Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:18:46 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Την εκτίμησή σας κύριοι.....  (Αναγνώστηκε 9595 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 10:04:09 πμ »

 Καλημέρα

Δεν υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.

Ελεύθερη αγορά έχουμε , πήρε κάποιος τα δίλιρα και τα έβαλε σε ένα κουτί με δικό του πιστοποιητικό και τα πουλάει μεμονωμένα. Ένα αψογο δίλιρο κοστολογείται γύρω στα 1100 ευρώ στην αγορά. (μέσο όρο)

Γενικά τα δίλιρα είναι υποτιμημένα σε σχέση με τις λίρες των σετ.

Παράδειγμα του 1937 , 1887,1893 ,1989 ,
Καταγράφηκε

alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 363


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 10:41:17 πμ »

Ακριβώς!Βασίλη ,το ίδιο π.χ.κάνει και η Τράπεζα Πειραιώς με τις ράβδους που αγοράζει από την Valcambi SA.
Τις βάζει σε πολύ όμορφα και καλαίσθητα-κατά την γνώμη μου-κουτιά,με το πιστοποιητικό φυσικά (της Ελβετίας) μέσα και ελαφρώς φθηνότερες (με σταθερό premium περίπου 9%).Κανένα πρόβλημα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:05:14 πμ »

Ναι αλλά η ράβδος της Valcambi έχει και το λογότυπό της επάνω και όλα τα σχετικά και το πιστοποιητικό είναι της Valcambi.
Δεν υπάρχει ούτε ενεργητική ούτε παθητική παραπλάνηση.
Η πειραιώς απλά την πουλάει και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα.

Η λίρα όμως δεν γράφει Royal Mint επάνω ! Ούτε κάτι σαν αυτό που κάνουν στο Καναδέζικο Νομισματοκοπείο τώρα για authentication.
Αν την βάλω σε δικό μου κουτί με δικό μου πιστοποιητικό πως θα ξέρει ο αγοραστής τι παίρνει ;

Τώρα αυτό που λέει ο Χρήστος οτι τα δίλιρα είναι υποτιμημένα σε σχέση με τις λίρες εμένα με ξεπερνάει αλλά κάτι θα ξέρει τί να πω.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 04:29:27 μμ »

Το δυλιρο ειναι υποτιμημενο και ορθως ειναι σε αναλογια μεταλλου -τιμης.
Δεν κοιταει ομως κανεις τα τεμαχια που βγηκαν και αυτα κανου αυτες τις ισσοροπιες.
Κατα την αποψη μου το δυλιρο ειναι ποιο φτηνο απο την λιρα.

Οσον αφορα τωρα τον Λοντον Κομπανυ ο ανθρωπος απο παλια ταλαιπωρει κοσμο με τις πατεντες του .
Εαν βρειτε το θεμα με το Ναυαγιο του Ντουρο θα διαβασετε για καποιον που εδινε δηθεν λιρες του Ναυαγιου μεσα σε ενα κουτι με καψουλα και δικο του πιστοποιητικο.
Σε αυτη την εταιρια αναφερωμουν (ασχετος εαν δεν το εγραψα ποτε)  και αναθεμα εαν καμια απο τις λιρες που εδωσε εαν ειχε σχεση με το ναυαγιο!!
Και να ηταν απο το ναυαγιο δλδ την επερνες ανετα εσυ και εβαζες στην θεση της μια αλλη!!
Χυμα πραγματα τα οποια θα επρεπε να ειναι ασφαλισμενα ωστε να μην εχει προσβαση ο καθενας;;;

Οποιος εχει λεφτα για πεταμα ας ψωνιζει απο εκει. Αγοραζει κατι απο το νομισματοκοπειο σε ποσοτητα και κανει το τεμαχιο πχ 1500 και το βγαζει την επομενη μερα 2500 !!

Τωρα πως επιβειωνει σε αυτη την αγορα με τετοιες τιμες;;

Μαλλον υπαρχουν πολλι ψωνισμενοι στην Αγγλια και θελουν να εχουν κατι απο μια φιρμα!!
Δεν εξηγητε αλλιως. . . 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 04:58:33 μμ »

Γιώργο δεν μιλάμε για την London coin company που έχει πλημμυρίσει το ebay με πιστοποιημένα μέχρι και τα βρακιά του πρίγκιπα Γεωργίου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο και ζητάει την μάνα της και τον πατέρα της για τα πουλήσει !!!

Εδώ είναι άλλος ο μυστήριος.....London Mint Office....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences