Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:45:59 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμές του 1935  (Αναγνώστηκε 8173 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 24, 2017, 04:31:24 μμ »

Χμμμμ..... 2.000 χαρτονομίσματα είναι 20 δεσμίδες. Δεν μου φαίνεται κάτι ασυνήθιστο...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 24, 2017, 05:55:55 μμ »



Και για να αναφερθούμε σε τιμές λιανικής, θα έλεγα ότι το πρώτο χαρτονίσμα αξίζει μέχρι 1/2 του ακυκλοφόρητου (ίσως και λιγότερο) και το δεύτερο 1/4 του ακυκλοφόρητου (λίγο πάνω, λίγο κάτω).
Για τιμές χονδρικής... άλλη συζήτηση...


Βαση αυτων που αναφερεις ο φιλος θα επρεπε με κλειστα τα ματια να εχει δωσει ηδη τα δεκα τεμαχια!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:05:35 μμ »

Όταν τα έδειξα...Βασικά φίλε μου να σε κάνω να καταλάβεις έχω στη κατοχή μου πάνω από 2000 χιλιάδες κομμάτια.διαφορων ειδών.ενας υποτίθεται συλλέκτης Αγγλος μου είπε να τα πάρει όλα σκούπα 11.000 ευρω κ αρνούμαι να πιστέψω πως είναι δυνατόν κάποιος να δώσει τόσα λεφτά.

Φιλε δεν γνωριζω τι και τι κομματια εχει η συλλογη σου. Πρωτον και καλυτερο αυτο.
Ενα το κρατουμενο λοιπον .

Δευτερον:
Εαν εισαι σε μεγαλο κεντρο οπως η Αθηνα ή η Θεσσαλονικη πχ μπορεις να ερθεις σε επαφη με καλους γνωστες των χαρτονομισματων και να σου πουν με το χερι στην καρδια ποσο αξιζει η συλλογη σου.
Πχ ο Βαγγελης οπου μιλησε ηδη στα ποστ σου.

Τριτον:

Εχε υποψιν σου οτι σε μια ποσοτικη καλη συλλογη πχ 2,000 τεμαχιων διαφορετικων (τα οποια ομως προσωπικα δεν γνωριζω τι και τι εχουν μεσα αρα κανωμε κουβεντα θεωρητικη)
οταν πχ εχουν μια αξια ΑΛΦΑ πχ 15,000 ευρω (πχ ειπα οχι πως τα κανουν διοτι δεν την εχουμε δει) και βρεθει ενας να σου τα παρει μια μιας (πχ ο Αγγλος) φυσικο ειναι να μπορει να δοθει και στα 2/3 της τιμης (πχ τα 10,000 ή τα 11,000 ) διοτι ξεφορτωνεσε τα παντα εν μεσω μιας ριπης!!
Ειναι μεγαλη αβαντα αυτη παρα να προσπαθησεις να τα διωξεις ενα , ενα , πεντε πεντε , δεκα δεκα και μια στιγμη να εξαφανιστουν τα  καλα και να σου μεινουν πισω τα κοινα να εχεις παρει τα μισα απο οσα  υπολογιζες και να προσπαθεις μετα εξι μηνες , ενα χρονο και να τα βλεπεις εκει απουλητα!!

Ελπιζω να καταλαβες το νοημα των οσων ειπα.

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:08:57 μμ »

Αν εχει ο φίλος  ο Peter γνωστω Αγγλο και δινει αυτα τα χρήματα  θα τον παρακαλούσα να με φέρει σε  επαφή  να του δώσω την συλλογή μου.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:26:23 μμ »

Και για να αναφερθούμε σε τιμές λιανικής, θα έλεγα ότι το πρώτο χαρτονίσμα αξίζει μέχρι 1/2 του ακυκλοφόρητου (ίσως και λιγότερο) και το δεύτερο 1/4 του ακυκλοφόρητου (λίγο πάνω, λίγο κάτω).
Για τιμές χονδρικής... άλλη συζήτηση...

Βαση αυτων που αναφερεις ο φιλος θα επρεπε με κλειστα τα ματια να εχει δωσει ηδη τα δεκα τεμαχια!!  Κλείσιμο ματιού

Χμμμ... με βάση τη θεωρία, περίπου τόσο αξίζουν στη λιανική (αν τα δώσει ένα-ένα). Αν τα δώσει και μαζεμένα, ακόμα καλύτερα.

Από εκεί και πέρα, με τρώνε τα δάχτυλά μου να γράψω ότι όλο και κάποιος θα βρεθεί να τα πάρει 30 ευρώ και να τα πουλήσει 60-100 ευρώ ως "επιεικώς ακυκλοφόρητα" (κατά το αυστηρώς ακυκλοφόρητα). ;-)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:47:48 μμ »

Απο την στιγμη που ο καταλογος Γιωργο τα εχει αυστηρα ακυκλοφορητα 50 ευρω ποιος θα δωσει τα 60-100;;;

Δεν μιλαμε και για τιποτα δυσευρετο νομιζω ε;;;

Υπαρχουν  αρκετα στην αγορα και το ξερεις και το ξερω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:58:06 μμ »

Να σου πω την αμαρτία μου, έχω μείναι σε τιμές "προ κρίσης". Για αυτό αποφεύγω να λέω νούμερα.

Και για να αναφερθούμε σε τιμές λιανικής, θα έλεγα ότι το πρώτο χαρτονίσμα αξίζει μέχρι 1/2 του ακυκλοφόρητου (ίσως και λιγότερο) και το δεύτερο 1/4 του ακυκλοφόρητου (λίγο πάνω, λίγο κάτω).
Για τιμές χονδρικής... άλλη συζήτηση...

Βαση αυτων που αναφερεις ο φιλος θα επρεπε με κλειστα τα ματια να εχει δωσει ηδη τα δεκα τεμαχια!!  Κλείσιμο ματιού

Χμμμ... με βάση τη θεωρία, περίπου τόσο αξίζουν στη λιανική (αν τα δώσει ένα-ένα). Αν τα δώσει και μαζεμένα, ακόμα καλύτερα.

Από εκεί και πέρα, με τρώνε τα δάχτυλά μου να γράψω ότι όλο και κάποιος θα βρεθεί να τα πάρει 30 ευρώ και να τα πουλήσει 60-100 ευρώ ως "επιεικώς ακυκλοφόρητα" (κατά το αυστηρώς ακυκλοφόρητα). ;-)

Ανασκευάζω, λοιπόν:
Με βάση τη θεωρία αξίζουν λιγότερο.............. κάποιος θα προσπαθήσει να τα πουλήσει γύρω στα 50 ευρώ ως "επιεικώς ακυκλοφόρητα"...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 24, 2017, 07:02:37 μμ »

Να ευχηθουμε λοιπον αυτου του καποιου που θα τα παρει 30 και θα προσπαθησει να τα δωσει 50 καλη πωληση;; Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Peter
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 24, 2017, 07:18:17 μμ »

Φίλε heraklioti σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και για το χρόνο σου,όπως κ όλους τους υπόλοιπους.ειναι περίπλοκη η κατάσταση με τα χαρτονομισματα.πολλα πράγματα παίζουν ρόλο τελικά στη τιμή.
Καταγράφηκε
Peter
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 24, 2017, 07:45:51 μμ »

Φιλε heraklioti εχω αρκετες δεσμιδες σαν αυτα που θα ανεβασω τωρα...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 24, 2017, 07:59:56 μμ »

Για να μην κουραζεσαι διαβασε παρακατω


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35463.0
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 24, 2017, 08:38:29 μμ »

Και αυτο !!!!

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=21425.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 24, 2017, 08:38:46 μμ »

Σαν πολλές δεσμίδες να σκάνε τελευταία από τους τοίχους...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 24, 2017, 08:42:53 μμ »

Και αυτο!!

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33106.30


Εαν νομιζεις φιλε οτι μονο εσενα εκατσαν δεσμιδες κατοχικες υπαρχουν παρα μα παρα πολλες!!

Και η τιμη τους συνεχεια κατρακυλαει προς τα κατω οσο βγαινουν καινουριες.
Απο τοιχους , απο μπαουλα , απο υπογεια , απο ανωγεια , απο ισογεια και απο οπου φανταστης!!

Μονο δωσε τα στον Αγγλο διοτι τον εχεις πιασει κοτσο και δεν το ξερεις ακομη!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:29:52 μμ »

O Γερμανός τραπεζιτης μετατράπηκε σε Άγγλο Dealer..... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences