Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:56:50 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικά με τουρκικό πεντόλιρο  (Αναγνώστηκε 2800 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 19, 2012, 12:45:48 πμ »

Αντιγράφω από δικό μου θέμα που ανέβασα στο "online εκτίμηση".

"Ρίξτε μια ματιά σε αυτά τα νομίσματα.
Το πρώτο είναι ένα τουρκικό. Διαθέτει και κρίκο για κρέμασμα στο λαιμό. Είναι γνήσιο ή πλαστό; Ποια είναι η αξία του; Διάμετρος 3,5 εκατοστά, πάχος 2,5 χιλιοστά περίπου.

Το δεύτερο είναι τα 4 δουκάτα του 1915. 4 εκατοστά διάμετρος. Από όσα διάβασα κοστίζει το βάρος του + 10% επιπλέον.

Το τρίτο δε γνωρίζω. Προφανώς κόσμημα για ένδυμα κτλ. Διάμετρος 1,4 εκατοστά, πάχος ανάλογο με τα 4 δουκάτα. Καμιά ιδέα για το τι είναι και μια εκτίμηση για αξία;

http://imageshack.us/g/821/pa170339.jpg/"

Ο φίλος NMS μου έδωσε πολύτιμες πληροφορίες σχετικά με τα νομίσματα, όμως μια απορία μου παραμένει, την οποία και έγραψα παρακάτω. Πιθανόν φίλε NMS να μην είδες το ερώτημα, γι' αυτό και το ξαναβάζω εδώ για να βρω την απάντηση.

"Πρέπει να είναι το #km823 από τον κατάλογο κράουζε. Όμως βλέποντας τη φωτογραφία στον κατάλογο και συγκρίνοντάς τη με το δικό μου βλέπω τουλάχιστο μια διαφορά, πράγμα που σημαίνει πως οι πιθανότητες να είναι πλαστό αυξάνονται. Έχω δίκιο ή πρόκειται για παραλλαγή του τυπώματος;

http://imageshack.us/photo/my-images/338/comparekurush.jpg/"

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προθυμία σας να απαντήσετε στις ερωτήσεις μου. Η Ιώβια υπομονή που επιδεικνύετε απαντώντας σε ερωτήματα σημαντικά και ασήμαντα, σοβαρά και ηλίθια, ημών των νέων μελών της παρέας, αποδεικνύουν το ήθος υμών,    πράγμα που φανερώνει το επίπεδο που έχουν οι περισσότεροι συλλέκτες, κάτι το οποίο πάντα πίστευα. 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 01:53:06 πμ »

Χαμόγελο εχεις κανει ενα λαθακι... λογικο μιας και δεν προσεξες τις χρονολογιες στα αραβικα....

το νομισμα που εχεις ειναι το KM# 698.

η ημερομηνια που φερει ειναι 1277/9 ετος εγιρας (μετρουν διαφορετικα οι μουσουλμανοι!)

τι θα πει αυτο... το 1277 ειναι το ετος που ενθρονιστηκε ο Σουλτανος... στην προκειμενη περιπτωση ειναι το 1861 στα χριστιανικα χρονια... αυτο ειναι σε ολα τα νομισματα του σουλτανου αυτου... αλλα δεν ειναι το ποτε κοπηκε το νομισμα! το 9 (ειναι κατω απο τον τουγρα...) ειναι η χρονια βασιλειας του σουλτανου.. οταν κοπηκε το νομισμα... και δεδομενου οτι η χρονια 1 ειναι η ενθρονηση... εχουμε... 1861+8... αρα μεταφραζεται στην χριστιανικη χρονολογια 1869 περιπου... επι σουλτανου Abdulaziz...

αυτο που δειχνεις στον κραους.. ειναι αλλου σουλτανου... του Μuhamad VI... του τελευταιου σουλτανου της Οθωμανικης αυτοκρατοριας...

αν πας και δεις... δεν εχει ενατο χρονο.. παρα παει μεχρι τον 5.... αυτο γιατι ο σουλτανος αυτος ανεβηκε στον θρονο το 1918...   και το 1923 χουμε το τελος της Οθωμανικης αυτοκρατοριας και την αρχη της Τουρκικης δημοκρατιας. 1η Νοεμβριου του 1922 νομιζω παραιτηθηκε ο σουλτανος.. μετα την ανακυρηξη της δημοκρατιας απο την τουρκικη εθνοσυνελευση..με την ταυτοχρονη κατάργηση του Σουλτανικού πολιτεύματος, αντικαθιστώντας το με Χαλιφάτο... ο σουλτανος εφυγε απο την κωνσταντινουπολη... μετα απο 17 μερες.. και πεθανε το 1926 απο καρδια...

αρα ενατος χρονος δεν υπαρχει σεαυτον τον σουλτανο...

αν πας να δεις τον αριθμο που σου λεω... (ειναι στον τομο του 1800) θα το δεις το κερμα!

ο τουγρας εχει διαφορες αναλογα με τον σουλτανο γιατι δεν ειναι τιποτα αλλο απο καλλιτεχνηκη απεικονηση του ονοματος του σουλτανου, με καποιους απο τους τιτλους του (τους βασικους) και το ονομα πατρος του.... οποτε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 08:18:05 πμ »

Άει σιχτίρ! Καλά έκανα εγώ κι από μικρός δε γούσταρα τους Τουρκαλάδες!  Σαρκασμός

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ πολύ! Θα προσπαθήσω να επανέλθω και με πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για διαστάσεις και βάρος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences