Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:27:45 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ  (Αναγνώστηκε 7608 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 11, 2010, 04:58:08 μμ »

Το πρωτο δολλαριο της Αμερικης  ειναι το ασημενιο του 1794. Σε προσφατη δημοπρασια (δεν ξερω εαν εχει κλεισει) δημοπρατειτε ενα τετοιο νομισμα MS66 και η τιμη του εσπασε καθε ρεκορ, αφου ξεπερασε σε τιμη το χρυσο 20δολλαρο του 1933 (Το τελευται 20δολαρο εκλεισε σε δημοπρασια στα 7,9 εκατομμυρια δολλαρια)!!! Το τιραζ του δεν ειναι πολυ μικρο με σχεση την τιμη του, 1758 κομματια.

Παρακατω, παρτε μια γευση απο ενα XF45.
http://cgi.ebay.com/1794-Early-Dollar-PCGS-XF-45-/140415613535?cmd=ViewItem&pt=Coins_US_Individual&hash=item20b16c3a5f
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 11, 2010, 05:50:49 μμ »

Πολυ ωραιο Σωκρατη!! Μπραβο σου που καθεσαι με τις ωρες και τα ψαχνεις και μπραβο σου που αυτες τις γνωσεις τις μεταδιδεις και σε αλλα ατομα!! Καλο θα ειναι τις φωτογραφιες δημοπρασιων να τις σηκωνουμε μεσα στο φορουμ διοτι καποια στιγμη η δημοπρασια θα παψει να υπαρχει σαν συνδεσμος  Κλείσιμο ματιού
Παντως με 275,000 ευρω εγω θα αγοραζα πολλααα αλλααααα νομισματααααα Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Αυτο ειναι ωραιο να το κοιταω απο εδω!! Μου αρκει Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2010, 06:02:49 μμ »

Παντως με 275,000 ευρω εγω θα αγοραζα πολλααα αλλααααα νομισματααααα Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Αυτο ειναι ωραιο να το κοιταω απο εδω!! Μου αρκει Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Συμφωνω απολυτως  Κλείσιμο ματιού
Εγω αν τα ειχα θα εμενα ευχαριστμενος με ενα πεντολιρο του 1826...και τα υπολοιπα λιριτσες!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:01:35 μμ »

Καιρος ειναι να μπει και εδω ενα νομισμα Morgan.Ta Morgan ειναι απο τα γνωστοτερα νομισματα παγκοσμιως με υψηλη περιεκτικοτητα σε ασημι 90% και 10% χαλκο.Κοπηκαν σε εκατομμυρια κομματια στα διαφορα αμερικανικα νομισματοκοπεια,και ειναι νομισματα με πολυ επιμελημενη κοπη.Ενα Morgan απο την συλλογη μου  σε κατασταση  ακυκλοφορητη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:02:42 μμ »

και ο οπισθοτυπος
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:07:33 μμ »

Επειτα ειναι τα συγχρονα ασημενια δολαρια που κοβονται για συλλεκτες και η καθαροτητα τους ειναι 99,9%.Λεγονται silver eagles και ειναι πολυ διαδεδομενα αναμεσα σε συλλεκτες και επενδυτες πολυτιμων μεταλλων χαριν στην καθαροτητα του μεταλλου τους και την αναγνωρισιμοτητα τους.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2010, 06:12:08 μμ »

αυτο που εικονιζεται εδω βρισκεται σε slab πιστοποιησης αυθεντικοτητας και καταστασης απο μια εκ των μεγαλυτερων εταιριων, της αμερικανικης ΝGC, ενας συγχρονος τροπος πιστοποιησης που εφαρμοζεται τα τελευταια χρονια.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 08:37:21 μμ »

Ηρθε ο καιρος να μπει και ενα Silver eagle ποιοτητας προυφ παλι σε slab NGC.Eχει κοπει περσι στο νομισματοκοπειο του West Point της Νεας Υορκης
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 02:16:50 μμ »

πολυ ωραιο ,δεν εναι απλως προυφ αλλα εχτρα cameo,δηλαδη προυφ με ιδιαιτερο γιαλισμα.αυτα σιγουρα καποτε (δεν γνωριζω τιραζ) θα μετρανε.να ειχαμε σε μια τετοια κατασταση του παυλου τις σειρες,τις εχω δει σε φωτογραφιες και τρελλαθηκα.ναχαμε τι ναχαμε ,που λεει και το ασμα.χαιρετισμους σε ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences