Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:52:27 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πως μπορώ να εκτιμήσω μια εικόνα ;
Α - 12 (48%)
B - 13 (52%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 25

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 20881 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αγγελος089
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 03:31:06 μμ »

Ωραία θα φροντίσω να είμαι προσεκτικός στον χειρισμό ...αν και δεν γνωρίζω την κατάληξη (αν θα πουληθεί η θα μείνει σαν κειμήλιο )απλα θέλω να γνωρίζω τι έχω στα χέρια μου
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 04:08:11 μμ »

Εντυπωσιακή περίπτωση.. ανάκρουσης πρύμνας! Η υποκρισία και το θράσος τώρα στο προσκήνιο..
? Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 08:25:24 μμ »

Μετριας καλλιτεχνικης και ασήμαντης οικονομικης αξιας όπως χιλιαδες άλλες σιγουρα όμως μεγαλης συναισθηματικης Αξιας.Στεκι Συλλεκτων.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 08:27:17 μμ »

Και τα εύσημά μου στον φίλο κάτοχο της εικόνας (Αγγελος089), για την αξιοπρεπή του στάση, έναντι της δυσφημιστικής επίθεσης που εδέχθει.

Και απο εμένα επίσης και να συνεχίσει την συμμετοχή του στο forum διοτι άνθρωποι με αξιοπρέπεια και ήθος είναι ευπρόσδεκτοι και απαραίτητοι Χαμόγελο
Ηθος Ασχετων. Άνεση
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 08:27:45 μμ »

Χωρις να ειμαι ειδικος,απο τις φωτο δειχνει να ειναι χαρτι επικολλημενο σε ξυλο...μερικες ακομα φωτο απο τα σκασμενα σημεια και απο αλλα σημεια της εικονας (οπως πισω πχ) ισως βοηθουσαν περισσοτερο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 08:28:38 μμ »

Χωρις να ειμαι ειδικος,απο τις φωτο δειχνει να ειναι χαρτι επικολλημενο σε ξυλο...μερικες ακομα φωτο απο τα σκασμενα σημεια και απο αλλα σημεια της εικονας (οπως πισω πχ) ισως βοηθουσαν περισσοτερο..
+1 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 08:37:18 μμ »

Χαρτι χαρτι δεν νομιζω να ειναι Κωστα διοτι στην κατω μερια δεξια εχει σκασιμο το ξυλο.
Εκει θα φαινοταν οι ινες του χαρτιου πιστευω.

Απλα και διχως να εχω γνωσεις καθολου εμπειρικα θα πω πως ειχα εναν πελατη στο μαγαζι καποτε ο οποιος ηταν και παλιος μου γειτονας και αγοραζε ξυλεια σε συγκεκριμενη διασταση και δεν θυμαμε πως ακριβως το εκανε (μου ειχε εξηγηση) σαν να την περνουσε μεσα απο ενα πλαισιο μερικες φορες και τελικως εβγαινε η εικονα σαν να την εχει ζωγραφιση αλλα δεν ηταν ζωγραφιστει.
Και εδω δεν βλεπω πανω τις ορατες πινελιες θα ελεγα για να μου δειχνουν ζωγραφικη ζωγραφικη.
Αλλα οπως και να εχει μια πραγματογνωσυνη θα ελυνε ολες τις αποριες του φιλου !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 08:56:15 μμ »

Γιωργο,κοιτα πανω αριστερα το ξεφτισμα και τα λευκα που φαινονται απο κατω..εκεινο ειναι προσφατη φθορα θεωρω σε σχεση με τα υπολοιπα.κατω δεξια,λιγο πανω απο την γωνια,εχει ενα σκασιμο-τρυπα το χαρτι.εκεινο δειχνει παλιο..το σκασιμο που λες εσυ χαμηλα,θεωρω πως ειναι καποια τσακιση στο χαρτι η καποια ατελεια στο ξυλο..θεωρω λοιπον,απο μια γρηγορη ματια οτι προκειται για ενα κομματι της δεκαετιας του 60+/- ανευ σημαντικης χρηματικης αξιας...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 10:55:49 μμ »

Γιαννη;; Το ειχες ξαναγραψει και στο εσβησα ηδη μια φορα.
Σε παρακαλω σκεψου την θεση σου εδω μεσα.
Εισαι ενα επιτιμο μελος το οποιο πρεπει να δινει το παραδειγμα.

Σε ευχαριστω πολυ

herakliotis
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 01:27:07 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 11:59:43 μμ »

Γιωργο,κοιτα πανω αριστερα το ξεφτισμα και τα λευκα που φαινονται απο κατω..εκεινο ειναι προσφατη φθορα θεωρω σε σχεση με τα υπολοιπα.κατω δεξια,λιγο πανω απο την γωνια,εχει ενα σκασιμο-τρυπα το χαρτι.εκεινο δειχνει παλιο..το σκασιμο που λες εσυ χαμηλα,θεωρω πως ειναι καποια τσακιση στο χαρτι η καποια ατελεια στο ξυλο..θεωρω λοιπον,απο μια γρηγορη ματια οτι προκειται για ενα κομματι της δεκαετιας του 60+/- ανευ σημαντικης χρηματικης αξιας...

κωστα μου, δεν νομιζω να ειναι χαρτι... ζωγραφικη ειναι...  το ασπρο που βλεπεις λογικα ειναι το στρωμα προετοιμασιας!

γενικα για ζωγραφιστες εικονες υπηρχαν και ακομα υπαρχουν σε πολλες, τα εξης στρωμματα:

1) το ξυλινο υποστρωμμα! ειναι το ξυλο που πανω θα ζωγραφιστει η εικονα!  αυτο ηταν προσεκτικα διαλεγμενο, απο ξυλο ελατου, πευκου, κυπαρισιου, καρυδιας κτλ... ενω πολλες φορες χρησιμοποιουσαν παλια ξυλα πχ απο κασελες κτλ! το διαλεγαν να μην εχει ροζους κτλ, να ειναι καλα επεξεργασμενο και "σκοτωμενο" για να μην εχει συστολες διαστολες κτλ που θα κατεστρεφε την εικονα κτλ.
σε μεγαλων διαστασεων εικονες, ενωναν ξυλα πολλες φορες και με δοντι.. οποτε το ενα ξυλο εμπαινε στο αλλο και μετα τα ενωναν και με τρεσα για να μην σκεβρωνει!

2) μετα εβαζαν το υφασμα! πολλες φορες αυτο λειπει! η δουλεια του ηταν να συγκρατει το στρωμμα προετοιμασιας που θα ακολουθησει... καθως και το ξυλο, ωστε αν αυτο καταστρεφοταν να μην καταστραφει και η ζωγραφικη επιφανεια!

3) μετα το υφασμα εφτιαχναν το στρωμμα προετοιμασιας, που σκοπο ειχε να ειναι η επιφανεια ομοιομορφη και να καλυψει τυχον ατελειες κι ανωμαλιες του ξυλου κτλ.  αποτελουνταν απο ενα μειγμα αδρανους υλικου, συνηθως γυψου και υδατοδιαλυτης κολλας ζωικης προελευσεως! απλωναν το μειγμα κι οταν αυτο στεγνωνε το ετριβαν καλα για να γινει ομοιομορφο και λειο!

4) μετα απο αυτο ειχαμε την ζωγραφικη επιφανεια οπου απωτυπωναν το σχεδιο με το χερι ή ανθιβολο, εβαζαν τα χρυσωματα, εκαναν τους πρωπλασμους οι οποιοι πολλες φορες καποιοι εμεναν σαν σκια, καθως ζωγραφιζαν την διακοσμηση με ανοιχτα ή πιο σκουρα χρωματα! Τα χρωματα ηταν ζωικης, φυτικης προελευσης ειτε απο μεταλλα (πχ σκουρια απο σιδηρο), ορυκτα, φυτα, ακομα και οστα καμμενα... αργοτερα χρησιμοποιηθηκαν λογικα διαφορετικα χρωματα... προερχομενα απο αλλου... χημικα κτλ...

5) τελος εβαζαν το βερνικι, το βερνικωμα προσεφερε ζωντανια στα χρωματα, στιλπνοτητα και λαμψη, καθως και προστασια απο τυχον φθορες πχ απο τους ασπασμους των πιστων, τα χτυπηματα, τους επιφανειακους ρυπους, τα εντομα κτλ.

υποψιν... αναφερομαι για τα στρωματα απο τα οποια αποτελειται μια εικονα κατασκευασμενη με την βασικη τεχνικη... το λεω αυτο γιατι εχει κι αλλες.

αυτο που βλεπεις το ασπρο... πιθανον να ειναι λοιπον το στρωμμα προετοιμασιας!

ο νομος για τις εικονες και τα λειτουργικα αντικειμενα ειναι σαφης! μπορει να ειναι κινητα μνημεια αλλα ειδικα οι εικονες και τα λειτουργικα αντικειμενα, θεωρουνται αρχαια μεχρι το 1830.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 12:01:48 πμ από NMS » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 01:01:27 πμ »

νικολα,ξερω τι εννοεις αλλα παραμενω στην θεση μου υποστηριζοντας οτι ειναι χαρτι..παρατηρησε την πανω αριστερη γωνια..φαινεται καθαρα (για μενα τουλαχιστον) οτι ειναι χαρτι..αν ηταν αυτη η επιφανεια που λες (που ειναι σαν ενα ειδος στοκαρισματος) δεν θα αφηνε τετοιο σημαδι.δεν θα φαινοταν καν το ασπρο.θεωρω αδυνατο να εφυγε το χρωμα σαν 'φλιδα' πανω απο την επιφανεια αφηνοντας το λευκο απο κατω..επισης,φαινεται καθαρα το ξυλο..που σημαινει οτι αν υπηρχε αυτο το 'υφασμα' η θα φαινοταν η θα υπηρχαν οι ινες του..κοιτα τωρα στην πανω δεξια γωνια που παλι λειπει κομματι απο την εικονα..εκει φαινεται καθαρα οτι ειναι χρωματισμενο ξυλο (εκτος σχεδιου βεβαια)..για μενα παραμενει αυτο που ειπα..

τωρα,αν ο κατοχος της εικονας μας διαβαζει,ας ανεβασει καλυτερες και κοντινες φωτο απο τα σημεια που εχουν φθορες καθως και αλλα σημεια της εικονας..τουλαχιστον να ξερουμε περι τινος μιλαμε...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 04:16:14 πμ »

Eγινα μελος στο στεκι συλλεκτων για να δειξω κατι που απαγορευεται και μετα εξαφανισθηκα!Βρες μου φιλε μου καποιον που ξαναεγραψε και θα σου ζητησω ταπεινα συγνωμη,ενας κακοπροαίρετος,Γιαννηςτ.

Με την επιστροφή του φίλου Άγγελου, είχατε μια λαμπρή ευκαιρία να τηρήσετε το λόγο σας και να ζητήσετε αυτή την "ταπεινή συγνώμη", ώστε να ξεχαστούν οι αγενείς ασυναρτησίες σας. Προφανώς και δυστυχώς, το ηθικό σας ανάστημα δεν σας το επέτρεψε. Θα μπορούσατε επίσης να επανορθώσετε -εν μέρει- δια της σιωπής σας. Ούτε αυτό πράξατε.

Αντ' αυτών, επιμένετε να εκτίθεστε και να προβοκάρετε το θέμα, εκτοξεύοντας βλακώδεις ειρωνείες κατά ημών που δικαίως στηλιτεύσαμε και κατακρίναμε την απρέπειά σας. Και όλα αυτά με την πλήρη ανοχή/σιωπηλή συγκατάβαση των εποπτών/συντονιστών. Αντί να σας μαζέψουν και να σας κόψουν τον βήχα, συνεχίζουν να σφυρίζουν αδιάφορα, επιτρέποντας το νοσηρό σας παραλήρημα. Βέβαια, ποτέ δεν είναι αργά! Ίσως και να έχουν πολύ.. οκνηρά αντανακλαστικά.

Λόγω της προφανούς αδυναμίας σας να αντιληφθείτε στοιχειώδη θέματα αξιοπρέπειας, δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω με την δυστοπική περίπτωσή σας. Σας εύχομαι όμως ένα ποιοτικό update στο προβληματικό λογισμικό σας. Ας αναλάβουν επιτέλους οι κύριοι διαχειριστές τον συνετισμό σας.

Και κλείνω με μια πρόταση προς τους αρμόδιους του φόρουμ, που είναι επιφορτισμένοι με την απόδοση τίτλων και τιμών σε μέλη (επειδή κάποιοι σχετικοί προσδιορισμοί δεν συνάδουν με την έκδηλη πραγματικότητα).
Να αποδίδονται λοιπόν και οι παρακάτω τίτλοι:

1.Δήθεν Επίτιμον μέλος (ή Γιαλατζί Επίτιμον)
2Επίχρυσον/Επάργυρον/Τσίγγινον έως και.. Κίβδηλον μέλος.
 

Υ.Γ.
Εκφράζω την συγνώμη μου στον συμπαθή φίλο "Αγγελος089", για την άσχετη -προς την ουσία του θέματός του- παρέμβασή μου.







Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 04:33:04 πμ »

δεν θυμαμε πως ακριβως το εκανε (μου ειχε εξηγηση) σαν να την περνουσε μεσα απο ενα πλαισιο μερικες φορες και τελικως εβγαινε η εικονα σαν να την εχει ζωγραφιση αλλα δεν ηταν ζωγραφιστει.

Μήπως εννοείς τη μεταξοτυπία?

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%BF%CF%84%CF%85%CF%80%CE%AF%CE%B1


https://www.youtube.com/watch?v=n6ogyRUmddY

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 10:22:10 πμ »

Πιθανον .
Το θεμα ειναι πως αυτος με αυτη την τακτικη εφτιαχνε εκατονταδες εικονες για μαγαζια , πανηγυρια κτλ κτλ.
Εχουμε χαθει χρονια με αυτον. Που να θυμαμαι τι μου ειχε πει πριν εφτα οχτω χρονια (και για ενα θεμα που ουσιαστικα δεν με ενδιεφερε  , απο περιεργεια ειχα ρωτηση)
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Αγγελος089
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 05:14:24 μμ »

Καλησπέρα και συγνώμη για την αργοπορία μου ...η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δίστασα να ξανά στείλω ...λόγο της ειρωνίας και επιθετικότητας ορισμένων ..και αυτό γιατί θεωρώ ότι τέτοιες συζητήσεις γίνονται για να έχουν θετικά αποτελέσματα..ειλικρινά δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί τους ...χαίρομαι που οι διαχειριστές από όσο είδα κράτησαν μια στάση ..και τους ευχαριστώ !!! Συνεχίζω να στέλνω γιατί αγαπημένο μου πρόσωπο που ασχολείται με τέτοιες συζητήσεις δηλώνει ότι είναι πολύ κερδοφόρες ως προς το πνεύμα και γιατί ειλικρινά για την ιστορία είναι από τα λίγα οικογενειακά κειμήλια που έχουν απομείνει...
Έχω βγάλει φωτογραφίες που νομίζω θα βοηθήσουν στην εκτίμηση και θα τις ανεβάσω άμεσα ...
Παρόλα αυτά χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός φαίνεται ότι υπάρχει μια βάση πάνω από το ξύλο που σε καμία περίπτωση δεν είναι χαρτί .
Η εικόνα αυτή είναι στην κατοχή της οικογένειας μου περίπου από τουρκοκρατίας από ότι πληροφορίες μπόρεσα να μαζέψω
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences