Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:43:48 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 λεπτά 1869!!!  (Αναγνώστηκε 9331 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:16:35 μμ »

Βγαινει Κωστα αν προσεξεις ολοι οι αριθμοι είναι Διαφορετικοι.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:19:11 μμ »

Τον συγκεκριμένο συνδυασμό ψηφίων, αυτής της γραμματοσειράς, τον έχω ξαναδεί, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που. Θα κάνω μια αναζήτηση και αν καταφέρω να βρω που το ξανασυζητήσαμε θα ενημερώσω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:21:46 μμ »

δεν ειμαι γνωστης των δοκιμιων ουτε εχει περασει κανενα απο τα χερια μου.μονο τις φωτο κρινω και οχι θεμα γνησιοτητας.απο αυτες τις φωτο λοιπον,εγω προσωπικα δεν μπορω να συγκρινω τις δυο χρονολογιες.ειναι θαμπες,υπο γωνια,πεφτει φως πανω σε καποια σημεια και δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα..αν εσεις εχετε πιασει η κατεχετε τετοια κομματια,πιθανον να εχετε πιο εμπεριστατωμενη αποψη περι του θεματος.προσωπικα ομως,θα ηθελα δυο καθαρες καθετες φωτο του νομισματος που εκτιμαμε ωστε να γινει συγκριση με καποιο γνησιο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:23:00 μμ »

και βασικη παραμετρος: μεγεθος κ βαρος...χωρις και αυτα,οτι και να λεμε δεν ξερω αν ευσταθει..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:42:10 μμ »

Ιδιες ειναι οι ημερομηνιες.  Μικρο διαφορες βλεπω λογω φθορας, χτυπηματος και φωτογραφισης.  Κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:46:43 μμ »

Ας βγουν καλύτερες φωτό. Ότι και να λέμε είναι αέρας.
Αλλά να βγουν πριν πιστοποιηθεί το νόμισμα (γιατί κάτι τέτοιο προβλέπω να γίνεται). Διότι υπάρχει περίπτωση να πιστοποιηθεί επειδή οι grader δεν έχουν γνώση και πολύ πιθανόν να το βάλουν σε κουτί, ακόμη κι αν είναι μούφα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 01, 2017, 10:16:57 μμ »

και βασικη παραμετρος: μεγεθος κ βαρος...χωρις και αυτα,οτι και να λεμε δεν ξερω αν ευσταθει..
Κώστα το βάρος του μετρήθηκε και είναι 1 γραμμάριο.Για το μέγεθος δεν ξέρω αλλά η κάτοχός του ενημέρωσε οτι το ζύγισε.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 02, 2017, 12:17:29 πμ »

δεν ειμαι γνωστης των δοκιμιων ουτε εχει περασει κανενα απο τα χερια μου.μονο τις φωτο κρινω και οχι θεμα γνησιοτητας.απο αυτες τις φωτο λοιπον,εγω προσωπικα δεν μπορω να συγκρινω τις δυο χρονολογιες.ειναι θαμπες,υπο γωνια,πεφτει φως πανω σε καποια σημεια και δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα..αν εσεις εχετε πιασει η κατεχετε τετοια κομματια,πιθανον να εχετε πιο εμπεριστατωμενη αποψη περι του θεματος.προσωπικα ομως,θα ηθελα δυο καθαρες καθετες φωτο του νομισματος που εκτιμαμε ωστε να γινει συγκριση με καποιο γνησιο..

+1 κωστα
αλλα συγνωμη χωρις να εχω δει απο κοντα ουτε  κ γω τετοιο δοκιμιο παρα μονο απο φωτο  εσεις οι εμπειροι που τα εχετε δει (μπορει και απο κοντα )και που βλεπετε μαλιστα κ  αδυναμο πατημα και ΠΟΥ σε δοκιμιο ,!!!...μονο με την σειρα των αριθμων κολλησατε.....?  Αναποφασιστικότητα  Την γραμματοσειρα του ΒΑΡΡΕ που αναφερω στον 1ο σχολιο μου σας φαινεται κ αυτη ενταξει??? Ή μιλαμε για καινουργια  "ποικιλια" ??...Με 2 μετρα αποσταση το ενα γραμμα με το αλλο.....κ μαλιστα σε κιταζοντας με αφορμη αυτουνου ολα τα δοκιμια του η γραμμοτοσειρα του BAΡΡΕ ειναι ομοιογενεις οπως κ σε ολα τα υπολοιπα του ακομα και στα κοινα κ κυκλοφοριας του νομισματα και μαλιστα χωρις διαφορες οπως αυτο...99.9 % επιμενω κ πιστευω πως ειναι μαιμου.μακαρι να κανω λαθος ειλικρινα κ να ειναι γνησιο "δωρο " σε καποιον συλλεκτη απο τον μαρμαρα των ανακτορων του Βασιλεως.....

Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 02, 2017, 12:25:52 πμ »

και βασικη παραμετρος: μεγεθος κ βαρος...χωρις και αυτα,οτι και να λεμε δεν ξερω αν ευσταθει..
Κώστα το βάρος του μετρήθηκε και είναι 1 γραμμάριο.Για το μέγεθος δεν ξέρω αλλά η κάτοχός του ενημέρωσε οτι το ζύγισε.

το φωτογραφησε επανω στο ζυγι κ το ειδαν μελη ή ακομα κ συ φιλε sp1....Απορία?.....ή ποσταρισμα στον αερα....?
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 02, 2017, 10:24:12 πμ »

Ποσταρισμα στον αερα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 02, 2017, 10:39:07 πμ »

Θα πρέπει όμως να τονίσουμε πάλι ότι κάνουμε εκτίμηση σε θολές, στραβές φωτό και όχι σε νόμισμα (που υποτίθεται ότι θα το βρούμε σε κατάσταση proof ή BU). Οπότε μάλλον, πολύ το κουράζουμε το θέμα, διότι από αυτές τις φωτό δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Πάραυτα, βρήκα τις σημειώσεις μου και σας ενημερώνω χοντρά-χοντρά... ο τρόπος που εξάγουμε αν είναι γνήσιο στο χέρι είναι μεν απλός, αλλά είναι χρονοβόρος. Θα δούμε αν, ένα-ένα τα στοιχεία του νομίσματος ξεχωριστά, βρίσκονται στην θέση που πρέπει να βρίσκονται, σε σχέση μεταξύ τους αλλά και σε σχέση με τα μαργαριταράκια περιμετρικά (ψηφία έτους, 'Ε', 'ΒΑΡΡΕ', κλπ. Εστιάζουμε κυρίως στο '69' και στο 'Ε' που είναι τα διαφορετικά στοιχεία, σε σχέση με άλλες ημερομηνίες). Διότι τα μαργαριταράκια είναι επάνω στη μήτρα και όχι στο κολάρο, συνεπώς δεν αλλάζει η θέση τους στην ίδια μήτρα. Επίσης αν προσέξετε στο επάνω, που είναι διαπιστωμένα γνήσιο, ακόμη και με αντιστροφή των ψηφίων του έτους έχουμε και πάλι το '69' όμοιο όπως στην ορθή θέση (αν δεν υπήρχε το 'Ε', δεν θα καταλαβαίναμε πιο είναι το '6' και πιο το '9' μετά την αντιστροφή, διότι είναι ουσιαστικά το ίδιο ψηφίο αντεστραμμένο).

Ενδεικτικά, η 1η φωτό δείχνει τις θέσεις των στοιχείων του νομίσματος, από 2 σημεία της περιμέτρου και τα μαργαριταράκια που είναι σταθερά. Αποκλίσεις στις αποστάσεις, ακόμη και σε διάσταση τρίχας θα πρέπει να μας προβληματίσουν, διότι είναι δοκίμιο. Στις άλλες 2 φωτό έχουμε την ορθή και την αντίστροφη θέση των ψηφίων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2017, 11:40:32 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences