Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:37:01 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμές 1990....  (Αναγνώστηκε 3250 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Frantzio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:29:37 μμ »

Καλησπέρα έχω ενα νόμισμα του 1990 και παρατηρώ κάτι διαφορές σε σύγκριση που έχω με ενα του 1992(δυστυχώς δεν έχω άλλο της ιδιας χρονολογίας για καλύτερη άποψη)... Το χείλος,, η μύτη,, το μάτι και κάποια σημεία στα μαλλιά είναι διαφορετικά αυτό του 1990 σε σχέση με τις 100 δραχμές του 1992 και στην πίσω οψη παρατηρώ κάτι σαν σφάλμα στη λεξη ΒΕΡΓΙΝΑ το Β μοιάζει σαν Θ και όχι Β,,το Α είναι βουλωμενο και τέλος στον ήλιο της Βεργίνας μέσα στις γραμμές απο τις ακτίνες υπάρχει μια τελεία..
Καταγράφηκε
Frantzio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:37:05 μμ »

Ξέρει κάποιος αν είναι κάποιο είδος ποικιλίας ή κάτι άλλο,,κι αν αυτό με τα σφάλματα στην πίσω οψη αν έχει ξαναυπαρξει κάτι παρόμοιο;;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 09:47:15 μμ »

Υπαρχει σαν 'ποικιλια' αυτο με το βουλωμενο Α στο βεργινα.υπαραξια καμια,ακμα και σε ακυκλοφορητο.κατα τα αλλα,θεωρω οτι ολα τα υπολοιπα ειναι απλα φθορες του νομισματος..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 09:57:25 μμ »

Υπαρχει σαν 'ποικιλια' αυτο με το βουλωμενο Α στο βεργινα.υπαραξια καμια,ακμα και σε ακυκλοφορητο.κατα τα αλλα,θεωρω οτι ολα τα υπολοιπα ειναι απλα φθορες του νομισματος..
+1
Καταγράφηκε
Frantzio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 10:13:18 μμ »

Το Β είναι Θ και όχι Β,,η τελεία ανάμεσα στις γραμμές του ήλιου ειναι μπίλια και μπορείς να την αισθανθεί με την αφή και όχι τρύπα.. Και στην μπροστινή όψη το χείλος ειναι πιο έντονο και πιο γεμάτο όπως και το μάτι και η μύτη πιο έντονη και σε ευθεία γραμμή στο τελείωμα που εφάπτεται με το ξεκίνημα στο μάγουλο.. Δυστυχώς η ευκρίνεια των φωτογραφιών δεν ειναι καθαρή λόγω του τραβήγματος απο το κινητό μου που δεν έχει πολύ καλη ανάλυση..Απο κοντά το νόμισμα είναι πιο καθαρό και πιο λαμπερό..
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 10:24:30 μμ »

Τα σημεια στο προσωπο που τα βλεπεις πιο 'φουσκωμενα' μπορει να ειναι λογω μητρας,ισως λιγο βαθυτερη χαραξη και σαν αποτελεσμα εδωσε αυτο που βλεπεις.ανευ σημασιας βεβαια για τους συλλεκτες.οσο για την τελεια που λες στο κεντρο του αστεριου,πιθανον να ειναι εξτρα μεταλλο.και αυτο ειναι θεμα μητρας.αυτο ισως του δινει ενα ενδιαφερον σαν κερμα,αλλα μεχρι εκει..εχει το 'κατι διαφορετικο' απο τα υπολοιλα (αυτο το εξτρα μεταλλο,που παρεπιπτοντως δεν το εχω ξανασυναντησει σε 100αρικα) αλλα δεν δινει καμια υπεραξια..ειναι απλα μια ιδιαιτεροτητα..καποιος που ασχολειται με τετοια 'ιδιαιτερα' κομματια,ισως θελει να δωσει τπ κατιτις παραπανω απο την αξια του αλλα μην φανταστεις σοβαρα πραγματα..οσο για το β-θ, απο αυτες τις φωτο δεν μπορω να διακρινω κατι παραπανω εκτος απο ενα αλλοιωμενο β λογω χρησης-χτυπηματος.αν μπορεις βαλε καθαρες κ κοντινες φωτο και το συζηταμε παλι...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 10:28:22 μμ »

Το επισης ιδιαιτερο που εχει το κερμα σου,ειναι οτι προκειται για μια υποποικιλα με διπλο στεφανι διακοσμου στο μισο κερμα.εχω και εγω ενα τετοιο με διπλο στεφανι στο μισο νομισμα αλλα και σε ολοκληρο.καποιοι δεν το υπολογιζουν σαν υποποικιλια,αλλα εγω ανηκω σε αυτους που κρατανε τα 'ιδιαιτερα' κομματια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Frantzio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 09:05:46 μμ »

Προσπάθησα όσο μπορουσα καλύτερα να τραβηξω τη φωτογραφια όσον αφορά το γράμμα Β που φέρνει περισσότερο σε Θ..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences