Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:56:03 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το ακριβότερο νόμισμα του κόσμου,Διπλός Αετός 1933  (Αναγνώστηκε 11359 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 02, 2012, 12:20:04 μμ »

O “Διπλός Αετός» του 1933, το τελευταίο διαπραγματεύσιμο χρυσό νόμισμα των ΗΠΑ, με την ιδιαιτερότητα ότι δεν πρόλαβε καν να κυκλοφορήσει, όπως θα δούμε παρακάτω. Ονομαστική αξία είκοσι δολλαρίων, βάρος στα τριάντα τρία γραμμάρια και κάτι ψιλά, καθαρότης ενενήντα εφτά τοις εκατό.Τα χαρακτικά από τον γλύπτη Αύγουστο Σεν Γκώντενς. Στη μια πλευρά, η κυρα-Λευτεριά βαστάζουσα στο ένα χέρι πυρσό και στο άλλο κλάδο ελαίας, δηλαδή πρώτα καίμε και μετά φέρνουμε την ειρήνη ή -αλλιώς- πρώτα πυροβολούμε και μετά συζητάμε. Στην άλλη πλευρά, νάτος ο Διπλός Αετός, που λέγαμε. Αλιαετός λευκοκέφαλος, γνωστός και σαν φαλακραετός, εθνικό σύμβολο των ΗΠΑ, ήδη από το 1782, ιδέα κλεμμένη από –πού αλλού ;- τη Ρωμαϊκή Δημοκρατία. Πολύ τον αγαπάνε αυτόν τον αετό, εκεί πέρα εις τας Αμέρικας, τόσο πολύ πια, που τον έχουν ανακηρύξει Εθνικό Πουλί τους. Εμείς εδώ, τους αετούς τους πυροβολούμε εν πτήσει, έτσι, για πλάκα ή για να δοκιμάσουμε τα φυσίγγια μας, αν είναι της προκοπής..............


Αυτό το πράγμα εδώ δίπλα, είναι το Εκτελεστικό Διάταγμα 6102 της 5ης Απριλίου του ’33, με το οποίο ο κύριος Θεόδωρος Ρούζβελτ έθεσε τον χρυσό εκτός συναλλαγών και διέταξε την απόσυρση όλων των χρυσών νομισμάτων από την αγορά. Χρυσός, τέρμα.(υπάρχει φωτό στο πλήρες άρθρο,
με καλή μεγένθυση)


Προσοχή τώρα. Διότι τώρα είναι που μπαίνουμε απευθείας (Κλείσιμο ματιού στο ψητό : Τη στιγμή που το Διάταγμα έφθανε στο Νομισματοκοπείο της Φιλαδέλφεια, είχε μόλις κοπεί μια μεγάλη -η τελευταία- παρτίδα χρυσών Αετών 1933, οι οποίοι τότε θα ετίθεντο για πρώτη φορά στην κυκλοφορία. Αλλά δεν ήταν γραφτό τους να κυκλοφορήσουν. Μόλις πήρε ο Διευθυντής το Διάταγμα, κατάλαβε ότι τζάμπα κόπιαζαν τόσες μέρες. Κι έτσι, δίνει την εντολή, όπως κόπηκαν τα νομίσματα, έτσι να ξαναριχτούν με απονιά στο χυτήριο, να γίνουν και πάλι χελώνες.Αιωνία η μνήμη, ashes to ashes, dust to dust, χρυσούς ήν και εις χρυσούν απελεύσητω. Eδώ αρχίζει η δράση. Την ώρα ακριβώς της χύτευσης, ο μουλωχτός κι ελαφροχέρης υπάλληλος Τζώρτζ Μακ Καν, σε μια στιγμή που δεν τον παίρνει κανείς χαμπάρι, χώνει ταχυδακτυλουργικά στην τσέπη του ένα μασούρι «Διπλούς Αετούς». Μόλις σχολάει απ’ τη δουλειά, τραβάει γραμμή στο κατάστημα του κοσμηματοπώλη Ίσραελ Σβιτ και του πασσάρει τα νομίσματα, ορισμένης συλλεκτικής αξίας πλέον................


Σιγά-σιγά, καθώς περνούν τα χρόνια, τα νομίσματα ανεβάζουν αξία και μεταπωλούνται διαδοχικά, αλλάζοντας χέρια, σε καθεστώς παρανομίας βέβαια. Ώσπου μια μέρα, το 1944 πλέον, υποπίπτει στην αντίληψη της Υπηρεσίας, της Μυστικής εννοώ, ότι διακινούνται σε δημοπρασίες χρυσοί «Διπλοί Αετοί» του ’33, ενώ υποτίθεται ότι δεν υπάρχουν Διπλοί Αετοί του ’33, ούτε Μονοί Αετοί του ’33, ούτε άλλο χρυσό πουλί ή άλλο κέρατο του ’33, διότι είπαμε παραπάνω ότι οι Αετοί του ’33 δεν πρόλαβαν καν να βγουν από το νομισματοκοπείο...............

 Για βάστα, λένε στην Υπηρεσία, κάτι ύποπτο συμβαίνει εδώ πέρα. Ξαμολιούνται οι πράκτορες στους δρόμους, αναστατώνουν τον κόσμο, τα μαγαζιά, τις δημοπρασίες, μοιράζουν και κάμποσες ξεγυρισμένες σφαλιάρες, οπότε οι συλλέκτες ξερνάνε τα πάντα, τα πουλάκια μου. Συγγνώμη, δεν ήξερα, εφεξής θα είμαι καλό παιδί-άριστος μαθητής, να, αυτός εκεί μου το πούλησε, εγώ το πούλησα στον τάδε, ο δείνα έχει καβατζώσει κι αυτός κάνα-δυό Αετούς και να μην τα πολυλογούμε τους μαντρώνουν τους παράνομους και κατάσχουν τους κλεμμένους Αετούς. Κρίμα τη χαρά που είχαν πάρει, οι δόλιοι οι συλλέκται, χώρια τα λεφτά που είχαν δώσει..............

Όταν μάζεψαν τους Διπλούς Αετούς, αφού τελείωσαν  οι σχετικές ανακρίσεις, οι πράκτορες κατάλαβαν ότι δεν είχαν ακόμη στα χέρια τους ολόκληρο το κλεμμένο μασουράκι του κυρίου Μακ Καν. Κάτι έλειπε. Κι αυτό το κάτι, έπρεπε να το εντοπίσουν και να το επιστρέψουν στη θέση του, με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο................

Το πλήρες άρθρο βρίσκετε εδώ....
http://www.marketzone.gr/sites/blogs/swear/pages/postview.aspx?pid=30

με κάθε επιφύλαξη,και δόσεις από καλό χιούμορ!!!!!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Το ακριβότερο νόμισμα στον κόσμο

Ένα από τα σπανιότερα και πιο περιζήτητα νομίσματα είναι ο χρυσός διπλός αετός του 1933. Πουλήθηκε από τους Sotheby’s της Νέας Υόρκης το 2002 αντί 7,59 εκατομμυρίων δολαρίων. Το νόμισμα αυτό είχε μία πολυτάραχη ιστορία πριν φτάσει στη στιγμή της πώλησης του.

Επίσης διαβάστε:http://wikipedia.qwika.com/en2el/1933_Double_Eagle
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2012, 12:47:26 μμ από silahim » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 01:04:27 μμ »

Φιλε μου εισαι απιθανος στην αφηγηση και εγω προσωπικα θελω να σε ευχαριστησω για την γνωση που μου πρασφερες με αυτον τον ωραιο τροπο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 01:13:14 μμ »

Φιλε μου εισαι απιθανος στην αφηγηση και εγω προσωπικα θελω να σε ευχαριστησω για την γνωση που μου πρασφερες με αυτον τον ωραιο τροπο

Φίλτατε ellina,δέν είναι δικό μου.Τυχαία έπεσα στο blogs,και το απόλαυσα και εγώ,όπως και εσύ!!!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 04:03:26 μμ »

Aπο οτι θυμαμαι τους λειπουν ακομη δυο κομματια?
Εν περιπτωση που εμφανιστουν καπου επεμβαινει απευθειας το FBI και τα μαζευει!!
Πιστευω οτι αυτα πανε απο πατερα σε παιδι και να μην τα δειξουν ποτε δημοσια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 06:21:44 μμ »

Έτσι θέλει να πιστεύουμε το FBI Γιώργο......Προσωπικά πιστεύω οτι υπάρχουν περισσότερα νομίσματα!!!!!!  
Το ένα το είχε στην κατοχή του,ο τελευταίος  Βασιλιάς της Αιγύπτου Φαρούκ. Προσπάθησαν να του το πάρουν,
αλλα λόγο των καιρών(πρώτος παγκόσμιος πόλεμος,Αραβο-Ισραηλιτικες διενέξεις κ.λ.π.) δέν ήταν εφικτό.
Κάποιο νομιμοποιήθηκε και πουλήθηκε από τους Sotheby το 2002,με διαδικασίες περίεργες.Επίσης ακούγετε ότι έμπορας νομισμάτων από το Λονδίνο,έχει και αυτός κομμάτι,στην κατοχή του.

Και τεκμηριώνω την αποψή μου περί περισσοτέρων νομισμάτων....διότι δέν έχει βγεί επίσημη ανακοίνωση,που να λέει πόσα νομίσματα,είχαν κλαπεί.Ενώ είχαν πιάσει τον ''ελαφροχέρη'' Μακ Καν,και άρα ξέρουν τον ακριβή αριθμό,που ξάφρισε!!


  
Καταγράφηκε
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 12:05:09 πμ »

χαχαχαχαχαχαχα

5 αστερια στην περιγραφη παρακαλω!!!  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 08:23:30 μμ »

απιστευτη περιγραφη! Μπραβο!!

παντως για του λογου το αληθες... δεν ειναι το ακριβοτερο νομισμα στον κοσμο...

υπαρχει ενα δολλαριο ασημενιο του 1794 .... που ειναι ακριβοτερο... αλλα κανονικα ειναι ενα αλλο νομισμα...

τα 1000 μοχουρ της Ινδιας.. που κοπηκε επι Jahangir.... (mungal empire)....

12 κιλα χρυσος... και νομιζω ειχαν κοπει 5 και εμεινε μολις 1! ηταν δωρα του jahangir προς υψιλα υσταμενους ξενους επισκεπτες της αυλης του....

υπηρχαν νομισματα των 100, 200, 500 και 1000 μοχουρ....

το 1987 εκτιμηθηκε η αξια του νομισματος.... 10 εκατομυρια δολλαρια! (τρελλα λεφτα το 1987!!!)....

φυσικα δεν πουλιεται... και θεωρειτε παγκοσμια πολιτιστικη κληρονομια!!!

το βρετανικο μουσειο εχει μια γυψινη επιχρυσωμενη κοπια των 200 μοχουρ... νομιζω καποιος πηγε να το πουλησει και το μουσειο δεν ειχε τα χρηματα... ετσι απλα ζητησε να κανει γυψινο εκμαγειο για να το δειχνει....

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:56:05 πμ »

εχεις απολυτο δικιο,μαλιστα σοβαρο αμερικανικο περιοδικα για συλλεκτες,το θεωρει ακομα,το ακριβωτερο χρυσο νομισμα?αν και πιστευω οτι ηταν πιο πολυ σαν εμβλημα κυρους και οικονομικης επιδειξης!παρα σαν εστω και νοητη,χρηματικη μοναδα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:13:33 μμ »

τα 1000 μοχουρ; ναι.. που να το ξοδεψεις αυτο... για την ακριβεια.. η αξια του ηταν 1091 μοχουρ! ηταν για επιδειξη πλουτου...και μονο για πολυ υψιλα υσταμενους επισκεπτες.. πρεσβευτες μεγαλων δυναμεων και αυτοκρατοριων... πχ... Μεγαλης Βρετανιας...

τα υπολοιπα στο παρελθον τα ελιωσαν.. αυτο το ενα που εχει μεινει... ειναι παγκοσμια πολιτιστικη κληρονομια οποτε... πραγματικα... οτι και να κανουν  θα παραμεινει παντα το ακριβοτερο νομισμα στο κοσμο... μονο που δεν θα πουληθει ποτε!

εχω δει φωτογραφια του... αλλα πολυ θα ηθελα να το εβλεπα απο κοντα... πραγμα φυσικα αδυνατο... δεν ξερω αν το δειχνουν κιολας.... νομιζω οχι...
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 06:30:46 πμ »

Να βαλουμε ολοι απο ενα 20αρικακι να το παρουμε? εγω βαζω μεχρι και 25 ευρω :Ρ
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 06:38:06 πμ »

αλλα τι λεω μωρε? τι να το κανουμε τεττοιο κερμα? Το βαζεις στην τσεπη και πεφτει το παντελονι! απαπαπα ασε δεν θελω τεττοια Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 08:44:50 μμ »

.....παντως για του λογου το αληθες... δεν ειναι το ακριβοτερο νομισμα στον κοσμο...

υπαρχει ενα δολλαριο ασημενιο του 1794 .... που ειναι ακριβοτερο.......

Νικόλα έχεις δίκιο,και....... για του λόγου το αληθές....
Ασημένιο δολάριο 1794(ανεμίζον μαλλιά) πωλείται το 2010 για $ 7.85,Και είναι ρεκόρ
Προηγούμενο ρεκόρ ήταν 7,5 εκατομμύρια δολάρια για τον διπλό αετό, χρυσό νόμισμα
του 1933
Οι ΗΠΑ άρχισε να παράγει ασημένια δολάρια το 1794, και αυτό το συγκεκριμένο παραμένει σε σχεδόν τέλεια κατάσταση 216 χρόνια αργότερα.
Από τα περίπου 1.750 τέτοια δολάρια που παράγονται εκείνη τη χρονιά, περίπου 150 είναι γνωστό ότι υπάρχουν ακόμα.
Το συγκεκριμένο δολάριο,πιστεύεται ότι είναι μεταξύ των πρώτων ασημένια δολάρια που
κόπηκαν από το Νομισματοκοπείο.
Και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι αυτό ήταν από τα πρώτα ασημένια δολάρια επειδή γνωρίζουμε με βάση την έρευνα ότι τα πλακίδια ήταν γυαλισμένα.
Είναι το καλύτερο σε κατάσταση συντήρημένο,και μοναδικό.Παρά τις σχεδόν βάρβαρες συνθήκες στο Νομισματοκοπείο εκείνη την εποχή, αυτό το νόμισμα χτυπήθηκε απίστευτα καλά.Μάλιστα, όταν το νόμισμα ήταν στη φυσική του κατάσταση έξω από το κουτάκι της PCGS,ο κάτοχος του,έλεγε: ''έχει χαρακτήρα από μόνο του, αναδεικνύοντας υπέροχο φως στην κορυφή,χάραξη εξαιρετικά βαθιά, υγρά πεδία καθρέφτη,παγωμένο μαύρο-άσπρο,και φοβερή αντίθεση.Όλα αυτά σε αντίθεση με την νομισματική κουλτούρα στα τέλη του 19 ου αιώνα. Είναι σίγουρα εντυπωσιακό''!!



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 09:08:50 μμ από silahim » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 08:49:31 μμ »

Και ένα από το ebay,για να κάνουμε την σύγκριση.Τιμή αυτού....209,475. $

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=1794+FLOWING+HAIR+50C+NGC+AU+58
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:30:29 μμ »

αγαπητε φιλε σιλαχιμ,σιγουρα τα αμερικανικα,αν και προσφατα,και στην ουσια!πολυ κατωτερα σε ομορφια και  σε σπανιωτητα,απο αλλα της παγκοσμιας νομισματοκοποιας.ειναι οντως ακριβα για προφανεις λογους!αν και υπαρχουν νομισματα,που δεν εκτιμωνται!λογω μοναδικοτητας και αξεπεραστης τεχνης!οι συλλεκτες των ΗΠΑ μην ξεχναμε,για ενα απλο μοργκαν με ιδιαιτερη πατινα,η ενα σπανιο σεντ του 1800,δινουν οσα ενας ελληνας για μια σχεδον πληρη συνχρονη ελληνικη συλλογη,αξιωσεων!αν εχεις πολυ πιπερι,ριχνεις και στα λαχανα που λεμε!σιγουρα σε κανεναν μας,δεν θα κακοπεφτε ενα πανακριβο αμερικανικο νομισμα!αλλα αλλο,να βλεπεις ενα πραγματικο εργο τεχνης!σε επιπεδο 3-4 ποντων,οπως τα αρχαιοελληνικα η της αναγεννησης,και αλλο ενα αμερικανικο που διαφερει για ενα σημαδι,απο χιλιαδες ομοια,η επειδη κοπηκαν λιγα!και δεν φθανουν για ολους τους καου-μποιδες με τα εκατομμυρια δολλαρια.ειναι χαραχτηριστικο στις δημοπρασιες τους!οι χονδροι με τις μποτες ,πουρα και κλασικο καπελο γελαδαρηδες,που φωναζουν για την τιμη ενος νομισματος του 1800!ισως να σε παραπεμπω σε γελιογραφια,αλλα οντως ετσι εχουν στην ουσια! τα νομισματικα δρωμενα!σε χαιρετω,χωρις ιχνος αντιπαραθεσης,αλλα απλου χρονια συλλογισμου μου!,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:52:22 μμ »

Γιάννη,έχω ακριβώς την ίδια γνώμη με τη δική σου.Και ναί...έφτιαξα την εικόνα που περιγράφεις
στο μυαλό μου.....αγοράζουν νομίσματα,στον ίδιο χώρο που αγοράζουν άλογα,μουλάρια,και αγελάδες!!!
Νά'σε καλά,μέ 'κανες να γελάσω,...όπως την φαντασίωση.....Βασίλη+Ντουλάπα,στο ZUNTAP.Τα παιδιά δεν τα
ξέρω,αλλά έχω ακούσει διάφορες περιγραφές,και από τον Λεωνίδα.
Κάποια στιγμή θα τα πούμε και από κοντά.Αφού έχουμε κοινούς φίλους(Λεό)
Με εκτίμηση Μιχάλης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences