Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:32:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: γραμματοσημο εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 3175 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 12:17:19 πμ »

να βαλω αλλες φωτο για τετοια γραμματοσημα για εκτιμηση η' δεν αξιζουν?..εχω και γραμματοσημα που ηταν μαζι με νομισμα και μου μειναν τα γραμματοσημα
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 09:48:51 πμ »

Μπορεί να έχουν κανα ενδιαφέρον οι κεφαλές τα μπλέ είναι η δεύτερη Γαλλική σειρά με τον Louis Napoleon. Μπορεί να είναι κομμάτια της σειράς το πιο πιθανό αν είναι κάτι ιδιαίτερο θα στο πει κάποιος που κάνει κλασσική Γαλλία. Το καφέ το Ελληνικό είναι μια μικρή κεφαλή Ερμή.

Τα γραμματόσημα με το νόμισμα είναι των ΕΛΤΑ? τι εννοείς σου έχουν μείνει μόνο τα γραμματόσημα?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 10:43:56 πμ »

οχι,το κυκλομενο πχ..καινουργιο εγγλεζικο ειναι 2000
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 10:49:50 πμ »

Κάποια έκδοση για το millenium θα ήταν, τι το έκοψες το δόλιο?!  Σαρκασμός

Έτσι δε ξέρω αν μπορείς να το δώσεις πουθενά, απο πάνω του φαίνεται να έχει κάποιο φεγιέ, αν δεν είναι κολλημένο και είναι μέσα σε μια ζελατίνα ποσέτα που τα βάζουν καμια φορά ίσως να μπορείς να το δώσεις μόνο του. τίμη? δεν έχω ιδέα τσέκαρε ebay
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 11:26:25 πμ »

ευχαριστω για την απαντηση valeroi..μια τελευταια ερωτηση..αν τα βαλω auction ebay σαν αυτα στις φωτο πιο κατω ,σε 2 δοσεις γιατι ειναι καμια 500αρια +..θα πιασουν ολα μαζι πανω απο 20 ευρω?(χωρις μεταφορικα)
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 11:27:53 πμ »

..
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 11:36:34 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο ..για το μιλενιουμ το χα πετυχει σε καλη τιμη αλλα δεν ηθελα τα γραμματοσημα γιατι το θελα στο αλμπουμ μου..μερικες χωρες δεν κοιταζω μεταπωληση και τετοια γιατι δεν εχω σκοπο να τα πουλησω..ειναι μερικα που δεν πουλωνται τι να καμνουμε..
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:38:08 μμ »

Κοίτα έτσι όπως είναι χύμα ανακατεμένα απο διάφορες χώρες, δύσκολο μου φαίνεται η τιμή που λες γιατί στο μοναστηράκι αμα δεις ή και στο ebay που πουλάνε σακούλες με 500 και 1000 κομμάτια η καθεμιά είναι πολύ πιο κάτω οι τιμές.

Δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις βέβαια  Στριφογύρισμα ματιών

υ.γ όταν θες να τα διώξεις χύμα είναι λογικό να μην έχουν κάποια τιμή μεγάλη, γιατί θέλουν χρόνο για ταξινόμηση και ο χρόνος είναι χρήμα.

παράδειγμα στις φωτό φαίνονται κάποια διάτρητα γραμματόσημα που έχουν το κοινό τους και μαζεύονται αν έχει και άλλα μέσα κάμποσα ο άλλος μπορεί να το πάρει μόνο και μόνο γι αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:40:45 μμ από Valeroi » Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:47:06 μμ »

θα τα βαλω ανα χωρα και οτι γινει...απλα αν χρειαστει μερικα θα βαλω φωτο που δεν ειμαι σιγουρος  πια χωρα ειναι και εκει θα ριξω καμια φωτο στο θεμα εδω μεσα για βοηθεια...ευχαριστω
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 09:31:51 μμ »

στην απαντηση 4... στην πρωτη της φωτο.. υπαρχουν 2 ενωμενα γραματοσημα ρωσικα... πανω δεξια... σχεδον μονα τους... ειναι με τον τσαρο αλεξανδρο αν βλεπω καλα...

τα γραμματοσημα αυτα εχουν κατι στην πισω οψη; πχ γραμματα;;;  αν ναι... τοτε ηταν για χρηση και σαν χαρτονομισματα! κι αναλογα το τι εχουν στην πισω μερια ειναι και το ποτε τυπωθηκαν και σε ποια σειρα ανηκουν.

ετσι ειδικες κοπες χαρτονομισματων-γραμματοσημων, ειχε εκτος την ρωσια, και η σερβια, η ουκρανια, η οθωμανικη αυτοκρατορια και η ελλαδα.. το 10 λεπτο...
πιθανον να υπαρχουν κι αλλες χωρες!
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 10:11:24 πμ »

ναι εχει τον τσαρικο αετο και γραφει 3 καπικια..ασφραγιστα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 03:24:11 μμ »

οποτε τα συγκεκριμενα δεν ειναι κανονικα γραματοσημα ή καλυτερα... δεν ειναι μονο για χρηση σαν γραμματοσημα αλλα ειναι ειδικη τυπωση του 1915 σε λεπτο χαρτονι για χρηση σαν χρημα! ειναι δηλαδη μικρα κερματικα γραμματια, χαρτονομισματα! φυσικα μπορει καποια να χρησιμοποιηθηκαν και σαν κανονικα γραματοσημα... ετσι κι αλλιως υπηρχε αυτη η σειρα το 1913.

ομορφα ειναι! Χαμόγελο αν δεν ειχε τον αυτοκρατορικο αετο... θα ηταν απο την σειρα του 1917...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences