Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:27:52 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 40
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάληρα της συλλογής μου  (Αναγνώστηκε 171155 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 14, 2017, 03:23:41 μμ »

Κωστη ανεβασε τα. Εγω θαθελα να τα δω παντως
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 14, 2017, 07:30:00 μμ »

Κι εγώ θέλω!
Και παρακαλώ πολύ να συντομεύσετε λίγο την περιοδικότητα των αναρτήσεων γιατί το θέμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και δεν είμαστε για να περιμένουμε και πολυ!!! Στριφογύρισμα ματιών
Άσε που έχει μειωθεί αυτές τις μέρες και η κίνηση στο στεκι...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 14, 2017, 08:56:47 μμ »

αφου ο λαος απαιτει να δει τα χρεπακια,καλα να παθει..θα του τα ανεβασω!

το πρωτο ειναι μαλλον παλι crucione, μαλλον του 1789..νομισματοκοπειο δεν διακρινεται.εχει μεγαλη φθορα και ο ''οτι να'ναι κρικος'' του στερει και την παραμικρη αξια..

το δευτερο,προκειται για ενα γαλλικο ecu του 1790-Α (παρισι).αριθμος καταλογου Dav# 1333 (ενα απο τα πολλα).περισσοτερες πληροφοριες δεν προλαβαινω να γραψω.η αμφιβολια μου ειναι οτι μαλλον προκειται για πλαστο και οχι για γνησιο..δεν ξερω..πρεπει να ασχοληθω περισσοτερο μαζι του...

οι φωτο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 14, 2017, 09:08:44 μμ »

Κι όμως εμένα μ'αρεσουν πολυ! Ιδίως αυτό με τον κρικο! Κρίμα η φθορά τους...
Θεωρούνται πράγματι ταληρα? Εννοώ, διαστάσεις και βάρος είναι στα πλαίσια του ταληρου?
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 14, 2017, 10:18:42 μμ »

Πολύ ωραία κομμάτια! Κρίμα που έχει τον κρίκο. Είναι 1 ή 1/2 τάληρο? Ρωτάω γιατί ο κρίκος φαίνεται πολύ μεγάλος για το κέρμα. Αν είναι τάληρο, το βάρος του πρέπει να είναι γύρω στα 29,3 γραμμάρια. Το δε τιράζ του είναι 356000. Αρκετά πιο σπάνιο από το προηγούμενο τάληρο που μας παρουσίασες του 1794. Γιατί δεν βγάζεις (πολύ προσεκτικά) τον κρίκο? Είναι κάτι που συνηθίζεται και δίνει νομίζω περισσότερη αξία στον νόμισμα. Για παράδειγμα, στις περισσότερες δημοπρασίες τα κέρματα έχουν βγαλμένο τον κρίκο. Προφανώς χτυπάει πιο καλά στο μάτι.
Όσο για το δεύτερο τάληρο είναι ένα κοινό ecu των 29,48 γραμμαρίων περίπου. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι δεν είναι γνήσιο? Γιατί εγώ (με κάθε επιφύλαξη γιατί η φωτογραφία δεν είναι πολύ διαφωτιστική) από την εξέταση που του έκανα νομίζω πως πρόκειται για γνήσιο. Τουλάχιστον δεν διαπίστωσα κάτι ύποπτο. Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα μιας και το έχεις στα χέρια σου.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 14, 2017, 10:38:36 μμ »

Thaler (θυμισε μου το ονομα σου Ντροπή ) προκειται για ολοκληρο ταληρο.εχει μεγεθος οσο και το πρωτο που ανεβασα.απλα ο κρικος ειναι πολυ μεγαλος κ φαρδυς και δημιουργει αυτην την εντυπωση.το ecu εχω την υποψια οτι προκειται για πλαστο κυριως λογω της υφης του κ το πως το νιωθω στο χερι..μου δινει την εντυπωαη για ψευτικο..βεβαια και τα δυο τα ειχα παρατημενα σε μια ακρη γιατι τα θεωρησα πολυ κατωτερα απο τα αλλα κ δεν ασχοληθηκα ποτε με αυτα.επισης και τα δυο ητςν μεσα σε ενα λοτ που ειχα παρει με πολλα κερματα-τοκενκαι δεν θεωρησα οτι ηταν αξια προσοχης.ετσι,ουτε τα ζυγισα ποτε ουτε εψαξα παραπανω για αυτα..τωρα ομως μου δινεται η αφορμη να τα ψςξω λιγο παραπανω.το "ιταλικο" θεωρω οτι ειναι γνησιο μιας κ ειναι σε κρικο κ φαινεται κ η φθορα του απο το φορεμα του σαν κοσμημα.το ecu ομως το νιωθω σαν κατι αποτυχημενες κοπιες σε αλπακα η αλλα λευκα μεταλλα που συνηθιζουμε να βλεπουμε σε παγκους αλλα να εχει οξειδωθει.βεβαια εχει πολυ μεγαλη φθορα που δεν δικαιολογειται για κοπια..επισης εχει καποια ιχνη σαν απο επιχρυσωση..μεσα στο σκ θα το ελεγξω καλυτερα μιας κ θα εχω χρονο.οτι νεοτερο θα ενημερωσω..χαιρομαι που σας αρεσαν κ που συνεβαλα κ εγω στο θεμα εστω και με αυτα τα ελαχιστα κομματια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 14, 2017, 10:41:47 μμ »

Κι όμως εμένα μ'αρεσουν πολυ! Ιδίως αυτό με τον κρικο! Κρίμα η φθορά τους...
Θεωρούνται πράγματι ταληρα? Εννοώ, διαστάσεις και βάρος είναι στα πλαίσια του ταληρου?

ναι γιωργο.θεωρουνται ταληρα με την ευρυτερη εννοια και οι προδιαγραφες τους ειναι μεσα στα πλαισια του ταληρου..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 14, 2017, 11:02:30 μμ »

Φίλε kostakis88 το όνομά μου είναι Στέλιος.
Παράθεση
.βεβαια εχει πολυ μεγαλη φθορα που δεν δικαιολογειται για κοπια
Αν πρόκειται για κόπια, ίσως να είναι παλιά και έχει φθαρεί.
Πάντως επιμένω πως θα πρέπει να είναι γνήσιο. Τουλάχιστον από όσες λεπτομέρειες έχουν διασωθεί, δεν προκύπτει κάτι το παράξενο. Αν το εξετάσεις καλύτερα, πες μας τα συμπεράσματά σου.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 14, 2017, 11:20:15 μμ »

Στελιο,αν προκειται για καποια παλια κοπια,τοτε εχει μια αξια,που θα μπορουσε να ειναι κ μεγαλυτερη απο την αξια ενος γνησιου.εγω αναφερομαι σε συγχρονη κοπια...βεβαια,αυριο θα το εξετασω οσο καλυτερα μπορω,θα παραθεσω στοιχεια κ νεες φωτο και οτι προκυψει!και θα ανεβασω κ νεες φωτο ολων των κομματιων ωστε να τα δειτε καλυτερα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 15, 2017, 04:38:51 μμ »

συνεχιζω στο ποστ αυτο με νεες φωτο..ξεκιναω με φωτο απο την επιγραφη του edge απο το πρωτο crucione την οποια δεν την ειχα ανεβασει..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 15, 2017, 04:41:41 μμ »

και συνεχιζω με μια συγκριτικη φωτο μεγεθους για τα δυο crucione..στελιο,οπως βλεπεις και αυτο με τον κρικο ειναι ολοκληρο και οχι μισο.ο κρικος ειναι τεραστιος.δειχνει λιγο πιο μικρο γιατι εχει φαγωμενη περιμετρο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 15, 2017, 05:51:25 μμ »

συνεχιζοντας,βαζω μερικες φωτο απο το ecu που με κανουν να πιστευω οτι προκειται για κοπια και οχι για γνησιο.επισης,στην μια φωτο φαινεται και το σημειο που ειναι σαν να εχει επιχρυσωση,και ακολουθουν και φωτο απο 3 αλλα μεγαλα νομισματα (2 ρουμανικα κ ενα πολωνικο) τα οποια ειναι πλαστα απο λευκο μετταλο και με καποια μικρη οξειδωση καποια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 15, 2017, 05:53:51 μμ »

αυτα για την ωρα..ξεχασα να τα μετρησω κ να τα ζυγισω πρωτου τα ξαναβαλω στην θεση τους,οποτε χρωσταω μετρησεις..επισης αργοτερα θα ανεβασω κ μεγαλες φωτο απο τα 4 κερματα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 15, 2017, 06:31:54 μμ »

Στις πρώτες φωτο του ecu, οι "τρυπες" και τα κοψίματα που φαίνονται στην περιφέρεια και το rim, είναι ατέλειες χυτευσης! Δεν είμαι ο πλέον ειδικός στα νομίσματα, αλλά έχω δει τις εικόνες πολλές φορές σε ατσάλι και λίγο διαφορετικά σε αλουμινιο. Και η επιφάνεια με τους πόρους υποδηλώνει χυτο αντικειμενο...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 15, 2017, 08:30:25 μμ »

και εγω αυτο πιστευω γιωργο και ισχυριζομαι οτι δεν ειναι γνησιο..απο την αλλη (χωρις να σημαινει οτι μου αλλαζει αποψη) πως μπορει να εχει τοση φθορα μια κοπια??ειδικα αν προκειται για ενα κοινο ecu οπως ειπε και ο στελιος.θα μπορουσαν να βρουνε ενα καλυτερο δειγμα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 40
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences