Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:48:12 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πόσο χρυσός υπάρχει στον κόσμο?  (Αναγνώστηκε 7712 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:22:13 πμ »

Αληθεια εχετε αναρωτηθει?

http://money.howstuffworks.com/question213.htm#mkcpgn=fbdsc8
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:41:53 πμ »

και για την ιστορια  σημερα Οκτ 2012

32η στον κοσμο Greece  με 111.8 τονους στο αποθεματικο της

60η στον κοσμο Cyprus με 13.9 τονους στο αποθεματικο της
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 11:18:11 πμ »

Γιάννη είχα αναρτήσει και πιό παλιά ένα πίνακα από το world gold council,με τα αποθέματα χρυσού,ανα χώρα.Τον παραθέτω ξανά. (ο πίνακας είναι σε excel)
Η μεγάλη πλάκα είναι ότι είμαστε δεύτερη μετά την Πορτογαλία
σε ποσοστό επί των διαθέσιμων ανά χώρα!!!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Έκπληξη Έκπληξη  
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:48:52 μμ »

Παντως εχετε τα ματια ανοικτα γιατι ψαχνουν αυτο,

http://www.philenews.com/el-gr/Eidiseis-Kosmos/25/121295/afanto-fortigo-ploio-pou-metefere-700-tonous-chrysou

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:07:55 μμ »

Παντως εχετε τα ματια ανοικτα γιατι ψαχνουν αυτο,

http://www.philenews.com/el-gr/Eidiseis-Kosmos/25/121295/afanto-fortigo-ploio-pou-metefere-700-tonous-chrysou

 Σαρκασμός


Άφαντο φορτηγό πλοίο που μετέφερε 700 τόνους χρυσού  Έκπληξη Έκπληξη

Aααα γι΄αυτο ειδα πρωι πρωι τον Ηρακλειωτη να σαλπαρει απο το λιμανι    Στριφογύρισμα ματιών

Καλο ταξιδι Γιωργηηηηηη   Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:38:04 μμ »

Γιωργη γυρνα πισω,
Στημενη εξαφανιση θα ειναι. Εγω σ αυτο το ρημαδι ουτε 10 λιρες δεν θα εμπιστευομουν για μεταφορα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 04:49:12 μμ »

Γιάννη είχα αναρτήσει και πιό παλιά ένα πίνακα από το world gold council,με τα αποθέματα χρυσού,ανα χώρα.Τον παραθέτω ξανά. (ο πίνακας είναι σε excel)
Η μεγάλη πλάκα είναι ότι είμαστε δεύτερη μετά την Πορτογαλία
σε ποσοστό επί των διαθέσιμων ανά χώρα!!!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Έκπληξη Έκπληξη  

Eπειδη τωρα τελευταια αρχιζουν να ψαχνονται ολο και περισσοτερες χωρες εαν ο χρυσος τους ειναι εκει
που νομιζουν οτι τον αφησαν να τους τον φυλανε (Νεα Υορκη,Λονδινο), ειδη διαβαζω οτι η Γερμανια
εχει αρχιζει να ψαχνεται, ισχυει οτι τα αποθεματικα της Ελλαδας ειναι στο Λονδινο?
Γιατι εαν ειναι οντως εκει πολυ φοβαμαι οτι ''βουλιαξαν'' μαζι με το καραβι των Ρωσων.
Καταγράφηκε
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:03:20 μμ »

http://rt.com/programs/keiser-report/episode-361-max-keiser/

οποιος παρακολουθησει τα 15 πρωτα λεπτα θα μαθει και που ειναι ο χρυσος
της Ελλαδας και προς τα που παει.(εαν αληθευει).
Καταγράφηκε
max
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 11:21:03 μμ »

http://www.newsbomb.gr/blogs/story/388394/merika-stoiheia-gia-ton-hryso
Καταγράφηκε

Eδώ καράβια χάνονται αλλα οι βαρκούλες αρμενίζουν
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:40:23 πμ »

http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=15312:how-come-gold-on-earth&catid=41:technology&Itemid=113
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2014, 03:59:26 μμ »

Καταρχάς, καλησπέρα σε όλους.
 
   1ον θα ήθελα να θέσω την άποψη μου πάνω σε αυτό το θέμα, το οποίο είναι πολυ λεπτό και πιστεύω όλοι πρέπει να γνωρίζουμε κάτι.

   Ας αρχίσω λοιπόν. Ο χρυσός ανέκαθεν ήταν ένα μέσω οικονομικής ασφαλείας. Διασφάλιζε τα χρήματα σου. Αντικείμενο πολέμου από τα παλιά τα χρόνια, διεκδικηθηκε όσο λίγα. Εξαιτίας του αφανήθηκε ένα μεγάλο μέρος-αν όχι όλο- του πληθυσμού της Ν.Αμερικης από Ισπανούς και Πορτογάλους. Μύθοι αναφέρονται σε συνομωσιες για το γεγονός ότι ήθελαν να μαζέψουν όλο το χρυσό του κόσμου. Σήμερα θεωρήται από πολλούς το μέλλον στην οικονομία. Κατάρρευση των νομισμάτων και χρήση του χρυσού ως μέσο οικονομικής συναλλαγής είναι ένα σενάριο που παίζει πολύ. Ας ελπίσουμε να μην γίνει γιατί συμαίνει παντελή διάλυση την νομισματικής αγοράς και θα οδηγήσει σε ακραία γεγονότα.

Μετα από ένα μικρό intro για το χρυσό ας μπω στο κύριος θέμα.

Όλοι αναλογούντε ποσο χρυσός υπάρχει  και που πηγαίνει/φυλάσσεται ο χρυσός. Εγώ θα ασχοληθώ κυρίως με το 2ο ερώτημα. Δεν είναι χρήμα να φυλαχτεί σε τράπεζα και σε περίπτωση που φυλαχτεί θα είναι σε θυριδα, η οποία σε περίπτώση κλοπής του περιεχομένου δεν σου διαφυλασει επιστροφή η τράπεζα, με το επειχηρήμα ότι σε περίπτωση που κάποιος φυλάξει στη θυριδα π.χ. Ένα μαγικό φιλτρο απο δάκρυα δράκου, φωνές γοργόνας, μια τρίχα του μεγαλοποδη και αέρα από τον δια δε μπορεί να στο επιστρέψει.( ήταν πραδειγμα, όπως παράδειγμα και σε πιο λογικά πλαίσια είναι μια φωτογραφία.) Για αυτό το λόγο η ΗΠΑ βγήκαν μπροστά και με μια ιδέα έπεισαν σχεδόν όλες τις χώρες στο εξής. Να δημιουργηθεί ένα χρηματοκιβώτιο (σε αμερικανικό έδαφος πάντα) στο οποίο όλες οι χώρες θα βάλουν σχεδόν όλο τον χρυσό τους. Οι περισσότερες χώρες είπαν ναι και έτσι έγινε. Αυτο το θησαυροφυλάκιο ονομάστηκε fort Knox.googleαρετε για περισσότερες πληροφορίες. Εκεί κρύβεται όλος ο χρυσός του κοσμου(σχεδόν όλος). Ακούστε όμως το περίεργο κανείς δεν ξέρει πόσο ακριβώς είναι το χρυσάφι που υπάρχει μέσα, καθώς δεν έχει γίνει ποτέ καταμέτρηση και δεν γίνεται να μπει κανείς. Κάποιοι κάνουν λόγο για το ότι δεν υπάρχει μια μέσα.

Κανείς πραγματικά δε ξέρει.

Πολυ απο εσάς ίσως να το ξέρουν το fort Knox αλλά πιστεύω πως για ένα τόσο σημαντικό θέμα υπάρχει αρκετή μυστικότητα. Το κείμενο δεν έχει κανένα copy paste και αυτή η συζήτηση έγινε μεταξύ εμένα και ενός δασκάλου μου.

Το θέμα αφορά ποσος χρυσός υπάρχει αλλα εγώ επειδή δε μου αρέσει να πολυ βιάζομαι έγραψα το παραπάνω κείμενο.


Φιλικά πάντα,
Γιάννης

Υ.Γ.: Το κείμενο γράφτηκε από κινητό και για τυχόν προβηματα φταίει η προβλεψη. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

max
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:12:22 μμ »

Καταγράφηκε

Eδώ καράβια χάνονται αλλα οι βαρκούλες αρμενίζουν
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:34:12 πμ »

Το είδαμε και αυτό.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2014, 03:50:03 μμ »

Έμενα πάλι που μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας και απο οτι εχω δει στο you tube πιστευω οτι η 9-11 εγινε απο τους 5-10 ισχυρούς μονο και μονο για να παρουν τον χρυσο που ηταν στα υπογεια του WTC Μαλιστα ενας απο τους αμερικανους μπλογκερ λεει για 1500(νομιζω δεν ειμαι σιζουρος' ισως παραπανω) τονους χρυσου που φυγαν κανα 2 εβδομαδες πριν με νταλικες (λεει οτι ενα απο αυτα το 18τροχα χαλασε-τουμπαρε πανω σε μια γερυρα, μεσα σε ενα τουνελ κατι τετοιο )Θα κατσω να ψαξω να βρω το video αλλα διαγραφεται το ιστορικο του p/c μου καθε μηνα αυτοματα.
υ.γ. 6ο μερος? πα-πα-πα-πα βαρεθηκα με το ενα' αλλα ειχε και ενδιαφερων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2014, 05:14:05 μμ από dca$h » Καταγράφηκε

m42b18 isT
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences