Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:53:33 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστή σφραγίδα;  (Αναγνώστηκε 4092 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:56:00 μμ »

Καλησπέρα! Καθώς τακτοποιούσα την συλλογή μου, έπεσα στο παρακάτω γραμματόσημο της μίας δραχμής από την έκδοση της επανάστασης Θερισού. Η σφραγίδα αναφέρει ημερομηνία Σεπ. 1905, αλλά η σειρά σύμφωνα με τον κατάλογο που διαθέτω, κυκλοφόρησε 5 Οκτωμβρίου. Είναι πλαστή;
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2017, 08:39:41 πμ »

Να τολμήσω(κάποιος πρέπει να κάνει τη βρωμοδουλειά Σαρκασμός το μικρόβιο βλέπετε..) αν και δεν είμαι ειδικός επι των Κρητικών να γράψω οτι διαβάζοντας την μελέτη του Feenstra το γραμματόσημο έχει όλα τα στοιχεία γνησιότητας.Σχετικά με τη σφραγίδα δείχνει ύποπτη Χαμόγελο όχι μόνο για την ημερομηνία..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2017, 09:20:41 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2017, 06:15:17 μμ »

Δεν γνωρίζω δυστυχώς περισσότερα, απλά αναρωτιέμαι, αφού κάνεις που κάνεις πλαστή σφραγίδα, γιατί να βάλεις ημερομηνία 1 μήνα πριν την κυκλοφορία;
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2017, 08:13:22 μμ »

Δεν γνωρίζω δυστυχώς περισσότερα, απλά αναρωτιέμαι, αφού κάνεις που κάνεις πλαστή σφραγίδα, γιατί να βάλεις ημερομηνία 1 μήνα πριν την κυκλοφορία;

Γιατί κάνει σπάνια την επιστολή.

Αν έχεις και άλλες σφραγίδες θερίσου βάλτες δίπλα διπλά και θα δεις διαφορά στο πως πέφτουν οι θέσεις των γραμμάτων. Το 5 μου κάνει κάπως μόνο, αλλά δεν έχω δει πολλά θερίσου για να πω γνώμη.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2017, 09:02:07 μμ »

Δυστυχώς είναι η μοναδική που έχω, θα το έχω υπόψιν όμως για μελλοντικά αποκτήματα. Σας ευχαριστώ όλους!
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2017, 09:04:31 μμ »

Αν έχεις και άλλες σφραγίδες θερίσου βάλτες δίπλα διπλά και θα δεις διαφορά στο πως πέφτουν οι θέσεις των γραμμάτων. Το 5 μου κάνει κάπως μόνο, αλλά δεν έχω δει πολλά θερίσου για να πω γνώμη.

Οι Θερίσου είναι μονόκυκλες,αυτή δεν μου κάνει για μονόκυκλη..

Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2017, 09:20:20 μμ »

Τυχαία βρήκα μια δημοπρασία http://www.ebay.com/itm/Crete-Therison-stamps-1905-MI-1-11-I-III-CANC-VF-HIGH-VALUE-/281919991223?hash=item41a3bdadb7:g:IKsAAOSwFqJWnkmi

Τα πάνω που είναι Σεπτέμβρης είναι έχουν 2 κύκλους στα άκρα, εδώ του φίλου έχει πατηθεί λίγο ατσούμπαλα και πάει να γίνει με 3 κύκλους, το 5άρι έχει διαφορά, αμα έχεις και άλλα θερίσου κοντινή περιόδου όμως και δεις τα τις θέσεις των γραμμάτων (αποστάσεις δηλαδή) λογικά θα το δεις.

 
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences