Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:51:39 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγοροπωλησιες και εκτιμησεις!!  (Αναγνώστηκε 18770 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 29, 2017, 03:01:34 μμ »



"Πότε μην τα βάζεις με ηλίθιους,θα σε ρίξουν στο επίπεδο τους,και θα κερδίσουν λόγω εμπειρίας".

Μark twain

μπαρδον χάρης ,
αλλά αυτά τα είπε ο Greg King και όχι ο Mark Twain. Σαρκασμός
''Don’t argue with idiots because they will drag you down to their level and then beat you with experience.''
 ο μάρκος τβάιν είπε αυτά :
''Never argue with a fool; onlookers may not be able to tell the difference.'' 
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 29, 2017, 05:28:32 μμ »

Να προσθεσω και κατι σημερινο,καθως το παραπανω μυν.ειναι χθεσινοβραδινό,την επόμενη φορα που θα διατυπωθει καποιου είδους απειλη,πάνω στο αμφιλεγόμενο φιλοτελικο αντικειμενο,προς χρηστες του φορουμ,το όλο θεμα θα περασει στην δικονομική πλευρά,γιατί:

-υπαρχει παραπλανηση απο εμπορευόμενο γραμματοσήμων{υπάρχει άραγε και καλυψη δραστηριοτήτων στην εφορία που ανοίκει ?},με τεραστια οικονομικη αποκλιση του αντικειμένου.
-μπορει τα μυνηματα να σβήστηκαν,με την συμφωνη γνωμη του χρηστη,αλλά υπάρχει δυνατοτητα στο φορουμ να βρεθουν,και εκει υπάρχει και το γνωστο απειλητικο μυν.προς άλλο χρηστη,αλλά και το προσφατο μυν.προς άλλους δυο χρηστες,σε πιο καλυμενο υφος αλλά εν δυνάμει απειλητικο.

Ευχαριστω τον φιλο χρηστη{το ονομα δεν αποκαλυπτετε για ευνοητους λόγους} που με τις νομικες του γνωσεις,καθοτι εν ενεργεια δικηγορος,επισημανε και αυτη τη πλευρα




Λογω της τελευταιας αναρτησης του * αγαπημενο σας συντονιστη - εκβιαστη * εχω να αναφερω τα εξης :

Κραταω προσωπικο αρχειο με τα αναγραφομενα του καθε ενα απο εσας ξεχωριστα τα οποια φυσικα μπορω να χρησιμοποιησω * εναντιον * οποιουδηποτε προσπαθησει απο εδω και περα να με βλαψει ηθικα - πνευματικα αμεσα η εμμεσα βαση των πλαισιων που οριζει ο ελληνικος νομος !!!!!
Ολα αυτα σε συννεοηση με πολυ γνωστο δικηγορο του αρειου παγου ο οποιος τυχαινει να ειναι και μελος της νομισματικης κοινοτητας και οχι μονο ...
Προσωπικη μου λοιπον συμβουλη σε οσους θα * τολμησουν * ενα τετοιο εγχειρημα ειναι να δουν πρωτα το προσωπικο οφελος που θα εχουν απο κατι τετοιο αλλα συναμα και την * ενδεχομενη ζημια * που μπορει να προκαλεσουν στους ιδιους αλλα και στο φορουμ στεκι συλλεκτων το οποιο σαν εμμεσος εμπλεκομενος θα πρεπει να * υποφερει ολη αυτην κατασταση *...
Οποτε προφανως το μελος-μελη που θα το πραξει καλο θα ηταν να ερθει σε επαφη πρωτα με τον γιωργο σκαρακη διαχειριστη και ιδιοκτητη του σαιτ ο οποιος φανταζομαι δεν θα θελει να βρεθει για εσας * σε αυτην την δυσαρεστη θεση * .
Συναμα θα πρεπει καποιοι να γνωριζουν οτι βαση των αρχων της δηε * διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος * εχω το δικαιωμα βαση των αναρτησεων που εχετε κανει να προβω σε καταγγελια * συνεχομενου δημοσιου εκβιασμου * και με το δεδομενο μαρτυρων να αναφερθουν ονοματα - πραγματα και καταστασεις ωστε να διωχθουν ποινικα !!!
Οσο αφορα τα * υπονοουμενα  * του υποφαινομενου επιτιμου μελους περι προσωπικων μου δεδομενων και χρησεων σε * οικονομικο βαθμο * μου δινει το δικαιωμα ενος επιπλεον στοιχειου * δημοσιας αναρτησης εκβιασμου - απειλης  * η οποια βαση των προσωπικων του στοιχειων ι επαγγελματικης δραστηριοτητας του....εχω το δικαιωμα να χρησιμοποιησω εναντιον του με οποιονδηποτε δημοσιο νομικο - οικονομικο η κοινωνικο φορεα  !!!!!

Το τοπικ ειναι * υπο ελεγχο * και οποιαδηποτε τροπη καταγραφεται προκειμενου να γινουν και οι αναλογες κινησεις !

Η αποφαση δικη σας ...
Φιλικα

χαρης .

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2017, 05:44:21 μμ από LHH » Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 29, 2017, 05:43:48 μμ »

Προσωπικη μου λοιπον συμβουλη σε οσους θα * τολμησουν * ενα τετοιο εγχειρημα ειναι να δουν πρωτα το προσωπικο οφελος που θα εχουν απο κατι τετοιο αλλα συναμα και την * ενδεχομενη ζημια * που μπορει να προκαλεσουν στους ιδιους αλλα και στο φορουμ στεκι συλλεκτων το οποιο σαν εμμεσος εμπλεκομενος θα πρεπει να * υποφερει ολη αυτην κατασταση *...  (Τάδε έφη Χάρης)

Προκειμένου δηλαδή να μην την πληρώσει ο "άμαχος πληθυσμός" (βλ."Στέκι") καλό θα ήταν να μην μιλάνε κάποιοι; Ολοένα διαπρέπει το ήθος και τα μέσα .....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 29, 2017, 06:39:33 μμ »

[/b]




Κραταω προσωπικο αρχειο με τα αναγραφομενα του καθε ενα απο εσας ξεχωριστα τα οποια φυσικα μπορω να χρησιμοποιησω * εναντιον * οποιουδηποτε προσπαθησει απο εδω και περα να με βλαψει ηθικα - πνευματικα αμεσα η εμμεσα βαση των πλαισιων που οριζει ο ελληνικος νομος !!!!!
Το τοπικ ειναι * υπο ελεγχο * και οποιαδηποτε τροπη καταγραφεται προκειμενου να γινουν και οι αναλογες κινησεις !
Η αποφαση δικη σας ...
Φιλικα

χαρης .



Αυτό το κομματι,δεν το πολυκαταλαβα...Δηλ??Ειμαστε ηδη φακελωμένοι?Απορία?
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 29, 2017, 06:43:10 μμ »

Ωχ και είμαι τσακωμένος με τον δικηγόρο μου Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 29, 2017, 07:28:57 μμ »

χαλαρώστε λεβέντες .
χαλαρώστε όλοι προτού πιάσουν  οι ζέστες.

απειλές ,προσβολές ,δικηγόροι ,μυνήσεις..... τον άλλo μήνα δηλαδή που θα πέσουν κάτι  40άρια και 45άρια στον υδράργυρο  τι θα κάνετε  ??
θα πάτε σε κανα λιβαδάκι για μονομαχία με πιστόλι και μάρτυρες ??

ένα είναι σίγουρο .κάθε φορά που  μπερδευονται  οικονομικά συμφέροντα  τα ίδια σκατοαποτελεσματα  έχουμε .παντού . όχι  μόνο σε ελληνικά φόρουμ αλλά και σε φόρουμ εξωτερικού .
χαλαρά λοιπόν  και πάνω από όλα πολιτισμένα .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 29, 2017, 08:16:43 μμ »

Παιδιά; ; Διαβάστε καλά πως ξεκίνησα τον προλογο και πως ήθελα να συνεχισετε.
Δυστυχώς απο οτι κατάλαβα μονο ο ΓιώργοςΠ έπιασε τον παλμο των σκεψεων μου.
Εχετε ξοκυλει την κουβέντα επι προσωπικού ξανα.

Θελω να πω προσωπικές αλήθειες και να κλεισω το θεμα αλλα δεν το κανω διότι δεν ειναι πρεπον.

Καταλαβετε ολοι κάτι.

Στην ζωη μας μπορουμε να δούμε πολλά ομορφα τεμάχια.

Αλλα θα έρθουν στα χέρια μςς άλλα δεν θα έρθουν.

Δημόσια ξεκατινιασματα όμως δεν συναδουν του συλλεκτικου Πνεύματος.

Εαν κάποιος δεν μας αρέσει ο τρόπος που σκέφτεται και ενεργεί απλά δεν τον κάνουμε παρέα - συνεργατη κτλ κτλ.

Προσωπικά πάρα πολλά άτομα για τον Άλφα η Βήτα Λόγο  τους εχω κλείσει την πόρτα και δεν θελω ουτε να τούς  δωσω ουτε να παρω απο αυτούς και γενικά ούτε να Τους ξέρω.

Και κλείνει εκει το θέμα για μένα.

Παναγιώτη και λοιποι φιλοτελιστες.

Δεν σας αρέσει ο τρόπος που φέρεται ο Χάρης.
Πιστεύεται πώς μπορεί να βάζει σαλτσες με σκοπό να ανεβάσει την τιμή.
Πιστεύετε οτι δεν εχει κάνει τέτοια εκτιμηση ο αόρατος εκτιμητης.

Ωραία.

Ξεχαστε τον Χάρη και την συλλογή του και μην ασχολησθε με αυτόν.

Και κλείνει το θέμα.
Τόσο απλο είναι.

Και αφηστε τον να ψάχνει αριστερά και δεξιά να πουλησει οσο θέλει αυτός.

Εσείς αφού ξέρετε είστε προφυλαγμενοι.

Εαν βρει καποιον και το δωσει εκεί που θελει πρόβλημα του αγοραστή και πρόβλημα και του πωλητη εαν καμία μέρα του το γυρίσει πισω η τον κραξη δημόσια σαν απατεωνα σαν ληστη η δεν ξερω εγω τι αλλη λεξη.

Ξεχαστε τον Χάρη και γυριστε στην ζωη σας.
Για εσας δεν υπάρχει και τελείωσε.

Αυτός αμα δώσει οτι εχει να δώσει παλι στα νομίσματα χαρτονομίσματα του θα γυρίσει.

Τα λεω λάθος μήπως; ;

Κλειστε το εδώ λοιπον σας παρακαλω και σκεφτητε λίγο εστω για λιγο με τον τρόπο που σκεφτωμε εγω. Βουβα σταμπαρω ατομα καταστάσεις κρινω και κλεινω πόρτες  συνεργασίας. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 29, 2017, 09:20:25 μμ »

Ο herakliotis για μια ακόμη φορά μίλησε σοφά
Ξεχάστε το θέμα και προχωρήστε παρακάτω..
Ο καθένας απο εμάς νομίζω έβγαλε τα συμπεράσματά του.

Καταρχην αυτο δεν θα ηθελα να σηκωθει εδω μεσα μονο (αυτα που θα γραψω) αλλα να τα δουν ολες οι ενοτητες των συλλεκτικων διοτι αφορουν ολους!!

Το αρχικό ζήτημα του συγκεκριμένου θέματος έχει πολύ ζουμί νομίζω και θα μπορούσε να γίνει σοβαρή κουβέντα πάνω σε αυτό. Κουβέντα σε συλλεκτικό επίπεδο, χωρίς ξεκατινιάσματα. Έχω διαβάσει και παλιότερα την άποψη του Ηρακλειώτη σχετικά και με έχει προβληματίσει, γενικά όμως η όποια μικρή πείρα μου μέχρι τώρα μου έχει δώσει και κάποια παραδείγματα προς την αντίθετη κατεύθυνση και θα ήθελα να τα συζητήσω.

Ίσως να ανοίξω ένα θέμα σε κάποια από τις γενικές ενότητες αργότερα ή αύριο, ξεφεύγοντας από το εδώ κλίμα και τη συγκεκριμένη "υπόθεση", γιατί πραγματικά θα με ενδιέφεραν και άλλες γνώμες, αλλά και η γνώμη του Ηρακλειώτη, που ξεκίνησε το θέμα, πάνω στα παραδείγματα που με έχουν προβληματίσει.

Φίλε giorgos_p,
Ανοιξε το θέμα και εγώ μαζί σου Χαμόγελο
Αυτή είναι ουσιαστική συζήτηση και όχι οι εντάσεις και οι προσωπικές επιθέσεις που έγιναν αυτές τις μέρες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2017, 09:53:51 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 29, 2017, 11:39:27 μμ »

πάω να βάλω πόπκορν στην κατσαρόλα .

Χαχαχα! Σούπερ σχόλιο, ouzaki!
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 30, 2017, 01:27:19 πμ »

Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στη συζήτηση: άλλο πράγμα η αναγνώριση αντικειμένου, άλλο η εκτίμηση και άλλο η πώληση.

Στην αναγνώριση χωράνε πολλές γνώμες, όπως και στην εκτίμηση της αξίας του (και όλοι έχουν από μία, σύμφωνα και με τον επιθεωρητή Κάλλαχαν!). Δε νομίζω ότι έχει νόημα η μεταπήδηση επί προσωπικού δε περίπτωση διαφωνίας, όχι τουλάχιστον τόσο έντονα. Σίγουρα δεν έχει νόημα η αναφορά ονομάτων, ας μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε ένα ιντερνετικό φόρουμ με ψευδώνυμα (οπότε πάνε περίπατο και όλες οι νομικολογίες, δεν στέκουν δυσφημίσεις και απειλές σε ψευδώνυμα...).

Όταν περνάμε όμως στην πώληση, ειδικά στα γραμματόσημα, στα ακριβά κομμάτια είθισται να υπάρχει και πιστοποίηση γνησιότητας, η οποία βεβαίως είναι επώνυμη, αλλιώς τίθεται εν αμφιβόλω η όποια αξία του αντικειμένου.

Σε κάθε περίπτωση, κατά τη γνώμη μου βεβαίως, η απαίτηση αναφοράς του ονόματος κάποιου τρίτου που έκανε διαφορετική εκτίμηση έχει νόημα μόνο εάν και οι άλλοι εκτιμητές παίρνουν θέση επώνυμα. Πάλι όμως δεν σημαίνει κάτι, εφόσον δεν έχει εκδοθεί ενυπόγραφη πιστοποίηση από κανένα. Η τελική εκτίμηση ανήκει στην αγορά και μόνο, εφόσον βγει το αντικείμενο για πώληση, η οποία και θα αποδείξει ποιος είναι ο σωστός.

ΥΓ. Αξίζει για μένα να ανοιχτεί ένα γενικότερο θέμα που να ξεφεύγει από τα γραμματόσημα, αφού οι εκτιμήσεις σε συνδυασμό με τις πωλήσεις έχουν πολύ ζουμί... Δεν ξεχνάω τη δική μου (κακή) εμπειρία, όταν πρωτογράφτηκα στο φόρουμ, που έκανα το λάθος να ανοίξω ένα θέμα και να ρωτάω για αξιόπιστους πωλητές χρυσών λιρών (Ελλάδας & εξωτερικού, sites κλπ). Κάποιος τότε έπεσε να με φάει, υποδυκνείοντάς μου πολύ έντονα ότι κανένας δεν μπορεί να πει για κανένα και κακώς ρωτάω, είναι διαφήμιση/δυσφήμιση κλπ κλπ και το θέμα πήγε άπατο. 3-4 μήνες μετά, νέο μέλος άνοιξε ίδιο θέμα με το καλημέρα και ούτε γάτα ουτε ζημιά. Υποθέτω ξεφόρτωσε ό,τι είχε ο εν λόγω κύριος και δεν το ένοιαζε πια (και δεν τον βλέπω να κυκλοφορεί στο φόρουμ πλέον).

Φιλικά πάντα,

Γιάννης
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 30, 2017, 06:49:25 πμ »

Ειχατε δεν ειχατε παλι κ#λος γιναμε....πως τα καταφερνετε ετσι δεν ξερω..θα πω ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ. εκτος απο την παρεξηγηση του χαρη με τον ηλιο,που μπορουσε να ειχε ληξει εκει το θεμα,συνεχιζετε κ ανακυκλωνετε την ιστορια,μιλαει ο καθε ασχετος με το θεμα κ την περιπτωση κ βαζετε λαδι..ολοι ειδαμε τι εχει συμβει,ολοι εχουμε σχηματισει αποψη για ολους τους εμπλεκομενους κ τελος.τι συζηταμε τωρα?? Το θεμα εχει ληξει...οποιος θελει να συζητησει κατι αλλο για το θεμα αυτο,να το κανει σε πμ,μεσω τηλεφωνου η συναντησης..οχι δημοσια για το συγκεκριμενο σκηνικο..

ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ.ΑΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΤΕ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΚΑΒΓΑ,ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ Κ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ...

Το ζητημα εχει εξαντληθει..τα περι απειλων,μηνυσεων, κτλ κτλ κτλ,καντε τα πραξη στελνοντας την μηνυση σας με δικηγορους κ οχι μεσα απο το στεκι..αντε γιατι το εχετε ξεφτιλισει μερικοι μερικοι..ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences