Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:45:24 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σειρά Lunar II  (Αναγνώστηκε 15106 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 30, 2017, 03:38:13 μμ »

Καλημέρα από ένα νέο μέλος. Σχετικά καινούργιος και στη συλλογή νομισμάτων (bullion και κάποιων συλλεκτικών), ερωτεύτηκα πολύ νωρίς τη συγκεκριμένη σειρά. Αποφασίσαμε να συλλέξουμε σε ασήμι τα 4 κινέζικα ζώδια της οικογένειάς μας (goat, monkey, tiger και horse) και τα πρώτα κομμάτια είναι ήδη εδώ:



Είναι η τίγρη στα 2 oz και το πιθηκάκι στα 5 oz. Έπονται αρκετά στο επόμενο διάστημα που θα τα παρουσιάζω εδώ.

Θα χαρώ να ακούσω γνώμες και εντυπώσεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2017, 07:13:47 μμ »

Μαζευε και ας ειναι ρωγες λεει ο λαος!!
Εσυ μας δειχνεις το καλαθι με τα σταφυλια. Καλα τα πας γεμισε το .
Εντυπωσιακα μεν , δυσκολα στην μεταπωληση δε σε σχεση με τα λεφτα αποκτησεις τους.
Παντα ζοριζουν πιστευω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2017, 07:54:39 μμ »

Ειδικά αυτά δεν πιστεύω να τα πουλήσω. Κάθε χρόνο οι τιμές των παλαιότερων όλο και ανεβαίνουν και η ανεύρεσή τους δυσκολεύει. Οι δε τιμές που παίζουν στο ebay έχουν τεράστιες αποκλίσεις.
Μέσα στην εβδομάδα περιμένω αρκετά, μικρά και μεγάλα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2017, 01:10:22 μμ »

Καλοριζικα νεε μας φιλε. Ειναι εξαιρετικη σειρα. Ωραια αρχη εκανες αρκετα ποιοτικη για νεο στον χωρο. Μπραβο συνεχισε ετσι. Εγω εχω τον 2ουγκο τιγρη ως κολημενος με τα αιλουροειδη κ δεν τον χορταινω. Ο Ηρακλειωτης βεβαια εχει δικιο ως προς την μεταπωληση αλλα δεν πειραζει. Το θεμα ειναι να τα ευχαριστιεσαι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2017, 06:23:30 μμ »

Καποιος παλιος Δημητρη ειχε παρομοιασει τον καθαρο και αγνο συλλεκτισμο με τον εργο ενος σινεμα ή με ενα καλο τραπεζι σε ενα ρεστωραν .
Οταν πας σε ενα σινεμα δινεις το εισητηριο πχ 10 ευρω;; Δεν ξερω ποσο ειναι διοτι δεν παω σινεμα.
Μπαινεις μεσα , απολαμβανεις για δυο ωρες το εργο σου και μετα φευγεις.
Στην εξοδο δεν ζητας πισω τα λεφτα τα οποια εδωσες!!
Και καποια νομισματα λοιπον στην αποκτηση σους εαν ο ποθος να τα παρουμε ειναι μεγαλος δεν κοιτας τα ποσα θα δωσεις!!
Οταν ομως πας αργοτερα να τα δωσεις θα δεις οτι αλλοι δεν υπαρχουν να εχουν τον ιδιο ποθο με σενα για να τα αποκτησουν και βγαινεις χαμενος.
Τοτε σε πειραζει.
Την ωρα ομως αποκτησεις την χαιρεσε.
Αρα οσοι δεν ειναι ρομαντικοι με το σπορ κοιτανε τα χρηματα και τα καλολογαριαουν επενδυτικα.
Οσοι ειναι ρομαντικοι συνηθως χανουν τον ρομαντισμο τους στο τελος οταν εχουν κρυωσει και θελουν να πουλησουν να φυγουν!! Και τοτε βλεπουν οτι ειναι χαμενοι.
Μια τριτη κατηγορια ειναι αυτοι οπου τα κρατουν μεχρι να κλεισουν τα ματια τους.
Αυτοι που επελεξαν αυτη την κατηγορια δεν εχασαν και περασαν καλα και εφυγαν  ευχαριστημενοι απο το σπορ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 02, 2017, 06:52:39 μμ »

Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι θέμα ρομαντισμού, αλλά συνειδητοποίησης.
Συζητάς με τον εαυτό σου και αποφασίζεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.

Πολλοί από τους νέους συλλέκτες πιστεύουν ότι μπορουν "να πατάνε σε δυο βάρκες" συ*χρόνως. Πιστεύω ότι η απογοήτευση έρχεται όταν διαπιστώνεις ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο, έως αδύνατο (να πατάς σε δυο βάρκες).

Εγώ βάζω τον εαυτό μου στην κατηγορία αυτών που θεωρούν ότι τα συλλεκτικά είναι "πεταμένα λεφτά". Έκανες το κέφι σου, τέλος, μην ψάχνεις τίποτα άλλο.
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 02, 2017, 08:52:40 μμ »

Η Τρίτη κατηγορία είναι η σωστή. Αυτά πρέπει να τα παίρνει μαζί του κανεις στον άλλο κόσμο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 02, 2017, 10:12:47 μμ »

Μια και άρχισα πολύ πρόσφατα, να παραθέσω και τη δική μου εμπειρία. Ξεκίνησε σαν ιδέα επένδυσης σε μέταλλο, με τη λογική να αγοράζω bullion σε ασήμι και χρυσό και να το βάζω στην άκρη.

Τελικά όταν ήρθαν στα χέρια μου 2-3 σκέφτηκα να πάρω και καμία θήκη να τα βάζω, γιατί άμα τα έχεις σε ματσούκια δε λέει. Μια μέρα είδα σε μία έκθεση εδώ το 5ουγκο μαϊμουδάκι και είπα να το πάρω στην γυναίκα μου σα δώρο, γιατί είναι η χρονιά της. Μετά είπα ας πάρω και μια κασετίνα να το βάλουμε οπότε αυτό με έκανε να ψάχνω για όλη τη σειρά. Επόμενο βήμα ήταν τα ζώδια όλων και φτάσαμε εδώ που είμαστε!

Σήμερα έχω καταλήξει στο εξής: μαζεύω ημι-συλλεκτικές σειρές, κυρίως ασήμι αλλά και κάποια χρυσά. Ασχολούμαι μόνο με σειρές που είναι πεπερασμένες (όπως τα Lunar) ή αυτές που αλλάζουν κάθε χρόνο, οπότε παίρνω από ένα (όπως τα κινέζεικα Panda). Με αυτό τον τρόπο έχω τα εξής πλεονεκτήματα:

1. Δεν ασχολούμαι με πραγματικά συλλεκτικά και ακριβά νομίσματα, αφού δεν έχω και την εμπειρία να τα χειριστώ
2. Οι τιμές που πληρώνω έχουν μεγαλύτερα premium συνήθως από τα απλά bullion, αλλά πάλι βρισκονται σχετικά κοντά στο μέταλλο.
3. Αποκτούν σίγουρα υπεραξία με το πέρασμα του χρόνου, μικρότερη ή μεγαλύτερη και
4. Το κυριότερο προσφέρουν ευχαρίστηση στην ανεύρεση και συλλογή τους, που (για μένα τουλάχιστον) ένα νόμισμα σειράς σαν τη Φιλαρμονική πχ. δεν προσφέρει.

Παρεπιπτόντως έφτασαν και άλλα κομματάκια, θα βάλω φωτό τις επόμενες ημέρες.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 02, 2017, 10:48:23 μμ »

Ηρακλειωτη ωραια και πολυ πετυχημενη παρομοιοση. Φιλε sac κ εγω παρ οτι νεος στον χωρο θεωρω τον εαυτο μου χαμενο απ το ασημι αλλα κατι με πιανει βρε παιδι μου κ δεν μπορω να σταματησω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Να δω αν στο τελος με χωρισει η κυρα εαν ο δικηγορος δεχτει φιλαρμονικες κ 30δραχμα εναντι αμοιβης Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 02, 2017, 11:18:19 μμ »

Αν και φοβαμαι οτι ειμαι εκτος του θεματος Lunar II αλλα μεσα στο θεμα που συζητατε περι της συλλογης ασημιου, αν και πολυ νεος στο χωρο, την καταβρισκω που χω μια 20αρια ουγγιες ασημακι και το χαιρομαι. Ουτε για κερδος παω, για μια μικρη αποταμιευση πιστευω οτι παω μιας και τα χρηματα στην τραπεζα ειναι νουμερα και ψηφια και το χρημα χανει συνεχως την αξια του.
Το ασημενιο νομισμα σπαρταραει στο χερι σου, ενα το χω κι εκτος καψουλας και το πιανω να το νιωθω. Χαχα. Θα το δωσω μεθαυριο και στα παιδια μου να παιζουν! Ετσι το σκεφτομαι κι αν ποτε γινει κανα μπαμ και παει το ασημι στα 100$ που λεει και ο Mike Maloney θα χαρω που εκανα μια καλη επιλογη!
Κυριε Δημητρη μου εδω στο Αμερικα πουλαει ο αλλος ασημενια μπαρα 100 ουγγιων 25$ και δεν την επαιρνε κανεις! Παραθετω ντοκουμεντα : https://www.youtube.com/watch?v=6gmp2IqReFQ&t=168s
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2017, 07:49:15 πμ »

3. Αποκτούν σίγουρα υπεραξία με το πέρασμα του χρόνου, μικρότερη ή μεγαλύτερη και

για μια μικρη αποταμιευση πιστευω

Δεν μου πέφτει λόγος τι κάνει ο καθένας με τα λεφτά του, αλλά... λέω:
Αυτό είναι το πάτημα σε δύο βάρκες...
Εύχομαι να έχετε δίκιο. :-)
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2017, 08:33:32 πμ »

Δίκιο έχεις φίλε μου. Όπως το βλέπω μέχρι τώρα, μάλλον είναι περισσότερο ευχαρίστηση και η αποταμίευση είναι δικαιολογία!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2017, 07:25:29 μμ »

Η Τρίτη κατηγορία είναι η σωστή. Αυτά πρέπει να τα παίρνει μαζί του κανεις στον άλλο κόσμο  Σαρκασμός

Αυτη η κατηγορια φιλε που λες δεν υπαρχει!!
Τα σαββανα δεν εχουν τσεπες ελεγε η Μανα μου!!

Και το ελεγε βλεπωντας ανθρωπους πλουσιους να ζουν μεσα στην μιζερια και συνεχεια να συσωρευουν συσωρευουν χρηματα.

Παν μετρον αριστον λοιπον!!

 οπως ηρθαμε στην ζωη , ετσι ακριβως θα φυγουμε.
Μαζι μας δεν παιρνουμε τιποτα. Το μονο που μας μενει οσο στεκουμε ακομη στα καλα το μυαλο μας ειναι οι γλυκιες αναμνησεις!!(διοτι αρκετα συχνα και αυτο χαλαει πριν την ωρα του τωρα τελευταια)
 Μακαρι να υπαρχουν αυτες σε εναν ανθρωπο μεχρι την τελευταια στιγμη και πραμα αλλο δεν χρειαζετε!!

Υ.Γ Η μονη περιπτωση  που βλεπεις χρηματα σε νεκρο ειναι σε διαφορα κρατη ακομη και σημερα ή σε παλιους ταφους προιστορικους οπου εβαζαν χρηματα (συνηθως ενα ασημενιο κερμα στο στομα  του αποθανωντος) για να το  παρει ο (βαρκαρης) οπου θα τον περνουσε απεναντι.
Την σημερον ημερα αυτο εχει σταματησει να γινετε στους συχγρονους κοσμους διοτι η μεταφορα γινετε αυτοματα μεσω εξαυλωσης!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2017, 10:29:38 μμ »

 
Δεν μου πέφτει λόγος τι κάνει ο καθένας με τα λεφτά του, αλλά... λέω:
Αυτό είναι το πάτημα σε δύο βάρκες...
Εύχομαι να έχετε δίκιο. :-)
[/quote]

Προσωπικα αν ειχα καποιο προβλημα, δε θα εγραφα δημοσια παρα μονο σε πμ. Ειμαι δεκτικος σε καθε ειδους συμβουλη και νουθεσια ακομη. Η πειρα και η γνωση δεν αποκτουνται ετσι απλα, ειδικα σε εναν τετοιο τομεα. Παντως σιγουρα δε δινω χρηματα που τα εχω αμεση αναγκη και θελω να πιστευω οτι δε θα το μετανιωσω αργοτερα. Αλλα ακομα και να γινει ετσι, ποσα λαθη κανουμε και δε μας μενει τιποτα!
Αλλοι καπνιζουν μια ζωη και στο τελος πληρωνουν και τους γιατρους (α ρε πατερα)!
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 04, 2017, 07:34:51 πμ »

Εμένα απλά μου αρέσει η σειρά,και τη μαζεύω.Αλλοτε ένα-ένα,αλλοτε τρία-τρία.Οταν κλείσει η ΙΙ δεν ξέρω αν θα ξεκινήσω την ΙΙΙ,μπορεί να αρχίσω κάτι άλλο.Αλλά,δεν θα με νοιάζει τί υπεραξία θα έχουν τότε,έτσι κι αλλιώς και τα lunar I,στο ράφι του e bay είναι,δεν κλείνουν πωλήσεις στις τιμές που θέλουν οι πωλητές...Θέλω να πώ,για μένα τα μαζεύω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences