Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:53:44 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση - Δεσμίδα χαρτονομισμάτων  (Αναγνώστηκε 25843 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sportbillis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2017, 06:57:48 πμ »

Καλημέρα σε όλους,

Υπάρχει προς πώληση μία δεσμίδα των χιλίων χαρτονομισμάτων (10 ΔΡΧ του 1940) με αρίθμηση 691001-692000

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με την κοστολόγησή της;

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2017, 07:40:29 πμ από athas » Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2017, 07:52:28 πμ »

φιλε μου καλως ηρθες..πρεπει να βαλεις μια ωραια φωτο κ οταν γινει αυτο θα μαθεις συντομα αυτα που θελεις..
Καταγράφηκε
Sportbillis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2017, 08:08:34 πμ »

Τα χαρτονομίσματα..
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2017, 09:02:30 πμ »

ειναι παρα πολυ ομορφα κ πιστευω οτι σε καλη κατασταση τα περισσοτερα εκτος απο κατι ελαχιστα στις ακρες..τωρα απο τιμη δεν ξερω,οπως κ γενικα απο χαρτονομισματα τοσο καλα..σε μια ελληνθκη σελιδα ειδα οτι ακυκλοφορητο το πουλανε στα 6 ευρω το ενα αλλα λιγο δυσκολο να πιασεις αυτη την τιμη..αντε χαρτονομισματακηδες πεστε στον νεο φιλο μας ..καλημερα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2017, 08:45:35 μμ »

Πανω οπου λεγαμε οτι τα εχουμε δει ολα στην ζωη ηρθε και αυτο!!

Θες τιμη τωρα ε;;

Λιανικη

Τιμη 4,000 ευρω!!

Αλλα ποιος θα τα δωσει;;

Χοντρικη πες!!

Ποσο; 2,000 ευρω;;

Παλι ποιος θα τα δωσει και σε ποιο χρονικο οριζοντα θα παρει τα λεφτα του πισω!!

Εγω πχ ουτε στα 1000 δεν το σκεφτωμε να τα παρω οπου ειναι τρομαχτικη ευκαιρια!!

Εισαι πονοκεφαλος φιλε!!

Προσπαθησε να τα δωσεις λιγα λιγα γνωμη μου μπας και φυγουν και πιασεις οσο γινετε περισσοτερα.

Το προβλημα οπου θα αντιμετωπισεις ειναι οτι εχεις 1000 χαρτονομισματα αου++ (δεν λεω ακυκλοφορητα ενω ειναι μερικα αλλα παλι οχι διοτι δεν ξερουμε τι ζημια μπορει να εχει παθει το χρωμα περιμετρικα απο το φως. Εκτος των χτυπηματων στην τσακιση η οποια και αυτη τα ριχνει δυο σκαλες κατω τα αρχικα αρχικα χτυπημενα)

Αρα ολοι τωρα ξερουν οτι υπαρχουν 1000 χαρτονομισματα!!
Αυτο λειτουργει σαν κατασταλτικος παραγωντας για την τιμη τους και σαφως την ριχνει κατω των 4 ευρω οπου ξεραμε σημερα!!

Ελπιζω να σε βοηθησα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2017, 09:51:31 μμ »

Αφου πηρες την απαντηση σου να ρωτησω απο περιργεια αν επιτρεπετε
πως πευτει μια τετοια δεσμιδα στα χερια σου , βρεθηκε καπου καταχωνιασμενη ??
η στα χερια καποιου συλλεκτη ??
πρεπει ναχει  τρομερη ιστορια,
παιζει η εκδοχη ναναι πλαστα ??
φιλικα γιωργος
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2017, 09:59:43 μμ »

Και εγώ φίλε Γιώργο μόλις τα ειδα αυτές οι απορίες μου ήρθαν..
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2017, 10:02:50 μμ »

φιλε πουλατα 10-10 ή 20-20 σαν συνεχομενα παλι ισως....
εκτος εαν βρεθει κανενας τρελος που λεει ο ηρακλειωτης !

Ισως και ενα τηλ στον καραμητσο να κανει το παλικαρι ?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2017, 10:40:36 μμ »

Και δεκα δεκα να τα δωσει φιλε παλι πολλα ειναι!!
Θα υπαρξει κορεσμος!!
Και δυστηχως εχουν εμφανιστει και αλλα παλι συνεχομενα σε διαφορα δημοπρατηρια εδω και μηνες!!
Αρα κατι παιζετε κατι ξετρυπωσε απο καπου!!
Και εγω σε προσωπικο μηνυμα ζητουσα την διαδρομη για να φτασουν στα χερια του!!
Τα συγκεκριμενα δεν ειναι απο συλλεκτη συλλεκτης φανατικο οπως θα λεγαμε διοτι δεν προσεχτικαν και χτυπηθηκαν καποιες γωνιες!!
Επισεις η τραπεζα μας ειχε μαθει σε δεσμιδες των 40 τεμαχιων για εκεινη την εποχη.
Και τωρα βλεπουμε κατι διαφορετικο ανευ δεσμιδας επισημης και στην χιλιαδα πανω να μην υπαρχει κατι παλι επισημο απο την τραπεζα!!
Μιλαμε φυσικα για το 44 οπου το τελος ηταν κοντα για αυτα τα χαρτονομισματα αλλα και παλι . . .
Μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2017, 10:57:54 μμ »

Παιδια,μην σας φαινεται παραξενο!κατα καιρους εχουμε δει πραγματα που δεν πιστευαμε οτι υπηρχαν!μιλαμε για κατοχικα χαρτια που υπαρχουν αφθονα..να σας θυμισω καποιες φωτο που ειχαν ανεβει εδω μεσα με ραφια ολοκληρα απο δεσμιδες κατοχικων χαρτιων!εχουμε δει κατοσταδες απο πολυ δυσκολα κ ακριβα κομματια κ σχετικα προσφατως.για κατοχικα 10αρικα κανετε ετσι?το πως μπορει να βρεθηκαν στην κατοχη του,ειναι αλλο πραγμα..οπως η ιστορια εκεινου που βρεθηκε με μασουρι 50λεπτα 1921..απο σποντα!!τωρα για τα συγκεκριμενα,η κριση εχει ανοιξει πολλα σεντουκια..κ δεν μιλαμε για σπανιοτητα κιολας...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 08, 2017, 12:11:47 πμ »

και επιστρεφω να σας δωσω το λινκ απο το θεμα με τις φωτο που ελεγα καθως και αλλη μια φωτο που βρηκα με δεσμιδες κατοχικων και οχι σε 40αδες-100αδες αλλα σε μεγαλυτερα πακετα..παντως,σχετικα με την τιμολογηση της συγκεκριμενης δεσμιδας εχει αναφερθει ξανα οτι δεν κοστολογειται οσο κανει το ενα κομματι unc επι τα κομματια της δεσμιδας.αρα γιωργο το θεωρω υπερβολικα τραβηγμενο το 4000 που ειπες.αν κανει το ενα ακυκλοφορητο 4,δεν πανε τα 1000 τοσο.η τιμη πεφτει μιας και τα δινεις σαν πακετο 'χοντρικη' και δευτερον,με τοσα κομματια μαζεμενα ειναι αλλο ενα δειγμα του τι υπαρχει διαθεσιμο,αρα η τιμη του πεφτει και αλλο.ποσο μαλλον αν απο ολα αυτα,τα πραγματικα ακυκλοφορητα ειναι λιγοτερα απο τα au..εγω δηλωνω ενδιαφερον για 10-15 κομματια απο την δεσμιδα αν σπασει για να πωληθει τμηματικα..γιατι για ολα μαζι,δυσκολο μαλλον..

το λινκ απο το θεμα..

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23157.0
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sportbillis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 08, 2017, 05:48:23 πμ »

Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στη διαδικασία να σχολιάσετε το θέμα και όσους κάνατε και εκτίμηση της αξίας τους.

Ναι είναι αληθινά, εννοείται, βρέθηκαν σε κούφιο τοίχο τη δεκαετία του '80 όταν εκσκαφέας (συγγενή μου) γκρέμιζε κατοικία στο Παλαιό Ψυχικό. Εγώ βέβαια ήμουν τότε 3-4 χρονών.

Μόλις προχθές μπήκα στη διαδικασία να τα πουλήσω και η πρώτη μου κίνηση ήταν να εγγραφώ στο όμορφο site σας και να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Πληροφοριακά, μου έχουν ήδη εκδηλώσει ενδιαφέρον μεγαλοσυλλέκτες από αεξωτερικό (Βέλγιο, Αυστρία) καθότι έστειλα φωτό σε συγγενικό μου πρόσωπο, και τις προώθησε σε υποψήφιους ενδιαφερόμενους.

Δε θα σπάσω τη χιλιάδα, εννοείται. Αυτό το αντικείμενο, όποιος έχει τα χρήματα θα το πάρει ατόφιο !!!!

Την τιμή δεν μπορώ να την καθορίσω ακόμα, πάντως από εξωτερικό όπως σας είπα, έρχονται τιμές βάση των οποίων καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να βιαστώ καθόλου.

Μάλλον θα κάνω κάποια στιγμή κάτι σα δημοπρασία. Το πότε, που και πως δεν το γνωρίζω ακόμα.

Σας ευχαριστώ ξανά και σηκώνω ακόμα μία φώτο.. από το ίδιο τεμάχιο

Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 08, 2017, 09:20:56 πμ »

Η επίσημη τιμή της χρυσής λίρας το 1940 ήταν 1.060-1.080 δραχμές (βάσει του επίσημου δελτίου τιμών της τράπεζας Ελλάδος).
Το πακέτο σου είναι 10.000 δραχμές.
Δηλαδή (τότε) τα λεφτά αυτά είχαν αξία 9,5~10 λίρες. Μετά βέβαια, λόγω του πολέμου, έχασαν τελείως την αξία τους.

Απ' ότι είπαν οι φίλοι εδώ, η αξία του σήμερα θα "παίξει" από 10 ως 20 λίρες.

Μάλλον σε συμφέρει να το κρατήσεις. Σε 50 χρόνια μπορεί να έχει πάει στις 40 λίρες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 08, 2017, 08:04:50 μμ »

Φιλε Παυλο η απαντηση μου ειχε πολλες πτυχες τις οποιες δεν τις επιασες!!
Αναφερθηκα σε τρεχωντα αξια αγορας λαινικη.
Αναφερθηκα σε τιμη χοντρικης την οποια ομως δεν θα βρει.

Και αναφερθηκα  και στο παραδειγμα να δωσει καποιος 1000 ευρω με σκοπο να την σπασει αλλα θα κανει περιπου  ΕΝΑ χρονο να βγαλει 2000 !!
Αρα απο οποια οπτικη και να το δεις και τον πωλητη δεν συμφερει και τον αγοραστη επενδυτη δεν συμφερει!!

Φιλε Κωστα η ιδια απαντηση δινετε και σε σενα!!
Μπορει τα χαρτονομισματα να αξιζαν 4000 ευρω αλλα απο την στιγμη της πληθωρας οπου εχουν βρεθει ακομη και το χιλιαρικο θεωρητε πεταμα χρηματων!!

Ο φιλος μια και μιλησαμε και σε προσωπικο επιπεδο διοτι μου ειχε στειλει μηνυμα απο την ωρα που τα σηκωσε με ενημερωσε οτι εχει μια παρα πολυ καλη προσφορα απο το εξωτερικο!!
Αποψη μου ειναι οτι:
Ακομη καθετε εδω και το κουβεντιαζουμε;;
Τρεχαπεταμενος στον ξενο να τα δωσει και να βαλει τα ευρουλακια στην τσεπη!!
Αυτες οι τιμες οπου ακουσα δεν παιζουν με τιποτα στην Ελληνικη αγορα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 08, 2017, 08:08:21 μμ »

+1000
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences