Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:33:34 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σχισμένο χαρτονόμισμα  (Αναγνώστηκε 3821 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 11:19:16 μμ »

Έχω ενα εικοσαδόλλαρο Αυστραλίας σχισμένο σε δύο κομμάτια. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το δώσω κάπου έτσι; (π.χ. Τράπεζα Ελλάδος;)
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 11:25:21 μμ »

Αν δεν λείπει κομμάτι ,no problem Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 05:55:25 πμ »

αυστραλιας;;; και ειναι σχισμενο; αρα ειναι φτιαγμενο απο χαρτι;;;; τοτε λογικα...δεν περναει καν σε εδω τραπεζες...  τα αυσραλιανα χαρτονομισματα φτιαγμενα απο χαρτι... εχουν σταματησει εδω και πανω απο 20 χρονια... και μπορει και παραπανω αναλογο το τι ειναι! αν δεν κανω λαθος... το 20δολλαρο σε χαρτι σταματησε το 1994 (πρωτη εκδοση το 1966) οπου και την θεση του πηρε πολυμερες χαρτονομισμα!

αν και παραμενει η ονομαστικη του αξια... δεν νομιζω να στο αλλαζουν πια εδω... αλλα μονο στην αυστριαλια... κι αυτο... μαλλον συγκεκριμενες τραπεζες...  ειδικα σαν κατεστρεμμενο δεν ξερω καν αν το αλλαζουν πια αν κι εφοσον το επερναν κι εδω...! καλου κακου ρωτησε.. αλλα.... χλωμο το βλεπω!

το 20ρικο κανει 12.75 ευρω... δεν ξερω με ποσο αγοραζει η ΤτΕ... και πρεπει να υπολογισεις και καποια κρατηση νομιζω... σαν προμηθεια... και λεω παλι.. αν το παιρνει!

σαν σκισμενο πια.. δεν εχει και καποια συλλεκτικη αξια...ειναι πια μονο σαν filler...

Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 12:05:02 μμ »

https://banknotes.rba.gov.au/australias-banknotes/redeeming-old-banknotes/
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 08:00:55 μμ »

👍
If less than 20 per cent of the banknote is missing:   Full face value is paid.
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 06:39:40 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. NMS, πράγματι αυτός που μου το έδωσε μου είπε πως δεν σχίζεται...Παιδεύτηκα πολύ για να το καταφέρω.......!!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 08:54:21 μμ »

χαχαχαχαχαχαχα εε.... θελει προσπαθεια να κοπει πολυμερες τραπεζογραμματιο.... χαχαχαχα

δες αν το παιρνει η τραπεζα... αλλα προσωπικα αμφιβαλλω γιατι εναι ξενο! αν ειναι καποιο ξενο χαρτονομισμα κατεστραμμενο... ανταλλαζεται μονο στην τραπεζα του κρατους... δεν νομιζω να το παιρνουν αλλα κρατη! εδω υπαρχουν χωρες που αν το χαροτνομισμα εχει κατι γραμμενο πανω.. ή εχει πολλα τσαλακωματα δεν το δεχονται!

πριν καποιο καιρο ενας φιλος εδω ειχε πει οτι δεν ειχαν δεχτει να του ανταλλαξουν σε ελληνικη τραπεζα δολλαρια αμερικης παλαιωτερα των 20 ετων!! δεν ξερω κατα ποσο ισχυε.. αλλα...

ειναι το κοκκινο ετσι;; ποια ειναι τα πρωτα νουμερα του αριθμου σειρας;; εκει βλεπεις το ποιας χρονιας ειναι.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 10:47:35 μμ »

Μια ερωτηση που μου ήρθε στο μυαλο

Έχω κάποια δολλάρια (1$) που μου είχαν χαρίσει όταν ήμουν μικρός, κοντά 30 χρόνια πίσω.
Αυτά ισχύουν ακόμα? Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή θα με πάνε φυλακή;

Δεν είναι σκισμένα, ελαφρά τσαλακωμένα μόνο...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2018, 10:48:25 μμ από johneko » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 11:00:20 μμ »

κοιτα.... κανονικα... ειναι νομιμου κυκλοφοριας! στην αμερικη περνανε μια χαρα! εδω δεν ξερω τι παιζει... πριν αρκετα χρονια... ειχε παει ο πατερας μου στην τραπεζα και μπροστα του ηταν μια κυρια που αλλαζε ενα 2δολλαρο με κοκκινη σφραγιδα και το ειχαν παρει κανονικα! οτνα μου το ειχε πει... εμεινα γιατι ακομα ψαχνω ενα... σε ονομαστικη τιμη.. χαχαχαχα

οταν ο φιλος που ειχε γραψει εδω.. δεν θυμαμαι ποιος ηταν... αναφερε οτι δεν δεχτηκαν χαρτονομισματα προ του 1988... εμεινα! δεν ξερω αν αληθευει...

φαντασου... οτι εχω ενα μονοδολλαρο διπλο της σειρας 1969C

στα δολλαρια... μπορει να γραφει πχ 1935 αλλα να εχει εκδοθει την δεκαετια του 1960!!! δεν αναφερει ετος τυπωσης αλλα σειρας!

Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 11:09:25 μμ »

Κατ' αρχήν τα δολλάρια δεν χάνουν ΠΟΤΕ την ονομαστική τους αξία. Ότι γράφει επάνω του, η FED το αναγνωρίζει, όσα χρόνια και αν περάσουν. Και όχι μόνο η FED, αλλά όλη η αμερικάνικη αγορά.
Επομένως σαν "αξία χαρτονομίσματος" αυτή που γράφει πάνω του, είναι εγγυημένη.
Από κει και ΠΑΝΩ, αρχίζει το συλλεκτικό ενδιαφέρον. Στο οποίο βέβαια η κατάσταση παίζει σπουδαίο ρόλο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences