Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:21:56 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σας έχει τύχει τέτοια κατάσταση?  (Αναγνώστηκε 4038 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 17, 2012, 10:38:37 πμ »

Σήμερα κέρδισα στο eBay το παρακάτω

http://www.ebay.com/itm/2012-P-Australia-Kookaburra-NGC-MS69-999-1-oz-Silver-/280993062398?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&nma=true&si=%2Bevy%2FjiMVfAU8s%2Fh0YRKXVDINsY%3D&orig_cvip=true&rt=nc

Και ο τύπος μου στέλνει το παρακάτω μήνυμα

Unfortunately, I am not allowed to export coins/metals to Greece.
http://www.canadapost.ca/cpotools/apps/wtz/personal/displaySpecialRequirements?execution=e1s2
We'll have to cancel this transaction as even our post office will refuse to carry it and your customs will most likely confiscate it.
I don't mind selling it to you as long as Greece customs allow me to do so, but coins/metals from Canada is prohibited.
Please reply so I can proceed with cancellation.
Regards,
Dennis


Και εγώ κουφάθηκα και του απαντώ αυτό

Hi
I have already paid for the item, and i have received goods (coins) from Canada numerus times before (look at my feedback).
As long as you ship it Letter Post Registered mail (signed for)and describe it as "coin", there is no problem at all.
Bellow please find the prohibited items for Greece found in link that you sent me.

all forms of fibers
Atlantic red tuna (Thunnus Thynnus) originating from Belize, Panama, or Honduras
certain U. S. Beef Hormones
illicit Narcotics and Drugs
lottery tickets and related items
l-trytophane and any items having L-trytophane as an ingredient
medical thermometers containing mercury intended for human use
playing cards
publications of a seditious nature
rubber erasers that are similar in appearance to food products that are easily ingested
saccharine
salt
snuff
tobacco or tobacco products in letters
toys and games containing copper sulphate
weapons.

I have 100% positive feedback and i'm not a newbe on eBay.
First time in 3 years they tell me that coins are prohbited for import in Greece.
Please send me a tracking number once shipped.
Regards
Elias

Μάλλον ο τύπος δεν θέλει να το δώσει στην τιμή που έφυγε.
Έχει κανείς τέτοια εμπειρία?
Γιατί εμένα πρώτη φορά μου έτυχε.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 10:57:16 πμ »

το πιο πιθανό είναι να μην θέλη να σου το δώσει .αν κατάλαβα καλά σου λέει ότι του απαγωρεύει το τελωνιο να το στηλει .αν εσύ έχεις ξαναγoρασης  από καναδά τότε η ο τύπος κάνει τον χαζό  για να μην στο στηλει με πρόφαση ότι δεν μπορεί λόγο τελωνίου η είναι απατεώνας..
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 11:13:08 πμ »

Έλεγξα έναν-έναν τους αγοραστές του,και βρήκα πωλήσεις σε πολλές Ευρωπαικές χώρες.
Τι μας λεει ότι δεν μπορεί να στείλει Ελλάδα;;;;Ρε μπάς και δεν είμαστε Ευρώπη!!!!!! Γλώσσα Γλώσσα
Ηλεία του ''έφυγε'' φτηνά και προσπαθεί να καλύψη την ''πατάτα'' που έκανε.Ούτε το slabάρισμα δεν κάνει
τόσο!!!! Κλείσιμο ματιού
 
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 11:20:14 πμ »

Καλημερα σε ολους

Χθες συγκεκριμενα παρελαβα νομισματα απο Καναδά.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 12:47:30 μμ »

προσπαθει να αποφυγει την πωληση.  ας το εβαζε στην πωληση οτι δεν στελνει Ελλαδα αφου ητανε ετσι. Η πωληση στο εβαυ ειναι συμβολαιο και ωφειλει να στο στειλει, φυσικα αν αυτος μουλαρωσει και σου κανει επιστροφη τα λεφτα και δεν το στειλει δεν μπορεις να κανεις και τιποτα αλλο παρα κοκκινο αρνητικο που φυσικα θα τον πονεσει γιατι εχει μικρο φεεντμπακ, ετσι πες του να στειλει και να αφησει τα σαπια
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 01:27:05 μμ »

Φιλε το αυτονοητο τελεσιγραφο.

Dear sir
 I know for sure that coins are sent to my country from beautiful Canada, but you were obliged to inform your platforms' terms before the end of the auction.
Of course I'm willing not to recieve the coin but also I have to say that - reasonably- you will not have the feedback you wish

Yours sincerely

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 01:56:43 μμ από coll » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 02:11:56 μμ »

θα σου πω τι παιζει... ειναι 3 εκδοχες....

η πρωτη... ειναι οτι οντως δεν θελει να το πουλησει... γιατι το κερδισες πολυ φτηνα....

η δευτερη ειναι οτι το προβλημα του ειναι οντως θελει να το στειλει.. αλλα δεν μπορει!
τι εννοω με αυτο....
ολα περνανε απο τελωνειο σε αμερικη και καναδα... εκει γραφεις το form.. που αναφερεις το τι ειναι...
εκει ειναι ολο το παιχνιδι....

καποιοι λενε numismatic item... collectable.. κατι τετοιο... ή gift.. και τελειωνουν... δεν ειναι νομιμο το gift.. ειδικα να ελεγχθει.... (μου εχει τυχει απο καναδα να σταματησει στο τελωνειο.. να το ανοιξουν για ελεγχο και επειδη ηταν οντως τοκεν παιχνιδιου...geocoin, να το ξανακλεισουν, να το σφραγισει το τελωνειο τους και να μου το στειλουν... μετα απο 60 ημερες!)

τωρα... υπαρχουν και ατομα που ειναι πολυ νομοταγης και γραφουν τα παντα για το τι ειναι μεσα!!! ετσι ομως.. υπαρχουν φορες που δεν περναει... αν πχ.. δεν γραψει οτι ειναι συλλεκτικο... αλλα γραψει οτι ειναι χρημα κανονικο... απαγορευεται να σταλλει... αν γραψει οτι ειναι ασημι ή χρυσος.. και παλι...
αν ειναι κατι παλιο.. και το γραψουν... (ναι... καποιοι το κανουν... μου ετυχε σε νομσμα του 1797...) μπορει να εχεις προβλημα ειτε εκει ειτε εδω!
και... μην περιμενεις να δεχτουν να τους πεις... γραψτο ετσι κι οχι αλλιως... ξεχνα το!!! φοβουνται γιατι θα βρουν μπελα σε τυχον ελεγχο!

3η εκδοχη..... να του ηρθε προσφορα κατω απο το τραπεζι σε περιοδο που δεν μπορουσε να σταματησει πια την δημοπρασια... (νομιζω αν ειναι λιγοτερες απο 24 ωρες για να κλεισει..), και το νομισμα δεν το εχει πια....
το σιχαινομαι αυτο γιατι ειναι αδικο τελειως για αυτον που καθετε και ξενυχταει για να χτυπησει κατι...... αλλα δυστυχως συμβαινει!

μου εχει τυχει παρομοιο με το δικο σου με αμερικη.... αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυε... μιας και το νομισμα ηταν απιστευτα καλο..και η τιμη που το ειχα κερδισει.... υπερβολικα χαμηλη... αλλα μου εχει τυχει και νομισμα καλο.. με χαμηλη τιμη και να μου ερθει...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 02:18:41 μμ »

Η δεύτερη εκδοχή Νικόλα δεν υφίσταται,διότι έχει ξαναστείλει νομίσματα στην Ευρωπαική Ένωση.
Άρα ξέρει τον τρόπο και το μέσο. Θυμός
Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου,και επαυξάνω!!!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 04:44:12 μμ »

Και στο κάτω κάτω ας το έγραφε από την αρχή ότι δε στέλνει Ελλάδα.
Γράφει ότι του κατέβει γιατί είναι γύφτος και δε θέλει να το δώσει.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:20:54 πμ »

Τελικά απάντησε

My apologies, I just got off the phone with Canada Post and they noticed the differences between the prohibited list from the link I sent you and the other section that contains Canada Post guide. The Canada Post guide does not say coins are prohibited and this is good enough for me to go ahead and print the shipping label from eBay -- expect an updated shipping information in about 3 hours as I am currently at work.

Regards,
Dennis

Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:27:28 πμ »

Μπραβο ωραια το χειριστηκες Ηλια
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:54:55 πμ »

Ευχαριστώ Παναγιώτη, το θέμα είναι να ανεβάζουμε κάτι τέτοια που μας τυχαίνουν για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι τι μπορεί να αντιμετωπίσουμε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:33:12 μμ »

Η δεύτερη εκδοχή Νικόλα δεν υφίσταται,διότι έχει ξαναστείλει νομίσματα στην Ευρωπαική Ένωση.
Άρα ξέρει τον τρόπο και το μέσο. Θυμός
Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου,και επαυξάνω!!!!! Κλείσιμο ματιού

Μιχαλη μου... κι ομως γινεται....

μπορει να του την ειπαν καποια στιγμη... ή απλα να εγινε κατι...  τι θελω να πω... να εμαθε αργοτερα την νομιθεσια.. ή να του επιασαν ενα στο τελωνειο καποια στιγμη... κι απο εκει... αν καεις στον χυλο φυσας και το γιαουρτι....

το τελωνειο μπορει να πιανει στυν τυχη καποια... κι αν εχεις δηλωση αλλο απο το περιεχομενο... την πατησες!

σε εμενα εχει τυχει να μου ερθει κομματι που κι εγω απορρησα πως μου ηρθε με αυτο που που εγραφε... (gold coin over 200 years old).... ενω σε τοκεν της πλακας... μου το κρατησαν για ελεγχο 60 μερες!

οι νομοθεσιες ειναι περιεργες ανα κρατος.. και πολλες φορες υπαρχει περιπτωση να της καταπατανε και οι δυο (αγοραστης - πωλητης) ισως κι εν αγνοια τους!

στην ινδια απαγορευεται η εξαγωγη νομισματων ανω των 100 χρονων, χωρις γραπτη αδεια μιας κια θεωρουνται εθνικος θησαυρος! ετσι ο νομος εκει πιανει και καποια απο τα βρετανικα νομισματα της ινδιας!

πριν χρονια στο εβαυ ηταν ενας μεγαλος πωλητης απο ινδια.. που ομως ειχε εδρα την Σιγκαπουρη μερικες φορες.... τα νομισματα του ηταν γνησια... αλλα.... θα πω τι εγινε...
ειχε καταπληκτικα κομματια... και νομισματα σε ποσοτητες που καλα καλα.. ουτε στην ινδια δεν τα βρισκεις ετσι! δεν κανω πλακα... μου το εχουν πει....

μια μερα... μπαινοντας στο φορουμ του εβαυ... ειδα ενα ποστ απο εναν αγγλο σε εξαλλη κατασταση.. να κατεβαζει Θεους και Δαιμονες... εναντιον του πωλητη αυτου! τι ειχε γινει;;

ο τυπος πουλησε μια ολοκληρη συλλογη στον αγγλο απο βρετανικα νομισματα της Ινδιας... αλλα.. εγραψε αλλα αντι αλλων στο form.. στο τελωνειο.... για να περασουν γιατι αλλιως δεν περνουσαν χωρις αδεια....

το τελωνειο ή κατι μυριστικε ή επεσε καρφωτη... και ειδοποιησε και την αστυνομια στην αγγλια..... ετσι συνελλαβαν τον αγγλο οταν πηγε να παραλαβει... με την κατηγοριας της αρχαιοκαπηλιας.. και παρανομης εξαγωγης εθνικου θησαυρου απο χωρα.... ελεγε και τι ταλαιπωρια τραβηξε... ανακρισεις, κρατητηρια.. μεχρι να βγει... να απαλλαχθει... και φυσικα εχασε και την συλλογη....
ο πωλητης.. εφυγε για Σιγκαπουρη και τον εχασαν.... τα τραβηξε ο αλλος ολα....

καποια στιγμη το πωλητη τον πετυχαινω με αλαγμενο ονομα... στο εβαυ... αλλα τα νομισματα του ηταν τετοια που καταλαβαινες ποιος ηταν... μετα απο 1 μηνα ειχε εξαφανιστει για παντα... δεν ξερω τι εγινε....

οποτε μιλαμε για πανικο... ειναι να σου κατσει! ο πωλητης εστελνε εκατονταδες γραμματα μεχρι που ελεγθηκε.... ή τον πηραν χαμπαρι.... 
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:42:56 μμ »

Καλημέρα Νικόλα,έτσι όπως το θέτεις,έχεις απόλυτο δίκιο. Δέν φαντάστηκα ότι μπορεί να φτάσει έως εκεί !!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences