Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:46:02 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ 1964  (Αναγνώστηκε 10899 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 12, 2012, 02:22:13 μμ »

Έχει κάποια συλλεκτική αξία αυτό το νόμισμα?
Όσο και να προσπαθώ δεν το βρίσκω κάπου να πάρω πληροφορίες.
Για αναμνηστικό το κόβω.


Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 03:43:14 μμ »

Μεταλιο της ΑΝΤΙΚΑ , 18 καρατιων χρυσο και βαρος γυρω στα 14 γρμ εαν θυμαμε καλα.
Τιμη?
Το βαρος του σε χρυσο μειον 5%  Χαμόγελο Δεν τα κυνηγαει κανεις πλεον!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 04:52:53 μμ »

εχει δικιο ο γιωργος δεν ειναι για συλλεκτες νομισματων η μεταλλιων αλλα για φιλοτεχνους,αλλα και οχι σοβαρης ευαισθησιας σε σχεση με ευρωπαικες ιδιωτικες εκδοσεις!αν και η αντικα,στην αρχη της δημιουργιας της τα μεσα του 1970,ειχε δωσει καλα δειγματα!αλλα δυστηχως οι εμπορικες αξιες δεν αφηνουν πολλα περιθωρια,για πανεμορφα αποτελεσματα,οπως τα κρατικης κοπης!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:12:33 μμ »

δεν ειναι της Αντικα... εκτος κι αν ειχε αλλο ονομα παλαιωτερα.....

το μεταλλιο ειναι της Φιλοτεχνικης και δεν κοπηκαν πολλα!  λογικα ο αριθμος που κοπηκαν ειναι τριψηφιος... αλλα δεν ξερω ποσα...

ανηκει στην σειρα μεταλλιων των βασιλεων, και μαλλον κοπηκε καπου στο 1964-65... με τους γαμου κιολας.. του Κωνσταντινου με την Αννα-Μαρια.

δεν ειναι 18 καρατια αλλα 10 γραμαρια καθαρου χρυσου 24 καρατιων.... 999. το πιστοπιητικο το υπεγραφε καποιος Μ. Βοττας ιδιοχειρα!

το μεταλλιο μιας και ειναι ιδιωτικο.. δεν το εχουν σε ιδιαιτερη εκτιμηση οι περισσοτεροι συλλεκτες, αλλα αν βαλεις μονο το χρυσο που εχει... ειναι ακριβο!

πριν χρονια πουλιωταν καμια 600 ευρω χωρις κουτι χαρτια! με κουτι χαρτια ειναι σπανιο!
μετα ειδα (Νοεμβριος του 2011) με κουτι χαρτια... σε δημοπρασια της συλλεκτικης αθηνων.. να δινεται 400 ευρω.. ηταν το νουμερο 456....
το κουτι ηταν καλαισθητο ξυλινο...

το μεταλλιο το εχω δει και σε καλη τυπωση.. και σε σχετικα κακη... εννοω.. το ενα να ειναι ομορφα τυπωμενο ενω το αλλο να ειναι αχνη αποτυπωση.. με σημαδια.. κτλ...

ποσο κανει;; πανω κατω... ειναι στο χρυσο του.... δηλαδη με σημερινη τιμη 438 περιπου ευρω... αντε πες και λιγο πανω.. κανενα 450ρι... αν βρεις... σκεψου ομως οτι ειναι 10 γραμμαρια μαλαμα!
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:34:44 μμ »

Νικο RESPECT
Δεν μπορουσα να βρω τιποτα
Ενας φιλος απο το φορουμ μου ειπε οτι πρεπει να ειναι απο το γαμο τους.
Μπορει ομως να ειναι 24αρι αν και μου φαινετε σκληρο πολυ
Για την ιστορια και μονο
Το ειχε δωσει ενας πολυ λεφτας σε εναν φιλο μου δωροπριν 20 χρονια
Αυτος βεβαια ο λεφτας ειχε ενα χρηματοκιβωτιο γεματο μασουρια διαφορα νομισματα
Εχει πεθανει 15 χρονια τωρα.
Του ειχε πει τοτε διαλεξε να παρεις κατι για τα παιδια σου και αυτος πηρε αυτο και ενα 40 franc
gold 1812.Kαι οπως εγω δεν ηξερα τιποτα ετσι και αυτος τα ειχε σε ενα συρταρι και τωρα που του ελεγα
ιστοριες για τα δικα μου μου τα εφερε να τα ψαξω.
Ευχαριστω Γιωργο ,Γιαννητ ,ΝΜS.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:42:29 μμ »

Δεν έπαιρνε ο χριστιανός, ένα μασούρι με τάλιρα του 1845  Σαρκασμός Απορία Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:58:02 μμ »

Κυριε Νικο .
Και αυτος οπως και εγω αν βλεπαμε ταλληρο του 45 θα προτιμουσαμε πιο μεγαλα νομισματα και πιο
προσφατα μαλλον.
Το αλλο κατα πασα πιθανοτητα θα το διαλεξε επειδη θα ειχε ακουσει για τον Ναπολεων.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 05:59:28 μμ »

Νικο RESPECT
Δεν μπορουσα να βρω τιποτα
Ενας φιλος απο το φορουμ μου ειπε οτι πρεπει να ειναι απο το γαμο τους.
Μπορει ομως να ειναι 24αρι αν και μου φαινετε σκληρο πολυ
Για την ιστορια και μονο
Το ειχε δωσει ενας πολυ λεφτας σε εναν φιλο μου δωροπριν 20 χρονια
Αυτος βεβαια ο λεφτας ειχε ενα χρηματοκιβωτιο γεματο μασουρια διαφορα νομισματα
Εχει πεθανει 15 χρονια τωρα.
Του ειχε πει τοτε διαλεξε να παρεις κατι για τα παιδια σου και αυτος πηρε αυτο και ενα 40 franc
gold 1812.Kαι οπως εγω δεν ηξερα τιποτα ετσι και αυτος τα ειχε σε ενα συρταρι και τωρα που του ελεγα
ιστοριες για τα δικα μου μου τα εφερε να τα ψαξω.
Ευχαριστω Γιωργο ,Γιαννητ ,ΝΜS.

Δεν ειναι τοσο σκληρο οσο φαινεται... δυστυχως! στο λεω γιατι εμενα ηρθε στα χερια μου απο ατυχημα! πηγα σε ενα μαγαζι να δω αλλο νομισμα... και η κοπελα ηθελε να μου δειξει αυτο... ηθελε να το κρατησω στα χερια μου παροτι εγω δεν ηθελα.... ε... και το κακο εγινε! γλιστρισε απο το χερι... επεσε κατω και τραυματιστικε λιγο αλλα..!! ετσι επρεπε να το παρω... το πηρα 85.000 δραχμες.. οταν επερνα μηνιατικο 100.000 οποτε πονεσε...

μετα απο μερικες μερες.. ειχα προτασεις ακομα κι απο τον ιδιο τον πωλητη.. να το πουλησω με κερδος τουλαχιστον 30%... αλλα δεν δεχτηκα... ηταν το τυχερο μου και εμεινε.... το εχω με κουτι χαρτια και την καλη κοπη!

το ασχημο στο κουτι ειναι οτι δεν εχει η τρυπα βαθος.. και το νομισμα φευγει ευκολα... ενω το καπακι του κουτιου δεν κλεινει... ετσι...
εψαχνα μια καψουλα για να το βαλω μεσα... αλλα.. μετα θα χωραει και στην θηκη;; οχι! κι αυτο γιατι το καπακι ειναι ξυλο ισιο... οποτε.. λιγο εξογκωμα να εχει.. δεν κλεινει...
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:33:33 μμ »

Νικο το δικο σου βεβαια ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο αυτο ε?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:50:33 μμ »

λαμπει.. δεν εχει κανενα προβλημα ουτε γρατσουνια.. εκτος απο το ατυχημα που φταιω εγω....
στο δικο σου διακρινω γρατσουνιτσες (hairlines), 1-2 χτυπηματα στην περιμετρο και ισως ειναι το φως.. βλεπω το πεδιο λιγο θολο... αλλα ενταξει... δεν ειναι κατι... ετσι κι αλλιως.. ειπαμε... δεν φερουν ιδιαιτερης εκτιμησης απο τους περισσοτερους ελληνες συλλεκτες... και το βλεπουν σαν χρυσο...

ποιος ξερει ποσα απο αυτα εχουν ηδη παει για λιωσιμο... τοσα χρονια τωρα... και τα κανουν ακομα ποιο δυσκολα...

ειναι ομορφο παντως σαν μεταλλιο...... εμενα που αρεσει! αρκετα προσεγμενο.. σε σχεση με αλλα... ιδιωτικα και με προσεγμενη κασετινα...

εχω δει κι αλλα της σειρας.. ποιο μεγαλα αλλα στα 18 καρατια.. με αλλα ή παραπλησια σχεδια...
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 07:54:23 πμ »

Aυτος εχει και το κουτι και τα πιστοποιητικα.
Θελω να δω αν θα πουληθη σε αυτη την τιμη.http://www.ricardo.gr/buy/siloges/nomismata-xartonomismata/nomismata/ellada/%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1/v/an653256966/
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 02:05:53 μμ »

Θωμα μου μην παρασυρεσαι απο τις τιμες κλεισιματος ,πολλες χαλιναγωγουνται και μαλιστα τελευταια προκλητικα σε ελληνικα σαιτ και οχι μονο στα απο 1 ευρω , ναξερες τι τηλεφωνηματα και παζαρια δεχονται πωλητες θα εβγαινες απο τα ρουχα σου ,εν μερει το καταλαβαινω λογο κρισης και επιθυμιας της αποκτησης ,απο την αλλη η κουτοπονηρια βασιλευει οπως τωρα τελευταια και οι μουφες που πρεπει να προσεχουν ειδικα νεοι συλλεκτες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 06:01:18 μμ από diaylosark » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 03:48:12 μμ »

οντως.. χαμος γινεται... εδω και ερωτηση να κανεις για κατι... ξαφνικα παο εκει που ειναι αχτυπητο... παει αμεσως με 2-3 χτυπηματα... στα υψη! το εχω διαπιστωσει πολλες φορες!!!

σε πολλες δημοπρασιες παντως βαζουν τρελλες τιμες.... αυτος που το εχει τοσο... δεν.....!!! ειπαμε.. αλλα οχι κι ετσι! με αυτα τα λεφτα αγοραζεις κρουγκεραντ και παιρνεις και ρεστα.... ή ενα χρυσο πεντολιρο... και παλι εχεις ρεστα... ημαρτον!
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 04:32:48 μμ »

Ναι το καταλαβαινω οτι με καποιο τροπο θα ανεβαινουν οι τιμες.
Απλως τυχαια χαζευοντας στο Ricardo γιατι καθομαι πολλες ωρες στο κομπιουτερ
το ειδα και επειδη ληγει η δημοπρασια αυριο για αυτο ειπα οτι θα το παρακολουθω.Απο περιεργεια.
Το νομισμα δεν ειναι δικο μου και ο φιλος μου μαλλον θα  το πουλησει για λιωσιμο λογω κρισης.
Εκτος αν του δωσει κανενα ανταλλακτηριο πολυ καλη τιμη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
kinggreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:31:13 πμ »

Το εχω δει απο κοντα και εγω....
ειναι αναμνηστικο απο τους γαμους...δωθηκε τοτε σαν μπουμπουνιερα....ειχαν δωθει και κατι σαν πλακετες ασημιου....
δεν ξερω απο αξια κ.λ.π (και εγω ρωταω για αλλο εδω) .
αυτο που ξερω ειναι οτι εκτος απο το βαρος σε χρυσο καποια πραγματα εχουν και μια συλλεκτκη αξια.
εδω ο αλλος πληρωνει μια τηλεκαρτα με τρελο ποσον...οχι αναμνηστικο απο ιστορικο γεγονος.
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences