Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:59:01 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΕΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ  (Αναγνώστηκε 10539 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 02:22:13 μμ »

Ερωτήσεις  Σαρκασμός
1) Το ιππικό πιο πάνω σε τι κλίμακα είναι;

2) Τι χρώμα χρησιμοποιείτε;

3) Υπάρχουν εταιρίες που πρέπει να προτιμάμε ή πάνω κάτω ίδια είναι όλα;

4) Λέω να ασχοληθώ και εγώ, υπάρχουν φόρουμ ελληνικά που να ασχολούνται με αυτά;
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 02:34:10 μμ »

1. Η κλίμακα ειναι 1/72

2. ακρυλικά χρώματα σε μικρά βαζάκια απο καταστήματα χομπιστών.

3. Η εταιρία του συνδέσμου που έδωσε ο φίλος donsoc ειναι η καλύτερη κατ' εμέ

4. δε γνωρίζω.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 02:52:09 μμ »

ναι, εγω τα έβαψα. Δεν έχω πολλά χρώματα και εργαλεία, έχω όμως πολλούς στρατούς. Έχω μακεδονικό ιππικό, μακεδονική φάλαγγα, αθηναϊκά άρματα με οπλίτες και Σπαρτιάτες οπλίτες. Θέλω να πάρω Πέρσες με την πρώτη ευκαιρία.
Τους εχω τους περσες αν θες να στα δωσω και να δω αν μπωρο να βρω και τους ναους που ειχα.

Ευχαριστώ τον φίλο 'πλακιώτη' για το δώρο του
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:14:33 μμ »

 
ναι, εγω τα έβαψα. Δεν έχω πολλά χρώματα και εργαλεία, έχω όμως πολλούς στρατούς. Έχω μακεδονικό ιππικό, μακεδονική φάλαγγα, αθηναϊκά άρματα με οπλίτες και Σπαρτιάτες οπλίτες. Θέλω να πάρω Πέρσες με την πρώτη ευκαιρία.
Τους εχω τους περσες αν θες να στα δωσω και να δω αν μπωρο να βρω και τους ναους που ειχα.

Ευχαριστώ τον φίλο 'πλακιώτη' για το δώρο του
Νασαι καλα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:28:33 μμ »

Ειχα αυτο το χομπι για πολλα χρονια ,απο παιδι.Τωρα κουραστηκα και τα πιτσιρικια μου τα καναν ολα φυλλο και φτερο. 1] τους Ναους τους εφτιαξα μονος μου απο ξυλο στο χερι[ μονο με αυτο το υλικο δουλεωταν σωστα οι κολωνες] .2]πριν μια εβδομαδα μου εσπασαν το διοραμα με των στρατο του Ναπολεοντα [θα στα στειλω και αυτα βαμμενα και αβαφτα στρατο, κανονια ,αλογα ,καρα],3] το μονο που μου εμεινε ειναι ενα διοραμα ελληνικο ελικοδρομιο 1,00Χ1,00
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:34:18 μμ »

Συμπληρώνω αυτά που είπε ο Νέστορ με δικές μου πληροφορίες.
Η κλίμακα είναι 1/72 που σημαίνει πως 1 εκατοστό στη φιγούρα είναι 72 στην πραγματικότητα..τα άλογα με τους αναβάτες του Νέστορα είναι περίπου όσο ένα 2 ευρώ αφού στην πράξη η κάθε φιγούρα είναι 2-2,5 εκατοστά.Υπάρχουν μεγαλύτερες αλλά και μικρότερες κλίμακες.Το υλικό είναι πλαστικό αλλά υπάρχουν και μεταλλικά από κράμα κασσίτερου (tin).Tα μεταλλικά είναι πιο ακριβά .όλα τα προμηθεύεσαι από κατάστημα με είδη μοντελισμού.

Για χρώματα καλύτερα είναι τα ακριλικά, είναι άοσμα,στεγνώνουν γρήγορα,διαλύονται με νερό,άλλος τρόπος κυρίως σε μεγαλύτερης κλίμακας είναι οι λαδομπογιές.Έχουν επαγγελματικό αποτέλεσμα αν ξέρει κανείς να τις χρησιμοποιήσει αλλά στεγνώνουν αργά και μυρίζουν έντονα και βγαίνουν και δύσκολα αν γίνει ζημιά.Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο  ακριλικά vallejo και citadel.
Τα ακριλικά που χρησιμοποιούνται στη ζωγραφική συνήθως δεν έχουν καλό αποτέλεσμα.Το κόστος των συγκεκριμένων χρωμάτων είναι 3-3.5 ευρώ ανά μπουκαλάκι αλλά θα βάφεις με αυτό χρόνια.Αερογράφος για την κλίμακα αυτή είναι πεταμένα λεφτά κατά τη γνώμη μου,επίσης κάθε άλλο είδος χρώματος (σμάλτα-enamel,νερομπογιές κλπ) δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα.
 
Θα χρειαστεί επίσης ένα κοπίδι και 2 πινέλα και μια μικρή παλέτα.

φόρουμ ελληνικό γνωρίζω το modelclub.gr που είναι γενικά στατικού μοντελισμού (από αεροπλάνα, οχήματα μέχρι φιγούρες).

Αυτά για αρχή!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2014, 07:59:04 μμ από donsoc1 » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences