Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:38:01 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιάτο Βασιλικού Ζεύγους  (Αναγνώστηκε 3825 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 04, 2018, 06:05:08 μμ »

Για λογαριασμό φίλου ζητάω εκτίμηση για το παρακάτω Πιάτο με το Βασιλικό Ζευγος (Γεώργιος Α' και Ολγα;)
Η καταγωγή του φίλου είναι από την Μ.Ασία και ισχυρίζεται πως το έχει από τον προπάπου του.



Καταγράφηκε
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 07:35:53 μμ »

Το έχω δει σε ηλεκτρονική δημοπρασία να κλείνει γύρω στα 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Αλλά και ως αρχική τιμή οίκου δημοπρασιών κάπου στα 200.Δεν ξέρω αν το χτύπησε κάποιος...

Νομίζω ότι ειδικά σε τέτοιου είδους συλλεκτικά αντικείμενα,δεν υπάρχει κάποιος "μπούσουλας".
Μπορεί σήμερα να μην πωληθεί στα 50 κι αύριο να πωληθεί στα 150.
Εξαρτάται περισσότερο από συγκυρίες.

Αν δεν υπάρξει κάποιο μέλος που να δώσει σαφέστερες πληροφορίες,καλύτερα να απευθυνθεί σε κάποιον οίκο δημοπρασιών.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 07:44:27 μμ »

Υπάρχει κάποιο link για τις δημοπρασίες αυτές; Μου κάνουν εντύπωση οι τιμές που αναφέρεις, γιατί τόσο δεν πιάνουν ούτε τα Συριανά πιάτα.
Καταγράφηκε
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 07:54:53 μμ »

Η ηλεκτρονική δημοπρασία ήταν πριν κάμποσους μήνες ή στο e market ή στο 124,sold δεν είμαι σίγουρος.
Και δεν ξέρω πώς μπορεί να βρεθεί.
Αυτή με τα 200 ήταν του frattisauctions κατά πάσα πιθανότητα.Αν την βρω θα την βάλω.

Μη σου κάνει εντύπωση, υπάρχουν άνθρωποι που αρέσουν τέτοιες συλλογές, ιδιαίτερα βασιλικού ενδιαφέροντος.
Και βέβαια υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους λένε τίποτα τα 100 και 200 ευρώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2018, 07:56:30 μμ από GIOTOPAN » Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 08:02:58 μμ »

Συγγνώμη δεν το έθεσα σωστά, εννοούσα τόσο πιάνουν τα Συριανά πιάτα συνήθως, ήθελα να δω με την συγκεκριμένη σφραγίδα του κατασκευαστή αυτού από Κωνσταντινούπολη πόσο πιάνουν
Καταγράφηκε
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 09:59:46 μμ »

Λυπάμαι φίλε μου δεν γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες.
Εγώ είδα τις φωτό που ανέβασες κι απλά θυμήθηκα αυτά που σου έγραψα.

Για να πάρεις μια ιδέα γράψε στο Google "Γεώργιος Όλγα βαθύ πιάτο" , θα σου βγάλει στη πρώτη σελίδα δημοπρασίες του frattisauctions με τους αυξοντες αριθμούς των δημοπρασιών.
Δεν είδα αν έχει το ίδιο αλλα υπάρχουν παρόμοια πιάτα που γράφει τιμές μέχρι 350.
Αν ψάξεις αρκετά θα βρεις κι άλλες παρόμοιες δημοπρασίες από τον ίδιο οίκο αλλά κι από άλλους υποθέτω.

Αυτά από μένα,για λεπτομερείς πληροφορίες μάλλον πρέπει να σου απαντήσει ειδικός. Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
Arkadomessinios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 07:21:25 μμ »

Καθως τωρα ξεκιναω μια τετοια συλλογη θα με ενδιεφερε να το αγορασω, teris3, εαν ειναι διαθεσιμο. Θα ημουν υποχρεος εαν με εφερνες σε επικοινωνια με τον φιλο σου. Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 09:19:25 πμ »

Ασυνήθιστη σφραγίδα και σίγουρα ακριβότερο από τα Συριανά.  Τα τελευταια χρόνια εχουν πέσει πολύ οι τιμές.  Το συγκεκριμένο έχει και ράγισμα οπότε η τιμή είναι σίγουρα πιο χαμηλά.  Θα έλεγα σήμερα περίπου 80 με 100 ευρω.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 12:21:36 μμ »

Τα ραγισματα επιδιορθωνωνται απο ειδικους πλεον και δεν φαινετε τιποτα

Εαν σε ενδιαφερει να το κρατησεις Τερρι μια συντηρηση την χρειαζετε .

https://www.botsisauctions.com/gr/Content/11/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%88%CF%81%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%A4%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%CF%82.html
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences