Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:34:39 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτά 1849 doubled die obverse (DDO) κ βαθμός;  (Αναγνώστηκε 9085 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2017, 05:44:08 μμ »

Ανεβαζω ενα ωραιο 10λεπτο 1849
Ωραίο AU!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 18, 2017, 06:21:49 μμ »

Μια σκαλα πανω στον βαθμο μια σκαλα κατω ειναι σαν να εχεις πεσει μεσα.
Δεδομενου οτι το εστειλες στην ποιο αυστηρη εταιρια στςι πιστοπιησεις (και μπραβο σου για αυτο) το καλο της υποθεσης ειναι οτι πηρε καθαρο τον βαθμο!!
Αυτο παιζει την μεγαλυτερη σημασια!!

Καλοριζικο.

Καλορίζικο Γιάννη!! Το ίδιο πιστευω και εγώ με το Γιώργο. Η NGC στα χάλκινα είναι πολύ αυστηρή, και καλά κάνει!! Όσοι γνωρίζουν έστω και λίγο,αμέσως καταλαβαίνουν τη σημαίνει πιστοποίηση NGC και το
κύρος που έχει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 18, 2017, 06:22:12 μμ »

Τι λέτε να γράψει αν το στειλω παιδιά; Ευχαριστώ asimako  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 18, 2017, 06:24:44 μμ »

αν μπορείς μας βγάζεις λίγο ποιό φωτεινές φωτογραφίες. αν γίνετε.
πάντως δείχνει για AU.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 18, 2017, 06:25:04 μμ »

Χαμηλο αου..50-53..ομορφο κομματι που χρειαζεται συντηρηση αν βλεπω καλα λογω καποιων πρασινιλων που πανε να ξεκινησουν στο πανω δεξια τμημα του.εκτος κ αν ειναι παιχνιδι της φωτο...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 18, 2017, 06:25:54 μμ »

Χαμηλο αου..50-53..ομορφο κομματι που χρειαζεται συντηρηση αν βλεπω καλα λογω καποιων πρασινιλων που πανε να ξεκινησουν στο πανω δεξια τμημα του.εκτος κ αν ειναι παιχνιδι της φωτο...
+1
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 18, 2017, 06:48:12 μμ »

XF
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 18, 2017, 06:57:57 μμ »

Η συντηρηση για μενα επιβαλετε οπως ειπε καποιος διοτι θα αναδειξει περισσοτερο το νομισμα.
Τωρα ως προς την βαθμολογηση εγω βλεπω ισως και εμ ες χαμηλο εαν δεν κοπει,  που δεν πρεπει να κοπει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 18, 2017, 07:00:50 μμ »

επειδή υπάρχει μεγάλη διαφορά.....απο XF έως MS, εγώ θα ξαναέλεγα καλύτερες φωτο. Λιγο ποιο φωτεινές ίσως.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 18, 2017, 09:06:58 μμ »

Το νομισμα απο τις φωτογραφίες δεν φαινεται να εχει αναγκη συντήρησης. Χειροτερο θα το κανουν και οχι καλύτερο. Εχω στειλει για συντήρηση και δεν μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος (για χάλκινα). Απο φθορα ελάχιστη στο σταυρο στα σημεία που ειναι σκουρόχρωμος,  και στα ψηφια 4 και 9. Δυνατό AU.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 18, 2017, 09:46:55 μμ »

η NGC μετά την κόντρα με την PCGS ειδικά έχει γίνει πολύ αυστηρότερη μου φαίνεται.. κοιτάξτε δυο παλιότερα 45 άρια της:
http://www.pegasusauctions.com/r699-greece-othon-10-lepta-1849-quot-small-crown-quot-athens-ngc
http://www.ebay.com/itm/201962766602


Γιάννη καλοριζικη η δεκαρα.
Της pegasusauctions ειναι καλυτερο απο το XF40 που ανεβασες. Ευκολα διακρίνεται η φθορά των νομισμάτων. Ειναι τα σημεια που εχουν πιο ανοιχτο Χρώμα.  Στο 40 ολα τα γράμματα στη λεξη λεπτα, ημερομηνια στον θυρεο....εχουν αποχρωματιστει σε αντιθεση με το 45.
 Το 45 ειναι σε καλύτερη κατασταση, το 40 εχει καλύτερο strike για αυτο και....ξεγελαει.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 18, 2017, 11:51:06 μμ »

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια..πάντως μεγάλη απόκλιση υπάρχει..ίσως να μην βοηθούν οι φωτογραφίες όπως έγραψε κ ο Μιχάλης..Στα δικά μου μάτια είναι ms. Έχει πεντακάθαρα πεδία και μηδενική φθορά στον οπισθότυπο. Μπροστά φαίνονται κάποιοι αποχρωματισμοι σε κάποια σημεία στον σταυρό. Αυτά..
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 19, 2017, 12:38:55 μμ »

Γιάννη καλοριζικη η δεκαρα.
Της pegasusauctions ειναι καλυτερο απο το XF40 που ανεβασες. Ευκολα διακρίνεται η φθορά των νομισμάτων. Ειναι τα σημεια που εχουν πιο ανοιχτο Χρώμα.  Στο 40 ολα τα γράμματα στη λεξη λεπτα, ημερομηνια στον θυρεο....εχουν αποχρωματιστει σε αντιθεση με το 45.
 Το 45 ειναι σε καλύτερη κατασταση, το 40 εχει καλύτερο strike για αυτο και....ξεγελαει.
Εν μέρει θα συμφωνήσω και για λόγους 'τεχνικού' grading. Από θέμα eye appeal παντως πιστέυει οτι υπερτερεί συνολικά το 40άρι μου, πόσο μάλλον ανα λάβουεμ υπ' όψιν π.χ. τους μικρούς κρατήρες στο θυρεό του 45αριού της pegasus κλπ.
Πάντως να αναφέρω οτι λόγω του πιστοποιημένου mint error το κομμάτι μου είναι στην κατηγορία του το Top Pop  Άνεση
https://www.ngccoin.com/census/world/greece/sc-148/10l/?c=323263
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 19, 2017, 12:41:35 μμ »

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια..πάντως μεγάλη απόκλιση υπάρχει..ίσως να μην βοηθούν οι φωτογραφίες όπως έγραψε κ ο Μιχάλης..Στα δικά μου μάτια είναι ms. Έχει πεντακάθαρα πεδία και μηδενική φθορά στον οπισθότυπο. Μπροστά φαίνονται κάποιοι αποχρωματισμοι σε κάποια σημεία στον σταυρό. Αυτά..
Συμφωνώ, το κομμάτι είναι καταπληκτικό κι αξίζει πιστοποίηση, αν θες στο στέλνω εγώ με την επόμενη (σύντομη) αποστολή μου. 
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 19, 2017, 01:50:10 μμ »

Εν μέρει θα συμφωνήσω και για λόγους 'τεχνικού' grading. Από θέμα eye appeal παντως πιστέυει οτι υπερτερεί συνολικά το 40άρι μου, πόσο μάλλον ανα λάβουεμ υπ' όψιν π.χ. τους μικρούς κρατήρες στο θυρεό του 45αριού της pegasus κλπ.
Πάντως να αναφέρω οτι λόγω του πιστοποιημένου mint error το κομμάτι μου είναι στην κατηγορία του το Top Pop  Άνεση
https://www.ngccoin.com/census/world/greece/sc-148/10l/?c=323263

Και εγω μεταξυ των δυο....το δικο σου θα προτιμούσα. Ειναι πιο ομορφο.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences