εκείνη την εποχή νέοι σε ηλικία (τότε) συλλέκτες, είχαν κερδίσει την αναγνώριση από τότε. Είτε λέγονταν Ωραιόπουλος, Πιτήδης, Ορφέας, Λουλακάκης, Γεωργιόπουλος και τόσοι άλλοι.

Η σημερινή συλλεκτική κοινότητα ποιους έχει βγάλει; Να σας πω. Την PCGS, την NGC, κλπ κλπ.

(Πάνο, κάλεσέ με εάν τέλειωσε το συνέδριο). 



Μεγάλες αλήθειες! Ο νέος συλλέκτης παραέχει εμπιστοσύνη στις εταιρείες. Παλιά η μόνη προστασία που υπήρχε ήταν τα μάτια σου και η εμπειρία σου. Στο συγκεκριμένο νόμισμα τώρα έχουν πειράξει μέχρι και την επιγραφή "ισχύς μου η αγάπη του λαού".
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 09, 2018, 12:27:43 μμ »

Εψαξα και βρηκα την ιστορια και την κουβεντα που καναμε το 2010 δλδ πριν 8 χρονια για το ηθικον και την τιμιοτητα που πρεπει να διακρινει εναν πωλητη.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=377.msg1942#msg1942


Στην απαντηση νουμερο 8 βρισκονται και οι φωτογραφιες απο ενα 50λεπτο κρητικης πολιτειας οπου ο ζωγραφος εβαζε πινελιες μεσα για να το ζωντανεψει !!!
Δεν ξερω εαν καν υπαρχει σημερα αυτος ο πωλητης στο υμπεη.
Αυτο που ξερω ομως καλα ειναι πως η απατεωνια σε στιγματιζει και σε χαντακωνει!!!
Καλυτερα να παιζεις τιμια και ας βγαζεις λιγα!!
Θα τα εχεις ομως σταθερα.
Αμα ζωγραφιζεις τα νομισματα για να πιασεις φραγκα θα το κανεις μια θα σε μαθουν 5 , θα το κανεις δυο θα σε μαθουν 10 απο τον δυσαρεστημενο αγοραστη θα το κανεις τρεις θα σε μαθουν 100 , στο τελος δεν θα υπαρχει ανθρωπος να μην σε γνωριζει σαν απατεωνα.
Εδω και πριν το Ιντερνετ στο Ηρακλειο πχ οπου ειμασταν τρεις και ο κουκος μιλουσαμε για μαγαζια των Αθηνων και λεγαμε : Ο ταδε;; Απαπα πα μην πατησεις εκει το ποδι σου σε εγδαρε !!!
Ο ταδε ;; Ακριβος αλλα αυτο που θα σου πει ειναι η αληθεια.
Ο ταδε;; Μην εμπιστευεσε τιποτα απο οσα σου λεει !!!
Το ιδιο ειναι σημερα και το ιντερνετ.
Μονο που οι Απατεωνες ειναι πολλαπλασιοι και οχι μονο Ελληνες αλλα και απο εξω !!!
Γιαυτο προσοχη !!!

Υ.Γ Παραδοξος με αλλα ποστ αυτο που σας εβαλα αμα κανετε κλικ στις εικονες ανοιγουν κανονικα !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 09, 2018, 01:09:53 μμ »

Φίλε Ηρακλειώτη,εννοείται οτι το έχω το δίδραχμο.Θα ελέγξω τα φωτογραφικά μου αρχεία αλλιώς,σε πρώτη ευκαιρία θα το φωτογραφήσω.
Πάντως ο πωλητής απο μένα έφαγε Χ οριστικά και αμετάκλητα.Και το περίεργο είναι οτι τουλάχιστον εδώ και ένα χρόνο συνεχίζει την ίδια "βιόλα" με τις φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences