Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:29:41 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτα 1849 Σφάλμα  (Αναγνώστηκε 2345 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 04:01:12 μμ »

Με αφορμή μια πρόσφατη αγορά από δημοπρασία θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα αν κάποιος έχει δει κάτι παρόμοιο. Αν προσέξετε το νόμισμα γράφει "ΕΛΑΑΔΟΣ". Έχω πάρα πολλά χάλκινα του Όθωνα αλλά αυτό το βλέπω πρώτη φορά.
Καταγράφηκε
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 04:24:20 μμ »

Φιλε GEOVAL,
αν πας μερικα θεματα κατω, στην θεματολογια των νομισματων του Οθωνα, που παραθετονται σε αυτο το site, θα βρεις μια αναφορα μου σε μονολεπτο του 1857 με λαθος παρομοιο με αυτο που αναφερεις εσυ.
Σε αυτο το μονολεπτο (κανε κλικ στο URL που υπαρχει) και μετα κλικ παλι πανω στην εικονα του μονολεπτου για να μεγαλωσει θα δεις οτι το ΕΛΛΑΔΟΣ ειναι γραμμενο ΕΛΛΛΛΟΣ.
Απο οτι καταλαβα ρωτωντας και εγω ειναι συνηθες να μην ειναι τα συγκεκριμενα νομισματα καλοχτυπημενα και για αυτο το λογο παρουσιαζονται ως errors.
Αυτα τα λιγα ξερω αλλα αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει περισσοτερα για το θεμα.
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 06:25:00 μμ »

οντως στα χαλκινα οθωνικα νομισματα,και ειδικα μετα το 1847-48,παρατηρουνται πολλα λαθη-κακοτυπωματα  στα νομισματα,και ιδιαιτερα στα γραμματα.μου εχει τυχει διλεπτο ακυκλοφορητο!του 51,να λειπη τελλειως ολοκληρη συλλαβη(οπως το-βασιλειον-),οσο για μικρολαθη,οπως στο παραπανω, ειναι συχνωτατα ,που μερικες φορες δεν επηρεαζουν σχεδον καθολου  τις τιμες τους!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 07:53:24 μμ »

Φίλε Dirigo είδα το θέμα που αναφέρεις και έχεις δίκιο. Έχω και εγώ χάλκινα οθωνάκια όπου το "Α" ή το "Δ" μοιάζουν με "Λ" λόγω κακού πατήματος ή φθοράς της μήτρας. Επίσης έχω μονόλεπτο το οποίο αντί για "Η" στο "ΤΗΣ" έχει "ΙΙ" . Απλά το 2 λεπτο που πόσταρα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση γιατί δεν λείπει κάτι από κάποιο γράμμα αντιθέτως τα δύο "Α" που έχει είναι πανομοιότυπα, άρα της μήτρας.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:43:10 μμ »

καλοριζικο

σε χασαμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 06:29:43 πμ »

προτεινω να διαγραφη,ο ltzortzak,ειναι πολυ γελαδερος,για μια σοβαρη ιστοσελιδα!λεο,φιλακια στα μουτρα!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 01:48:16 μμ »

προτεινω να διαγραφη,ο ltzortzak,ειναι πολυ γελαδερος,για μια σοβαρη ιστοσελιδα!λεο,φιλακια στα μουτρα!γιαννηςτ.

σοβαρεψου
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences