Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:19:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμές 1997  (Αναγνώστηκε 9057 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« στις: Μάιος 11, 2017, 11:18:37 μμ »

Θα σας δείξω δύο περιπτώσεις που θα ήθελα μια γνώμη.
Το 100άρικο που φαίνεται παρακάτω εμφανίζει ένα βαθούλωμα στην αρχή της λέξης "ΕΛΛΗΝΙΚΗ" που επηρεάζει το εξωτερικό μέρος του Ε και λίγο πιο κάτω. Οι διαστάσεις του βαθουλώματος είναι 4-5 mm επί περίπου 1,5 mm. Το χείλος του νομίσματος δεν επηρεάζεται καθώς και η συνολική εικόνα του νομίσματος είναι καλή (θα έλεγα AU) χωρίς χτυπήματα.
Οι φωτογραφίες θα μπορούσαν να είναι καλύτερες αλλά τέτοια λεπτομέρεια δεν μπορώ να την αποτυπώσω χωρίς μακρο φακό.
Η δεύτερη περίπτωση είναι ένα 20άρικο του 1960 με αχνά αποτυπωμένη την ουρά του ψαριού στην οπίσθια όψη.
Όποιος γνώστης του θέματος θέλει (και όχι μόνο) ας πει μια γνώμη...
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2017, 11:20:15 μμ »

και το 20άρικο ...
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2021, 09:50:55 πμ »

Kανένας δεν σου έγραψε μια γνώμη?? . Ξέρεις γιατί? Γιατί κανένας δεν θεωρεί ότι κάτι από αυτά αξίζει κάτι για να σχολιαστεί. Προφανώς είναι κέρματα ελαφρώς κακέκτυπα όπως πολλά εκατομμύρια κακέκτυπα έχει η μεταπολίτευση και δεν έχουν οικονομικό ή συλλεκτικό ενδιαφέρον . Χώρια που κανένας σε τέτοια νομίσματα δεν πληρώνει ν'αγοράσει. Για την ακρίβεια κανένα από τα δυο νομίσματα δεν αποτελεί σφάλμα νομισματοκοπείου. Η κακή ποιότητα τύπωσης είναι σύνηθες σε όλη τη μεταπολίτευση. Ψάξου στο ίντερνετ και θα καταλάβεις τι είναι σφάλμα τι όχι και τι πληρώνεται και τι όχι.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2021, 12:18:10 μμ »

Γιώργο....
Θα στα γράψω εδώ δημόσια αντί για π.μ ...
Μη δίνεις βάση σε τρολαρίσματα και αναίτια αλλοπρόσαλες συμπεριφορές απέναντι σου .Λίγο το τοξικό νέφος από τις πυρκαγιές λίγο η ζέστη  ,κάποιοι τρώγονται να έχουν αντιπαραθέσεις πίσω από μια οθόνη χωρίς λόγο.
Στο θέμα σου τώρα - το οποίο τώρα είδα ότι είχες ανοίξει - Καταρχήν μπράβο για τις  φωτογραφίες ! Μετά αντίστοιχο "χαλαρό πάτημα " έχω δει σε 5 δραχμα πολλών ημερομηνιών της μεταπολίτευσης . Μόνο κάποιο γράμμα λίγο πατημένο ή κάποια γράμματα . Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί να βρω το λόγο που συμβαίνει αυτο όπως και πως ονομάζεται στη νομισματική το είδος αυτού του μικρού σφάλματος.Γιατί συμβαίνουν αλλού λίγο και αλλού πολύ, τέτοια "κακά πατήματα" σε αρκετά της μεταπολίτευσης .Φταίγανε οι δίσκοι ; Φταίγανε οι μήτρες ή ο τρόπος τύπωσης και παραγωγής ;
Το 20ρικο του 60 του Παύλου νομίζω έχει ποικιλίες .Δεν ξέρω αν είναι κάποια από αυτές , το νόμισμα που μας δείχνεις . Προσωπικά μαρεσει πολύ .
Και μαρεσει ακόμα περισσότερο ένας άνθρωπος σαν και σένα να υποστηρίζει και να  αναδεικνύει αυτό που γουστάρει με ωραίο και δημιουργικό τρόπο !
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2021, 12:50:57 μμ »

Γιώργο....
Θα στα γράψω εδώ δημόσια αντί για π.μ ...
Μη δίνεις βάση σε τρολαρίσματα και αναίτια αλλοπρόσαλες συμπεριφορές απέναντι σου .Λίγο το τοξικό νέφος από τις πυρκαγιές λίγο η ζέστη  ,κάποιοι τρώγονται να έχουν αντιπαραθέσεις πίσω από μια οθόνη χωρίς λόγο.
Στο θέμα σου τώρα - το οποίο τώρα είδα ότι είχες ανοίξει - Καταρχήν μπράβο για τις  φωτογραφίες ! Μετά αντίστοιχο "χαλαρό πάτημα " έχω δει σε 5 δραχμα πολλών ημερομηνιών της μεταπολίτευσης . Μόνο κάποιο γράμμα λίγο πατημένο ή κάποια γράμματα . Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί να βρω το λόγο που συμβαίνει αυτο όπως και πως ονομάζεται στη νομισματική το είδος αυτού του μικρού σφάλματος.Γιατί συμβαίνουν αλλού λίγο και αλλού πολύ, τέτοια "κακά πατήματα" σε αρκετά της μεταπολίτευσης .Φταίγανε οι δίσκοι ; Φταίγανε οι μήτρες ή ο τρόπος τύπωσης και παραγωγής ;
Το 20ρικο του 60 του Παύλου νομίζω έχει ποικιλίες .Δεν ξέρω αν είναι κάποια από αυτές , το νόμισμα που μας δείχνεις . Προσωπικά μαρεσει πολύ .
Και μαρεσει ακόμα περισσότερο ένας άνθρωπος σαν και σένα να υποστηρίζει και να  αναδεικνύει αυτό που γουστάρει με ωραίο και δημιουργικό τρόπο !

+1000
Καταγράφηκε

george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2021, 03:32:12 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω καταλήξει στα συμπεράσματα μου μετά από 4 χρόνια που πέρασαν από την ανάρτηση.
Δυστυχώς πολλοί μπερδεύουν το οικονομικό με το συλλεκτικό ενδιαφέρον...
Η δική μου απάντηση σε όποιον θέλει να μειώσει τα νομίσματα αυτά είναι ότι μπορεί να μαζέψει όλα όσα έχει και είναι έτσι και να μου τα πουλήσει στις τιμές που λέει. Όσα και να χει θα τα πάρω γιατί εμένα μ αρέσουν και τα πληρώνω.
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2021, 08:07:31 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω καταλήξει στα συμπεράσματα μου μετά από 4 χρόνια που πέρασαν από την ανάρτηση.
Δυστυχώς πολλοί μπερδεύουν το οικονομικό με το συλλεκτικό ενδιαφέρον...
Η δική μου απάντηση σε όποιον θέλει να μειώσει τα νομίσματα αυτά είναι ότι μπορεί να μαζέψει όλα όσα έχει και είναι έτσι και να μου τα πουλήσει στις τιμές που λέει. Όσα και να χει θα τα πάρω γιατί εμένα μ αρέσουν και τα πληρώνω.

Φίλε μου μισό λεπτό. Εσύ δηλαδή θές να μας πείς ότι δεν μπερδεύεις το συλλεκτικό ενδιαφέρον με το οικονομικό? Μήπως λές ότι ναναι? Εδώ έχεις ένα γκάλοπ φτιάξει για επίπεδα ηλεκτρόνια και ρωτάς <<Πόση πιστεύετε είναι η αξία του σε ακυκλοφόρητη κατάσταση (MS65);>> επίσης ρωτάς <<Πόση πιστεύετε ότι είναι η αξία του σε κυκλοφορημένη κατάσταση>> Δικές σου ερωτήσεις σε δικό σου γκάλοπ είναι!
(https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdhpQjydtkop9nynLFjz-b7T7mBKuZirq-ZgXlwbYXFl4C8Rw/viewform)

Συνέλλεξε ότι σου κάνει κέφι αλλά μη φάσκεις και αντιφάσκεις. Κάνεις έρευνα πόσο κοστίζουν τα νομίσματα με τα επίπεδα ηλεκτρόνια  αν τ'αγοράζει κανείς αν υπάρχει ενδιαφέρον και πόσο πληρώνουν από την μια μεριά και έρχεσαι από την άλλη να μας πείς ότι σ'ενδιαφέρει μόνο το συλλεκτικό ενδιαφέρον και ότι μπερδεύουμε το συλλεκτικό με το οικονομικό ενδιαφέρον όλοι οι άλλοι. Εντάξει αρκετά με την υποκρισία.  Φίλε η μεταπολίτευση έχει τόνους κέρματα. Τα δεκάρικα του Δημόκριτου το 1976 τυπώθηκαν κατά 45 σχεδόν εκατομμύρια κέρματα!  Βλέπεις κάτι συλλεκτικό εκτός από το να το χει κανείς μέσα σε ένα άλμπουμ για να κλείσει ημερομηνία? Και σπιρτόκουτα μπορεί κανείς να συλλέξει και καπάκια μπύρας αλλά δεν είναι συλλεκτικής αξίας είδη.  Μόνο συναισθηματικής . Συγνώμη που σου μίλησα έντονα  αλλά όχι 2 μέτρα και 2 σταθμά σε παρακαλώ.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2021, 08:51:05 μμ »

Ναι ρε Φίλε η μεταπολίτευση έχει τόνους νομίσματα και μας αρέσει να τα μαζεύουμε .Εσύ τι ζόρι τραβάς ;
Επιτήθεσαι στον άνθρωπο χωρίς λόγο επειδή προσπαθεί να κάνει κάτι δημιουργικό και όμορφο .Ξεκαβάλα λιγάκι
Καταγράφηκε

george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2021, 08:54:27 μμ »

Δεκτή η συγνώμη σας. Θέλω να προσπαθήσετε να καταλάβετε ότι οι ερωτήσεις του γκάλοπ δεν εκφράζουν την οπτική μου ούτε τη γνώμη μου και πρέπει να το δείτε συνολικά και όχι απομονωντας κάποιες.
Θεωρώ ότι βιάζεστε λίγο να κρίνετε γι αυτό θεωρείτε ότι χρησιμοποιώ δύο μέτρα και δύο σταθμά. Δεν αρνούμαι ότι οικονομικό και συλλεκτικό ενδιαφέρον πάνε μαζί. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συλλεκτικό είναι μόνο ότι εχει αξία. Επίσης, η αξία μεταβάλλεται. Θα το ξέρετε αυτό φαντάζομαι...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2021, 09:52:27 μμ »

Ο καθένας μαζεύει ότι του κάνει κέφι και πληρώνει όσο του κάνει κέφι έτσι απλά και κατανοητά!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2021, 05:28:30 πμ »

Ο καθένας μαζεύει ότι του κάνει κέφι και πληρώνει όσο του κάνει κέφι έτσι απλά και κατανοητά!!!!!!!!!!!!!

+1
Καταγράφηκε
DrachmaLover
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2021, 09:57:03 πμ »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω καταλήξει στα συμπεράσματα μου μετά από 4 χρόνια που πέρασαν από την ανάρτηση.
Δυστυχώς πολλοί μπερδεύουν το οικονομικό με το συλλεκτικό ενδιαφέρον...
Η δική μου απάντηση σε όποιον θέλει να μειώσει τα νομίσματα αυτά είναι ότι μπορεί να μαζέψει όλα όσα έχει και είναι έτσι και να μου τα πουλήσει στις τιμές που λέει. Όσα και να χει θα τα πάρω γιατί εμένα μ αρέσουν και τα πληρώνω.

Φίλε μου μισό λεπτό. Εσύ δηλαδή θές να μας πείς ότι δεν μπερδεύεις το συλλεκτικό ενδιαφέρον με το οικονομικό? Μήπως λές ότι ναναι? Εδώ έχεις ένα γκάλοπ φτιάξει για επίπεδα ηλεκτρόνια και ρωτάς <<Πόση πιστεύετε είναι η αξία του σε ακυκλοφόρητη κατάσταση (MS65);>> επίσης ρωτάς <<Πόση πιστεύετε ότι είναι η αξία του σε κυκλοφορημένη κατάσταση>> Δικές σου ερωτήσεις σε δικό σου γκάλοπ είναι!
(https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdhpQjydtkop9nynLFjz-b7T7mBKuZirq-ZgXlwbYXFl4C8Rw/viewform)

Συνέλλεξε ότι σου κάνει κέφι αλλά μη φάσκεις και αντιφάσκεις. Κάνεις έρευνα πόσο κοστίζουν τα νομίσματα με τα επίπεδα ηλεκτρόνια  αν τ'αγοράζει κανείς αν υπάρχει ενδιαφέρον και πόσο πληρώνουν από την μια μεριά και έρχεσαι από την άλλη να μας πείς ότι σ'ενδιαφέρει μόνο το συλλεκτικό ενδιαφέρον και ότι μπερδεύουμε το συλλεκτικό με το οικονομικό ενδιαφέρον όλοι οι άλλοι. Εντάξει αρκετά με την υποκρισία.  Φίλε η μεταπολίτευση έχει τόνους κέρματα. Τα δεκάρικα του Δημόκριτου το 1976 τυπώθηκαν κατά 45 σχεδόν εκατομμύρια κέρματα!  Βλέπεις κάτι συλλεκτικό εκτός από το να το χει κανείς μέσα σε ένα άλμπουμ για να κλείσει ημερομηνία? Και σπιρτόκουτα μπορεί κανείς να συλλέξει και καπάκια μπύρας αλλά δεν είναι συλλεκτικής αξίας είδη.  Μόνο συναισθηματικής . Συγνώμη που σου μίλησα έντονα  αλλά όχι 2 μέτρα και 2 σταθμά σε παρακαλώ.

Επιστήμονα ακόμα περιμένουμε να μας πεις για τα 4 μεγάλα κέντρα παραχάραξης στην Ελλάδα....Όλο φρου φρου και αρώματα για να κάνεις εντύπωση είσαι μάλλον το αντίθετο καταφέρνεις...
Καταγράφηκε
PapadopoulosK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 57


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2021, 11:30:28 πμ »


[/quote]

Επιστήμονα ακόμα περιμένουμε να μας πεις για τα 4 μεγάλα κέντρα παραχάραξης στην Ελλάδα....Όλο φρου φρου και αρώματα για να κάνεις εντύπωση είσαι μάλλον το αντίθετο καταφέρνεις...
[/quote]

1)  Κόρινθος , Σπάρτη , Λουτράκι (διανομή Καποδίστρια)
2) Θεσσαλία (Βόλος , Καρδίτσα , Λάρισα )  ( διανομή Όθωνος από Κίνα)
3) Μακεδονία (Νάουσα , Καβάλα , Σέρρες) (Παραχάραξη διανομή κερμάτων €) --> Έχουν ήδη συλληφθεί
4) Αττική ( Παραχάραξη διανομή χαρτονομισμάτων €) --> Έχουν ήδη συλληφθεί
5) Πειραιάς (διανομή αντιγράφων μεταλλίων ως τουριστικά που επαναπροωθούνται ως εποχής)

Λεπτομέριες στις αρμόδιες αρχές.


Καταγράφηκε
DrachmaLover
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 05, 2021, 07:12:03 μμ »



Επιστήμονα ακόμα περιμένουμε να μας πεις για τα 4 μεγάλα κέντρα παραχάραξης στην Ελλάδα....Όλο φρου φρου και αρώματα για να κάνεις εντύπωση είσαι μάλλον το αντίθετο καταφέρνεις...
[/quote]

1)  Κόρινθος , Σπάρτη , Λουτράκι (διανομή Καποδίστρια)
2) Θεσσαλία (Βόλος , Καρδίτσα , Λάρισα )  ( διανομή Όθωνος από Κίνα)
3) Μακεδονία (Νάουσα , Καβάλα , Σέρρες) (Παραχάραξη διανομή κερμάτων €) --> Έχουν ήδη συλληφθεί
4) Αττική ( Παραχάραξη διανομή χαρτονομισμάτων €) --> Έχουν ήδη συλληφθεί
5) Πειραιάς (διανομή αντιγράφων μεταλλίων ως τουριστικά που επαναπροωθούνται ως εποχής)

Λεπτομέριες στις αρμόδιες αρχές.



[/quote]


Ότι νάναι...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences