Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:20:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά Πίνακα από Έκθεση & Πιστοποίηση Γνησιότητας  (Αναγνώστηκε 3741 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
patsouris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 31, 2017, 11:15:08 πμ »

Καλησπέρα στην παρέα και στην ωραία κοινότητα που έχετε δημιουργήσει.
Μιας που πρόκειται να αγοράσω ένα έργο από μια έκθεση ενός ζωγράφου εν ζωή και ο οποίος είναι σε επαφή με τον άνθρωπο που διοργανώνει την έκθεση, τι πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ζητήσω για τη γνησιότητα του έργου?

Προσωπικά ζήτησα μια βεβαίωση του διοργανωτή της έκθεσης με την υπογραφή του που να έχει φωτογραφία το έργο και άλλη μία να υπογραφεί από τον ίδιο το ζωγράφο για τη γνησιότητά του.

Δεν ξέρω αν ακούγονται νορμάλ ή μήπως θα έπρεπε να ζητήσω κάτι καλύτερο ως αποδειχτικό γνησιότητας.
Αν κάποιος έκανε μια κίνηση να δώσει ένα αξιοσέβαστο ποσό για αγορά ενός πίνακα, υπάρχει κάτι καλύτερο " ως πιστοποιητικό γνησιότητας" προκειμένου μετά από χρόνια να μην υπάρχει η παραμικρή αμφισβήτηση του έργου ή ότι έχει αντιγραφεί από κάποιον άλλο.

Η λογική μου είναι, ότι εφόσον μπορεί να αντιγραφεί ένας πίνακας, ομοίως δεν μπορεί να αντιγραφεί και μια υπογραφή σε ένα χαρτι ως ότι είναι γνήσιο?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2017, 04:07:43 μμ »

Ενα πιστοποιητικο γνησιοτητας απο το ζωγραφο ή τον γκαλεριστα αρκει αλλα τιποτα απο αυτα δεν αποδεικνυει 100% την γνησιοτητα περα απο την διαβεβαιωση του ιδιου του ζωγραφου οσο ειναι εν ζωη.Προσωπικα βασιζομαι περισσοτερο στο ενστικτο μου οταν αγοραζω ενα παλιο εργο,αν κατι δεν μου παει καλα σε αυτο που βλεπω δεν το αγοραζω. Εχω δει πολλες φορες εργα που καποιος τα θεωρησε γνησια να ειναι πλαστα αλλα και το αντιθετο,εργο που το θεωρουσαν πλαστο να ειναι γνησιο.
Καταγράφηκε
patsouris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2017, 05:03:01 μμ »

Ευχαριστω!

Τις 2 βεβαιώσεις γνησιότητας δεν τις ζητώ για δική μου διαβεβαίωση. Ο ζωγράφος τίμησε ο ίδιος την έκθεση με την παρουσία του. Πιο πολύ για να ακολουθούν τον πίνακα μετά από χρόνια σαν χαρτιά.

Μαζί με τις βεβαιώσεις, μια φωτογραφία του πίνακα με τον αγοραστή και το ζωγράφο κατά την αγορά,το κρίνετε υπερβολικό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2017, 08:35:46 μμ »

Τα στάνταρ είναι πιστοποιητικό και φωτογραφία του έργου με τον ζωγράφο, ναι οκ αυτά ειναι μια καλή αρχή αλλά όπως είπε και ο el greco τίποτα πέραν της διαβεβαίωσης απο τον ζωγράφο εν ζωή δε λέει τίποτα.

Η φωτογραφία είναι και αυτό μια καλή αρχή αλλά οκ πόσο να φαίνονται λεπτομέριες του έργου απο μια φωτογραφία που πρέπει να δείχνει και τον ζωγράφο μαζί.

Βέβαια καλύτερα να υπάρχουν παρα να μην υπάρχουν καθόλου.

Ένα άλλος παράγοντας που εχει πει κάποιος φίλος εδω είναι να δίνεις βάση στη διαδρομή του έργου (όσο μπορείς να βρείς πληροφορίες) δηλαδή απο τον ζωγράφο σε πια γκαλερί πήγε, μετά σε ποιον πήγε κλπ.

Μετά θέλει ένστικτο και μάτια δηλαδή με μερικούς ζωγράφους που σου αρέσουν πολύ παρακολούθησε τους τα έργα τους τη διαδρομή τους το στυλ τις γραμμές τους και θα δεις οτι θα αισθάνεσαι και εσύ καλύτερα όταν κοιτάς ένας έργο και ξέρεις οτι είναι εντάξει.

Μέσα σε όλα αυτά μετράνε και οι σχέσεις έτσι, οι καλές σχέσεις με μια καλή γκαλερί, ή με κάποιον ζωγράφο προσωπικά πάντα έχουν καλύτερα αποτελέσματα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2017, 09:09:57 μμ »

Ευχαριστω!

Τις 2 βεβαιώσεις γνησιότητας δεν τις ζητώ για δική μου διαβεβαίωση. Ο ζωγράφος τίμησε ο ίδιος την έκθεση με την παρουσία του. Πιο πολύ για να ακολουθούν τον πίνακα μετά από χρόνια σαν χαρτιά.

Μαζί με τις βεβαιώσεις, μια φωτογραφία του πίνακα με τον αγοραστή και το ζωγράφο κατά την αγορά,το κρίνετε υπερβολικό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

ναι είναι υπερβολικό και δεν συνηθίζεται  ζωγράφος εκτός από τις βεβαιώσεις που δίνει ο ίδιος και ο γκαλερίστας για την γνησιότητητα του έργου,  να βγάζει και επιπλέον selfie με τον αγοραστή.
Καταγράφηκε
patsouris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2017, 10:05:55 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 Χαμόγελο

Πέραν της καταγραφής, το βλέπω όσο και ως ευκαιρία ότι εφόσον ο ζωγράφος επισκέπτεται την έκθεση συχνά κι έχοντας δώσει προκαταβολη για τον πίνακα που μ ενδιαφέρει στο δημιουργό της έκθεσης, θα ήθελα με την ευκαιρία της πληρωμής και της παράδοσης του έργου να γνωριστώ και να συστηθώ μαζί του και να κρατήσω μια φωτό με τον δημιουργό του.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2017, 10:16:51 μμ από patsouris » Καταγράφηκε
Ε.K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4

Συντήρηση Έργων Τέχνης


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 11:48:37 μμ »

Καλησπέρα,

Σχετικά με τον πίνακα και το πιστοποιητικό γνησιότητάς του, μπορείτε να ζητήσετε δηλ ο γκαλερίστας εαν και εφόσον προωθεί έργα και απ ότι καταλαβαίνω απ τα λεγόμενά σας γνωστών καλλιτεχνών είναι υποχρεωμένος να δώσει γνησιότητα είτε απο τον ίδιο τον καλλιτέχνη είτε απο πίσω στο τελάρο του καμβά να έχει την σφραγίδα της galerie αλλιώς αν το έργο είναι τόσο σημαντικό επιβεβαιώνει το γνήσιο κάποιος εκτιμητής!

Ελπίζω να βοήθησα !!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
newone
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 12:08:50 πμ »

Επίσης αν είναι ατομική έκθεση και έχει εκδοθεί κατάλογος που έχει φωτογραφηθεί το έργο, μια αφιέρωση από τον ζωγράφο στη σελίδα αυτή!
Καταγράφηκε
patsouris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 08:35:42 πμ »

Επίσης αν είναι ατομική έκθεση και έχει εκδοθεί κατάλογος που έχει φωτογραφηθεί το έργο, μια αφιέρωση από τον ζωγράφο στη σελίδα αυτή!
Δυστυχώς δεν είναι ατομική η έκθεση. Φιλοξενούνται 3-4 ζωγράφοι και στο φυλλάδιο εμφανίζονται 1-2 έργα από τον καθένα.
Καταγράφηκε
patsouris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 04:08:26 μμ »

Η αγορά έγινε, μου δοθήκανε 2 πιστοποιητικά, ένα από τη γκαλερί και το δεύτερο υπογεγραμένο από τον ίδιο το ζωγράφο όπου μου το έδωσε ο ίδιος χέρι με χέρι καταφέρνοντας να κρατήσω και το στιγμιότυπο και μιλώντας μαζί του αρκετά.

Σας ευχαριστώ
Καταγράφηκε
newone
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:31:26 μμ »

Η αγορά έγινε, μου δοθήκανε 2 πιστοποιητικά, ένα από τη γκαλερί και το δεύτερο υπογεγραμένο από τον ίδιο το ζωγράφο όπου μου το έδωσε ο ίδιος χέρι με χέρι καταφέρνοντας να κρατήσω και το στιγμιότυπο και μιλώντας μαζί του αρκετά.

Σας ευχαριστώ
Θα μας πείς και ποιός ήταν ο καλλιτέχνης;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences