Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:01:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μελανοδοχειο Καποδιστρια  (Αναγνώστηκε 5491 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
drago30
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 28, 2017, 05:51:21 μμ »

Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα αντικειμενο,το οποιο συμφωνα με τα λεγομενα των παλαιοτερων της οικογενειας,βρισκοταν στο προσωπικο γραφειο του Καποδιστρια.Η ερωτηση μου,ειναι η εξης.Ποιος μπορει να πιστοποιησει αν κατι τετοιο ισχυει και αν ναι,τι αξια θα μπορουσε να εχει.
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 28, 2017, 07:19:14 μμ »

Καλησπερα. Καταρχας καλο θα ηταν να ανεβασεις μια φωτογραφια του αντικειμενου αν θελεις μηπως καποιος απο εδω μπορει κατι να σου πει. Αν δεν λαβεις απαντηση τοτε κατα τη γνωμη μου πρεπει να πας στο Εθνικο Ιστορικο Μουσειο στην Αθηνα το οποιο στεγαζεται στην παλια Βουλη στην οδο Σταδιου. Το μουσειο ιδρυθηκε απο την Ιστορικη και Εθνολογικη Εταιρεια της Ελλαδος οπου σαν σκοπο της εχει τη συλλογη, διαφυλαξη και προβολη κειμηλιων του νεοτερου Ελληνισμου. Οποτε θεωρω πως καποιος απο εκει θα εχει τις γνωσεις να σου πει. Βεβαια σου συνιστω να πας διερευνητικα αρχικα χωρις το αντικειμενο και να τους ρωτησεις ποια θα ειναι η διαδικασια που θα ακολουθηθει εφοσον αποδειχθει οτι ειναι του Καποδιστρια γιατι υπαρχει περιπτωση να προστατευεται απο τον αρχαιολογικο νομο η να σου ζητησουν να το παραδωσεις. Επισης κανε και μια διερευνητικη ερωτηση στην εφορια αρχαιοπωλειων και ιδιωτικων συλλογων στο Μοναστηρακι οδος Πολυγνωτου 13 για το αν το αντικειμενο αυτο εμπιπτει εφοσον αποδειχθει οτι ειναι γνησιο στις διαταξεις του αρχαιολογικου νομου περι κινητων μνημειων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2017, 07:30:16 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 28, 2017, 07:23:44 μμ »

Τελος η αξια του δεν μπορει ευκολα να προσδιοριστει κατα τη γνωμη μου γιατι μιλαμε για προσωπικο αντικειμενο του προσωπου. Θα πρεπει ισως να δεις τιμες δημοπρασιων ελληνικων και ξενων για τετοιου ειδους αντικειμενα που δεν υπαρχουν σε καταλογο οπως ας πουμε τα νομισματα η χαρτονομισματα.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 28, 2017, 09:07:00 μμ »

στο εξωτερικο που παρακολουθω στα συνδρομητικα καναλια ακολουθουν συγκεκριμενες διαδικασιες για να πιστοποιηθει οτι ενα αντικειμενο ανηκε σε καποιον! συνηθως αυτες ειναι καποια φωτογραφια καποιο εγγραφο κατι χειροπιαστο τελος παντων! εδω δε βλεπω να υπαρχει τετοια δυνατοτητα! και το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να να μπορεσει να ταυτιστει το αντικειμενο με τον καποδιστρια! εδω στην ελλαδα τα κειμηλια των αγωνιστων του 21 που υπαρχουν στο ιστορικο μουσειο εχουν δωριστει απο τους απογονους κατευθειαν οποτε εκει υπηρχε μια σχετικη βεβαιοτητα οτι τα αντικειμενα ανηκαν στους ανθρωπους αυτους!

οσο για τον αρχαιολογικο νομο κανενας δε μπορει σας παρει αντικειμενο που χρονολογειται μετα απο το 1453 και δεν αποτελει ευρημα,δε βγηκε δηλαδη απο το χωμα!

το μονο που μπορει να να γινει ειναι να συζητηθει στο αρχαιολογικο συμβουλιο να ληφθει αποφαση οτι το αντικειμενο ειναι μεγαλης ιστορικης αξιας για την ιστορια της χωρας και με υπουργικη αποφαση να θεωρηθει οτι χρηζει προστασια απο τον αρχαιολογικο νομο! η αποφαση αυτη γνωστοποιειται στον κατοχο ο οποιος και εχει την υποχραιωση μετα να προβει στις διαδικασιες δηλωσης του!
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 28, 2017, 09:37:44 μμ »

Συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ταυτιστει αλλα οχι και απιθανο. Εξαλλου η Ιστορικη και Εθνολογικη εταιρεια ιδρυθηκε μολις το 1882 δηλαδη 61 χρονια μετα την Επανασταση και οι δωρεες δεν ξεκινησαν αμεσως.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
drago30
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2017, 10:13:05 μμ »

Αρχικα,να ευχαριστησω για τις απαντησεις οι οποιες ειναι πολυ λεπτομερεις και κατατοπιστικες.
Προσπαθησα να ανεβασω φωτο,αλλα παντα το μεγεθος τους ειναι μεγαλυτερο του επιτρεπτου.Αν καποιος θεωρει οτι βλεποντας το αντικειμενο μπορει να μου πει κατι περισσοτερο,ισως να τα στειλω σε καποιο mail.
Ευχαριστω και παλι.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2017, 10:57:18 μμ »

Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα αντικειμενο,το οποιο συμφωνα με τα λεγομενα των παλαιοτερων της οικογενειας,βρισκοταν στο προσωπικο γραφειο του Καποδιστρια.Η ερωτηση μου,ειναι η εξης.Ποιος μπορει να πιστοποιησει αν κατι τετοιο ισχυει και αν ναι,τι αξια θα μπορουσε να εχει.
Ευχαριστω.

Καλησπέρα καλώς όρισες στο Στέκι. Το μελανοδοχείο είναι λογικά ένα γυάλινο δοχείο με ίσως κάποιες λεπτομέρειες δεμενου μετάλλου πάνω του .Έχει πάνω του χαραγμένο μήπως το όνομα του παλιού του ιδιοκτήτη? Έχει πάνω του κάτι άλλο χαραγμένο?
Καταγράφηκε

drago30
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2017, 11:24:12 μμ »

Καλησπερα.Δεν ειναι οπως μου το περιγραφετε.Το υλικο ειναι καποιο ειδος πετρωματος υποθετω.Αν εχετε καποιο mail μπορω να σας στειλω φωτογραφιες.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2017, 11:32:38 μμ »

Στήλε μου στο mail@kostas.in
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2017, 02:24:03 πμ »

...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2017, 02:33:06 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

drago30
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 29, 2017, 10:00:29 πμ »

Καλησπερα και παλι.Απο την απλη απαντηση σου,καταλαβαινω πως τα ''λεγομενα'' δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα..Απλα σκεφτηκα να ρωτησω μιας και ειμαι εντελως ασχετος απο αυτα.Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις ολων.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 29, 2017, 08:25:11 μμ »

ετσι οπως το βλεπω δε μου κανει ουτε για αντικειμενο της εποχης αλλα ουτε για κατι που θα ειχε στο γραφειο του ο καποδιστριας! μπορει να κανω και λαθος!  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 29, 2017, 09:38:53 μμ »

Ακριβως τις ιδιες σκεψεις εκανα και γω !!
Αποκλειω ο Κυβερνητης να ειχε τετοιο πραγμα στο γραφειο του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
drago30
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2017, 10:42:59 πμ »

Εξαιτιας της αγνοιας μου γυρω απο αυτα τα θεματα,δεν μπορουσα προσωπικα να κρινω ουτε αν ειναι εκεινης της εποχης ουτε αν θα μπορουσε να ειναι στην κατοχη του,γι αυτο τον λογο ρωτησα εδω..
Θα προσπαθησω να μαθω καπως γιατι ειπωθηκε κατι τετοιο στην οικογενεια!!Παντως,ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις!
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2017, 11:49:49 πμ »

Τασάκι από τερακότα είναι.Δεν θέλω να θίξω ή προσβάλλω,αλλά όποιος σου είπε ότι αυτό ήταν μελανοδοχείο του Καποδίστρια,εχει μεγάλη φαντασία.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences