Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:42:49 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση - Δεσμίδα χαρτονομισμάτων  (Αναγνώστηκε 25841 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 10, 2017, 01:30:48 μμ »

Αγαπητέ φίλε gemuncey,

Ο συλλέκτης δε θα σπαταλήσει χρήματα για να αποκτήσει 1000 τεμάχια του ίδιου χαρτονομίσματος προφανώς, αλλά θα τα σπαταλήσει για να αποκτήσει μία ΔΕΣΜΙΔΑ των 1000 τεμαχίων, ατόφια!!!!! Με το σπάγκο της, τα χαρτονάκια και τη σφραγίδα στον πάτο!!!

Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή;; Τόσο δύσκολο είναι;;; Δε μαζεύουν όλοι 1 τεμάχιο από κάθε νόμισμα και χαρτονόμισμα, αλλά όσοι διαθέτουν χρήματα θα αποκτήσουν και το κάτι διαφορετικό, όπως αυτές οι δεσμίδες των 10 και 20 ΔΡΧ που έχω στην κατοχή μου.

Και εσύ αν είχες πάρα πολλά λεφτά, δε θα είχες το ίδιο σκεπτικό. Αν έπεφτε στην αντίληψή σου κάτι παρόμοιο, θα το βούταγες πριν στο πάρουν οι άλλοι.

Σκέφτομαι λάθος; Αν ναι ευπρόσδεκτα, τα όποια σχόλια !

Και για να πέσει η τιμή των 10ΔΡΧ στα τάρταρα, ακόμα μία χιλιάδα με αριθμό 682001
Ωραιος Σαρκασμός ;Dαλλα 16 χιλιαρικακια στην τσεπη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο .(τουλαχιστον 16 Άνεση
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 10, 2017, 01:35:32 μμ »

Εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει προσφορα στα 16 και ζητω συγνωμη απο τον κυριο για την δυσπιστια μου.
Καθολου δεν καταλαβαινω γιατι μετα απο τετοια προσφορα βρισκεται εδω και χαλα σαλιο.
Ή μαλλλον καταλαβαινω καλα. Ο λογος ειναι οτι δεν γνωριζει την αγορα και δεν γνωριζει φυσικα οτι ο προηγουμενος που εβγαλε εδω ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ δεσμιδες(ναι για τον Αντωνη μιλαω) στο τελος τα χαριζε.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 10, 2017, 01:37:06 μμ »

Όμως ακόμα και αυτό το "πέταγμα" μπορεί να αντικρουστεί, με μία κλασσική ατάκα " δεν υπάρχουν όρια στο συλλεκτισμό, ο καθένας δίνει όσα θέλει για ένα κομμάτι που του αρέσει"

Εγώ θα έλεγα "Γιατί να το πάρει ακριβότερα, αφού μπορεί να το πάρει φτηνότερα."



όπως καταλαβαίνουμε, οι συλλέκτες που ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους κομμάτια, είναι απειροελάχιστοι.
Λέω απειροελάχιστοι, σύμφωνα με τα λεγόμενα των πρώτων εκτιμήσεων " ποιος θα βρεθεί να τα πάρει" "δεν θα μπορέσεις να τα δώσεις" κτλ κτλ, που φανερώνει ότι τουλάχιστον εντός Ελλάδας δεν υπάρχει συλλεκτικό ενδιαφέρον.

Το πρόβλημα που δημιουργείται με την εκτίμηση αυτών των δεσμίδων είναι η κατάστασή τους. Αν ήταν σε άριστη κατάσταση και όλα (ή σχεδόν όλα) τα χαρτονομίσματα ακυκλοφόρητα, εύκολα θα πουλιώντουσαν για 1000 ή για 4000 ευρώ. Στην κατάσταση που είναι, όμως, ο άλλος το σκέφτεται. "Άσε να φυλάξω τα λεφτά μου, μήπως εμφανιστεί καμιά καλύτερη" (και θα εμφανιστεί)...

Ειδικότερα, ένας συλλέκτης δεσμίδων θα σκεφτόταν "Αν τις πάρω αυτές τις δεσμίδες, θα είναι... αηδία δίπλα στις άλλες..."



Και ο Ηρακλειώτης από την αρχή επισήμανε ότι το πρόβλημα είναι εδώ:

Το προβλημα οπου θα αντιμετωπισεις ειναι οτι εχεις 1000 χαρτονομισματα αου++ (δεν λεω ακυκλοφορητα ενω ειναι μερικα αλλα παλι οχι διοτι δεν ξερουμε τι ζημια μπορει να εχει παθει το χρωμα περιμετρικα απο το φως. Εκτος των χτυπηματων στην τσακιση η οποια και αυτη τα ριχνει δυο σκαλες κατω τα αρχικα αρχικα χτυπημενα)

(Αν και διαφωνώ με το αου++.)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2017, 01:49:08 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 10, 2017, 02:06:14 μμ »

Να ενημερώσω εγκυκλοπαιδικά, ότι ενδιαφέρον για τα "κατοχικά" υπάρχει στη Γερμανία, όπου πολλοί μαζεύουν εκδόσεις "κατεχομένων χωρών". (Και ας μην πεταχτεί κανένας να δώσει πολιτική προέκταση σ' αυτό, γιατί απλούστατα δεν υπάρχει...) Δεν ξέρω αν το ενδιαφέρον αυτό περιλαβάνει και τα συγκεκριμένα, που είχαν εκδοθεί αμέσως πριν τον πόλεμο...

Οι ποσότητες είναι τόσο μεγάλες, που μια χαρά βολεύονται και οι Γερμανοί. Οι τιμές εκεί είναι κάπως ψηλότερες από την Ελλάδα, αλλά μην φανταστείτε τίποτα "θεαματικό".
edit: Να προσθέσω εδώ ότι οι Γερμανοί δεν είναι "κουτόφραγκοι". Ξέρουν καλά τι είναι το ακυκλοφόρητο και ξέρουν πόσο εύκολα βρίισκεται το κάθε χαρτονόμισμα.

Ενδιαφέρον από άλλες χώρες... Όσοι Έλληνες ενδιαφέρονται για ισπανικά χαρτονομίσματα, άλλοι τόσοι Ισπανοί ενδιαφέρονται για ελληνικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2017, 02:15:41 μμ από sac » Καταγράφηκε
SX6X
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 10, 2017, 04:28:23 μμ »

Τα υπόλοιπα τούβλα που υπάρχουν θα τα μάθουμε;
Διανύουμε και την εβδομάδα των παθών ευκαιρία ειναι
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 10, 2017, 04:55:38 μμ »

Το "καλό πράμα" δεν εμφανίζεται δημόσια. Πάει κατευθείαν "εκεί που πρέπει".

Άλλωστε... και η "διακριτικότητα" συμπεριλαμβάνεται στην τιμή...
Καταγράφηκε
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 10, 2017, 05:11:31 μμ »

Τι άγχος κι αυτό με τα τούβλα που πέσανε στην αγορά. Μακάρι να τα πουλήσει ο φίλος στις τιμές που λέει ότι έχει βρει πελάτη. Αν δεν ισχύουν αυτά που λέει τότε αργά η γρήγορα τα τούβλα θα γυρίζουν από τα γνωστά μαγαζιά του Κέντρου της Αθήνας οπότε οι γνώστες φαντάζομαι θα μάθετε τι και πώς... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 10, 2017, 05:23:28 μμ »

Συνονόματε, μου θύμισες αντικομου.νιστικό ανέκδοτο. Κάποιος θεολόγος στο Λύκειο μας το είχε πει.

Κάπου στη Σοβιετική Ένωση, ο πολιτικός επίτροπος (κομισάριος) του τάγματος έκανε προπαγάνδα...
_ Σύντροφοι, βλέπετε πουθενά τον θεό;
_ Όχι, δεν τον βλέπουμε.
_ Άρα ο θεός δεν υπάρχει!
Εδώ (και καλά) πετάγεται ο καλός χρισταινός του τάγματος:
_ Σύντροφοι, βλέπετε πουθενά το μυαλό του συντρόφου επιτρόπου;
_ Όχι, δεν το βλέπουμε.
_ Άρα δεν υπάρχει!

Έτσι και οι δεσμίδες και τα μασούρια. Ξέρουμε ότι υπάρχουν κι ας μην τα βλέπουμε.
(Για τον θεό διατηρώ επιφυλάξεις, αλλά δεν ενδιαφέρουν το φόρουμ.)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:01:33 μμ »

Φιλε Γιωργο και φιλε Μπαμπη καπου ειπατε οτι κανω τον αβανταδορο.
Δεν κανω κανεναν αβανταδορο.
Απο το πρωτο μου μηνυμα εξηγησα πως εχει η κατασταση πριν καν γνωρισω την υπαρξη και αλλων δεσμιδων των 1000 τμχ !!
Στο τελος του μηνυματος μου ειπα χαρακτηριστικα:
Και 1000 ευρω να την παρει καποιος (υποθετικα) και να προσπαθηση να την πουληση σπασμενη με 2 ευρω το κομματι θα του παρει εναν χρονο!! Εναν ολοκληρο χρονο!!
Ποιος νοημον εμπορος θα το εκανε αυτο;;
ΚΑΝΕΙΣ !!
Απο την στιγμη λοιπον οπου φανηκε και δευτερη δεσμιδα και γνωριζωντας προσωπικα οτι σπανε καποιοι πωλητες μικρες δεσμιδες και τις δινουν αριστερα και δεξια με 3 ευρω το κομματι πχ λετε τωρα να αντεξει η αγορα την υπαρξη των χιλιαδων κομματιων οπου εμφανιστηκαν;;;
Παει !! Οσοι αγορασαν πολλες μικρες με σκοπο την μεταπωληση την ηπιαν την πορτοκαλαδα!!

Αλλα για μενα που ειμαι βιτσιοζος και παντα μου αρεσαν τα παραξενα ενα αλφα ποσον το εδινα για δυο δεσμιδες ζευγαρακι Δημητρα και Ποσειδωνα για να κρατηθουν ετσι!! Χιλιαδες!!

Αρα  δεν αβανταρω κανεναν !!
Και εχω τα μπεσα και τα λεω παντα δημοσια και οχι κατω απο το τραπεζι (οπως μερικοι μερικοι επικαλουνται)
Και μαλιστα στην συγκεριμενη περιπτωση εδωσα δημοσια και την μεγαλυτερη πιθανη εκτιμηση δεσμιδας (1000 ευρω) οταν ο Αντωνης εδωσε 500 και ο Γιωργος ο αλλος εδωσε το πολυ 800 οπως ειπε χαρακτηριστικα!!

Και θεωρω πλεον κουτο τον οποιοδηποτε απο εδω μεσα που θα παει πλεον σε ενα μαγαζι με συλλεκτικα και δωσει πανω απο ενα ευρω για μια Δημητρα ή για εναν Ποσειδωνα!!
Διοτι τωρα ξεουμε τι κρυβωταν τοσα χρονια πισω!! ΧΙΛΙΑΔΕΣ!!!
Φιλικα προς ολους
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:39:40 μμ »

Το κανει εις γνωσιν του φιλε Κωστα ο Βασιλης και το διασκεδαζει!!  Χαμόγελο
............
Παντως Βασιλη εαν μεινει τιποτα να γλυψω και εγω κανενα κοκαλακι θυμισου με!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εγώ πάντως θα ξεκαθάριζα δύο πράγματα, πρώτα σ' αυτόν τον Βασίλη (και μετά στους υπόλοπους).

1. Μην προσπαθείς να πουλήσεις εδώ μέσα φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

2. Κόψε τις μπαρούφες, γιατί μπορεί να βρεθεί έστω και ένας να τις χάψει (και βρέθηκαν δυο-τρεις)...

(Να ζητήσω συγγνώμη από όσους "έχαψαν τις μπαρούφες". Αν δεν ξέρεις... μπορεί να σου συμβεί.)

Τέλος πάντων, δικό σου είναι το φόρουμ, ό,τι νομίζεις κάνε...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:50:54 μμ »

Συγνωμη βρε Γιωργο αλλα :

Απο τα λεγωμενα τα δικα μου!!
Απο τα λεγομενα του Αντωνη!!
Απο τα λεγομενα του αλλου Γιωργου (γιο δεν θυμαμε το νουμερο που γραφει)

Υπαρχει περιπτωση να πιστεψε κανεις εδω μεσα οτι τα χαρτονομισματα κανουν 16,000;;;;;;

Μην μας τρελενεις τωρα βρε Γιωργο!!!

Νοημονες μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε ολοι!!
Ελεος!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:52:07 μμ »

Νομίζω κανείς δεν πίστεψε ότι κάνουν τόσα.
Υποθετικά μιλάμε.
Τα ποσά αυτά είναι το λιγότερο ανήκουστα.
Καταγράφηκε
Sportbillis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:33:53 μμ »

Εγώ όπως ξαναείπα, γράφτηκα στο σάιτ σας πριν 5-6 μέρες, μόνο και μόνο για να πάρω μία εκτίμηση..

Το ότι προέκυψε το ενδιαφέρον από εξωτερικό το οφείλω στον τραπεζίτη ξάδερφό μου που είχε την ιδέα να τις δείξει σε συναδέλφους του (Αυστριακούς, Γερμανούς), που ξέρει ότι έχουν μανία με χαρτονομίσματα από το '40.

Ούτε να κάνω τον καμπόσο θέλω, ούτε τίποτα. Ούτε καν σας ξέρω, και επίσης το επάγγελμα μου δεν έχει καμία σχέση με νομίσματα κλπ.

Η επαφή που είχα μαζί σας είναι η πρώτη και η τελευταία λοιόν, καθότι το μόνο που ήθελα ήταν μία εκτίμηση ώστε να μη με πιάσουν κορόιδο.

Από κει και πέρα, σχόλια του στυλ "Τι κάθεται και μιλάει ακόμα εδώ ο Sportbiliis και δεν πάει να τα πουλήσει" τα θεωρώ τουλάχιστον άστοχα και εμπαθή.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο,

Σας ευχαριστώ!


Υ.Γ. Υπάρχουν 47 τέτοιες δεσμίδες, βρέθηκαν όλες στον ίδιο τοίχο, στο υπό κατεδάφιση σπίτι στο Παλαιό Ψυχικό, που ανέφερα και στο αρχικό μου σχόλιο στην πρώτη σελίδα.. Σας έβγαλα τυχαία τη μία, μετά μία δεύτερη και μετά μία τρίτη..

Τις υπόλοιπες σας αφήνω να τις φανταστείτε..
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:37:47 μμ »

Παράθεση
Υπάρχουν 47 τέτοιες δεσμίδες

ΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ....τώρα μπορώ να πω ότι η τιμές όντως θα πέσουν.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 10, 2017, 10:25:02 μμ »

Εγώ όπως ξαναείπα, γράφτηκα στο σάιτ σας πριν 5-6 μέρες, μόνο και μόνο για να πάρω μία εκτίμηση..

Το ότι προέκυψε το ενδιαφέρον από εξωτερικό το οφείλω στον τραπεζίτη ξάδερφό μου που είχε την ιδέα να τις δείξει σε συναδέλφους του (Αυστριακούς, Γερμανούς), που ξέρει ότι έχουν μανία με χαρτονομίσματα από το '40.

Ούτε να κάνω τον καμπόσο θέλω, ούτε τίποτα. Ούτε καν σας ξέρω, και επίσης το επάγγελμα μου δεν έχει καμία σχέση με νομίσματα κλπ.

Η επαφή που είχα μαζί σας είναι η πρώτη και η τελευταία λοιόν, καθότι το μόνο που ήθελα ήταν μία εκτίμηση ώστε να μη με πιάσουν κορόιδο.

Από κει και πέρα, σχόλια του στυλ "Τι κάθεται και μιλάει ακόμα εδώ ο Sportbiliis και δεν πάει να τα πουλήσει" τα θεωρώ τουλάχιστον άστοχα και εμπαθή.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο,

Σας ευχαριστώ!


Υ.Γ. Υπάρχουν 47 τέτοιες δεσμίδες, βρέθηκαν όλες στον ίδιο τοίχο, στο υπό κατεδάφιση σπίτι στο Παλαιό Ψυχικό, που ανέφερα και στο αρχικό μου σχόλιο στην πρώτη σελίδα.. Σας έβγαλα τυχαία τη μία, μετά μία δεύτερη και μετά μία τρίτη..

Τις υπόλοιπες σας αφήνω να τις φανταστείτε..



Δεν ειναι εμπαθεια φιλε ουτε αστοχια.
Στο πρωτο ποστ ρωτησες τιμη. Στο επομενο ειπες οτι σου δινουν 16 και στο τριτο προσπαθησες να εξηγησεις γιατι αξιζουν αρκετα.
Περαν τουτου φυσικα και δεν εχεις σχεση με αυτα , γιατι αν ειχες δεν θα εκανες το μεγαλο λαθος που εκανες  στο ποστ αυτο. Πηρες τιμη στα 800. Για ξαναρωτα τωρα να δουμε τι τιμη θα παρεις. Στριφογύρισμα ματιών
Τα εκαψες!


Α!! Ρε Χανιωτη , που εισαι να σε δεις πριν γινεις μεγας συλλεκτης!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences