Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:20:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρμένικα και Οθωμανικό έγγραφα!!!  (Αναγνώστηκε 16723 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 24, 2017, 11:10:01 μμ »

Όποιος μπορεί να δώσει οποιαδήποτε πληροφορία για τα παρακάτω έγγραφα, θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα...Νομίζω πως είναι πολύ ιδιαίτερα...
http://prntscr.com/fzsax4
http://prntscr.com/fzsbg2
http://prntscr.com/fzsbvq
http://prntscr.com/fzsck2
http://prntscr.com/fzscyt http://prntscr.com/fzsds8
και ένα αντίγραφο ποινικού μητρώου επί κατοχής (λευκό), με χαρτόσημο 5000 δραχμές!!!
http://prntscr.com/fzsfrw

http://prntscr.com/fzsg6b http://prntscr.com/fzsgma

Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 25, 2017, 12:39:27 πμ »

Και ένα "ρουσφέτι" του 1949, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι, πως τα ρουσφέτια ευδοκιμούσαν και πολύ πριν την μεταπολίτευση, σε αντίθεση με ότι νομίζουν πολλοί.....
http://prntscr.com/fztivz
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 28, 2017, 09:49:17 πμ »

Θα σου πω για τα αρμενικα..
Αυτο με τη σφραγίδα είναι αίτημα κοινωνικής βοήθειας από την εκκλησία, 60 δραχμων (!),στο όνομα Τατέβος (το επίθετο δεν διαβαζεται)! Εν Θεσσαλονίκη  2 Απριλίου 1937

Το άλλο χαρτί γραφει "ευγνωμοσύνη για τον αρμενικο σταυρο".
 Τα υπόλοιπα είναι από δημόσια υπηρεσία αλλά άγνωστο που και ποτε...
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 28, 2017, 09:55:16 πμ »

Έστειλα όλες τις φώτο σε μια Αρμενισσα που μένει Κόρινθο (μεγάλη γυναικα) για να μου τα διαβάσει!
Μου είπε ότι η γλώσσα είναι "παλιά" αρμενικο και δύσκολο να διαβαστουν, και το γεγονός ότι οι φώτο είναι θολες,το κάνει ακόμα πιο δυσκολο.
Ούτε εγώ ούτε αυτή γνωρίζουμε κάτι για την αξία τους. Αυτα!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 28, 2017, 11:20:07 πμ »

Φιλε Γιωργο πληθωρα τετοιων χαρτιων υπαρχουν σε παλιες αποθηκες και προσπαθουν διαφοροι εμποροι χονδρικης  να τα διωξουν σε αλλους εμπορους Λαινικης με 1 ευρω το κομματι και δεν τα καταφερνουν !!
Φυσικα μεσα σε αυτους τους ογκους κουτιων γεματων οπου υπαρχουν μπορει να βρεθει και κατι να αξιζει !!
Πχ μια υπογραφη ιδιοχειρη καποιου μεγαλου και ξακουστου ατομου.
Αλλα ουσιαστικα ειναι ψιλοι στα αχυρα.
Εαν σου πω τωρα πχ τα πανω οτι δεν αξιζουν τιποτα και το κατω  3-5 ευρω ισως για τις σφραγιδες θα ου φανουν λιγα!!
Φαντασου ομως ολους αυτους που τα αγοραζουν τετοια με 0,50 ποσο υψηλη τιμη τους φαινετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2017, 02:54:49 μμ »

Πιστεύω ότι τα έγγραφα παλαιότερων εποχών "μετράνε" γενικότερα γιατί μαρτυρούν ξεχασμένα ιστορικά μυστικα! Έχεις δίκιο όμως Προεδρε! Είναι ωκεανός ολόκληρος, και χαρά στο κουράγιο αυτουνού που τολμάει να ασχοληθεί...
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2017, 11:34:37 μμ »

Έστειλα όλες τις φώτο σε μια Αρμενισσα που μένει Κόρινθο (μεγάλη γυναικα) για να μου τα διαβάσει!
Μου είπε ότι η γλώσσα είναι "παλιά" αρμενικο και δύσκολο να διαβαστουν, και το γεγονός ότι οι φώτο είναι θολες,το κάνει ακόμα πιο δυσκολο.
Ούτε εγώ ούτε αυτή γνωρίζουμε κάτι για την αξία τους. Αυτα!  Χαμόγελο
Σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες για να με βοηθήσεις. Πάρα πολύ ενδιαφέροντα για εμένα!! Μαζεύω χαρτιά που αποτυπώνουν την καθημερινότητα στη χώρα και ιδιαίτερα στη θεσσαλονίκη, (που τότε είχε ένα σωρό εθνότητες), από την πτώση της χούντας, μέχρι όσο πίσω βρίσκω...Σ ευχαριστώ και πάλι
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2017, 08:50:03 πμ »

Τιποτις, ευχαρίστησή μου! Μαθαίνω κι εγώ ετσι!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2017, 03:05:16 πμ »

Νομίζω ότι η κουβέντα πιάνει ένα πολύ ενδιαφέρον ζήτημα με τα συνδυασμένα σχόλια των herakliotis, paliosylektis και Γιώργος Ρ.

Τα περισσότερα έγγραφα είναι συλλεκτικά -και συνακόλουθα και στις τιμές- υποτιμημένα στην Ελλάδα. Αυτό κατά τη γνώμη μου γιατί υπάρχει έλλειψη οργανωμένης αρχειακής κουλτούρας, οπότε και η όποια έρευνα γίνεται αντικειμενικά δύσκολη, ακόμη και για όποιον θέλει να μπει σε αυτά τα νερά.

Επομένως ακόμη και οι σπάνιες σφραγίδες ή υπογραφές γνωστών ατόμων μένουν πιθανόν χωρίς αναγνώριση. Έχω βρει αρκετά διαμαντάκια που έχουν φύγει σε μονοψήφια ή διψήφια νούμερα επειδή δεν ήταν γνωστές οι υπογραφές ή τα πρόσωπα. Διαμαντάκια πολύ πιο σπάνια από "γυαλιστερά" μετάλλια ή παράσημα π.χ. που είναι πολύ πιο φανταχτερά, εύκολα στην αναγνώριση και άρα και πιο συλλέξιμα και άρα και πιο ακριβά.

Μπορεί αντικειμενικά ένα έγγραφο να στοιχίζει μερικά (λεπτά του) ευρώ αυτήν τη στιγμή, όταν όμως παρουσιαστεί μαζί με τα αποτελέσματα της έρευνας που απαιτείται, με μερικές εκατοντάδες έγγραφα ακόμη στα πλαίσια μιας συλλογής, αφορώντας μια συγκεκριμένη περίοδο μιας συγκεκριμένης εποχής, πόσο μπορεί να αξίζει; Μόνο το άθροισμα της αξίας αγοράς των εγγράφων ή πολλά περισσότερα;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2017, 11:14:36 πμ »

Φιλε Γιωργο και εδω στην Κρητη ξερω ατομο  που αμα δεις την συλλογη του θα την ζηλεψεις.
Μαζευει οτι εχει να κανει με την ιστορια της πολης αλλα και του Νησιου γενικοτερα.
Θα βρεις μεσα στο αρχειο του καρτες απο το 1880 περιπου πχ.
Τουβλα οθωμανικα, Ακροκεραμα. Ξυλινα σπαθια. Γερμανικα  κατοχης πολλα. Εγγραφα οπλαρχηγων.
Τωρα το θεμα που  ειναι :
Σεναριο :
Αποδημει ενας παπους ή μια γιαγια.
Μπαινουν στο σπιτι παιδια ή εγγονια για καθαρισμα.
Βρισκουν μεσα καρτες απο το 1900 ή και ποιο κατω στα συρταρια οι οποιες ηταν των προπαπουδων τους τους οποιους δεν γνωρισαν !!

Συναισθηματικη αξια λοιπον ειχαν για τον εκλειπων ή την εκλιπουσα.

Για τα παιδια τα βλεπουν και ουτε που τους περναει απο το μυαλο να τα βαλουν στην ακρη!!
Σου λενε αμεσως : Στα σκουπιδια!!

Να γεμισουμε και αλλη σαβουρα το σπιτι μας;; Στα σκουπιδια !!

Και ετσι παρα πολλα ομορφα συλλεκτικα τεμαχια πανε στα σκουπιδια . . . .

Πχ η πεθερα μου ετσι πεταξε το σιδερο του καρβουνου  στα σκουπιδια!!

Ουτε τις περασε ποτε απο το μυαλο οτι αυτο αξιζει για καποιους!!

Λυπηρο αλλα ειναι η ωμη πραγματικοτητα.

Και το φιναλε;;

Ολα αυτα τα οποια εχει μαζεμενα ο φιλος μου αυτος ( τα οποια αλλο το εχει πληρωσει 1 ευρω το τεμαχιο. αλλο απο δημοπρασια μπορει να εδωσε 100 ευρω πχ ) εαν τα παιδια του δεν τα εκτιμησουν και δεν τα κρατησουν ενθυμιο μπορει αυριο να τα δεις να πωλουνται εναντι ενος πινακίου φακής!!

Η αλλη ωμη πραγματικοτητα ειναι πως το εργο ενος δεν εκτιματε και δεν πληρωνετε για να μεταβιβαστει σε αλλη γενια στην ουσιαστικη και πραγματικη του αξια !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2017, 12:30:21 μμ »

Μπορεί αντικειμενικά ένα έγγραφο να στοιχίζει μερικά (λεπτά του) ευρώ αυτήν τη στιγμή, όταν όμως παρουσιαστεί μαζί με τα αποτελέσματα της έρευνας που απαιτείται, με μερικές εκατοντάδες έγγραφα ακόμη στα πλαίσια μιας συλλογής, αφορώντας μια συγκεκριμένη περίοδο μιας συγκεκριμένης εποχής, πόσο μπορεί να αξίζει;

Αυτό λέγεται "προστιθέμενη αξία". Απαντά και με τον ελληνικό όρο "asset".
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2017, 12:45:47 μμ »

Για τα παιδια τα βλεπουν και ουτε που τους περναει απο το μυαλο να τα βαλουν στην ακρη!!
Σου λενε αμεσως : Στα σκουπιδια!!

Να γεμισουμε και αλλη σαβουρα το σπιτι μας;; Στα σκουπιδια !!

Ο εκλιπών και η εκλιπούσα γιατί δεν φρόντισαν για την τύχη της "συλλογής" τους (μέσα ή έξω από εισαγωγικά);
- Να τα δωρίσουν σε κάποιον σύλλογο, σε κάποιο μουσείο.
- Να τα δωρίσουν σε κάποιον που ενδιαφέρεται.
- Να τα "εκποιήσουν".

Κάθε μέρα γράφουμε εδώ μέσα ότι για να μάθει κανείς πέντε πράγματα για νομίσματα κλπ, πρέπει να διαθέσει χρόνο (χρόνια). Ο χρόνος είναι ακριβό είδος και δεν τον έχουν όλοι διαθέσιμο.

Η μητέρα μου πεθαίνοντας μου άφησε;
- Καμιά εκατοστή γλάστρες με λουλούδια.
- Ένα σωρό "τετζερέδες".
- Ένα τεράστιο εικονοστάσι.

Τι να τα κάνω εγώ όλα αυτά; Και πού να βρω χρόνο να διαθέσω;



Ας υποθέσουμε ότι τα κράταγα και τα φρόντιζα όσα μου άφησε η μητέρα μου. Θα κληροδοτούσα στα παιδιά μου:
- Καμιά εκατοστή γλάστρες με λουλούδια.
- Ένα σωρό "τετζερέδες".
- Ένα τεράστιο εικονοστάσι.
- Δύο ντουλάπες με νομίσματα και χαρτονομίσματα.
- Ένα δωμάτιο με βιβλία.

Τα παιδιά μου πότε θα... προλάβαιναν να ζήσουν;



edit: Ξέχασα το σπίτι στο χωριό και τις ελιές...
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2017, 12:56:57 μμ »

Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης! Κάντε αυτό που σας ευχαριστεί χωρίς απατηλες προσδοκίες ότι κάποιος θα σας αναγνωρίσει σαν μεγάλο συλλέκτη ή ότι κάποιος θα εκτιμήσει όσα κάνατε.
Προσωπικά, όταν έρθει η ώρα μου, δεν νομίζω να με ενδιαφερουν και πολλά! Και ιδίως όσοι από δω γύρω είναι κάποιας ηλικίας, καλό είναι να αρχίσουν να τα σκέφτονται αυτα... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2017, 01:04:57 μμ »

Οντως,μεγάλη κουβέντα το "τί θα απογίνουν οι συλλογές μου;"Πολλοί,μαζεύουμε διάφορα(δεν εξαιρώ την αφεντιά μου).Ελπίζουμε να πάρουν τη σκυτάλη τα παιδιά μας,αλλά αυτό,ή τό'χεις ή δεν τό'χεις....
Δεν θα παραξενευτώ αν τα παιδιά πετάξουν "τη σαββούρα του γέρου",ευελπιστώ όμως να μήν το κάνουν.Τουλάχιστον,προσωπικά καταγράφω τιμές,ημερομηνίες,ιστορία (πως έφτασε στα χέρια μου),ώστε να διευκολύνω τη "μετάβαση" τους,όταν ο κύκλος μου σε αυτήν την ζωή κλείσει. Κλάμα
Ως τότε,απολαμβάνω τη διαδρομή...
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2017, 10:16:43 μμ »

Να προσθέσω και εγώ, ότι έγγραφα, γράμματα, φωτογραφίες και γενικά πράγματα από εθνότητες και μειονότητες που τωρα πια σχεδόν δεν υπάρχουν ενώ κάποτε ευημερούσαν,τόσο σε πληθυσμό, όσο και στην ζωή τους, όπως οι Αρμένιοι και ιδιαίτερα οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης που ξεκληρίστηκαν κυριολλεκτικά επί κατοχής, έχουν πάρα πολύ μεγάλοι αξία όχι μόνο για τους ελάχιστους απογόνους τους και τους συμπατριώτες τους, αλλά και από ερευνητές, φοιτιτές, καθηγητές, ιστορικούς, αλλά και από ερασιτέχνες συλλέκτες σαν την αφεντιά μου...Όταν έπεσαν στα χέρια μου επιστολές της κατοχής που αφορούσαν σε εβραίκά πρόσωπα την περίοδο της κατοχής και μετά πρέπει να ψάξεις αν είναι από τους τυχερούς που επέζησαν από τα στρατόπεδα συγγέντρωσης ήπέθαναν εκεί, σίγουρα αυτό έχει ενδιαφέρον. Συμπτωματικά, είχε πέσει στα χέρια μου και ένα απόκκομα εφημερίδας της κατοχής (Μάιος 1941), με διάφορα Γερμανικά ανακοινωθέντα, που κάποιο από αυτά έγραφε για την καθαίρεση κάποιου προσώπου που αναφερόταν στις στις επιστολές, από τις θέσεις που κατείχε στα Ισραηλιτικά όργανα της πόλης και την αντικατάστασή του από κάποιον άλλον ομοεθνή του από τις Γερμανικές αρχές κατοχής!!! Αν βρω λίγο χρόνο αυτή την εβδομάδα θα ανεβάσω σχετικές επιστολές, έγγραφα και άλλο υλικό (αποδείξεις, μηνύσεις, διαφημίσεις και εφημερίδες τις περιόδου...Προσεχώς, πρώτα ο Θεός....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences