Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:35:03 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 9244 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 09:58:43 μμ »

Το θεμα ειναι οτι τον φλομωσαμε  τον ανθρωπο στη θεωρεια και επι της ουσιας απαντηση δεν πηρε για το συνολο.
Εγω ξερω οτι τα Ελληνικα πιανουν δεν πιανουν ολα μαζι 20-30 Ε το πολυ και αμφιβαλλω αν  πουλιουνται.
Καποιος δεν μπορει να του δωσει στο περιπου μια τιμη για τα ξενα ;;;;
Να πουλησει θελει ο ανθρωπος  , και εμεις του ζηταμε χαρτοματηλα για τα δακρυα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 10:44:02 μμ »

Eπι τη ευκαιρια αν μου βρει κανεις κανενα χαρτι με σελοτειπ του 41 ας ειναι και τρια κομματια το αγοραζω 2-3 χιλιαδες ευρω
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 12:44:07 πμ »

Σωτηρη.. καποια ειναι αρκετα φτηνα... αλλα καποια οχι!

το θεμα ειναι τι τιμες να πεις; τα σημαδια του σελοτειπ.. τα καψιματα απο την κολλα.. το πως θα βγει οταν αφαιρεθουν αυτα.. μιας κια θα φυγουν κομματια του σχεδιου, του χρωματος και του χαρτιου... αλλα και η συνεχιζομενη καταστροφη τους.. με το ανοιγμα κλεισιμο.. στις ακρες.... τι κατασταση το κανεις;;

απο τιμες;; τι να πω.. εχω δει το 50 ρουβλια του 1899... ου κανονικα ειναι του 1912-17... μιας και φερει υπογραφη shipov... να πουλιεται σε καλη τιμη..... πανω απο 30 δολλαρια και το εχω δει και 50... και παραπανω.. ετσι ομως;;

τα της εστονιας... ηταν σχεδον ακυκλοφορητα ή ακυκλοφορητα... ειναι 5 χαρτνομισματα... μονο τα 3 εκαναν 75 δολλαρια! τωρα;; τι τα λες αυτα;; ουτε ακυκλοφορητα ειναι... ουτε σχεδον ακυκλοφορητα.. και σε λιγο καιρο.. αν οχι ακομα και τωρα.. θα αρχισει η καταστροφη... και το χαρτονομισμα εκει θα σπασει και θα πεφτουν κομματια! αναλογα με το χαρτι... ή θα εχει ξεραθει πολυ το χαρτι εκει και... θα υπαρχει προβλημα..

καποια ηταν καλα κομματια.. καποια ηταν φυσιολογικα.. και καποια φτηνα.. αλλα τωρα;; τι τιμες να πεις; ολοι θα πουνε οτι εχουν κατασταφει και  θα τα παρουν με ελαχιστα ευρω!

προσωπικα δεν θα με χαλουσαν... το λεω ευθεως.. μιας και ουτε τα βρισκω και ουτε εχω τα χρηματα..ετσι κι αλλιως.. αλλα στεναχωριεμαι να βλεπω τετοια καταστροφη... μιας και εναι χαρτονομισματα με ιστορια...

με πολυ υπομονη και σιγα σιγα.. ισως... να σωζονται καποια... αλλα οχι απο τα σημαδια.. μπορει να σωθουν απο περεταιρω καταστροφη.. και σχισιμο... στο ξεκωλημα...
αν δεις.. εχει σελοτειπ παλια... εχουν μπει νεα.. εχουν μπει τιμες κενες σαν σελοτειπ... χαμος!

το χαρτι παλια ηταν περιεργο.. δεν ηταν σαν τα σημερινα.. σκεψου... αν βρεχοταν... μπορει το χαρτονομισμα να διαλυοταν!! αν βρεχοταν... σε καποια τα μελανια μουτζουρωναν το χαρτονομισμα.. ή γενικα εφευγαν! ακομα κια τα μελανια δεν ηταν σωστα και πολλες φορες ηταν διαβρωτικα στο χαρτι!!

τωρα σε θεμα τιμων αλλο.... σε αρκετα πρεπει να δουμε λεπτομερειες, υπογραφες.. πραγματα την πισω οψη... γιατι υπαρχουν κομματια που εχουν ακριβες αλλα και πολυ φτηνες ποικιλιες.... οποτε...


για τον φιλο που ειπε οτι παλια καποιοι υπεγραφαν τα χαρτονομισματα... ναι.. μονο που αυτα ηταν για σουβενιρ σε τοιχους καταστηματων...
υπηρχαν ομως και καποια χαρτονομισματα με υπογραφες που ειναι ακριβα και περιζητητα απο καποιους συλλεκτες! ηταν χαρτονομισματα ειτε στρατιωτικα ειτε που περνουσαν στον πολεμο.. και οι στρατιωτες τα υπεγραφαν... για να τα εχουν ενθυμιο... ετσι βλεπουμε να ειναι υπογραφες απο ολοκληρη ομαδα, διμοιρια.. και τα κρατουσαν για να θυμουνται τους συμπολεμιστες τους... αυτα καποιοι συλλεκτες τα θελουν σαν τρελλοι! μαλιστα δε.. αν καμια υπογραφη ειναι γνωστου... (μοντγκομερι... πατον.. κτλ..) αστο.. μιλαμε για αστρονομικες τιμες για το χαρτονομισμα

Σωτηρη... το χαρτι θελεις;; Χαρτη περιοχης; χαρτι γενικα...λευκο... τι;;
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 07:58:48 πμ »

Καλημέρα στην παρέα!!
Έχω κάποια χαρτονομίσματα και θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με την εκτίμησή σας.
Τα εχω ανεβάσει ολα εδω http://www.flickr.com/photos/52622765@N08/

Ευχαριστω πολυ!! Χαμόγελο


Φιλε να χαρτονομισματα σου δεν κανουν τιποτα απολυτως
Αν σε ενδιαφερουν τα χαρτονομισματα καθως εχω πολλα διπλα πολυ καλυτερα απο αυτα, και καποια ακυκλοφορητα μαλιστα, τα οποια σκεφτομαι να δωσω σε εντελως συμβολικες τιμες , αν ενδιαφερεσαι ριξε π.μ
[/quote

θελω και εγω ναρηξω μια ματια
Καταγράφηκε

thomas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 08:24:05 πμ »

Τελικα βρηκαμε αγοραστη! Σαρκασμός Το αγοραζει οπως ειναι..... 2000!! Ξετρελαθηκε με τα ξενα χαρ/τα! Μου ειπε πως καποια δεν τα εχει δει ποτε στην ζωη του και τα θελει ως εχουν! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 10:36:48 πμ »

φιλε τομας εισαι υπερτυχερος!καποτε ελπιζω,να σου εξηγησω γιατι? καλοριζικα,στον νεο τους κατοχο!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 01:39:05 μμ »

ολη η ιστορια γινεται για ενα χαρτι

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:32:23 μμ »

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:43:51 μμ »

καλο!!! οντως οπως σου ειπα.. καποια κομματια ηταν καλα! δεν τα ειχα δει και εγω ποτε...

μπορει ο συλλεκτης να ειναι συλλεκτης χαρτονομισματων ρωσικων.. της περιοδου... που μονο απο κειε... κανεις μια συλλογη....

ξερει τι θα εχει..με σημασια, σχισιματα κτλ... αλλα απλα συμπληρωνει σειρες.. ή κενα στην συλλογη... σε περιοχες κτλ... και δεν μπορει να τα βρει σε αλλη κατασταση, ή δεν τα εχει ξαναδει στην ελληνικη αγορα!

σιγουρα καποιος που ασχολειτε με τετοια.. θα ξερει παραπανω για ποικιλιες κτλ.. αρα.. και τιμες..

για την τιμη.. δεν ξερω αν ειναι καλη ή κακη.. αυτο ειναι στο ποσο πολυ τα θελει ενας συλλεκτης! αυτο καθοριζει και την τιμη.... αν του ελειπαν καποια... και δεν μπορουσε με τιποτα να τα βρει....

απο την τελευταια σειρα του Τσαρου.... μου λειπει το 50 ρουβλια..του 1899... που κα0000000νονικα κοπηκε το 1912-17 μιας κια φερει υπογραφη Shipov...
αυτο.. δεν το  εχω βρει φτηνο.. με 2-3 δολλαρια σαν τα αλλα... και σε 2-3 περιπτωσεις το εχασα στο τσακ... εστω και σε κακη κατασταση... αλλα....
ετσι πιστευω οτι θα ηταν και ο συλλεκτης που τα πηρε! Καλοριζικα στον συλλεκτη που τα απεκτησε.. και του ευχομαι πολυ υπομονη να εχει... ωστε σιγα σιγα να προσπαθησει να αφαιρεσει τα τειπ... και να ελευθερωσει τα χαρτονομισματα και τα ομολογα! Χαμόγελο Ισως καποια βγουν ατοφια!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:49:04 μμ »

φιλε τομας εισαι υπερτυχερος!καποτε ελπιζω,να σου εξηγησω γιατι? καλοριζικα,στον νεο τους κατοχο!γιαννηςτ.

Kαι γιατι δεν εξηγεις σε ολους μας τωρα;;;

Υ.Σ Καντε με και μενα παρακαλω υπερτυχερο με ξεσκισμενες 50 -100 δρχ του 41.
Ας ειναι και φοινικακι στα τεσσερα με σελοτειπ Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2012, 03:12:27 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences