Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:00:31 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: To Ηeroquest το θυμάστε?  (Αναγνώστηκε 6603 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« στις: Μάιος 02, 2017, 05:12:56 μμ »

Το επιτραπέζιο Ηeroquest είναι ένα παιχνίδι που προέκυψε από τη συνεργασία της MB με την Games Workshop. Είναι το παιχνίδι που όσοι έζησαν τη δεκαετία του 1990 ως παιδιά και όχι μόνο κατά πάσα πιθανότητα θα το αγόρασαν/έπαιξαν ή έστω άκουσαν κάτι γι'αυτό. Είναι το πρώτο board game που σε εισήγαγε στον κόσμο της ηρωικής φαντασίας και έχει στοιχεία rpg. Βέβαια επειδή απευθυνόταν κυρίως σε παιδιά ήταν πολύ πιο απλό από το dungeons and dragons.

Κυκλοφόρησε από το 1989 έως το 1992 και έκανε τρομερές πωλήσεις σε Ευρώπη-Αμερική-Καναδά-Αυστραλία. Τότε αν θυμάμαι καλά κόστιζε γύρω στις 10.000 δραχμές-από τα πιο ακριβά παιχνίδια στο Λαμπρόπουλο και το Μινιόν. Έβγαλε 7 expansions από τα οποία μόνο ο Πύργος του Κέλαρ ήρθε στην Ελλάδα. Σήμερα εαν το αγοράσετε μέσω ebay ξεκινάει από τα 70-80 ευρώ και ανεβαίνει αναλόγως την κατάσταση.

Το συγκεκριμένο που σας δείχνω από τη συλλογή μου είναι το Advanced Quest. Δεν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και η διαφορά με το ''απλό'' είναι ότι αυτό περιλαμβάνει μια extra αποστολή non-stop σε 13 βήματα και 12 καινούριες μινιατούρες μισθοφόρους. Αυτό είναι πιο ακριβό από το main set και ξεκινάει από τα 100-120 ευρώ. Τέλος κάποια από τα expansions πωλούνται πάνω από 200 ευρώ.

Περίμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2017, 07:10:07 μμ »

Το είχα παίξει μια φορά γύρω 99-00 ωραίο παιχνιδάκι, δεν με τρέλανε τόσο πολύ (είχα αρχίσει εκείνο τον καιρό να παίζω dnd) όσο αυτούς που το παίξανε όταν βγήκε.

Σε πιο μικρή ηλικία μου είχαν φέρει δώρο το άλλο αντίστοιχο Σταυροφορία του Διαστήματος είχα πάθει πλάκα αλλά δε μπορούσα να το παίξω (είχε ένα σωρό κανόνες και αποστολές) ακόμα το έχω.


Πάντως η συλλογή παιχνιδιών δεν είναι και φθηνό χόμπυ
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2017, 08:01:36 μμ »

Οι τιμές και του Heroquest και της Σταυροφορίας στο Διάστημα έχουν εκτοξευθεί τα τελευταία χρόνια. Αφού έχεις την Σταυροφορία τσέκαρε απο περιέργεια να δεις πόσο χτυπάνε την αγγλική έκδοση στο ebay γιατί η ελληνική είναι σπάνια. Να ξέρεις ότι αυτά τα δύο επιτραπέζια έχουν μεταπωλητική αξία και φεύγουν εύκολα. Αν την έχεις κρατήσει σε καλή κατάσταση θα είσαι από τους τυχερούς.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2017, 08:08:19 μμ »

εγω ενα mindtrap εψαχνα να βρω φθηνο και δεν βρισκω..εχω βεβαια ενα αλλα θελω κ ενα δευτερο..
σορυ για το ασχετο του θεματος..αν θελετε πειτε σε καποιον συντονιστη να το σβησει αργοτερα.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2017, 09:05:09 μμ »

Nα μην επαναληφθεί  Θυμός
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 02, 2017, 09:05:46 μμ »

Πλάκα κάνω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 02, 2017, 09:16:36 μμ »

Την Ελληνική μου είχαν φέρει, γενικά είναι καλή κατάσταση δε λείπουν κομμάτια μονο κάποιες φιγούρες έχουν θεματάκια (γιατί με αυτές προφανώς έπαιζα) αλλα οι φιγούρες βρίσκονται απο την games workshop και ίσως και καλύτερες απο αυτές που είχε μέσα.

Βασικά δεν με ενδιαφέρει να το δώσω θα θελά να κατσω να παίξω κάτι βιβλία dnd θέλω να δώσω και δε φεύγουν με τίποτα, απο περιέργεια πόσο πάει?

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 02, 2017, 09:31:37 μμ »

H ελληνική έκδοση της σταυροφορίας κομπλέ σε καλή κατάσταση δηλαδή χωρίς ελλείψεις και το κουτί χωρίς σκισίματα και αποχρωματισμούς κάτω από 100 ευρώ δεν πέφτει. Κάθε χρόνο γίνεται στην Τεχνόπολη στο Γκάζι έκθεση με vintage toys (έγινε στο Γκάζι τα 2 τελευταία χρόνια) όπου αν πας εκεί θα δείς ότι οι τιμές είναι και παραπάνω απο αυτές που σου λέω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2017, 10:10:32 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 02, 2017, 09:40:01 μμ »

Εγώ την έχω αγοράσει και αυτή - γιατί δυστυχώς τα επιτραπέζια δεν επιβίωσαν από την ανηλεή δίωξη της μάνας μου  Κλάμα - σε άριστη κατάσταση στα 100 ευρώ που θεωρούνταν από τον πωλητή και τιμή ευκαιρίας !!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 02, 2017, 09:54:28 μμ »

Τα έχω παρακολουθήσει λίγο τα vintage toys γιατί έχουν την φάση τους, αλλά είναι ακριβό σπόρ γενικά, νομίζω και πιο ακριβό απο το retro gaming.

Είχα μπει στη φάση να έκανα μια μίνη συλλογή με ορισμένα κομμάτια transformer αλλα μόλις είδα τιμές έκλαψα (μόλις είδα και τις φιγούρες απλά μου κόπηκε ο βήχας!) οπότε έχω αρκεστεί να μαζεύω κανα φιγουράκι playmobil που και που
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 02, 2017, 10:04:17 μμ »

Κοίτα επειδή έχω αγοράσει αρκετά retro επιτραπέζια (με action figures δεν έχω ασχοληθεί - τι να πρωτομαζέψεις άλλωστε?) υπάρχουν κάποιες λίγες ευκαιρίες στην ελληνική αγορά δηλαδή είτε vintage καταστήματα παιχνιδιών, είτε ελληνικά sites. Γενικά όμως αυτό που έχω δει είναι ότι συνήθως οι περισσότεροι έλληνες πωλητές προσπαθούν να βγάλουν με μια πώληση το μήνα τους  Θυμός Καλύτερη λύση για μένα είναι να βγάλεις μια prepaid card από τράπεζα και να παρακολουθείς το ebay όπου οι ευκαιρίες για δυνατά κομμάτια είναι πολύ πιο συχνές.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences