Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:31:13 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 Tornesi  (Αναγνώστηκε 45452 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 11:57:48 μμ »

Παρακαλω την εκτιμηση σας για το παρακατω νομισμα.
Μαλλον θα παει στις προσφορες ή σε καποια δημοπρασια και θελω να εχω μια εικονα για την οικονομικη του αξια αλλα και κατασταση γενικοτερα..

Για συγκριση ας μπει και αυτο εδω απο την πνε που πουληθηκε σημερα...

ΥΓ:http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=141&CategoryId=120

Οι φωτο
https://prnt.sc/hog49c
https://prnt.sc/hog4a9
https://prnt.sc/hog4bx
https://prnt.sc/hog4cl
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2017, 11:58:14 μμ από greenday » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 11:26:41 πμ »

Καλοδιατηρημενο.
Εκδηλο ομως το καθαρισμα που υπεστιν !!
Την αξια του παντως δεν την χανει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:37:58 μμ »

Το νομισμα  είναι των ΕΞΗΝΤΑ τορνεσιων(το γραφει ) ομορφο αλλα η πατινα ειναι τουριστικη. Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2017, 12:40:20 μμ από giannist » Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 02:09:29 μμ »

ηταν τοσο καιρο σε χαρτοπετσετα  Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση και η χαρτοπετσετα μεσα σε πλαστικο σαν ζελοφαν αυτα που εχουν οι νοικοκυρες τα διαφανη σακουλακια.....

οσο αναφορα την τιμη; Της πνε θεωρειτε φυσιολογικη τιμη; Ηταν καλυτερο η χειροτερο απο εκεινο;

ΥΓ: η αληθεια ειναι οτι εχω και τον 30 γιαυτο μπερδευτηκα στο ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2017, 02:10:42 μμ από greenday » Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 05:30:23 μμ »

οσο και καλοπροαιρετος να εισαι, δυσκολο να πιστεψεις οτι ενα χαλκινο νομισμα 400 ετων ειναι σε τοσο καλη κατασταση!!! το να το "καθαρισεις" και να παρουσιαστει σαν καινουριο βαζει σε σκεψεις.....
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 07:31:21 μμ »

οσο και καλοπροαιρετος να εισαι, δυσκολο να πιστεψεις οτι ενα χαλκινο νομισμα 400 ετων ειναι σε τοσο καλη κατασταση!!! το να το "καθαρισεις" και να παρουσιαστει σαν καινουριο βαζει σε σκεψεις.....


Γιατί σου φαίνεται περίεργο;.. δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Ότι έχει λίγη και παλιά διάβρωση, έχει. Ότι είναι καθαρισμένο και συντηρημένο, και αυτό ισχύει. Άλλα, το οτι ειναι 400 χρόνων, δεν το καθιστά αδύνατον να είναι σε αυτήν την κατάσταση...υπάρχουν και σε καλύτερη ακόμα κατάσταση απο αυτό, και ασ είναι απο το 1624/29.
 Τώρα για το πόσο που θα πλήρωνε κάποιος δεν ξέρω. Προσωπική άποψη..... είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο πολλά περισσότερα που εχω δει κατά καιρούς (σάπια, σκουριασμένα, στραβά, τρύπια, κλπ),να πουλιούνται .
 Η τιμή τώρα απο την πνε, μην ξεχνάμε οτι αφορά μια κλειστή ομάδα, ανθρώπων της λέσχης που πλειοδοτήσαν. Σε ανοιχτή δημοπρασία,  μπορεί να ήταν και διαφορετικά (προς τα πάνω).... μπορεί λέω τώρα εγώ, μπορεί.  Είναι ένα νόμισμα, που όπως λέει και ο Γιώργος.... "Την αξία του δεν την χάνει".  Βάλτο στις προσφορές, αν ενδιαφέρει κάποιον, θα σου πει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2017, 07:35:05 μμ από exmim » Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 09:49:00 μμ »

Πιστεύετε αξίζει για πιστοποίηση; η δεν θα πάρει βαθμό...;
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 10:37:44 μμ »

 Δεν θα πάρει καθαρό βαθμό, αλλά σε τετοια νομίσματα ο βαθμός είναι δύσκολος, στην pcgs που ξέρω, καθαρό βαθμό έχει μόνο ένα.....
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 10:56:12 μμ »

Λάθος, δυο είναι..    https://www.pcgs.com/pop/pcgsnolookup.aspx?s=651633&g=35



Υγ  Που όμως είναι, δυο διαφορετικά, όσο αφορά την ορθογραφία Κλείσιμο ματιού...     https://www.pcgs.com/pop/valueview.aspx?s=651633
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2017, 10:58:40 μμ από exmim » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 12:16:25 μμ »

Απλή απορία.

Θέλουμε ένα νόμισμα με μπίχλα ή καλοσυντηρημένο; Αναφέρομαι στα νομίσματα της περιόδου του νήματος φυσικά.

Απ ότι κατάλαβα είναι έτοιμος να ξεσπάσει πόλεμος με του κουτάκηδες και τους ρολάκηδες.

@giannisT. Έχεις δει πολλά τέτοια τορνέσια σαν αυτό του greenday  έστω και καθαρισμένο; Η ειρωνεία σε ένα συλλέκτη και μάλιστα καλοπροαίρετο, περισσεύει. Μια γνώμη ήθελε και τον φάγαμε...

@greenday. Φίλε μου έχεις στα χέρια σου ένα νόμισμα σε δύσκολη κατάσταση. Αυτό που δεν γνωρίζουν οι "ειδήμονες", είναι ότι τα νομίσματα της εποχής αυτής, δύσκολα παίρνουν συντήρηση γιατί έχουν πάθει φοβερές ζημιές λόγω χρόνου. (Δεν εννοώ τη συντήρηση που απλά σταματά το πρόβλημα). Το δικό σου, εάν έχει συντηρηθεί ή είναι έτσι, είναι ένα πάρα πολύ καλό κομμάτι.

Να χαίρεσαι το νόμισμά σου και μη ξεχνάς ότι η ζήλεια είναι και αυτή στην ανθρώπινη φύση. 

Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 12:59:41 μμ »

Δεν θεωρω οτι προσβληθηκα ιδιαιτερα. Συντηρηση προφανως και δεν εχω κανει γιατι δεν εχω ιδεα. Το μονο που ξερω γιαυτα ειναι οτι οταν βρεθηκαν ηταν σαν κολλημενα και σε λασπη. Οποτε προφανως για να ειναι ενα ενα μονο  του καποιος τα έπλυνε για να τα ξεκολλησουν ολα αυτα πριν 35+ χρονια το λιγοτερο. Απο τοτε απο οτι ξερω ειναι σε χαρτοπετσετες μεσα οπως προειπα.

Το 30 στον τίτλο το έγραψα εκ παραδρομής γιατί έχω και ένα των 30.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 02:13:44 μμ »

Απλή απορία.

Θέλουμε ένα νόμισμα με μπίχλα ή καλοσυντηρημένο; Αναφέρομαι στα νομίσματα της περιόδου του νήματος φυσικά.

Απ ότι κατάλαβα είναι έτοιμος να ξεσπάσει πόλεμος με του κουτάκηδες και τους ρολάκηδες.

@giannisT. Έχεις δει πολλά τέτοια τορνέσια σαν αυτό του greenday  έστω και καθαρισμένο; Η ειρωνεία σε ένα συλλέκτη και μάλιστα καλοπροαίρετο, περισσεύει. Μια γνώμη ήθελε και τον φάγαμε...

@greenday. Φίλε μου έχεις στα χέρια σου ένα νόμισμα σε δύσκολη κατάσταση. Αυτό που δεν γνωρίζουν οι "ειδήμονες", είναι ότι τα νομίσματα της εποχής αυτής, δύσκολα παίρνουν συντήρηση γιατί έχουν πάθει φοβερές ζημιές λόγω χρόνου. (Δεν εννοώ τη συντήρηση που απλά σταματά το πρόβλημα). Το δικό σου, εάν έχει συντηρηθεί ή είναι έτσι, είναι ένα πάρα πολύ καλό κομμάτι.

Να χαίρεσαι το νόμισμά σου και μη ξεχνάς ότι η ζήλεια είναι και αυτή στην ανθρώπινη φύση.  


Φιλε Νικο εχω δει πιο πολλα από ότι νομιζεις και μερικα εχω χαρισει σε φιλους μου και μαλλον καλυτερα!!!Δεν ειρωνευτηκα κανεναν απλως ειπα την γνωμη μου ότι είναι ασχημα καθαρισμενο,Φιλικα ΓιαννηςΤ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2017, 02:14:50 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 02:22:33 μμ »

Επισης επειδή ξερω τι σημαινει η αποκτηση ενός νομισματος δεν εχω ζηλεψει ποτε ΚΑΝΕΝΑΝ και ισα ισα χαιρομε όταν καποιος αποκτα κατι που θελει(ασχέτως σπανιοτητος κλπ).Ψαξε αλλου για τέτοιες μικρότητες,κοκορομαχιες του τυπου ποιος την εχει πιο μεγαλη!!!!(την συλλογη).  Άνεση
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 09:23:37 μμ »

Λοιπον παιδια;;
Το νομισμα ειναι πολυ καλο. Απο τα καλυτερα που εχω δει εδω μεσα και σε αλλα φορουμ ή πωλησεις γενικα.
Το οτι ειχε καθαρισθει καποτε ειναι εμφανες οπως εγραψα. Την αξια  του ομως παλι δεν την χανει !!
Εφοσον μπει σε κουτι ενδεχομενος δεν θα παρει βαθμο .
Τροπος να παρει βαθμο ομως υπαρχει!!
Απλα θελει υπομονη. (εαν ενδιαφερει κανεναν μπορει να μαθει το πως. )
Απο την αλλη αυτο που λεει ο φιλος για χαρτοπετσετες εχει και αυτο την σταθεροτητα του.
Καποτε μου εφεραν ενα πολυ παλιο χαλκινο επι βυζαντιου να το δω καποιος για εκτιμηση και ο πατερας το ειχε μεσα σε μπαμπακι το οποιο μυριζε ενα ιδιαιτερο λαδι;; Ρευστο κερι;; Κατι τετοιο. Το νομισμα διατηρωταν ετσι εκπληκτικα.
Και τελιωνοντας !!
Δεν χαμηλωνει η αξια του επειδη καθαριστικε !!
Προς ξεκαθαρισει του πρωτου μου ποστ. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 11:45:11 πμ »

 Θεωρω αδικο greenday το σχολιο που εκανες για μενα. Το σχολιο το εκανα με το σκεπτικο αν ημουν υποψηφιος αγοραστης και ηθελα να το αποκτησω τι θα με προβληματιζε.... Επειδη θα το εβαζες στις προσφορες - δημοπρασιες ηθελα απλα να σου πω αυτο που "βλεπω" στις φωτογραφιες.  ασχολουμαι και εγω με τα ενετικα νομισματα και ειμαι (παρολο που εχω βγει 7 χρονια στην συνταξη) ΧΗΜΙΚΟΣ στο επαγγελμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences