Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:13:48 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτό 1901  (Αναγνώστηκε 13211 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
o.agripnos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10


Άγρυπνος Δον Κιχώτης


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 10:01:33 πμ »

Φαίνεται ωραίο στο μάτι, κατά τη γνώμη μου θα είναι και στην πραγματικότητα.
Αν σας αρέσει η βιτρίνα (πιστοποίηση) εντάξει.
Εγώ επειδή τα λίγα νομίσματα που έχω μου αρέσει να τα βλέπω καθημερινά και να τα πιάνω, και τα γεμίζω δακτυλιες και μπορεί όπως τα βλέπω να πέσουν κάτω τα  κομμάτια που μου αρέσουν πολύ τα βάζω βιτρίνα.
Τώρα αν γράψει 62 η 63 η 64 σας νοιάζει; αφού το αγοράσατε γιατί σας άρεσε οπότε το κρατάτε και όλα καλά
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 10:11:44 πμ »

τα  κομμάτια που μου αρέσουν πολύ τα βάζω βιτρίνα.
Τώρα αν γράψει 62 η 63 η 64 σας νοιάζει;

  +1111     
 
 Όχι δεν με νοιάζει Άνεση....... αν γράψει 64 Μεγάλο χαμόγελο
 Αστειεύομαι παιδιά, ότι αρέσει στον κάθε ένα, αυτό είναι και το σωστό!!!
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 07:17:43 μμ »

Το νόμισμα θα γράψει γύρω στο MS63. Είναι Brown και υπάρχουν δεκάδες 64αρια Red πιστοποιημένα και πολύ περισσότερα απιστοποίητα. Κρατήστε το row στη συλλογή σας.

γενικοτερα δεν ειμαι υπερ των σλαμπ παρα μονο υπο περιπτωσεις..εδω ομως θα κανω τον 'δικηγορο του διαβολου' και θα ρωτησω το εξης..οταν εχεις ενα καλο κερμα δεν αξιζει να το πιστοποιησεις μονο και μονο επειδη υπαρχουν καλυτερα απο το δικο σου?με το σκεπτικο αυτο,πλεον θα επρεπε να πιστοποιουν μονο οσοι εχουν σπανιοτητες η μονο οσοι ειναι σιγουροι οτι θα γραψει μεγαλυτερο βαθμο απο τα ηδη πιστοποιημενα..εχει λογικη αυτο?

δεν μιλαμε για ενα κερμα το οποιο θα εγραφε αου55 πχ..αλλα για ενα που εχει πολλες πιθανοτητες να βγει 63αρι..αρα μιλαμε για εναν ικανοποιητικο βαθμο γενικοτερα..και θα συνεχισει να ειναι επιθυμητο για καποιον που δεν θελει να πληρωσει υπεραξιες σε 64αρια κοκκινα..βεβαια,ειναι αποψη σου και πρεπει να την σεβαστω,αλλα μου δημιουργει τις παραπανω αποριες...


Την συλλογιστική σου την καταλαβαίνω απόλυτα. Αν μιλούσαμε γενικά, φυσικά και εγώ θα δεχόμουν ως ικανοποιητικό βαθμό το ms63. Όμως μιλούμε για μονόλεπτο του 1901. Νόμισμα δηλαδή που σε MS63BN μάλλον θα βρείς με 40 Ευρώ. Βέβαια μπορεί να έχει συναισθηματική αξία για σένα και να θέλεις να το προφυλάξεις σε ένα slab, οπότε αλλάζει.......Δυστυχώς η σπανιότητα ενός νομίσματος πρέπει να λαμβάνεται υπόψη, λόγω κόστους πιστοποίησης και χρόνου που αυτή χρειάζεται να γίνει.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 07:45:21 μμ »


Όμως μιλούμε για μονόλεπτο του 1901. Νόμισμα δηλαδή που σε MS63BN μάλλον θα βρείς με 40 Ευρώ.
Πόσοι έχουν πουλήσει μονόλεπτα 1901 MS63BN με 40 ευρώ και δεν το ξέρω;;; Απορία
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 07:51:18 μμ »

Για 40 ευρώ δεν ξέρω, αλλά για 70 έχω δει και να μένουν και απούλητα. 
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 07:56:36 μμ »

Για 40 ευρώ δεν ξέρω, αλλά για 70 έχω δει και να μένουν και απούλητα. 
Τώρα μιλάμε σωστά Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 09:35:08 μμ »

Κύριε Σπύρο ο κύριος Παναγιώτης έχει δίκιο. Αρχικά μιλάμε ξεκάθαρα για το κομμάτι αξίας του νομίσματος βάση την αγορά. Δυστυχώς ή ευτυχώς, μονόλεπτάκια του 1901 έχουν βρεθεί αρκετά σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις και χρώμα rd με αποτελέσματα τα υπόλοιπα να έχουν μια πτωτική πορεία, γιατί ναι δυστυχώς ο μέσος Έλληνας συλλέκτης το θέλει το 66 και κόκκινο. Το συγκεκριμένο για μένα (εκτίμηση ακριβείας δεν μπορεί να γίνει από φωτό) είναι MS64 πανέμορφο νόμισμα με ζαλιστικά λούστρα, αλλά στο λινκ που σας βάζω είναι ένα MS65BN που είχε πουληθεί στα 60 ευρώ με την πιστοποίηση να κάνει ένα 30άρι. Δυστυχώς "εμπορικά" έτσι εχει διαμορφωθεί το πράγμα, ωστόσο το νόμισμα δεν παύει να είναι φανταστικό και φαντάζομαι τα λούστρα του και πρέπει να είναι τέλεια. Για μένα αν πιστοποιηθεί πιστεύω ότι είναι γύρω στο 50άρι η τιμή του, προσωπική άποψη πάντα.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=573&lot=464444
Καταγράφηκε

Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 10:39:58 μμ »

Γιαννη μου αν ο μεσος Ελληνας συλλεκτης θελει το 66 ,με καλυψες πληρως.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 01:29:45 πμ »

ο μεσος ελληνας θελει το 66 αλλα... δεν το χτυπαει, δεν τα δινει τα λεφτα δλδ. λιγοι τα δινουν, ναι.
και μαλλον απαξιωνει το 65  και ριχνει το 64 στα ταρταρα
αυτο ειναι το θεμα
αυτο εκαναν τα νουμερα
τεραστια διαφορα μεταξυ top grade και δευτερου και ακομα μεγαλυητερη μετα
κατι που ειναι αφυσικο για κατι που δεν το πιανει ανθρωπινο ματι
και ειναι ακομα πιο περιεργο αμα σκεφτεις οτι μπορει να αλλαξει ο βαθμος με την αναβαθμολογηση ή swap
απτην αλλη μερια ειναι ειδικη περιπτωση τα κρητικα
μικρη σειρα, ευκολη για ξεκινημα και για κλεισιμο, αρα την κυνηγανε και πολλοι
αρα καπως υπερεκτιμημενη κατ' εμε σε συγκριση με το ποσα παιζουν

ΥΓ: τα λεω λιγο σταρατα, αλλα .. τετοια ωρα και με τρια ποτηρακια κρασι, ε, συγχωρεστε με  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2017, 01:31:13 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 11:04:10 πμ »

ο μεσος ελληνας θελει το 66 αλλα... δεν το χτυπαει, δεν τα δινει τα λεφτα δλδ. λιγοι τα δινουν, ναι.
και μαλλον απαξιωνει το 65  και ριχνει το 64 στα ταρταρα
αυτο ειναι το θεμα
αυτο εκαναν τα νουμερα
τεραστια διαφορα μεταξυ top grade και δευτερου και ακομα μεγαλυητερη μετα
κατι που ειναι αφυσικο για κατι που δεν το πιανει ανθρωπινο ματι
και ειναι ακομα πιο περιεργο αμα σκεφτεις οτι μπορει να αλλαξει ο βαθμος με την αναβαθμολογηση ή swap
απτην αλλη μερια ειναι ειδικη περιπτωση τα κρητικα
μικρη σειρα, ευκολη για ξεκινημα και για κλεισιμο, αρα την κυνηγανε και πολλοι
αρα καπως υπερεκτιμημενη κατ' εμε σε συγκριση με το ποσα παιζουν

ΥΓ: τα λεω λιγο σταρατα, αλλα .. τετοια ωρα και με τρια ποτηρακια κρασι, ε, συγχωρεστε με  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

Οίνος ευφραίνει καρδία ανθρώπου....... Δυστυχώς με την πιστοποίηση νομισμάτων οδηγούμαστε στην απαξίωση κάποιων καταστάσεων. Για παράδειγμα φέρνω 2λεπτο του 32 του Όθωνα σε MS62, που πουλιέται εδώ και μήνες στα 400 Ευρώ από γνωστό και αξιόλογο έμπορο και δεν το αγοράζει κανείς. Παλαιότερα με μεγαλύτερη τιμή θα πωλούνταν αμέσως. Η αγορά έχει αλλάξει, οι μεσαίοι συλλέκτες δεν έχουν δυνατότητα αγοράς και οι λiγοι με δυνατότητες χτυπούν τα high grates. Στη συγκεκριμένη ημερομηνία η NGC μόνο έχει πιστοποιήσει 26 MS65R και 11 MS66R! Πολλές είναι οι δεκάδες στα RB! Να αναφέρω ότι τα δικά μου ούτε το σκέφτομαι να τα πιστοποιήσω, δε σημαίνει ότι δεν μου αρέσουν ή δεν τα δείχνω σε φίλους με περηφάνεια.....
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 11:12:32 πμ »

Να καταθεσω κ εγω την αποψη μου. Βρε παιδια δεν ειναι αναγκη να μπλεκουμε με το καταναλωτικο παιχνιδι των πιστοποιησεων κ των βαθμων. Το θεμα ειναι να ευχαριστιωμαστε τις συλλογουλες μας αρκετα αγχη εχουμε. Αν αρχισουμε να αγχωνομαστε κ για τους βαθμους τοτε κλαφτα Χαραλαμπε Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 11:26:26 πμ »

Να καταθεσω κ εγω την αποψη μου. Βρε παιδια δεν ειναι αναγκη να μπλεκουμε με το καταναλωτικο παιχνιδι των πιστοποιησεων κ των βαθμων. Το θεμα ειναι να ευχαριστιωμαστε τις συλλογουλες μας αρκετα αγχη εχουμε. Αν αρχισουμε να αγχωνομαστε κ για τους βαθμους τοτε κλαφτα Χαραλαμπε Σαρκασμός Σαρκασμός

Πολύ σωστά!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 11:26:36 πμ »

Καποιοι θελωντας να πουν οτι ενα νομισμα πουλιετε 40-70 ευρω πιστοποιημενο θελουν να διξουν κατι !!
Η πιστοποιηση πρεπει να βλεπετε και λιγο επαγγελματικα.
Δλδ

1901 μονολεπτο = ευκολο νομισμα'
1900 μονολεπτο = δυσκολο νομισμα!!

Η διαφορα μεταξυ τους :

Το μονολεπτο του 1901 εαν το βρεις σε εμς 63 και εναι ερμπι  ειναι απαξιωμενο.
Διοτι εχουν βγει και εντελως κοκκινα και υψηλοβαθμα αρκετα!!
Αρα;;
Ενα το οποιο ειναι εντελως καφε και δεν εχει μεσα του καθολου κοκκινο δεν αξιζει να μιλας για πιστοποιηση και να πεταξεις τα λεφτα σου στα Αμερικανακια!! Παχαινουν οι τσεπες τους και αδειαζουν οι δικες σας!!!

Εαν ηταν του 1900 το οποιο ειναι δυσκολο;;  Ναι πιστοποιησε το διοτι απο 58 που θα πουν μερικοι οτι ειναι  εαν σου βγαλει 61 εχει διαφορα στην τιμη η οποια καλυπτει τα εξοδα τις πιστοποιησης .

Και εν κατεκλειδη :

Μαθετε να εχετε ανοιχτα τα νομισματα στην συλλογη σας μεσα σε αυτοκολητα χαρτονακια (για την προστασια τους) ωστε να εισαστε σε αμεση επαφη μαζι τους!! Να μπορειτε να τα βλεπετε απο πολυ κοντα!! Να κανετε συγκρισεις με αλλα και να βγαζετε μονοι σας συμπερασμα του τι εχετε στα χερια σας!!
Εν δεν εχετε ενα νομισμα δυο τρεις καταστασεις στα χερια σας ποτε δεν θα μαθετε να ξεχωριζετε τα νομισματα και παντα θα σας ταπωνουν οι αλλοι!!
Μαθετε να στηριζεστε στα ματια σας και στις γνωσεις που ερχονται μεσα απο την καθημερινη τριβει με τα νομισματα και οχι σε οτι σας λενε οι αλλοι !!

Τα σλαμπ ειναι η οικονομικη και εκμαθησιακη ταφοπλακα ενος νεου συλλεκτη !!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 12:03:07 μμ »

Το οτι πουλιετασι ενα κερμα σε δημοπρασια 60 ευρω, σημαινει κανενα 80αρι στην τσεπη.. μη ξεχνιομαστε και μας παραπλανα η τιμη κλεισιματος..
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 02:02:55 μμ »

Επειδή διαβάζω συνέχεια να μιλάτε για ποσά και υπεραξίες να διευκρινήσω κάτι.Είδατε πουθενά να ρωτάω για ποσό και υπεραξία;;; Οχι.Σλαμπ δεν μαζευω γιατι δεν μου αρεσουν οι κάσες.Καλή και η πατεντα που εφεραν τα Αμερικάνια αλλά δεν με συγκινεί ιδιαίτερα προσωπικά.Απλά ρώτησα αν θα το έστελνα τί θα έγραφε.Εχω μονο 3 σλαμπαρισμένα νομίσματα που και αυτά θα τα δώσω όχι για να βγάλω χρήματα αλλα για να μην τα βλέπω μιας και έχω raw συλλογή .Θελω τα νομίσματα να τα χαίρομαι και όχι να τα βλέπω μέσα απο φέρετρα και ταμπέλες που σε κάποια είναι και ψεύτικες πολλές φορές σκόπιμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences